Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 9d. 13:04 , atnaujinta: 2015 gegužės 9d. 13:39

Pergalės dienos minėjime Antakalnio kapinėse – Rusijos ambasadoriaus kalba apie Lietuvos išvadavimą

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas

Nors Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines Lietuva su visa Vakarų Europa mini gegužės 8 dieną, bet prorusiškai nusiteikę piliečiai tebesilaiko sovietinės tradicijos gegužės 9 dieną karo aukas paminėti Antakalnio kapinėse. Šeštadienį čia jų susirinko keli tūkstančiai. Kalbantys vien rusiškai, atlapuose įsisegę Georgijaus juosteles, rankose – raudonos tulpės ir gvazdikai. Toks reginys tikrai džiugino Rusijos ambasadoriaus Aleksandro Udalcovo akį.

Stojęs prie mikrofono jis buvo sutiktas galingais plojimais. Tik ambasados darbuotojų labai nenudžiugino renginio organizatorių pasirengimas. Garso operatorius buvo iškeiktas, kad niekas ambasadoriaus pasisakymo negirdi ir kad šitaip negalima per 70-ąsias Pergalės dienos metines.

Tuo tarpu A.Udalcovas bandė nekreipti dėmesio į nuolat cypiančias garso kolonėles, ir dėkojo miniai atėjusiai prie sovietų karių paminklo. „Kalbama, kad ir Lietuvoje tai liaudies šventė, kurią žmonės prisimena ir atsimins dar ilgai“, – pradėjo jis.

A.Udalcovas išvardijo, kad Sovietų sąjunga per karą prarado 26 mln. 600 tūkst. žmonių. „Lietuvos žemėje taip pat ilsisi daug sovietų karių, kovojusių už Lietuvos išvadavimą. Taip pat lietuvių, kurie kovėsi 16-ojoje  divizijoje. Nereikia nė sakyti, kad mes prisimename savo sąjungininkus“, – Antakalnio kapinėse pareiškė Rusijos ambasadorius.

Mes turime neleisti, kad grįžtų neonacizmas, fašistinė ideologija. Mes, rusai, su šiuo blogiu kausimės visomis įmanomomis priemonėmis. Noriu jus dėl to užtikrinti, – pareiškė Rusijos ambasadorius.

Pats suskaičiavęs, kad kovoje su fašizmu žuvo 400 tūkst. amerikiečių, 400 tūkst. Didžiosios Britanijos piliečių, ambasadorius pridūrė, kad nereikia skaičiuoti, kas kare paaukojo daugiau.

„Dabar daug kalbama apie tai, kuri šalis paaukojo daugiau žmonių. Mums tai nesvarbu. Mums svarbūs ir verti atminimo visi. Tiek rusai, tiek baltarusiai, tiek ukrainiečiai, tiek žydai, tiek lietuviai, kurie prisidėjo kovojant su fašizmu. Visus veteranus sveikinu su šia nuostabia pergale, o mes neturime pamiršti, kad turime tęsti jūsų darbą ir išsaugoti tai, dėl ko jie aukojo savo gyvybes. Mes turime neleisti, kad grįžtų neonacizmas, fašistinė ideologija. Mes, rusai, su šiuo blogiu kausimės visomis įmanomomis priemonėmis. Noriu jus dėl to užtikrinti“, – baigė A.Udalcovas, o minia jo kalbą palydėjo šūksniu „ura“ (Valio – rusų k.).

15min.lt nuotr./Aleksandras Udalcovas Pergalės dienos minėjime
15min.lt nuotr./Aleksandras Udalcovas Pergalės dienos minėjime

Moterėlės su ašaromis akyse ir medaliais ant krūtinės puolė ambasadorių glėbesčiuoti, jam dėkoti. O prie mikrofono stoję žmonės deklamavo  eilėraščius apie sovietų karius.

Vėliau Lietuvos žurnalistų paklaustas, kur mato atgimstantį fašizmą A.Udalcovas tikino, kad jam kliūva „kai kurių valstybių“ noras peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo rezultatus.

„Aš manau, kad ne aš vienas matau tą grėsmę. Mes visi matome, kad kai kuriose valstybėse peržiūrimi Antrojo pasaulinio karo rezultatai, prasideda fašistų, neofašistų heroizavimas. Tai didžiulis iššūkis, kuriam mes turime duoti tokį pat rimtą atsaką. Mes, Rusija, tokiems procesams duosime griežtą atkirtį“, – teigė ambasadorius.

Kalbą sakė ir Baltarusijos ambasadorius Aleksandras Korolis. Jis džiaugėsi, kad kapinėse tiek daug jaunimo ir pabrėžė, kad atsimindamas praėjusį karą pasaulis niekada neturėtų nieko panašaus pakartoti.

„Mes žinome laisvės kainą ir džiaugiamės, kad gyvename laisvoje šalyje“, – linkėdamas, kad daugiau niekada pasaulis nebematytų karo sakė A.Korolis.

VIDEO: Pergalės dienos minėjimas Antakalnio kapinėse

V.Tomaševskis šiemet nedalyvavo

Po to prie mikrofono stojo Georgijaus juostelę atlape įsisegęs Lietuvos Seimo narys, Darbo partijos frakcijos atstovas, Lietuvos Rusų sąjungos narys Sergejus Dmitrijevas. 15min.lt jis aiškino, kad Pergalės dieną Antakalnio kapinėse mini kasmet ir kasmet segasi Georgijaus juostelę.

Prie ko juostelė ir Ukrainos karas? Kažkoks iš proto išėjęs žmogus pasakė, kad čia kolorado juostelė, bet kolorado vabalai tai atėjo iš Amerikos. Prie ko čia tai? Juostelė su Ukraina išvis nesusijusi, - sako S.Dmitrijevas.

„Apie tai nė nenoriu kalbėti. 70 metų mes nuolat švenčiame gegužės 9 dieną. Todėl, kad laimėjome Antrąjį pasaulinį karą. Vakarai šventė vakar, nes valanda buvo skirtinga dėl laiko juostų. Ir aš vakar švenčiau, ir šiandien švenčiu. 70 metų gyvenome normaliai, o dabar visi prieštaraujame. Prie ko juostelė ir Ukrainos karas? Kažkoks iš proto išėjęs žmogus pasakė, kad čia kolorado juostelė, bet kolorado vabalai tai atėjo iš Amerikos. Prie ko čia tai? Juostelė su Ukraina išvis nesusijusi“, – piktinosi, kad yra klausiamas apie atlape įsegtą Rusijos galios simbolį, S.Dmitrijevas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Seimo narys Sergejus Dmitrijevas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Seimo narys Sergejus Dmitrijevas

Pernai Pergalės dienos minėjime Antakalnio kapinėse su Georgijaus juostele buvo pasirodęs Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis paskui susilaukė griežto Lenkijos spaudos pasmerkimo. Šiemet renginyje jis nedalyvavo. Lietuvos lenkų rinkimų akcijai atstovavo tik pavieniai, ne itin žinomi nariai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min