Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugpjūčio 3d. 15:07 , Atnaujinta: 2021 rugpjūčio 3d. 15:55

Į Lietuvos teritoriją jau neįleista apie 180 asmenų, išimtis – pažeidžiamų grupių žmonėms

Priėmus sprendimą grąžinti į Baltarusiją nelegaliai sieną kirtusius migrantus, jau nuo antradienio nakties taip ir buvo daroma. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas generolas Rustamas Liubajevas surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad sprendimas pradėtas įgyvendinti nuo antradienio vidurnakčio. Apie tai informuota ir Baltarusijos pusė.

Kaip 15min skelbė antradienio rytą, jau naktį apie keliasdešimt migrantų buvo apgręžta ir išsiųsta atgal į Baltarusiją.

Pirmasis toks atvejis įvyko Švenčionių pasienio užkardoje, kur kameroms užfiksavus migrantų grupę pareigūnai sulaikė daugiau kaip 10 migrantų. Talkinant kariams jie buvo nugabenti iki sienos ženklo ir grąžinti į Baltarusiją.

Ties Padvarionių užkarda panaudojant kinologą su tarnybiniu šunimi taip pat buvo grąžinta grupė asmenų, jie kurį laiką liko sėdėti Baltarusijos pusėje ant tiltelio. Dar keli sulaikyti migrantai grįžo į Baltarusiją ties Puškų pasienio užkarda.

Tokį vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sprendimą vertinę ekspertai 15min išsakė įvairių nuomonių. Vieniems atrodo, kad sprendimas buvęs būtinas, nors jau ir pavėluotas, kitiems – kad tai kertasi su žmogaus teisių apsauga bei Lietuvos tarptautiniais įsipareigojimais.

Plačiau skaitykite čia: Migrantų grąžinimas gali kirstis su tarptautine teise, bet alternatyvų nematyti.

Įsigaliojo vidurnaktį

R.Liubajevas spaudos konferencijoje pacitavo keletą ministrės rugpjūčio 2 d. pasirašyto sprendimo dėl masinio užsieniečio antplūdžio pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos sienos su Baltarusijos Respublika valdymo ir sienos apsaugos stiprinimo.

„Tai viešas dokumentas, be jokios abejonės, žinote šio dokumento turinį, bet leisiu sau pacituoti keletą šio dokumento nuostatų. Pirmiausia asmenys, kurie bando nelegaliai atvykti į Lietuvos Respublikos teritoriją, būtų neįleidžiam ir nukreipiami į artimiausią veikiantį tarptautinį pasienio kontrolės punktą.

Asmenų, neatsižvelgiančių į nurodytus teisėtus pareigūnų reikalavimus ir nurodymus, atžvilgiu gali būti naudojami atgrasantys veiksmai ir įstatymų numatytos priemonės.

Šis sprendimas buvo pradėtas įgyvendinti nuo šių metų rugpjūčio 3 d. 00.00 val. Apie tai nustatytais kanalais buvo informuotas ir Baltarusijos Respublikos vyriausiasis sienos įgaliotinis“, – teigė R.Liubajevas.

Vertina kiekvieną atvejį

Iš viso nuo antradienio vidurnakčio į Lietuvą jau neįleista apie 180 asmenų. Tačiau dar 27 asmenų į Lietuvą pateko, tai dauguma, kaip įvardijo R.Liubajevas, žmonių iš pažeidžiamų grupių, jiems jokios poveikio priemonės nėra taikomos.

VSAT vadas konkrečių pavyzdžių, kaip tie žmonės buvo neįleidžiami, sakė pateikti negalįs.

Kiekvienu konkrečiu atveju pareigūnai, esantys vietoje, priima sprendimą dėl atgrasymo veiksmų panaudojimo arba kitų poveikio priemonių.

„Pareigūnai, turėdami įgaliojimus, turėdami galimybę įvertinti kiekvieną situaciją atskirai, priima sprendimus. O tie sprendimai vykdomi mūsų pasienio sargybų pareigūnų. Mūsų sargybų vyresnieji, užkardų vadovai bei rinktinių vadovai turi visus įgaliojimus, instrukcijas ir tuos sprendimus vykdo.

Dabar negalėčiau ir nenorėčiau komentuoti taktinius sprendimus, kadangi kiekvienas iš mūsų turi vykdyti savo pareigą. (...) Kiekvienu konkrečiu atveju pareigūnai, esantys vietoje, priima sprendimą dėl atgrasymo veiksmų panaudojimo arba kitų poveikio priemonių“, – teigė R.Liubajevas.

VSAT vadovas užtikrino, kad kol kas jokių provokacijų iš Baltarusijos pusės nėra fiksuota: „Mes tikrai stebime situaciją, vykdome monitoringą, kol kas nebuvo pastebėti kokie nors veiksmai, kurie leistų daryti išvadą, kad ruošiamasi provokacijoms.“

Kol kas į pasienio punktus neina

Vadovo teigimu, specialios priemonės panaudotos nebuvo, vykdant šitas operacijas, esą tiesiog tie piliečiai nebuvo įleisti į Lietuvos Respublikos teritoriją.

R.Liubajevas teigė, kad pasienio pareigūnai galės identifikuoti tuos neteisėtus migrantus, kurie bandys dar kartą patekti į Lietuvą ir jie vėl nebus įleisti.

Migrantai stabdyti įvairiose pasienio vietose, daugiausia – Varėnos pasienio rinktinės ruože, kur daugiausia ir vyko valstybės sienos pažeidimai: Druskininkų, A.Barausko ir G.Žagunio pasienio užkardos ruožai.

Atvejų, kad apgręžti migrantai būtų atėję prie pasienio punktų, vadas sakė nežinąs. Besibūriuojančių prie valstybės sienos migrantų irgi nematoma, jie pasitraukė į Baltarusijos gilumą.

„Kartais jie atsiranda prie valstybės sienos, kartais laukia, matydami mūsų pareigūnus“, – kalbėjo R.Liubajevas.

Jo teigimu, visiems migrantams taikoma ta pati tvarka – taip pat ir Baltarusijos piliečiams, kurie siektų prieglobsčio Lietuvoje. Jie taip pat privalėtų teisėtai atvykti į mūsų šalį.

Antradienį buvo išplatintas vaizdo įrašas, nufilmuotas Baltarusijos pasienyje, anot R.Liubajevo, ten nufilmuotuose vaizduose matomi automobiliai, kuriuose galėjo sėdėti tik Baltarusijos pasienio komiteto pareigūnai. Taip pat matoma specialioji įranga, kuri naudojama tik specialiųjų tarnybų.

Tiesa, šiuo konkrečiu atveju kreiptasi į Baltarusiją nebuvo, bet paprastai atsakymo ir nesulaukiama.

Pasieniečiams padeda ir policija, kariuomenė, Viešojo saugumo tarnyba, Šaulių sąjunga.

R.Liubajevas teigė, kad fizinės užtvaros statybas galima būtų paspartinti, tačiau tvora, siena ar kitokia inžinerinė kliūtis vis tiek neatsiras per vieną dieną. Jis akcentavo, kad svarbu ir užtikrinti visų procedūrų, numatytų įstatymuose, laikymąsi, finansavimo skaidrumą.

„Šiuo metu mes turime labai konkretų planą, kokiais etapais bus toliau stiprinama valstybės siena, kokiais etapais bus diegiama stebėjimo sistema, kokiais terminais bus tveriama tvora. Pasiūlymus pateikėme Vidaus reikalų ministerijai ir Vyriausybės kanceliarijai. (...)

Mes turime įvertinti ir mūsų valstybės finansines galimybes, todėl buvo parinkti keli scenarijai ir keli pasiūlymai, kurie bus svarstomi ir bus priimtas sprendimas“, – teigė R.Liubajevas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

02:04
31:41
24:11

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min