Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 15d. 13:40

Patikrinti žemės sklypui keliamus apribojimus galėsite kelių mygtukų paspaudimu

Lietuva
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Lietuva
Iki šiol sudėtingi, daug laiko ir žmogiškųjų išteklių reikalaujantys procesai, susiję su teritorijų, kurioms taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos (toliau – SŽNS teritorija), valdymu ir priežiūra taps gerokai paprastesni.

Paspaudus vos kelis mygtukus žemėlapyje bus galima išvysti, kokie draudimai, susiję su Nekilnojamojo turto registre registruotomis SŽNS teritorijomis, pagal įstatymą galioja pasirinktoje teritorijoje.

Kaip teigia Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vyr. specialistė Aušra Balsytė, siekiant, kad SŽNS teritorijos būtų nustatomos, registruojamos ir visa su jomis susijusi informacija ir dokumentacija būtų tvarkoma kuo sklandžiau ir paprasčiau, Aplinkos ministerija kartu su partneriu VĮ Registrų centru įgyvendina projektą „Paslaugų ir asmenų aptarnavimo kokybės gerinimo priemonių, susijusių su specialiųjų žemės naudojimo sąlygų (SŽNS) taikymu, sukūrimas“.

Viskas vienoje vietoje, aišku ir vieša

Kai kuriose teritorijose, atsižvelgiant į vietovę, pagrindinę naudojimo paskirtį ir būdą, taip pat į aplinkos apsaugos ir visuomenės sveikatos saugos poreikius, galima vykdyti toli gražu ne visas sumanytas veiklas. Tai vadinama specialiosiomis žemės naudojimo sąlygomis.

„2018 metais, pasinaudodami ES investicijomis, pradėjome įgyvendinti projektą, kurio tikslas – pagerinti su specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymu ir viešinimu susijusių paslaugų teikimo ir asmenų aptarnavimo kokybę ir įgyvendinti projekto uždavinį – sukurti vieningą SŽNS teritorijų registravimo ir jų duomenų tvarkymo sistemą“, – pasakoja Aušra Balsytė.

Pasak pašnekovės, iki šiol visa reikalinga informacija norint, pavyzdžiui, išduoti statybą leidžiantį dokumentą ar Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą, rengti teritorijų planavimo dokumentą, buvo renkama naudojantis skirtingais valstybiniais registrais, kadastrais ar informacinėmis sistemomis, įvairių institucijų paviene informacija (kultūros paveldo, saugomų teritorijų, gamtos draustinių ir pan.). O tai ne tik atimdavo daug laiko ir trukdė dirbti kokybiškai ir efektyviai, bet kartu didino ir administracinę skirtingų sričių specialistų naštą.

Naująja Nekilnojamojo turto registre sukurta SŽNS teritorijų registravimo ir jų duomenų tvarkymo sistema (informacinių technologijų priemonėmis) pasibaigus projektui galės naudotis ir kitos institucijos bei suinteresuota visuomenė. Dėl minimų priemonių bus matomos visos įregistruotos SŽNS teritorijos, o paspaudus pasirinktą SŽNS teritoriją iš karto bus aišku, kokie draudimai pagal įstatymą joje taikomi.

Paspaudus pasirinktą SŽNS teritoriją iš karto bus aišku, kokie draudimai pagal įstatymą joje taikomi.

„Anksčiau būdavo taip, kad asmuo savo žemės sklypo išraše matydavo tam tikrą kodą, kuris ir reiškė vienokius ar kitokius apribojimus. Kokius – reikėdavo aiškintis papildomai. Dabar to nebeliks – visa informacija bus aiški ir vieša, tad paprasčiau bus tiek administracines paslaugas teikiantiems asmenims, tiek sprendimų priėmėjams, tiek fiziniams ir juridiniams asmenims, nes visi naudosis vienu ir tuo pačiu teisinę ir juridinę galią turinčiu šaltiniu“, – teigia A. Balsytė.

Nuo 2023 metų privaloma registruoti SŽNS

Kaip teigia Aušra Balsytė, minėtasis projektas įgyvendinamas atsižvelgiant į tam tikrus įstatymų pakeitimus. „Pernai įsigaliojo naujas Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas, kuriame įtvirtinamas jame nurodytų teritorijų nustatymo ir specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymo šiose teritorijose teisinis reguliavimas. Paprasčiau kalbant, šiuo įstatymu pagaliau buvo apibrėžtos visos taikytinos specialiosios žemės naudojimo sąlygos, ir tai ypač svarbu sklandžiam ir skaidriam teritorijų planavimo dokumentų įgyvendinimui (teritorijos vystymui), taip pat ilgalaikei ir darniai ūkio plėtrai, investicijų pritraukimui.

Įsigaliojus minėtajam įstatymui, nuo 2023 m. sausio 1 d. Nekilnojamojo turto registre bus privaloma įregistruoti SŽNS teritorijas. Tai padaryti privalės asmuo, suinteresuotas ūkinės ir (ar) kitokios veiklos, dėl kurios nustatytos šiame įstatyme nurodytos teritorijos, vykdymu, o kai tokio nėra – teritorijų planavimo dokumento ar žemės valdos projekto organizatorius arba, kai tenkinant viešąjį interesą šiame įstatyme nurodytų teritorijų planus, žemėlapius ir (ar) schemas tvirtina Vyriausybė, įstatymų ar Vyriausybės įgaliota institucija – įstatymų ar ministro (pagal pavestas valdymo sritis) įgaliota institucija“, – paaiškina pašnekovė.

Visuomenei bus prieinama kompleksinė informacija

Kad būtų parengta bendra SŽNS teritorijų registravimo ir jų duomenų tvarkymo sistema, turi būti sukurtos visiems bendrai tinkančios taisyklės, o duomenys iš skirtingų registrų ir kadastrų – sugretinti ir sujungti, integruoti į Nekilnojamojo turto registrą. Tai padaryti nebus paprasta, nes skirtingų specialiųjų žemės naudojimo sąlygų tipų yra apie 70, o SŽNS teritorijų erdviniai duomenys tvarkomi ir saugomi naudojant skirtingus technologinius įrankius ir sprendimus.

Pasak A. Balsytės, dar labai svarbu tai, kad šiuo metu kuriamuose SŽNS teritorijų interaktyviuose žemėlapiuose (planuojama, kad 2022 m. III ketvirtį jie bus pasiekiami tiek per nekilnojamojo turto kadastro žemėlapį, tiek per regia.lt, geoportal.lt, planuojustatau.lt ir kitų valstybinių informacinių sistemų interneto svetaines) prie kiekvienos iš jų bus matomas ne tik ūkinę veiklą vykdantis asmuo, bet ir duomenys apie SŽNS teritorijos įregistravimo faktą, įregistravimo pagrindą, informacija apie kompensacijų už nuostolius, patiriamus dėl ribojimų, apskaičiavimą ir išmokėjimą.

Taigi, baigus įgyvendinti projektą žmonėms bus prieinama kompleksinė informacija, o tarpinstitucinis bendradarbiavimas dėl to taps paprastesnis ir sklandesnis.


Informacija parengta bendradarbiaujant su LR vidaus reikalų ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija – Informavimas apie veiksmų programą“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

01:00
16:32
19:43

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie 15min