Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 balandžio 5d. 12:54

Pasakyta/padaryta. Ar „valstiečiai“ sureguliuos partnerystę?

Pasakyta/padaryta. Ar „valstiečiai“ sureguliuos partnerystę? primena
15min nuotr. / Pasakyta/padaryta. Ar „valstiečiai“ sureguliuos partnerystę?

Numatysime bendrą ūkį vedantiems skirtingų lyčių asmenims sudaryti galimybes spręsti klausimus, nekuriant šeimos teisinių santykių, todėl vyro ir moters partnerystę reguliuojančias teisės normas įtvirtinsime Civilinio kodekso knygose, Seimo rinkimų programoje rašė valdančiąja tapusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

Vyriausybės programoje šio tikslo neliko, tačiau sureguliuoti kartu gyvenančių asmenų santykius dar 2018 metų vasarį ragino premjeras Saulius Skvernelis, teisingumo ministras Elvinas Jankevičius partnerystės tema žadėjo inicijuoti diskusijas.

„Pernai Teisingumo ministerija organizavo apskritojo stalo diskusiją „Translyčių asmenų teisių užtikrinimas: teisingos pusiausvyros paieškos“. Joje ministras pripažino, kad translyčiai asmenys turi teisę į teisinį lytinės tapatybės pripažinimą“, – 15min nurodė ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus patarėjas Audris Kutrevičius, klausiamas, kokias diskusijas yra (jei yra) inicijavęs ministras LGBT teisių tema.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Elvinas Jankevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Elvinas Jankevičius

Liberalų siūlymus atmetė

Patarėjas pažymėjo, kad šios Vyriausybės programoje nėra nuostatų apie partnerystės teisinį įtvirtinimą, o „parengtas įstatymo projektas turi būti suderintas su naujausia teismų praktika ir tarptautinės teisės normomis“.

2017-aisiais „valstiečiai“, su šiuo metu Mišriai Seimo narių grupei priklausančiu Povilu Urbšiu priešakyje, registravo Paveldimo turto mokesčio įstatymo ir Civilinio kodekso pataisas, kuriomis siūlyta įteisinti sutartis dėl bendro gyvenimo. Jas esą galėtų sudaryti ne tik poros, bet ir, pavyzdžiui, kartu gyvenantys giminaičiai.

Po pateikimo šioms pataisoms Seimas pritarė. Toliau pataisos nebuvo svarstytos.

Kitos – liberalų inicijuotos – Civilinio kodekso pataisos parlamente buvo atmestos. Jomis siūlyta įteisinti partnerystę kaip vyro ir moters ar tos pačios lyties asmenų bendrą gyvenimą kuriant šeiminius santykius.

15min nuotr./Pasakyta/padaryta. Ar „valstiečiai“ sureguliuos partnerystę?
15min nuotr./Pasakyta/padaryta. Ar „valstiečiai“ sureguliuos partnerystę?

Partnerystė – kaip sandoris kuriant bendrovę

Komentuodama siūlytus pokyčius, „valstiečių“ frakcijos narė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė 15min teigė, kad liberalų teiktas projektas „partnerystę akcentavo kaip šeimos teisinį santykį“, o jos ir bendražygių nėra susijęs su Civilinio kodekso „Šeimos knyga“.

„Projekte kalbama ne apie partnerystės sąvoką šeimos prasme. Kalbama apie partnerystės sąvoką kaip apie tam tikrą jungtinės veiklos formą. Ir dabar ta galimybė yra, bet paprastai daugiau taikoma kuriant juridinius asmenis.

Ir dabar ta galimybė yra, bet paprastai daugiau taikoma kuriant juridinius asmenis.

Projekto iniciatoriai yra pasiūlę jungtinę veiklą daryti asmenims, kurie nori kartu tvarkyti bendrą ūkį, nebūtinai norėdami sukurti šeiminius santykius“, – aiškino politikė ir pridūrė, kad sutartis dėl bendro gyvenimo, jas įteisinus, galėtų sudaryti ir emociškai nesusiję sugyventiniai, ir tai nebūtų „partnerystė kaip šeimos kūrimo kelias“.

Teisės ir teisėtvarkos komitete pataisos, anot A.Širinskienės, atsidurs gegužę–birželį. Tam esą rengiamasi.

„Yra nemažai Teisės departamento pastabų, Vyriausybės išvada, man atrodo, jau yra gauta. Įprastine tvarka komitete yra rengiamas svarstymas“, – dėstė ji. Pasiteiravus, ar svarstant projektą nesutrukdys tai, kad jį teikė ir iš frakcijos pasitraukęs P.Urbšys, atsakė: „Kiek atsimenu, mano padėjėjos nemažai tą projektą rengė.“

Beje, Seimas atsisakė prašyti Vyriausybės išvados dėl aptariamų Civilinio kodekso pataisų.

S.Skvernelio pozicija pasikeitė

Vyriausybės vedlys S.Skvernelis prieš 2016-ųjų Seimo rinkimus svetainėje Manobalsas.lt, klausiamas, ar tos pačios lyties asmenų poros turi turėti teisę sudaryti partnerystę, atsakė „tikriausiai taip“.

2018 metų vasarį jis ragino Seimą sureguliuoti sugyventinių santykius, kad jie galėtų gauti informaciją apie vienas kitą, nors nėra susituokę.

Jau tuomet žodžio „partnerystė“ premjeras neminėjo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Paskelbęs apie norą tapti prezidentu, šįmet portalo Lrt.lt paklaustas, ar pritaria tos pačios lyties asmenų partnerystei, jis atsakė: „Nepritariu. Šitų asmenų santykiams sureguliuoti reikia ieškoti kito sprendimo – priimti tai, kas Seime yra iš esmės jau pateikta: kad būtų apsaugotas jų bendro gyvenimo metu sukurtas turtas, paveldimumas, informacijos pateikimas kaip apie šeimos narį ir panašiai. Jų santykiai turi būti sureguliuoti, bet nei santuokai, nei partnerystei aš nepritariu.“

Šiuo metu galiojančiame Civiliniame kodekse partnerystė yra įtvirtinta, tačiau veikia su išimtimis. Pavyzdžiui, jos negali įregistruoti tos pačios lyties asmenys.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

34:49
00:43
00:43

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min