Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 11d. 14:04

Panevėžyje išnagrinėtas skundas dėl ieškinio R.Kazėnienei

Rasos Kazėnienės teismas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Rasos Kazėnienės teismas

Penktadienį Panevėžio apygardos teismas atvertė civilinę bylą pagal ieškovų UAB „Niklita“ ir Valdo Kuktos apeliacinį skundą dėl ieškovams nepalankaus Kauno apylinkės teismo sprendimo. Kauno apylinkės teisme buvo nagrinėjamas „Niklita“ ir jos vadovo V.Kuktos ieškinys buvusiai Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterei Rasai Kazėnienei, kuri, ieškovų manymu, paskleidė apie juos tikrovės neatitinkančias žinias, žeminančias ieškovų garbę ir orumą bei pažeidžiančias dalykinę reputaciją.

Bylą išnagrinėjęs pirmos instancijos teismas kovo 19 dieną atmetė UAB „Niklita“ ir V.Kuktos ieškinį R.Kazėnienei, konstatavęs, kad ieškinys yra nepagrįstas ir neįrodytas.

Nesutikdami su tokiu teismo sprendimu ieškovai padavė apeliacinį skundą, dėl to bylos nagrinėjimas persikėlė į apygardos teismą.

Teismo posėdyje Panevėžio apygardos teisme dalyvavo apeliantai – UAB „Niklita“ atstovas K.K., bendrovės savininkas V.Kukta, jų advokatas Gintaras Černiauskas, atsakovė R.Kazėnienė, jos advokatas Karolis Rugys, trečiojo asmens LR teisingumo ministerijos atstovas.

Posėdžio pradžioje teismas išsprendė proceso dalyvių prašymus, tada byla pradėta nagrinėti iš esmės. Savo pozicijas išsakė abi bylos šalys, jų atstovai, trečiasis asmuo. Perskaitytos baigiamosios kalbos.

Apeliantai prašė teismo panaikinti jiems nepalankų Kauno apylinkės teismo sprendimą, jų skundą tenkinti ir priteisti iš atsakovės R.Kazėnienės bylinėjimosi išlaidas, atsakovė R.Kazėnienė prašė ieškovų apeliacinį skundą atmesti, priteisti iš apeliantų jos patirtas bylinėjimosi išlaidas.

Sprendimą byloje teismas skelbs spalio 31 d. 11 val.

Apie negeroves prabilo 2017 m.

2017 m. pavasarį tuo metu Kauno tardymo izoliatoriaus buhaltere dirbusi R.Kazėnienė pranešė apie pažeidimus šioje įstaigoje. Toks pranešimas inicijavo tarnybinį patikrinimą. Jo metu atsistatydino Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė, o po tyrimo atleistas Kauno tardymo izoliatoriaus vadovas Edvardas Kviatkauskas.

R.Kazėnienės pateiktoje informacijoje figūravusi bendrovė „Niklita“ dėl galimai pažeistos dalykinės reputacijos bei garbės ir orumo gynimo 2017 m. lapkričio 16 d. kreipėsi į teismą. Ieškovė tikino, kad R.Kazėnienės teiginiai, pasklidę internetinėje žiniasklaidoje, neatitinka tikrovės. Teismo būdu reikalauta šią informaciją viešai paneigti bei atlyginti 5 tūkst. eurų įvertintą žalą įmonei bei tūkstančio eurų žalą jos savininkui Valdui Kuktai. Pasak „Niklitos“ atstovo, R.Kazėnienės paskleista informacija sukėlė įtampos žmonėms, dirbantiems įkalinimo įstaigose – jie patyrė kalinių užgauliojimus. Vadovui V.Kuktai teko aiškintis verslo partneriams.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./UAB „Niklita“ atstovas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./UAB „Niklita“ atstovas

Ieškinį prilygino spaudimo priemonei

R.Kazėnienė su jai pateiktu ieškiniu nesutiko. Tikino negalinti paneigti to, ką patvirtino patikrinimus vykdžiusios institucijos. Atsakovė vadovavosi Teisingumo ministerijos komisijos išvadomis, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) bei Valstybės kontrolės audito ataskaitomis.

R.Kazėnienė atkreipė dėmesį, jog jos pateiktoje informacijoje buvo minima daugiau įmonių, todėl paveikti būtent „Niklitos“ reputacijos ji neturėjo jokio tikslo. „Niklitos“ ieškinį teismui ji pripažino spaudimo priemone.

Atsakovė teismo prašė paskirti ieškovams 5 tūkst. eurų baudą už nepagrįsto ieškinio pateikimą ir piktnaudžiavimą savo procesinėmis teisėmis, o pusę šios baudos išmokėti pačiai R.Kazėnienei.

Teisingumo ministras išreiškė palaikymą

Pernai rugsėjį trečiojo asmens teisėmis į šią bylą pasiprašė būti įtraukta ir Teisingumo ministerija. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius išreiškė palaikymą R.Kazėnienei ir prabilo apie psichologinį spaudimą jos atžvilgiu. Jis pripažino, kad įmonė „Niklita“, kurios vadovas bylinėjasi su R.Kazėniene, vis dar laimi bausmių atlikimo sistemos viešuosius pirkimus. Beje, V.Kuktos sutuoktinė Ingrida Kuktienė skandalo metu ėjo Kauno tardymo izoliatoriaus Personalo skyriaus viršininkės pareigas. Vykdant reorganizaciją, I.Kuktienės įstaigoje nebeliko. Pasak R.Kazėnienės, per trejus metus pasikeitė apie 30 proc. Kauno tardymo izoliatoriaus administracijoje dirbusių asmenų.

2017 m. pabaigoje po tarnybinio patikrinimo dėl nuteistųjų maitinimo paslaugų pirkimo Marijampolės ir Alytaus pataisos namuose Kalėjimų departamentas paskelbė siūlantis nutraukti sutartį su bendrove „Niklita“, nustačius, kad procedūros vykdytos pažeidžiant viešųjų pirkimų įstatymą, o laimėtojas nustatytas neteisėtai.

VPT, patikrinusi 2015 metų įmonės „Niklita“ laimėtą pirkimą Kauno tardymo izoliatoriuje, nustatė, kad vienintelis „Niklitos“ akcininkas V.Kukta yra galimai susijęs su buvusiu izoliatoriaus Ūkio skyriaus vedėju Pranu Vaškiu. Pastarasis buvo Kauno tardymo izoliatoriaus viešųjų pirkimų komisijos narys ir pirmininkas. 2013–2015 metais jis buvo V.Kuktos verslo partneris įmonėje „Vipita“.

VPT konstatavo, kad kai kurie reikalavimai tiekėjams minėtame konkurse dirbtinai ribojo tiekėjų, ypač smulkaus verslo, dalyvavimą viešuosiuose pirkimuose. Pažeidimus nustačiusi VPT rekomendavo nutraukti šią sutartį.

Teisingumo ministerijos atliktas 2015–2017 metų Pravieniškių pataisos namų auditas taip pat parodė pažeidimus, susijusius su keliomis bendrovėmis, tarp jų ir „Niklita“.

Pirmoji įgijo pranešėjo statusą

2019 m. sausį apie negeroves kalėjimų sistemoje prieš dvejus metus paskelbusiai R.Kazėnienei Generalinė prokuratūra suteikė pranešėjo statusą.

R.Kazėnienė – pirmoji, kuriai suteikta pranešėjo apsauga pagal šiemet įsigaliojusią tvarką. Ji pranešėjos statuso siekė, nes teigė norinti nutraukti bylinėjimąsi su įmone „Niklita“.

Pranešėjos statusą turinčią R.Kazėnienę draudžiama atleisti iš darbo, pažeminti pareigose, sumažinti atlyginimą, taip pat bauginti, priekabiauti ar grasinti susidoroti. Be to, ji gali gauti kompensaciją už patirtą žalą, išmoką už pranešimą apie nusikalstamą veiką.

Seimas 2017 metais priėmė Pranešėjų apsaugos įstatymą, skirtą apsaugoti asmenis, pranešusius apie korupciją ar kitokius pažeidimus valstybės įstaigose. Šių metų sausį įstatymas pradėjo galioti.

Jis numato, kad asmeniui dėl pranešime pateiktos informacijos negali būti taikoma atsakomybė dėl garbės ir orumo įžeidimo ar šmeižto, jeigu teikdamas duomenis pranešėjas manė nurodantis tikslią informaciją.

Pasak teisininkės Eglės Kavoliūnaitės-Ragauskienės, tokia formuluotė rodo, kad atsakomybė negalėtų būti taikoma tik už pranešimo teisėsaugai turinį, tuo metu R.Kazėnienė bylinėjasi dėl jos anksčiau išsakytų teiginių.

Pasitraukė iš pareigų

Kauno tardymo izoliatoriaus resocializacijos skyriaus viršininke pastaruoju metu dirbusi R.Kazėnienė šių metų kovą paskelbė apie pasitraukimą iš statutinių pareigų. Ji siekia tapti šios įstaigos direktoriaus pavaduotoja. Į šias valstybės tarnautojo pareigas kovo pabaigoje vyks konkursas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas, Saulius Skvernelis, Rasa Kazėnienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas, Saulius Skvernelis, Rasa Kazėnienė

Apie atsistatydinimą iš statutinių pareigų R.Kazėnienė paskelbė tą pačią dieną, kai pranešė tapsianti premjero Sauliaus Skvernelio patikėtine gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:17
01:26
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min