-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 16 /21:02

Su nustatytu koronavirusu rietaviškis perkeltas į rakinamą palatą, gydytojai dar neapžiūrėjo

Sekmadienį koronavirusas buvo nustatytas iš Danijos neseniai grįžusiam vyrui, kuris paguldytas į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Anot jos vyr. gydytojo, vyro būklė yra patenkinama. Pats pacientas, kurį į ligoninę atvėžė iš Rietavo, feisbuke rašė, kad jis jaučiasi visiškai gerai, nejaučia simptomų, o medikai nė neateina į palatą jo aplankyti. 15min vyras pasakojo, kad namuose turėtų geresnes sąlygas sveikti. Pirmadienį pavakare vyras buvo perkeltas į kitą palatą, tačiau vis dar nebuvo apžiūrėtas gydytojų.
Rietaviškis, kuriam nustatytas koronavirusas, perkeltas į kitą palatą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje
Rietaviškis, kuriam nustatytas koronavirusas, perkeltas į kitą palatą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje / 15min koliažas

Atnaujinta 21.02 val.: papildyta straipsnio pabaiga apie situaciją naujoje palatoje.

Ryte vyras, kuriam nustatytas koronavirusas, feisbuke sukurtame puslapyje aprašė situaciją nuo grįžimo į Lietuvą iki hospitalizavimo.

„Esu laikomas Klaipėdos universitetinės ligoninės infekciniame skyriuje. Sakau „laikomas“, nes turėčiau paneigti skleidžiamą informaciją, kad čia esu „GYDOMAS“, nes joks gydymas man nėra skirtas. Jaučiuosi visiškai sveikas, jokių simptomų nėra, gydytoją mačiau tik pirmą dieną, kuri paėmė tyrimus. Daugiau gydytoja nesilankė. Kaip ji gali žinoti, kad mano buklė yra patenkinama?“ – feisbuko puslapyje „Sergu Korona“ rašė pacientas.

Jis taip pat paskelbė apie savijautą ir elgesį pastarosiomis dienomis:

Kovo 7 diena, šeštadienis – diena kai turėjau turėti laisvadienį darbovietėje, tačiau išėjo taip, kad pakvietė dirbti.

Kovo 9 diena, pirmadienis – skrydis į Lietuvą, jokių pašalinių simptomų ar koronaviruso simptomų.

Padėjęs ragelį, visiškai atsitiktinai pamatau straipsnį apie kretingiškį, grįžusį į Lietuvą iš Danijos, kuris dirbo bare ir yra užsikrėtęs.

Kovo 10 diena, antradienis – po apsilankymo „Atostogų parke“ grįžęs pajutau gerklės kutenimą, tačiau nuėjau miegoti.

Kovo 11 diena, trečiadienis – rytas. Pajutau, kad skauda akis žiūrint į šonus ir muša prakaitas. Pasimatuoju temperatūrą – 38 laipsniai. Tada nusprendžiau išgerti „TheraFlu“. Po karšto gėrimo temperatūra nukrito ir visas dienas kilo tik 37,1–37,3 arba visai nebūdavo.

Kovo 12 diena, ketvirtadienis – išsiaiškinęs ir pasiskaitęs oficialius puslapius, kur pateikiama informacija apie koronavirusą, ir neradęs atitinkančių simptomų, kreipiausi į vietinę polikliniką. Ten nustatė, kad man nėra koronaviruso simptomų, tačiau pasakė, kad tai gali būti virusinis peršalimas, nes kraujo tyrimas nerodė kažko daugiau. Šeimos gydytoja negalėjo pakomentuoti, ar reikia daryti kažką daugiau, nes Danija nebuvo įtraukta į pavojingų šalių sąrašą. Taigi, namų gydymas – arbatytės, poilsis ir t.t.

Kovo 13 diena, penktadienis – gydomės namie.

Kovo 14 diena, šeštadienis – visgi nusprendžiu, kad reikėtų pasidaryti tyrimus dėl koronaviruso. Pasiskambinu į karštąją liniją 1808, mane apklausia ir pasako, kad man nėra aiškių simptomų, atitinkančių koronavirusą. Geriausia būti namie ir karantinuotis.“

„Padėjęs ragelį, visiškai atsitiktinai pamatau straipsnį apie kretingiškį, grįžusį į Lietuvą iš Danijos, kuris dirbo bare ir yra užsikrėtęs. Galvoju – tai tik sutapimas, tačiau mano kolega iš darbo Danijoje, susisiekęs su manimi, patvirtina, kad tai yra jo istorija!“ – dėstė vyras.

Jis rašo, kad nieko nelaukęs skambino karštajai linijai, sakė, kad turėjo kontaktą su dabar jau sergančiu žmogumi ir reikalavo, kad padarytų tyrimus.

„Nebuvau informuotas, kaip tyrimai bus man atliekami, ką turėčiau žinoti, kaip pasiruošti tam ir pan. Nebuvau informuotas ir kad reikės kažkur važiuoti, tad net daiktų jokių nesusidėjau. Tačiau atvažiavo greitoji ir pasakė, kad mane išsiveža į Klaipėdą“, – aiškino pacientas.

Asmeninio archyvo nuotr./Palata Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, į kurią paguldytas vyras dėl koronaviruso
Asmeninio archyvo nuotr./Palata Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, į kurią paguldytas vyras dėl koronaviruso

Pasak jo, nuvažiavus prie ligoninės dar apie pusvalandį teko stovėti ir šalti lauke prie durų, kol įleido į vidų.

„Toks jausmas, kad virusas užklupo ligoninę netikėtai, o greitoji neturi telefono, kuriuo galėtų pranešti ligoninei, kad mes jau netoliese ir kad kažkaip būtų jau ruošiamasi mus įsileisti. Šiuo metu esu palatoje, kurioje net arbatos pasidaryti negaliu, o juk turėčiau gydytis nuo viruso ir vartoti daug karštų skysčių“, – teigė vyras.

Nesusikalbėjimas tarp institucijų?

Jam atrodo, kad įstaigos nekomunikuoja tarpusavyje dėl viruso valdymo.

„Karštoji linija sako, kad tai ne koronaviruso simptomai ir jums tikriausiai tiesiog peršalimas. Ligoninėje sako, kad simptomų išvis gali nesijausti arba jie gali būti labai silpni. Greitoji sako: nuo šiol nieko nevalgykit ir negerkit! O ligoninėj sako: kokia nesąmonė, kodėl jums neleido valgyti, juk tai nesusiję. Gerai, kad spėjau prigriebti porą bananų, nes ligoninėj tą dieną maitinimo nebegavau“, – patirtį su medicinos įstaigomis aprašė vyras.

Pasakiau, kad namuose turėčiau geresnes sąlygas gydytis, nes būtų ir arbatų, citrinos, imbiero. O čia nei maisto normalaus, nei kaip gydytis.

Jis taip pat pridūrė, kad neturėjo būdingų koronavirusui simptomų: nei sauso kosulio, nei dusulio, nei aukštesnės negu 37,5 laipsnių temperatūros pirmą dieną.

Neateina apžiūrėti medikai

15min susisiekė su šiuo pacientu. Jis teigė, kad pirmadienį dar gydytojai neapžiūrėjo, net nebuvo atėję į palatą. Vyrui atrodo, kad medikai tarsi nėra suinteresuoti gydymu.

„Paprašiau vakar, kad pakviestų daktarę, tačiau ji paskambino po 8 valandų, kai dar kartą paprašiau, kad pakviestų, noriu pakalbėti. Pasakiau, kad namuose turėčiau geresnes sąlygas gydytis, nes būtų ir arbatų, citrinos, imbiero. O čia nei maisto normalaus, nei kaip gydytis. Tai mano sveikata čia nebent gali pablogėti. Tačiau ji pasakė, kad niekuo padėti negali“, – 15min atsakė vyras.

Į palatą tris kartus buvo atėjusi tik seselė. Pirmą kartą – vos atvažiavus: paėmė kraujo iš venos ir 3 tepinėlius (nosies, burnos). Antrą kartą – sekmadienį ryte, pamatavo temperatūrą su lazeriniu matuokliu. Trečią kartą atėjo per pietus.

Jis pasidalino ir nuotraukomis iš palatos. Joje – viena lova, telefonas, norint išsikviesti gydytoją ar slaugytoją, atskiras tualetas su kriaukle.

„Sakiau jau nuo ryto, kad noriu pakalbėti su gydytoja. Galvojau, kad galbūt išleistų namo, nes čia sąlygų nėra gydytis. Bet sakė, kad negali, nes įsakyta laikyti čia“, – kalbėjo pacientas.

Šįryt seselė nebuvo atvykusi, pacientui maistas buvo paliktas už durų.

Vyro artimieji taip pat privalo laikytis saviizoliacijos, todėl jam niekas negali atvežti papildomų daiktų iš namų. Anot jo, kitiems žmonėms daiktai paliekami prie durų.

„Viena įmonė su manimi susisiekė ir pasiūlė pristatyti maistą į palatą. Tai atvežė ir paliko prie durų. Mane stebina žmonių rūpestingumas“, – pasakojo pacientas.

Paklaustas apie savijautą, jis atsakė, kad jau pusantros dienos neturi temperatūros, neskauda gerklės, neturi kokių nusiskundimų dėl sveikatos. Jis palaiko ryšį su koronavirusu sergančiu kretingiškiu, kurio būklė esą taip pat gera.

„Šiandien ryte net jogą dariau“, – paminėjo vyras.

Vyras 15min sakė, kad Danijoje jis mokėsi, dirbo naktiniame klube. Į Lietuvą planavo grįžti trumpam.

Ligoninė: specifinio gydymo nėra

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis pirmadienio rytą teigė, jog visų trijų ligoninėje esančių koronavirusu sergančių pacientų būklė yra patenkinama.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vinsas Janušonis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vinsas Janušonis

Paklaustas apie tai, kaip gydomi pacientai, esą skundžiasi, jog palatoje neturi net virdulio, V.Janušonis patikino, jog jie viskuo aprūpinami.

„Viską gauna, ko reikia, ir arbatas gauna, kiek reikia, bent pas mus, nežinau, kaip kitur. Dalis tiesos yra, kad jeigu jis labai gerai jaučiasi, tai nieko ir nereikia, nes specifinio gydymo nėra, o simptominis gydymas – paracetamolis, lašelinės, skysčiai, viskas, ko reikia. Specifinio gydymo prieš virusus neturime“, – sakė V.Janušonis.

Perkeltas į kitą palatą

Pirmadienį vakare pacientas buvo perkeltas į kitą palatą. Feisbuke jis rašė, kad su juo susisiekė ligoninėje dirbantis neprisistatęs „pavaduotojas“, kuris pasakė, kad bus perkeltas. Priežastis – reikia atlaisvinti patalpas.

Naujoje palatoje langai ir durys yra rakinami, nėra dušo. Šiuo metu pacientas palatoje yra užrakintas.

Asmeninio archyvo nuotr./Užraktas ant lango Klaipėdos universitetinėje ligoninėje
Asmeninio archyvo nuotr./Užraktas ant lango Klaipėdos universitetinėje ligoninėje

15min paklausus, ar buvo apžiūrėtas medikų, vyras atsakė neigiamai.

„Gydytoja neapžiūrėjo, tačiau seselė klausė, kaip jaučiuosi. Pasakiau, kad savijauta puiki“, – teigė Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gulintis vyras. Jis pridūrė, kad prašys seselės rytoj praverti langą, kad prasivėdintų palata.

Pacientui nėra paskirti vaistai, nežino, kiek laiko dar praleis ligoninėje. Jis ketina prašyti, kad atliktų pakartotinį testą dėl viruso. Vakare atėjusi seselė pamatavo temperatūrą – rodė 35,8 laipsnius.

Asmeninio archyvo nuotr./Klaipėdos universitetinės ligoninės palata, į kurią perkeltas rietaviškis su koronavirusu
Asmeninio archyvo nuotr./Klaipėdos universitetinės ligoninės palata, į kurią perkeltas rietaviškis su koronavirusu

Be to, vyrui per priėmimo skyrių draugai perdavė maisto, virdulį, arbatų.

15min primena, kad koronavirusas buvo nustatytas 17 Lietuvos gyventojų. Iš jų 3 yra Klaipėdos universitetinėje ligoninėje: vienai pacientei nustatytas kovo 13 d. Ji anksčiau lankėsi Tenerifėje. Kovo 14 ir 15 d. virusas nustatytas dviem iš Danijos parvykusiems vyrams.

Nuo pirmadienio šalyje paskelbtas karantinas.

Svarbiausia, ką reikia žinoti apie saviizoliaciją

  • Saviizoliacija privaloma visiems grįžusiems iš paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju. Jiems reikia 14 dienų likti namuose ir griežtai laikytis žemiau pateiktų taisyklių:
  • sutarti su darbdaviu dėl darbo iš namų, t.y. nuotoliniu būdu, arba atostogų (kasmetinių arba nemokamų), nesant galimybės – išduodamas nedarbingumo pažymėjimas. Dėl jo kreiptis ne tiesiogiai einant į polikliniką, bet nuotoliniu būdu;
  • vengti socialinių kontaktų – nesilankyti viešose bei masinio susibūrimo vietose, nevažiuoti viešuoju transportu, nepriimti svečių namuose;
  • su drauge gyvenančiais artimaisiais stengtis išlaikyti saugų atstumą (bent iki 2 metrų), nepamiršti rankų higienos reikalavimų (plovimas su muilu ir vandeniu), dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas;
  • būtinybės dėvėti medicininę kaukę, jei izoliavimosi laikotarpiu asmuo nejaučia ligos simptomų, nėra. Ji būtina tuo atveju, jei pasireiškia kvėpavimo takų infekcijos simptomai – pavyzdžiui, kosulys, dusulys ir kt.;
  • maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais turėtų pasirūpinti šeimos nariai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei tokios galimybės nėra, rekomenduojama maistą užsakyti į namus. Pvz.: užsisakyti prekes per „Barborą“, arba prašyti, kad maisto produktų ar maisto atvežtų draugai arba artimieji ir paliktų prie durų;
  • perkelti visus suplanuotus vizitus pas gydytojus, odontologus ar iš anksto numatytas procedūras, kol nesibaigs saviizoliacijos laikotarpis;
  • tuo metu, jei žmogus nuolat vartoja vaistus, kuriuos jam būtina pratęsti, yra sudaryta galimybė į savo šeimos gydytoją kreiptis nuotoliniu būdu, t.y. be fizinio apsilankymo.
  • Visą šį laiką (14 d.) NVSC specialistai atlieka aktyvų asmens stebėjimą (su stebimu asmeniu susisiekia telefonu, el. paštu ir užrašo sveikatos būklę). Todėl privaloma, kad toks asmuo būtų nuolat pasiekiamas telefonu, el. paštu. Jis privalo kasdien matuotis temperatūrą, stebėti savo sveikatą.
  • Jei atsirastų koronavirusui būdingi simptomai (karščiavimas, kosulys, sunkesnis kvėpavimas), žmogus turėtų nedelsdamas skambinti nemokamu telefonu 1808, pranešti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus.
  • Tuo atveju, jei per 14 dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai nepasireiškia, šis asmuo toliau nelaikomas turinčiu susirgimo riziką ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
  • Asmenims, turėjusiems sąlytį su didelės ar mažos rizikos asmenimis, saviizoliacinės priemonės netaikomos. Pvz.: 3 iš 4 šeimos narių keliavo į COVID-19 paveiktą teritoriją, grįžusiems trims – saviizoliacija namuose, o ketvirtajam (nebuvusiam toje teritorijoje), netaikomi saviizoliacijos apribojimai.
  • Už saviizoliacijos nesilaikymą, ypač jei dėl to buvo užkrėsti kiti asmenys, gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius