Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 28, 11:32

Pasibaręs Seimas pritarė, kad Seimo pirmininkė ir premjerė būtų saugomos mažiau

Antradienį posėdžiavęs Seimas pritarė, kad Seimo pirmininko ir ministro pirmininko pareigas einantys asmenys laisvu nuo darbo metu nebūtų saugomi apsaugos. Pakeitimai įsigalios rugsėjo 1-ąją, jei jiems pritars prezidentas. Diskusijos metu parlamente iš opozicijos skriejo įžeidžios, kandžios replikos, valdantieji ragino nuo tokių susilaikyti.
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Seimo pirmininkė ir ją saugantys pareigūnai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Už pakeitimus per pataisų priėmimą balsavo 81 parlamentaras, prieš buvo 19, susilaikė 27. Kaip balsavo kiekvienas Seimo narys, galite patikrinti čia.

Panaikinti visą parą trunkančią Seimo pirmininko ir ministro pirmininko apsaugą pasiūlė šias pareigas dabar einančios parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Prezidentas būtų saugomas visą parą

Įtvirtinus jų siūlymus, pareigas einantys Seimo pirmininkas ir ministras pirmininkas apsaugos pareigūnų būtų saugomi tik tiesioginių funkcijų įgyvendinimo metu, pavyzdžiui, užsienio vizitų ir oficialių susitikimų metu.

Apsauga šiems asmenims galėtų būti skirta ir kitu laiku, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui. Planuojama, kad tokios apsaugos skyrimo tvarką ir pagrindus nustatys Vyriausybė.

„Manytina, kad toks teisinis reguliavimas leis apsaugoti vadovybei priskiriamus asmenis visais atvejais, kai jiems gali kilti kokia nors grėsmė saugumui.

Kitais atvejais (laisvu nuo oficialių ir neoficialių vizitų, susitikimų ar funkcijų įgyvendinimo metu) turėtų būti gerbiama vadovybei priskirtinų asmenų teisė į privatų gyvenimą, taip pat ir teisė gyventi be Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnų nuolatinės priežiūros bei fizinio buvimo šalia“, – rašoma pataisų aiškinamajame rašte.

Prezidentas – kaip ir dabar – būtų saugomas visą parą, taip pat visą parą būtų saugoma visų vadovų gyvenamoji vieta.

J.Razma: privačiame gyvenime apsauga nereikalinga

Seimo konservatorius Jurgis Razma dėkojo Seimo pirmininkei ir premjerei, kurios, anot jo, ėmėsi iniciatyvos „normalizuoti apsaugos taikymą“.

Seimo pirmininko ir ministro pirmininko nuolatos saugoti tikrai nėra būtinybės.

„Dabar, kaip pateikta projekte, man atrodo, viskas racionaliai surašyta, visų aukščiausių vadovų gyvenamoji vieta kaip ir dabar būtų saugoma 24 valandas per parą – nuolatos. Tačiau Seimo pirmininko ir ministro pirmininko nuolatos saugoti tikrai nėra būtinybės <...>. Gyvenant privatų gyvenimą ta apsauga tikrai nėra reikalinga“, – Seimo posėdžio metu kalbėjo jis.

Pataisas kritikavo Lietuvos regionų frakcijos atstovas Remigijus Žemaitaitis.

„Man yra keista, kad mes šiandieną sprendžiame ateities klausimą, tai yra kažkieno užgaida mes šiandien bandome įdiegti įstatymą ir buldozerio būdu jį bandome priimti“, – dėstė jis.

Politiko įsitikinimu, pakeitus Seimo pirmininko ir premjero saugojimo tvarką, Vadovybės apsaugos tarnyba (VAT) turės didesnį darbo krūvį, nes vadovus esą turės saugoti ir laisvu nuo darbo metu, bet civiliais rūbais.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Lukas Balandis / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis

„Aš galiu įsivaizduoti Palangoje, kada Seimo pirmininkė ir ministrė pirmininkė guli moterų pliaže. Ką, apsaugos darbuotojas irgi nuogas guli? Ar mes ieškosime nuogos pareigūnės, kuri irgi gulės, nes neva ji neatlieka savo pareigų?“ – klausė politikas.

Seimo pirmininkė su šypsniu veide paminėjo, jog šie pamąstymai labai įdomūs.

A.Navickas apie vyriškumo problemas

„Nežinau apie moterų pliažą – aš tikrai niekados kažkaip nefantazuoju apie R.Žemaitaitį vyrų pliaže, ir tikrai, Dieve saugok, nuo tokių fantazijų, bet kažkaip žmonės turbūt gyvena tose fantazijose vietoje teisinių veiksmų“, – sureagavo Seimo konservatorius Andrius Navickas.

Pateikinėjant pataisas dėl premjerės ir Seimo pirmininkės saugojimo Seime skambėjo seksistinės replikos apie moteriškus pokalbius „tarp mergaičių“, konservatores, kurios esą „praradę moteriškumą“.

„Nė vienas kitas įstatymas taip nesukėlė liguistų vyrų fantazijų. Taigi tai tik dar kartą įrodo, kad Lietuvoje būtina priimti Stambulo konvenciją, nes su vyriškumu yra labai didelės problemos net ir Seime, deja“, – apgailestavo A.Navickas.

Nė vienas kitas įstatymas taip nesukėlė liguistų vyrų fantazijų.

Seimo „darbietis“ Artūras Skardžius piktinosi, kad V.Čmilytė-Nielsen ir I.Šimonytė pačios sau bando pasikeisti saugojimo tvarką.

„Aš suprantu jūsų norą kartais pasukti į kairę, kad niekas nesekiotų, tai žmogiškai aš jus suprantu, tačiau dviem asmenims pritaikytą įstatymą, kurie staiga užsigeidė ir staiga keičiamas įstatymas, kodėl taip reikia elgtis? Juk pareigybė nėra amžina“, – kalbėjo jis.

I.Pakarklytė: gėda čia sėdėti

A.Skardžius sureagavo ir į A.Navicko pasisakymą: „O ponui A.Navickui – jūs tikrai esate vyriškumo etalonas, manau, jūs galite vaikščioti ir į moterų pliažą, ir į vyrų nudistų pliažą, tikrai niekas skirtumo nepastebės.“

Atliepusi į šį pasisakymą posėdžiui pirmininkaujanti V.Čmilytė-Nielsen teigė, jog Seimo posėdžio metu reikėtų laikytis tam tikrų etikos standartų, neužsipulti žmonių ir nenaudoti su sveiku protu, etika prasilenkiančių pasisakymų.

Man yra baisu, kad Seimas gali priprasti prie tokių durnų, seksistinių komentarų.

Retorika Seime pasibaisėjo ir Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas: „Man yra baisu, kad Seimas gali priprasti prie tokių durnų, seksistinių komentarų. Taigi aš kviečiu tų durnų seksistinių komentarų daugiau nebesakyti.“

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Vytautas Mitalas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Vytautas Mitalas

Jo vertinimu, tai nėra nei juokinga, nei pridera parlamentui, nei siejasi su pagarbos klausimu, „kurio opozicija dar taip neseniai ilgėjosi“.

„Gėda šioje salėje sėdėti ir girdėti tokias nepagarbias, seksistines, mizogenistines replikas, aš raginu kolegas pasikeisti ir nebesakyti tokių nepagarbių, neadekvačių pasisakymų“, – antrino atstovė iš Laisvės frakcijos Ieva Pakarklytė.

I.Šimonytė prašė pakeitimų nesupaprastinti

Į diskusiją įsitraukusi premjerė I.Šimonytė teigė, kad iniciatyvos oponentai, jos matymu, atsisako suvokti, kad saugomi asmenys turi patirties ir gali turėti pasiūlymų, kaip „apsauga galėtų būti organizuojama ir optimaliau, ir pagarbiau tų pačių pareigūnų, kurie dirba šį darbą, atžvilgiu“.

„Ir Seimo pirmininkas, ir ministras pirmininkas yra gyvi žmonės. Ir tikrai ne visais atvejais tai, kas numatyta dabar pagal algoritmus, yra pagrįsta ir proporcinga. O kad institucija neprisiima atsakomybės pati keisti tą tvarką, yra galbūt ir suprantama, nes atsakomybė įstatymo nepakeitus yra pernelyg didelė“, – komentavo premjerė.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Ji prašė viso to nesupaprastinti iki „kažkokių mergaičių, užgaidų, kairių, pliažų ir visų kitų dalykų“.

Jei įstatymą pasirašys prezidentas, naujoji Seimo pirmininko ir premjero saugojimo tvarka įsigalios šių metų rugsėjo 1-ąją, kas reiškia, jog mažesnio lygio apsaugą turės ir dabar pareigas einančios V.Čmilytė-Nielsen ir I.Šimonytė.

VAT pataisas dėl kitokio premjero ir Seimo pirmininko apsaugos modelio kritikavo. Pasak tarnybos, pataisų turinys yra neaiškus, gali kilti keblumų jį įgyvendinant praktikoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min