Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 01 02, 13:59

Pagal klimatologų prognozes šiemet žiemos nebus

Klimatologai teigia, kad žiema Lietuvoje iš tiesų prasideda ne nuo gruodžio 1 d., bet po Kalėdų, o šalčiausias periodas būna antroje sausio pusėje – vasario pradžioje. Tačiau šiemet tiek sausis, tiek vasaris prognozuojami gerokai šiltesni nei įprastai. Kaip tai gali atrodyti konkrečiai?
Žiemiškas sekmadienis Vingio parke
Žiemiškas sekmadienis Vingio parke / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos tinklalapyje pateikta Europos vidutinės trukmės orų prognozių centro keturių savaičių prognozė rodo, kad pirmąją ir trečiąją sausio savaitę ne tik bus šilčiau nei įprastai, bet vidutinė paros temperatūra greičiausiai bus teigiama.

Tai reiškia, kad jeigu naktį ir sulauksime šaltuko, dieną termometro stulpelis rodys gerokai daugiau nei nulį. Ypač šilta numatoma trečia mėnesio savaitė. Antros ir ketvirtos savaitės vidutinė temperatūra jau su minuso ženklu, bet taip pat aukštesnė už normą.

Vidutinės daugiametės sausio vasario mėnesių temperatūros norma – 3,2 laipsnio šalčio.

Nors buvo sniego, gruodis buvo labai šiltas

Kaip teigė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas, dar rudenį ši žiema buvo prognozuojama šiltesnė. Kol kas prognozės tvirtinasi su kaupu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sniegas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sniegas Vilniuje

„Gruodis buvo netgi dar labiau šiltesnis nei buvo prognozuojama. Pagal prognozes vidutinė mėnesio temperatūra turėjo būti aukštesnė už normą maždaug 1,5-2 laipsniais, o ji buvo aukštesnė apie 3 laipsnius. Ypač šiltas buvo paskutinis dešimtadienis – nepaisant to, kad kai kur sulaukėme ir sniego (beje, jį matė tik rytinės šalies dalies gyventojai), vidutinė paskutinio dešimtadienio temperatūra buvo net apie 5 laipsnius aukštesnė už įprastinę normą.

Sausis taip pat greičiausiai bus keliais laipsniais šiltesnis nei įprastai. Beje, toks numatomas ir vasaris. Visgi, nepaisant bendrų klimato šiltėjimo tendencijų, galimi ir šaltesnio oro įsiveržimai, trunkantys keletą dienų ar net savaitę“, – teigė specialistas.

Kokio šaltuko ir kiek sniego tikėtis

Ar sulauksime šiemet 20 laipsnių ar dar didesnio šaltuko, klimatologas nesiėmė spėti, tačiau daugiau nei 10 laipsnių šalčio tikrai galime sulaukti.

„Beveik kiekvienais metais tokių šalto oro įsiveržimų būna bent po keletą dienų. Taigi turėtume sulaukti ir šiemet. Tačiau iš tiesų akivaizdžios tendencijos, kad šalto oro periodų pas mus mažėja. Šiltėjant klimatui žiema pašiltėjo labiausiai ir tokių šaltų dienų, kai oro temperatūra krinta žemiau 15 ar 20 laipsnių šalčio, tikrai sumažėjo.

Žiūrint plačiau, šalto oro įsiveržimai tampa vis labiau neprognozuojami ir pasirodo netgi ten, kur iki šiol nebuvo įprasti. Pavyzdžiui, iškrito sniegas Didžiojoje Britanijoje. Tai nereiškia, kad pas juos klimatas šąla, ne, jis šyla kaip ir visame pasaulyje, bet jam šylant šalto oro įsiveržimai vis atsiranda ten, kur neturėtų būti, kaip ir šiltas oras kartais nukeliauja net į Šiaurės ašigalį. Taigi dėl klimato kaitos gamta tampa vis labiau nenuspėjama. Žinoma, Lietuvai tokio šalto oro įsiveržimai nėra naujiena, tik didėja temperatūrų kontrastai, kai šiltą orą staiga keičia labai šaltas oras“, – aiškino pašnekovas.

Pasak D.Valiuko, tai nereiškia, kad sniego daugiau nematysime. Jo gali iškristi, gali būti net tokių kataklizmų, kai per trumpą laiką sniego iškris labai daug, tačiau ilgai jis neišsilaikys. Taigi panašu, kad dažniau kris šlapdriba arba lietus. Galime pasidžiaugti tik tuo, kad sausį tik pirmoji savaitė prognozuojama šlapesnė nei įprastai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min