Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 12 08, 20:59

Omikron atmaina: viruso pergalė prieš besiskiepijantį pasaulį ar pandemijos galas?

Prieš porą savaičių visą pasaulį išgąsdinusi koronaviruso omikron atmaina mokslininkams – vis dar mįslė. Jie aiškinasi, kokiomis savybėmis pasižymi tiek daug mutacijų turintis variantas, ir stebi, kiek tai turės įtakos ligos sunkumui bei mirštamumui. Paskelbus, kad užkrečiamesnė ir galimai lengviau net persirgus susidariusio imuniteto išvengianti atmaina sukelia lengvesnius simptomus, pasirodė spėjimų, esą tai rodo viruso silpnėjimą ir pandemijos pabaigą. Su tuo sutinka ne visi mokslininkai.
omikron2 Tik prenumeratoriams
SARS-CoV-2 omikron atmaina

Ir išgąsdino, ir nustebino

Kai 2020-ųjų rudenį iš Jungtinės Karalystės atskriejo žinia apie atmainą B.1.1.7, kuri vėliau pavadinta alfa, ir specialistai, ir paprasti gyventojai susiėmė už galvų. Ji buvo gerokai užkrečiamesnė nei vadinamasis laukinis variantas (nustatytas Uhane, Kinijoje), dėl jos žmonės dažniau atsidurdavo ligoninėje ir mirdavo. Be to, vaikai ir jauni žmonės ja užsikrėsdavo dažniau.

Gerokai anksčiau Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) aptikta atmaina B.1.351, vėliau pavadinta beta, irgi buvo gerokai užkrečiamesnė, ja lengviau užsikrėsdavo COVID-19 jau persirgę arba pasiskiepiję žmonės.

Variantas P.1, pirmąkart nustatytas Brazilijoje ir pavadintas gama, nors taip pat buvo „piktesnis“ už pradinį, taip stipriai nebegąsdino – lyg susitaikėme, kad virusas keisis ir ne į gerąją pusę.

Tačiau B.1.617.2, pernai spalį aptiktas Indijoje ir kurį laiką ten laikęsis palyginti ramiai, bet jau šį pavasarį tapęs dėmesio vertu, o netrukus – ir susirūpinimą keliančiu variantu, išgąsdino. Ši didelė šalis buvo palanki virusui – gyventojų daug, jų tankumas didžiulis, buvo menkai laikomasi įvairių rekomendacijų. Kovą užsikrėtimų skaičius ėmė taip sparčiai augti, kad Delyje prireikė net laikinų krematoriumų ir miesto parkuose augančių medžių, kad būtų galima kremuoti pacientų palaikus.

Kai delta pavadinta atmaina išplito visame pasaulyje ir tapo dominuojančia, vėl tarytum nusiraminome – tapo aišku, kad infekcija niekur nesitraukia, virusas tapo dar užkrečiamesnis, tad reikia toliau mokytis gyventi su juo.

Bet PAR medikų ir mokslininkų pranešimas apie dar vieną atmainą B.1.1.529, kuri iškart gavo dar vienos graikų abėcėlės raidės – omikron – pavadinimą, buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Kurį laiką nebūta naujienų apie agresyvius variantus, o šis pasirodė iškart su 50 mutacijų, iš kurių net 32 – spyglio baltyme, kuris leidžia virusui prisijungti prie žmogaus organizmo ląstelių ir kurį atpažįsta antikūnai.

Vienas iš keistesnių omikron atmainos bruožų – nėra absoliučiai jokių tarpinių grandžių, iškart daug mutacijų.

„Omikron nustebino, bet ne faktas, kad jis atėjo iš Afrikos, o aplinkybės, kurias matome, – portalui 15min sakė genominis epidemiologas dr. Gytis Dudas. – Sprendžiant iš sekoskaitos, vienas iš keistesnių omikron atmainos bruožų – nėra absoliučiai jokių tarpinių grandžių, iškart daug mutacijų.

Akivaizdžiai virusas cirkuliavo kažkur, kur sekoskaita nebuvo daroma. Labai abejočiau, kad tai vyko tik kurioje nors šalyje, izoliuotoje bendruomenėje ar panašiai. Vis tiek anksčiau ar vėliau tokie dalykai ištrūksta ir būna aptinkami užsienyje, jei pati šalis nedaro sekoskaitos. Šiuo atveju labai akivaizdžiai buvo kažkoks rezervuaras, kuriame sekoskaita nevyko.“

Nepastebėti tarpiniai pokyčiai

Jau antra susirūpinimą kelianti SARS-CoV-2 atmaina nustatyta ne tik tame pačiame žemyne. Nors pirmieji varianto B.1.1.529 genomo seką paskelbė Botsvanos mokslininkai, apie ją visam pasauliui pranešė PAR mokslininkai. Atsitiktinumas?

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min