Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2021 01 02

„Pinigų dalintojo“ skelbimas: kas slypi po įtarimų parko lankytojams ir policijai sukėlusia veikla?

Kaunietį sudomino Kalniečių parke pastebėtas skelbimas. Jauni tėveliai juo kviečiami kreiptis nemokamų konsultacijų, kaip, pvz., „teisingai susitvarkius vaiko pinigus“, gauti papildomus 20 proc. iš valstybės. Po 15min užklausos, Kauno policija ėmėsi aplinkybių patikslinimo, Policijos departamentas pamokė, kaip atskirti sukčių, o pats skelbimo autorius paaiškino, ką iš tikrųjų reiškia jo veikla.
Kauniečio Kalniečių parke pastebėtas skelbimas
Kauniečio Kalniečių parke pastebėtas skelbimas / Skaitytojo Igno nuotr.

„Kaune Kalniečių parke radau tokį skelbimą. Būtų įdomu paskaityti, jei jūs kažką daugiau sužinotumėte“, – teigė 15min nuotrauką su sudominusiu skelbimu atsiuntęs kaunietis Ignas.

Skaitytojo Igno nuotr./Kauniečio Kalniečių parke pastebėtas skelbimas
Skaitytojo Igno nuotr./Kauniečio Kalniečių parke pastebėtas skelbimas

Skelbimas, skirtas jauniems tėveliams, kabėjo ant vaikų žaidimų aikštelės vieno iš įrenginių. Juo siūloma kreiptis dėl nemokamų konsultacijų.

„Jūs galite gauti papildomus 20 proc. iš valstybės, tiesiog teisingai susitvarkę vaiko pinigus“, – taip skamba vienas iš net trimis šauktukais palydėtų siūlymų.

Didesnes išmokas skelbimo autorius siūlo ir ligos ar traumos atveju. Tikinama, kad galima sukaupti vaikų studijoms reikiamą pinigų sumą iš dalies valstybės pinigais.

Teiginiai, tenka pripažinti, skamba kaip lozungai. Ant paprasto popieriaus lapo atspausdintame skelbime – ir nuoroda, kur galima kreiptis dėl nemokamos konsultacijos, jei pasiūlymas jus sudomintų: pateiktas telefono numeris bei dar skambesnio internetinio portalo dalinupinigus.lt pavadinimas.

Pamokė, kaip atpažinti sukčius

Dėl šio skelbimo 15min kreipėsi į Vyriausybę, Finansų ministeriją bei Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Teirautasi, ar jiems žinoma tokia finansinio konsultavimo veikla, o galbūt taip veikia sukčiai? Visos trys institucijos atsakymų ieškoti nukreipė į policiją, Vyriausybės kanceliarija galiausiai persiuntė Policijos departamento komentarą.

Kaip patikino Ramūnas Matonis, Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas, tokie ir panašūs skelbimai ar svetainės dažnai kuriamos siekiant pasipelnyti ar apgauti žmones.

„Todėl žmones raginame būti labai atidžius ir prieš investuojant į neaiškius siūlymus, labai gerai įsivertinti, ar tai tikrai tikras skelbimas ir realus pasiūlymas. Vienas iš paprasčiausių būdų atpažinti sukčius – pasidomėti tokia interneto svetaine ar skelbimais viešoje erdvėje. Dažniausiai rasite jau apgautų žmonių atsiliepimų ar perspėjimų nepasitikėti. Jei pasiūlymas atrodo labai patrauklus ir siūloma greitai užsidirbti daug pinigų – tai turėtų būti pirmas ženklas susimąstyti ir įsitikinti, ar tai tikrai realu“, – komentarą pateikė Policijos departamento atstovas, paraginęs, jei nukentėjote, kuo skubiau pranešti policijai.

Skaitytojo Igno nuotr./Kauniečio Kalniečių parke pastebėtas skelbimas
Skaitytojo Igno nuotr./Kauniečio Kalniečių parke pastebėtas skelbimas

Atliko aplinkybių patikslinimą

O štai Kauno apskrities policija po 15min žurnalistės užklausos dėl skelbimo pradėjo aplinkybių patikslinimą. Netrukus buvo patikinta, kad skundų dėl šio atvejo negauta, tokio pobūdžio sukčiavimo atvejų neturėta.

„Įvertinus gautus duomenis, patikrinus informaciją, duomenų apie nusikalstamą veiką negauta. Finansinio konsultavimo paslaugos nėra draudžiamos“, – rašoma Kauno apskrities policijos atsakyme 15min žurnalistei.

Perklausus, ar tai reiškia, kad pareigūnai susisiekė su skelbimo autoriumi, atsakyta: „Duomenis pareigūnai tikrino“.

Privalo turėti individualios veiklos pažymą

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) redakcijai taip pat atsiuntė tik bendro pobūdžio informaciją. Pasak Kauno apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento VI skyriaus vedėjos Astos Barvainienės, jei gyventojas nori konsultuoti kitus gyventojus finansų klausimais, tokią veiklą, įvertinus teikiamų paslaugų pobūdį, jis gali vykdyti įregistravęs individualią veiklą pagal pažymą, pvz., „Kita pagalbinė draudimo ir pensijų lėšų kaupimo veikla“, „Kita pagalbinė finansinių paslaugų, išskyrus draudimą ir pensijų lėšų kaupimą, veikla“ ir pan.

Individualią veiklą vykdantys gyventojai, anot VMI atstovės, turi savarankiškai vesti pajamų apskaitą, kiekvienais metais iki gegužės 2 dienos deklaruoti gautas pajamas ir sumokėti priklausantį gyventojų pajamų mokestį.

„VMI nuolat stebi situaciją, fiksuoja ir vertina apie mokesčių mokėtojus gaunamus duomenis: analizuojama iš trečiųjų šaltinių gauta informacija, gyventojų pranešimai apie galimai vykdomus mokestinius nusižengimus, viešojoje erdvėje (žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose) pasirodžiusi informacija ir pan. VMI ragina gyventojus atsakingai ir apdairiai įvertinti fizinius ir juridinius asmenis, kuriems patikima svarbi finansinė informacija, asmens duomenys“, – teigiama VMI atsakyme žurnalistei.

Skelbimo autorius: „Viskas paaiškinta internetinėje svetainėje“

Skelbime įvardintoje internetinėje svetainėje pateikti ir asmens kontaktai – nurodoma, kad finansinį konsultavimą teikia Dainius Ignatavičius, dirbantis Kauno Savanorių prospekte. Paskambinus nurodytu telefono numeriu, atsiliepęs asmuo (žodžiu patvirtino, kad ir yra Dainius Ignatavičius) sutiko papasakoti, ką reiškia skelbimo turinys ir kuo jis iš tikro užsiima.

Pašnekovas teigė, tuo užsiimantis jau trejus metus, finansinis konsultavimas – jo pagrindinė veikla. Teikiančių panašias paslaugas, anot D.Ignatavičiaus, ne vienas ir ne du – daug kas užsiima kaupiamuoju gyvybės draudimu, o štai dėl Kauno apskrities policijos tikrinimo jis teigė nieko nežinantis – su juo pačiu nesusisiekta.

Paklaustas, kodėl žmonėms kelia įtarimų jo skelbimas ir internetinė svetainė, D.Ignatavičius atsakė: „Atsivertus internetinį puslapį viskas matyti, viskas ten parašyta. Tereikia įsigilinti, ne žiūrėt tik į tuos du žodžius „dalinu pinigus“. Jei žmogus įsigilina tik į tai, kas jam užkliūva, o į visą kitą užsimerkia, nemato, tai... Svarbu, kur uždėsi akcentą. Kiekvienas supranta savaip. Žmogus vertina viską pagal savo supratimą.“

Atlygį gauna iš draudimo bendrovių

Paprašytas, pašnekovas trumpai paaiškino, kaip, „susitvarkius vaiko pinigus“, reikia gauti tuos papildomus 20 proc. iš valstybės. Anot jo, valstybė skatina taupyti sau ar savo vaikams ir jeigu taupai ateičiai, valstybė prideda 20 proc. per GPM lengvatą.

„Atsiverskit Respublikos įstatymus ir pasiskaitykit“, – pasiūlė D.Ignatavičius, patikinęs, kad jis savo veiklą vykdo individualios veiklos pažymos pagrindu, tad viskas legalu ir teisėta.

Paklaustas, ar tai reiškia, kad jis tiesiog atstovauja tam tikroms draudimo įmonėms – privilioja joms klientų kaip tarpininkas, pašnekovas atsakė teigiamai. Jis atlygį gauna būtent iš draudimo bendrovių, o priviliotiems potencialiems klientams informacija suteikiama nemokamai.

„Tai yra kaupiamasis gyvybės draudimas. Jį turint, gauni išmokas už traumas, ligas ir visa kitą. Skelbime tiesiog išvardintos naudos, kurias žmogus gauna (apsidraudęs – aut. past.). Puslapio pavadinimą gali surašyti „belenkokį“. Ir pavadinau „naudų nauda“. Jei gauni pinigus už ligas, traumas, žalas, tai kažkas tau duoda tuos pinigus. Jei žmogus savame prote, suvokia, kad ne iš dangaus tai nukrinta. Eilinis bankas ir sako: „Atneškit pinigus – duosim palūkanas“.

Viskas aiškiai parašyta tame skelbime – siūloma už traumas, ligas gauti didesnes išmokas. Kaip iš pinigų gauti pinigus. Tie patys vaiko pinigai: jei juos gavęs žmogus nepravalgo, neišleidžia kitur, paima ir investuoja, taupo ateičiai, jei kas mėnesį atsideda tą sumą, tuomet ir gauna tą papildomą naudą“, – paaiškino D.Ignatavičius.

Atsisveikindamas jis pripažino, kad keistas gali atrodyti tik internetinio puslapio adresas, o su jame pateikta informacija – viskas aišku.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius