Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 11d. 10:38 , Atnaujinta: 2019 balandžio 11d. 11:13

Paaiškėjo Vilniaus koalicija: R.Šimašius atskleidė vicemerus ir jų kuravimo sritis

Naujosios Vilniaus miesto Tarybos valdančiosios koalicijos pristatymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Naujosios Vilniaus miesto Tarybos valdančiosios koalicijos pristatymas

Po rinkimų praėjo daugiau nei mėnuo, per kurį keturios politinės jėgos pagaliau paskelbė susitarusios dėl būsimosios koalicijos Vilniaus taryboje. Remigijaus Šimašiaus pavaduotojais turėtų dirbti jo kolega būsimoje frakcijoje Vytautas Mitalas, konservatorius Valdas Benkunskas ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovė Edita Tamošiūnaitė. Pastaroji ir dabar ėjo šias pareigas, tik jos kuravimo sritys keisis.

Iki pirmojo naujosios tarybos posėdžio likus dviem savaitėms (jis įvyks balandžio 24 d.) paskelbta apie pasirašytą koalicijos sutartį. Dauguma Vilniaus taryboje bus išties didelė – turės 38 narius.

Be 18 R.Šimašiaus vesto komiteto narių sostinę valdyti sutarė 9 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), 6 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso bei 5 Darbo partijos atstovai.

Keisis du vicemerai

Tiesiogiai išrinkto mero pavaduotojais turėtų tapti jau minėti trijų iš šitų keturių politinių jėgų atstovai. Iki šiol šias pareigas ėjęs Linas Kvedaravičius nebedirbs, iš R.Šimašiaus komandos deleguojamas V.Mitalas, kuris kuruos švietimą, miesto plėtrą, miesto ūkį, socialinius klausimus ir dalį kultūros – du konkrečius projektus „Vilnius 700“ ir Nacionalinę koncertų salę.

Švietimą iki šiol kuravusi E.Tamošiūnaitė dalį šios srities perleis V.Mitalui, jai liks ikimokyklinis ir neformalusis ugdymas, taip pat sveikatos priežiūra, kultūra ir saugus miestas.

Į vicemerus vėl grįžta Valdas Benkunskas, kuris ketina kuruoti energetikos (šilumos, vandens, atliekų tvarkymo ūkis, taip pat daugiabučiai), sporto ir sveikatinimo sritis.

Administracijos direktoriumi R.Šimašius dar prieš rinkimus teigė siūlysiąs dabartinį direktorių Povilą Poderskį. Tačiau pastarojo pavaduotojai turėtų keistis. Dabar šias pareigas užima Julius Morkūnas, Danuta Narbut ir Agnė Vilkončiūtė.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Povilas Poderskis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Povilas Poderskis

D.Narbut pareigose turėtų išlikti, taip pat konservatoriai siūlo į jas savo atstovą, į tarybą išrinktą Adomą Bužinską. Trečiąja pavaduotoja greičiausia žadama siūlyti į tarybą neperrinktą R.Šimašiaus komiteto atstovę Ritą Balčiūnienę.

Paskirstė komitetus

Išsidalino koalicijos partneriai ir komitetus. R.Šimašiaus komiteto „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės“ frakcija pirmininkaus Miesto plėtros, Aplinkos ir energetikos, Ekonomikos ir finansų komitetams. TS-LKD – Socialinių reikalų ir Švietimo ir kultūros reikalų komitetams. LLRA ir Rusų aljansas gavo vieną komitetą – Sveikatos ir sporto reikalų, o Darbo partija – du: Savivaldos plėtojimo ir viešosios tvarkos bei Paslaugų ir miesto ūkio.

Koalicijos sutartyje pagrindinę vietą, kaip teigė R.Šimašius, užėmė būsimi darbai. „Šiandien labai svarbi diena Vilniuje ir Vilniaus valdyme. Jauduliukas buvo pasirašant sutartį, nes tai yra rimtas įsipareigojimas ketveriems metams dirbti kartu ir siekti tų tikslų, kuriuos užsibrėžėm“, – po koalicijos sutarties pasirašymo kalbėjo R.Šimašius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Aštrius kampus politikai teigė aptarę, todėl tikisi, kad koalicija bus darbinga. „Tai nereiškia, kad nebus iššūkių, jų tikrai bus, bet aš tikiuosi konstruktyvaus ir dalykiško darbo. Šitos koalicijos veiklos pradžia skiriasi nuo to, kas buvo prieš 4 metus, tam tikra prasme yra lengviau, nes paveldas yra lengvesnis. Bet ir lūkesčiai dideli, darbų bus daug“, – teigė meras.

LLRA Vilniaus skyriaus vadovė Vanda Kravčionok teigė, kad jų deleguota vicemerė E.Tamošiūnaitė labai gerai padirbėjo švietimo srityje, todėl dabar ją keičiančiam vicemerui pakloti tvirti pamatai, tereikia tęsti darbus. Taip ji atsakė į klausimą, ar nejaučia nuoskaudos dėl susilpnėjusios įtakos švietime.

V.Benkunskas bus tas vicemeras, kuriam teks rūpintis būsimojo stadiono ant Šeškinės kalno statybomis, nors būtent TS-LKD prieš rinkimus griežčiausiai kritikavo šių statybų idėją. Vis dėlto jis sakė, kad sprendimai priimti ir jie tą supranta, tačiau dabar viskas priklauso ne tiek nuo savivaldybės, kiek nuo teismų sprendimo ir Vyriausybės nutarimo dėl finansavimo.

Darbo partijos atstovė Jolanta Gaudutienė pasidžiaugė grįžimu į Vilniaus tarybą ir valdančiąją koaliciją. Pastaruosius ketverius metus „darbiečių“ Vilniaus taryboje nebuvo, prieš tai jie dirbo vieną kadenciją.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Naujosios Vilniaus miesto Tarybos valdančiosios koalicijos pristatymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Naujosios Vilniaus miesto Tarybos valdančiosios koalicijos pristatymas

Savivaldybės laukia pertvarka

Paklaustas apie pirmuosius darbus, R.Šimašius priminė, kad nuo pat pradžių sakė – pirmas darbas bus sudaryti tvirtą valdančiąją koaliciją. Kadangi tai jau padaryta, toliau laukia savivaldybės administracijos pertvarka. Anot mero, administracija taps „plokštesnė“, su mažiau lygmenų, kas reiškia, kad savivaldybėje neturėtų likti departamentų.

„Nebus toks perversmas, kai viskas staiga verčiasi aukštyn kojom. Tam tikra prasme šitas pertvarkymas daugiau atspindėjimas realybės, kad vadovai turėtų aprėpiamas sritis. Departamentų kaip tokių, planuojame, turėtų nelikti. Skyrių taps labiau savarankiški, tiesiogiai atskaitingi administracijos vadovybei – direktoriui arba pavaduotojams, atsiras projektų vadovų lygmuo vadovybėje“, – kalbėjo R.Šimašius.

Jų norai dėl politinių pozicijų buvo neadekvatūs frakcijos dydžiui. Jie laimėjo tris vietas, bet noras buvo gerokai didesnis, - sakė R.Šimašius.

Paklaustas, kas vis dėlto nutiko, kad koalicijoje neliko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovų, kurie turės tris vietas taryboje, meras buvo atviras: „Kvietimas jiems bus išsakytas, mes su jais kalbėjomės, derybos vyko. Noriu labai aiškiai pasakyti, dėl ko jų nėra koalicijoje – jų norai dėl politinių pozicijų buvo neadekvatūs frakcijos dydžiui. Jie laimėjo tris vietas, bet noras buvo gerokai didesnis.“

Dėl darbų su „valstiečiais“ esą sutarta praktiškai buvo, jų pasiūlymų dalis sugulė į koalicijos programą, tad R.Šimašius vylėsi, jog pavyks konstruktyviai su šia partija dirbti taryboje.

Surašė darbus į programą

16 puslapių koalicijos programoje surašytos svarbiausių pokyčių kryptys ir nurodomi darbai, kuriuos politikai pasižada įgyvendinti.

Pirma kryptis – užtikrinti svarbiausių praėjusios kadencijos pradėtų darbų tęstinumą. Tarp uždavinių čia atsidūrė ir atsakingas biudžeto tvarkymas, ir efektyvi savivaldybės įmonės vadyba, ir 100 eurų kompensacijų teikimas tėvams, vedantiems vaikus į privačius darželius. Taip pat – daugiafunkcio komplekso, nacionalinės koncertų salės statybos. Toliau seka planas „ugdyti savarankiškas, laisvas ir atsakingas asmenybes“, apimantis, ikimokyklines įstaigas, mokyklų atnaujinimą ir statybas, pedagogų kvalifikaciją ir t.t.

Gerinant susisiekimą Vilniuje koalicija įsipareigoja pirkti elektrines ir ekologiškas transporto priemones, vystyti greituosius koridorius ir A juostas, plėsti dviračių takų tinklą, pastatyti tiltą per Nerį ties Vingio parku, apsaugoti Senamiestį nuo tranzitinio eismo. Miegamieji rajonai, anot politikų, pagaliau privalo virsti jaukiais gyvenamaisiais rajonais. Šis tikslas apims ir renovaciją, ir žalias erdves prie namų, bus tvarkomi šaligatviai, gerinamas parkavimas, kiekviename rajone įrengiama po traukos centrą – infrastruktūros objektą, kuris taptų to rajono gyventojų laisvalaikio židiniu.

Mažiausiai konkretumo yra aprašant ketinimus pradėti Stoties rajono transformaciją į pietinį miesto centrą. Uždavinių koalicijos partneriai numatė ir ketindami didinti Vilniaus patrauklumą svečiams, užtikrindami efektyvų turto ir šilumos ūkio valdymą, plėtoti tinkamas socialines paslaugas. Kultūros sritis apibūdinama pavadinimu „Vilnius – kūrybos sostinė“.

Sveikatos paslaugų kokybė, įvairus ir prieinamas neformalusis ugdymas bei išplėtota sporto ir sveikatinimo infrastruktūra, darni miesto plėtra ir paveldo apsaugojimas, savivaldybės valdymas, užterštumo mažinimas ir puoselėjama gyvenamoji aplinka, neįgaliųjų įtrauktis, naktinė ekonomika ir saugumas, žemės grąžinimo reforma ir religinis turizmas – tai dar šūsnis būsimųjų tikslų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min