Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 3d. 05:45

Panevėžio miesto merą nuvylė Povilo Urbšio elgesys: „Tai – šūvis į nugarą“

Koalicijos sutarties pasirašymas Panevėžyje
Tomo Markelevičiaus nuotr. / Povilas Urbšys (kairėje) ir Rytis Mykolas Račkauskas

Antradienį Seimo narys, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos frakcijos atstovas Povilas Urbšys viešai paskelbė, kad ketina kandidatuoti į Panevėžio miesto mero postą. Jo teigimu, taip jis bando prisiimti atsakomybę už savo suburto pilietinio judėjimo „Kartu“ veiklą.

56-erių metų politikas viešojoje erdvėje pirmą kartą pagarsėjo kaip Panevėžio Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas. 2012 metų balandžio mėnesį į pensiją išėjęs P.Urbšys paviešino faktus apie buvusio Panevėžio mero, konservatoriaus Vito Matuzo galimą korupciją. Būtent P.Urbšio iniciatyva buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

2012 m. Seimo rinkimuose nepriklausomu kandidatu išsikėlęs P.Urbšys didele persvara buvo išrinktas į parlamentą. Tokią pačią sėkmę jis pakartojo ir 2016 metais Vakarinėje apygardoje išsikėlęs kaip nepriklausomas kandidatas. Tiesa, daugiamandatėje apygardoje P.Urbšys buvo įtrauktas į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų sąrašą. Šios partijos frakcijoje Seime nariu jis ir tapo išrinktas į parlamentą. 2015 metais P.Urbšio suburtas pilietinis judėjimas „Kartu“ laimėjo savivaldos rinkimus Panevėžyje, o pirmuoju tiesiogiai išrinktu meru tapo architektas Rytis Mykolas Račkauskas.

Dar prieš kelias savaites gyręs R.M.Račkausko veiklą ir teigęs, kad nėra priežasčių, kodėl šis negalėtų pabaigti savo darbų antrojoje kadencijoje, P.Urbšys staiga persigalvojo ir nutarė į mero postą žengti pats.

R.M.Račkauskas: „Sunkiai adekvatumą supratau“

Panevėžio miesto meras R.M.Račkauskas pripažino, kad toks pilietinio judėjimo „Kartu“ lyderio sprendimas jam buvo netikėtumas.

„Prieš savaitę man konkrečiai pranešė. Sunkiai adekvatumą supratau visos tos logikos. Čia jau Seimo nario reiktų klausti, jis turi savo argumentus“, – teigė meras.

Jis pasakojo, kad P.Urbšys pastaruoju metu skundėsi problemišku veikimu Seime ir nematė savo ateities įstatymų leidybos institute.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Visuomeninis rinkimų komitetas „Povilas Urbšys už sąrašą „Kartu“ švenčia pergalę
Tomo Markelevičiaus nuotr./Visuomeninis rinkimų komitetas „Povilas Urbšys už sąrašą „Kartu“ švenčia pergalę

„Mano, kad čia jis atėjęs labai sustiprintų. Nelabai suprantu, ką reikia stiprinti ir kodėl staiga toks viražas daromas“, – stebėjosi R.M.Račkauskas, teigdamas, kad tiesiogiai su juo kalbėdamas P.Urbšys jokios kritikos neišsakė, tačiau judėjimo susitikime kalbėjo apie būtinybę stiprinti seniūnijas, bendruomeniškumą.

Konkuruoti su P.Urbšiu vidiniuose rinkimuose dabartinis Panevėžio meras neketina. Jo teigimu, tai tiesiog neetiškas bandymas užimti užsigeistą postą.

„Traktuoju tai kaip šūvį į nugarą“, – konstatavo jis, pastebėdamas, kad savo poziciją suformavęs P.Urbšys pradėjo kurti vidines intrigas.

„Aš einu tuo savo keliu, kurį turiu nusibrėžęs ir kurį prieš rinkimus mes buvome aptarę. Eisiu juo ir toliau“, – teigė R.M.Račkauskas, pridurdamas, kad kandidatuotų su ta pačia komanda, rinkimų komitetu ir tęstų pradėtus darbus.

„Nelabai matau tokio judėjimo ateities po šitų Povilo Urbšio veiksmų. Labai stipriai išsiskyrė nuomonės“, – konstatavo jis.

P.Urbšys: „Vis tiek atsakomybė tiesiogiai teko man“

15min susisiekus su Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui vadovaujančiu Seimo nariu šis pripažino, kad jo noras trauktis iš Seimo ir pereiti į savivaldos lygmenį gali atrodyti keistai.

„Bet jei įsigilintume į mano, kaip politiko, tapatybę, tai aiškiai pamatysite, kad savivalda ir bendruomeniškumas – vieni pagrindinių mano politinės tapatybės požymių“, – aiškino P.Urbšys.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Povilas Urbšys

„Neatsitiktinai teko įkurti pilietinį judėjimą, kuriame fokusuojamasi į savivaldos stiprinimą, piliečių veikimą jame“, – pasakojo jis, pabrėždamas, kad būtent šie akcentai lėmė, kad Panevėžio meru buvo išrinktas judėjimo „Kartu“ narys R.M.Račkauskas.

Paklaustas, kodėl jo netenkina bendražygio, dabartinio mero veikla, P.Urbšys teigė, kad jaučia politiko ir žmogaus atsakomybę dėl miesto.

Jei galvojame apie antrą kadenciją, apie būsimus rinkimus, tai turime neužsnūsti ant laurų, – teigė P.Urbšys.

„Buvo kuriamas mitas, kad aš čia viską valdau, kontroliuoju, bet iš tikrųjų taip nėra. Bet pastaruoju metu pasirodė tos STT pažymos, kad kažkas neskaidru su savivaldybės įmonėmis, tai vis tiek atsakomybė tiesiogiai teko man. Jūs tą girdėjote Ramūno Karbauskio, Rasos Juknevičienės vertinimuose“, – savo sprendimo motyvus aiškino Seimo narys.

„Jei galvojame apie antrą kadenciją, apie būsimus rinkimus, tai turime neužsnūsti ant laurų. Kai kurios problemos, įsisenėjusios mieste, yra pajudintos, bet yra dalykų, kurių mes ir nepadarėme per šią kadenciją“, – teigė P.Urbšys.

Įvertino situaciją

Dar prieš kelias savaites Panevėžio miesto merą viešai gyręs Seimo narys aiškino, kad „politikas irgi yra gyvas žmogus, kuris klysta“.

„Įvertinęs situaciją, kuri yra mieste, bendraudamas su žmonėmis, supratau vieną dalyką, kad tai galimas variantas, kuris padėtų mums aiškiau pažiūrėti į save ir, galų gale, būtų naudingiau nagrinėti du variantus. Atsirastų vidinė diskusija. Rudenį padarytume galutinį sprendimą“, – apie kandidatavimą į mero postą kalbėjo Seimo narys.

„Jei aš galiu kritikuoti ar išsakyti savo pastabas, nes manau, kad mes per mažai padarėme per šią kadenciją, kad sustiprintume bendruomeniškumą, nes mes kalbėjome apie seniūnijų kūrimą, smulkinimą į seniūnaitijas, dėmesingesnį savivaldybės darbą, kas mums nepasisakė, tai tikslas būtų tai keisti ir užimti mero kėdę. Tuo mes nesiskirsim nuo kitų politinių jėgų“, – darė išvadą P.Urbšys.

Jo manymu, Panevėžio mieste derėtų atkreipti dėmesį į pasirūpinimą senstančio miesto gyventojais, sustiprinti socialinės rūpybos sektorių, sukurti efektyvesnę paslaugų teikimo sistemą. Politikas taip teigė, kad miestiečiai skundžiasi jam dažnai nesulaukiantys atsakymo iš savivaldybės, įstringantys biurokratijoje, tad jis stengtųsi įvesti labiau tiesioginį bendravimą, stiprinti seniūnijų galias, didinti jų savarankiškumą.

„Reikėtų aiškesnių prioritetų. Pas mus dabar daugiabučių namų problemos yra. Įvažiavimai nesutvarkyti, kai kur kiemuose nėra vietos vaikams žaisti. Nei smėlio dėžės padorios, nei supynės yra“, – savo matomas miesto problemas pasakojo Seimo narys.

Klaidina oponentus

P.Urbšio teigimu, su Panevėžio miesto meru jis kalbėjosi prieš savaitę ir informavo, kad savo kandidatavimo klausimą kels visuotiniame pilietinio judėjimo „Kartu“ narių susirinkime.

„Pasakiau, kad mums nereikia priiminėti sprendimo. Mums reikia diskusijos, kurioje išryškėtų silpnos ar stiprios pusės. Taktiškai žiūrint, oponentams irgi dabar yra klaustukas, koks čia variantas bus galutinis“, – strategavo istoriko išsilavinimą turintis politikas.

Mero nuostabą P.Urbšys aiškino tuo, kad jis savo sprendimą priėmė pakankamai greitai, per savaitę nuo jų paskutinio pokalbio.

Tai, kas dabar yra savivalda, aš betarpiškai prisidėjęs prie tų pokyčių, – tikino jis.

„Tai, kas dabar yra savivalda, aš betarpiškai prisidėjęs prie tų pokyčių“, – tikino jis. „Partijos, kurias mes kritikuojame, kaip visuomeninis judėjimas, tai jos nebijo viešų pirmininko rinkimų. Konservatoriai net galvoja apie viešus kandidatų į merus rinkimus miestuose. Mes, kaip judėjimas, siekiame būti atviresni, tai nebijokime ir mes savo atvirumo“, – sakė pilietinio judėjimo „Kartu“ įkūrėjas.

„Nežinau, ką siūlys konservatoriai, bet norisi pasirinkti tokį variantą, kuris jiems būtų neparankus“, – paklaustas, ar jo sprendimas nesusijęs su gandais, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) į Panevėžio miesto merės poziciją gali kelti ilgametės Seimo narės Rasos Juknevičienės kandidatūrą.

R.Juknevičienė: „Urbšio eksperimentai daug kainuoja“

TS-LKD Panevėžio skyriaus vadovė, Seimo narė Rasa Juknevičienė teigė, kad būtų galima džiaugtis oponentų susiskaldymu ir vidinėmis intrigomis, bet ji nemato šio proceso naudos Panevėžio miestui.

„Gaila miesto. Panašu, kad pats P.Urbšys liepė savo merui pasitraukti ir treji metai yra prarasti. P.Urbšio eksperimentai daug kainuoja ir dabar pareikštas netiesioginis nepasitikėjimas savo paties remtu meru įstumia miestą metams į visišką bevaldystę“, – sakė R.Juknevičienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rasa Juknevičienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rasa Juknevičienė

Jos teigimu, administracijoje dirbantys žmonės dabar sunkiai galės rasti motyvacijos tolesniam darbui. Pasitikėjimas meru ir jo valdžia yra gerokai pakirsti.

„Ar jie galės dirbti efektyviai iki kitų rinkimų, kai valdančios politinės jėgos vadovybėje yra skilimas? Neaišku, ko dabar klausyti. Ar meras dar turi kažkokį autoritetą?“, – retoriškai klausė politikė.

R.Juknevičienė svarstė, kad ateities Seime nematantis P.Urbšys tiesiog verčia iš posto dabartinį merą, susigalvojęs sau naują poziciją.

Jei anksčiau Urbšys užsiiminėjo kitų aplink esančių skaldymu, tai dabar skaldo pats savo sukurtą judėjimą, kuris nepateisino žmonių lūkesčių, – pabrėžė ji.

„Meras jau pareiškė, kad kandidatuos antrai kadencijai. Akivaizdu, kad pokyčių nebus. Tik daugiau intrigų, skaldymo. Jei anksčiau P.Urbšys užsiiminėjo kitų aplink esančių skaldymu, tai dabar skaldo pats savo sukurtą judėjimą, kuris nepateisino žmonių lūkesčių“, – pabrėžė ji.

Konservatorė pastebėjo ir tai, kad Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui vadovaujantis P.Urbšys nepasižymėjo konceptualiu mąstymu.

„Ryškėja tik neigiamos tendencijos, demokratijos erozija. Tokiu rytietišku principu, kai laimėjusieji ima viską. Opozicija stumiama į visišką pakraštį. Su ja nesidalijama jokia informacija. Panevėžio miesto savivaldybės tarybos nariams apskritai įvesta trisdešimties sekundžių vieno pasisakymo ar klausimo taisyklė“, – piktinosi ji.

„Mes Seime tai gyvename iš politikos, o ten į tarybos posėdžius žmonės ateina iš kitų darbų, jiems nėra numatyta galimybė kasdien gilintis į tai, kas vyksta administracijoje ar kitur“, – teigė R.Juknevičienė.

„P.Urbšys kaip tik ir turėjo rūpintis tomis tendencijomis, bandyti bent jau Panevėžy įrodyti, kad demokratija gali veikti kitaip“, – pridūrė ji.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė, Ramūnas Karbauskis ir Povilas Urbšys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė, Ramūnas Karbauskis ir Povilas Urbšys

R.Juknevičienė pabrėžė, kad P.Urbšys parlamente nesistengė stiprinti savivaldos ir padėti įtraukti daugiau žmonių į sprendimus.

„Jurgis Razma teikė siūlymus, kad savivaldoje, kaip Seimo Statute, būtų užtikrintas pasisakymų laikas. Siūlėme, kad kaip Seimo lygmenyje opozicijai siūlomos Seimo vicepirmininko pareigos, taip ir savivaldoje opozicija galėtų turėti vicemero poziciją, kad bent vienas opozicijos atstovas galėtų visą laiką skirti politikai. Taip yra Skandinavijos šalyse. Tai parodytų vakarietišką požiūrį į demokratiją. Bet jo valdomas komitetas tuo nesirūpina ir būtent jo įtakos dėka mūsų teiktos pataisos atmestos“, – P.Urbšio veiklai kritikos negailėjo konservatorė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Aktualu

Teisėjai patikėjo žudike tapusios žmonos versija: atėmiau peilį iš vyro ir nudūriau

Gyvenimas

Psichologas Kaune įkūrė svečių namus katinams: „Poreikis tikrai yra“

Aktualu

„The New Yorker“: D.Grybauskaitė vasarą gynė A.Merkel nuo D.Trumpo

Gazas

Dėl užblokuotos sankryžos pasipiktinęs vairuotojas: „ar jums galvos persuktos“?

Pasaulis kišenėje

Kalėdų Meksikoje belaukiant: kokia tikroji puansetijų reikšmė

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

24sek

„Žalgirį“ sutinkantys turkai mato dvi Šaro ekipos stiprybes, kurios braukia netektis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Kultūra

„Vilnius – literatūros erdvė“: savo eiles skaito Kornelijus Platelis

15min recenzija Kultūra

Ant krištolinių ašmenų: spektaklio „Helverio naktis“ recenzija

Sportas

Plaukimo vadas – apie ypatingą komandą, R.Meilutytės nuoskaudą ir A.Juozaičio repliką

Kultūra

15min studijoje – pokalbis apie tai, kaip kitąmet bus kovojama su piratavimu internete

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Vardai

Sandros Grafininos antrininke vadinama Milda May: kaip buvusi policininkė tapo turtuole Londone

Maistas

Nidos receptas: šventiškas varškės tortas su spanguolių putėsiais

24sek

Apie LKL titulą svajojantis R.Stipčevičius: „Rytas“ tobulas klubas man

Aktualu

Teismas buvusiam „Go Vilnius“ vadovui Dariui Udriui priteisė dar solidesnę kompensaciją

Naujienos

Gyvenimas

Kaip išsaugoti santuoką? 4 kritinės klaidos, kurias daro 95 procentai porų

Aktualu

Šiaurės Indijoje per smarkias smėlio audras žuvo 77 žmonės

Gazas

Sukurti gražų „Ferrari“ – kur kas lengviau nei patrauklų komercinį automobilį

Pasaulis kišenėje

Kelionių po Lietuvą portale – nuo prisilietimo prie debesų iki Marso kanjonų

Mokslas.IT

„Cambridge Analytica“ užsidaro

Plūduriuojančių piramidžių miesto architektai ieško investuotojų

Aktualu

Teheranas: Iranas gali atšaukti branduolinį susitarimą, jei JAV iš jo pasitrauks

Verslas

Lietuvos bankas pamilo dolerį: iškeitė kone tris milijardus eurų

Gazas

Įdomioji istorija: pirmasis motociklininkų sezono atidarymas Vilniuje

Pasaulis kišenėje

Nuotykių ištroškusiems: įspūdingi atogrąžų miškai, kuriuos verta aplankyti

Aktualu

Londone per žydų šventę plykstelėjus laužo liepsnai sužeisti 10 žmonių

Aktualu

Profesorius iš Meksikos: aukštojo mokslo institucijos privalo keistis, kad atitiktų šiuolaikinio studento poreikius

Verslas

Vaistinėse lankysis slaptieji pirkėjai: už pažeidimus grės baudos

Gazas

Pilaitės „kalnų“ prospektas: kam važiuoti pagal KET, jei antra juosta lygesnė?

Verslas

Europoje vėl kyla sviesto kainos

Vardai

Nauja Jurgos daina – apie jausmą, kai lieki be žodžių

Aktualu

Navigacijos sistemų vagys atrado aukso gyslą – traktorių įranga dar brangesnė nei automobilių

Aktualu

Apklausa atskleidė, ko darbovietėse pasigestų mamos ir tėčiai

Aktualu

Konektikute per įkaitų vadavimo operaciją sprogus pastatui sužeisti 8 pareigūnai

Verslas

Naujų darbuotojų integracija – kaip ir kiek juos mokyti?

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min