Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 9d. 22:19 , Atnaujinta: 2013 spalio 10d. 09:24

Pirmą dieną Čagčarane policininkę Rasą Juškevičienę pasitiko pilnas kiemas smalsumo atvestų pareigūnų vyrų

Rasa Juškevičienė sako kalbą
Rasos Juškevičienės asmeninio albumo nuotr. / Rasa Juškevičienė sako kalbą

Didžiausias Afganistano moterų policininkių pasiekimas – ne gebėjimai atlikti tyrimus ir kovoti su nusikalstamumu, bet jų darbas kartu su vyrais, nesislepiant ir nebijant būti pastebėtoms, įsitikinusi Goro provincijoje dirbusi policijos pareigūnė Rasa Juškevičienė. Tokiais įspūdžiais ji dalijosi trečiadienį Seime surengtoje konferencijoje „Lietuvos vadovaujama Goro provincijos atkūrimo grupė Afganistane: misija baigta“.

Lietuvė dirbo Goro provincijos, kurios atkūrimu rūpinosi mūsų šalies kariai, sostinėje Čagčarane kaip Europos Sąjungos policijos misijos Afganistane (EUPOL) atstovė. Ji buvo vienintelė moteris Čagčarane veikusiame EUPOL padalinyje.

Alfredo Pliadžio nuotr./Rasa Juškevičienė
Alfredo Pliadžio nuotr./Rasa Juškevičienė

Tolimą šalį R.Juškevičienė pasiekė 2010 m. vasario 19 d. Pirmiems keliems mėnesiams ji apsistojo Kabule, tik tuomet persikėlė į Čagčaraną.

Uniformuotos moterys, dailiai pasidažiusios, su aukštakulniais ir pistoletais pašonėje – tokio vaizdo Afganistane nereikėtų tikėtis.

Jai iki šiol šypseną kelia vaizdas, prieš akis atsivėręs išeinant po pirmojo apsilankymo policijoje: kiemas buvo pilnas policininkų – taip įdomu jiems buvo pamatyti moterį pareigūnę.

„Ten būti policininke – iššūkis tradicinėje visuomenėje. Čagčarane pirmą dieną nepamačiau nė vienos moters policininkės. Mane sutiko vien vyrų žvilgsniai, nes jie buvo įprastę matyti tik vyrus policininkus“, – prisiminė pranešėja.

„Pradžia nebuvo lengva, – kalbėjo ji. – Ten nepriimta, kad moteris vadovautų ar mokytų vyrus. Tačiau pavyko užsitarnauti vyrų pagarbą.“

R.Juškevičienei pradėjus dirbti Čagčarane, buvo nuspręsta mokyti policininkes. Ji kartu padėdavo pareigūnui, kuruojančiam lyčių lygybės klausimus.

Visoje provincijoje policijoje tuomet dirbo devynios moterys, septynios iš jų – Čagčarane. Dauguma buvo beraštės ir be išsilavinimo, bet širdingai trokštančios dirbti policijoje ir būti naudingos.

Pirmiausia buvo suplanuota suburti dešimties moterų grupę ir rengti raštingumo kursus. Bet netrukus, gavus tiek vyrų, tiek pačių moterų sutikimą, buvo nuspręsta jas mokyti kartu su stipriosios lyties atstovai. Taigi kriminalinės policijos mokymuose netrukus pasirodė dešimt vyrų ir dvi moterys – pirmą kartą abiejų lyčių atstovai mokėsi kartu.

Afganistane būtina turėti moterų policininkių. Mat dėl vietos papročių vyrai dažnai negali tinkamai atlikti darbo, pavyzdžiui, apklausti moterų ar stabdyti automobilių, kuriais važiuoja moterys. Tuo gali naudotis narkotikų verslo atstovai ir pan.

R.Juškevičienei paliekant Čagčaraną, policijoje jau dirbo 16 moterų.

„Didžiausia jų išmokta pamoka – moterų ir vyrų darbas kartu, nesislepiant ir nebijant būti pastebėtiems“, – apibendrino pareigūnė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min