Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 rugsėjo 16d. 11:27 , Atnaujinta: 2015 rugsėjo 16d. 12:18

Pirmieji pabėgėliai į Lietuvą gali atvykti jau sausį, iš biudžeto kitiems metams bus prašoma 5,5 mln. eurų

Pabėgėliai Izmiro mieste Turkijoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Pabėgėliai Izmiro mieste Turkijoje
Vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius tikina, kad Lietuva įsileis tik tuos pabėgėlius, kuriems reikia rimtos pagalbos – ne ekonominės naudos. O socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis teigia, jog europinio fondo Lietuvai skiriamų lėšų pabėgėlių integracijai tikrai nepakaks.

Svarstoma, kad jau sausio mėnesį į Lietuvą galėtų būti atgabenti pirmieji 90 pabėgėlių. Iš viso kitąmet planuojama priimti 505 asmenis.

Viceministro teigimu, dabar pabėgėliams skiriamas 620 eurų per mėnesį išlaikymas – per menkas, norint tinkamai integruoti žmones, vienam per mėnesį reikia skirti mažiausiai 800 eurų. Tokia suma siūloma atsižvelgiant į tai, kad jie dažnai turi sveikatos problemų bei priklauso pažeidžiamoms grupėms.

Iš viso kitąmet planuojama priimti 505 asmenis.

Europinis fondas vieniems metams pabėgėliui skiria 6 tūkst. eurų.

Vieno asmens atgabenimas į Lietuvą atsieis 1,5 tūkst. eurų.

„Lėšos išsiskaido, dalis iš fondo Lietuvai skiriamų pinigų bus panaudoti tik perkėlimui. Esame pasiskaičiavę labai tiksliai. Manau, kad Finansų ministerija geranoriškai į tai žiūri ir numatys tam lėšų“, – trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje kalbėjo A.Šešelgis.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis

Jo skaičiavimu, 2016 metams tam iš biudžeto reikėtų skirti 5,5 mln. eurų. Vėliau dalį sumos grąžintų europinis fondas.

„Europiniai pinigai ateina tik po to, jie po pusmečio priima sprendimą, kad reikia pinigus grąžinti. Anksčiau mus pasieks avansas, tai yra gerai“, – sakė jis.

Viceministras pabrėžė, kad laikui bėgant pabėgėliui skiriamas išlaikymas mažėja, o po tam tikro laiko jis nutraukiamas, nes žmogus pradeda apsirūpinti pats.

Minimum reikėtų 800 eurų žmogui per mėnesį, kad operatyviai būtų galima vykdyti integraciją.

„Skaičiuodami galimybes, mes pasižiūrėjome, kad pinigų tikrai nepakaks, reikės daugiau, nes pagal atvykimo mastą minimum reikėtų 800 eurų žmogui per mėnesį, kad operatyviai būtų galima vykdyti integraciją. Nes su tokiu kiekiu žmonių dar nesame susidūrę“, – tikino A.Šešelgis.

1105 pabėgėlių priėmimą jis vadino iššūkiu, bet pabrėžė, kad šie žmonės nesuplūs vienu metu.

Anot jo, kai bus nustatytos perkėlimo sąlygos, bus aiškiau žinoma, kokie žmonės atvyks. Rukloje žmonės prabus tris mėnesius, dabar šis erminas – metai.

Siūlo visus pirmiausiai priimti Rukloje

A.Šešelgis įsitikinęs, jog visi pabėgėliai turi būti pirmiausiai priimami Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje, o jau paskui nukreipiami į savivaldybes.

Jei per visą Lietuvą pradėsime priimti, nesuvaldysime.

„Mes norime suvaldyti situaciją, jei per visą Lietuvą pradėsime priimti, nesuvaldysime“, – tikino jis.

Rukloje dabar yra sudarytos sąlygos vienu metu apgyventinti 160 žmonių. Šiuo metu centre gyvena 33 pabėgėliai.

Dėl statuso nuspręs per parą

Vidaus reikalų viceministras E.Jankevičius parlamentarams pabrėžė, jog pabėgėliai bus atrinkti naudojantis daugiapakope atrankos sistema.

Pabėgėliai bus atrinkti naudojantis daugiapakope atrankos sistema.

„Tiksliai nežinome, ar imsime šeimas su vaikais, ar ten bus moterys, ar  vyrai. Nepulsime rytoj atsivežti, turime pakankamai laiko. Nebus taip, kad vežame žmones, o neturime kur juos dėti. Visi veiksmai bus koordinuoti“, – tikino viceministras.

Jo teigimu, pirmiausia bus žiūrima saugumo ir į tai, ar žmogus nori integruotis, taip pat į asmens išsilavinimą.

E.Jankevičius sakė, kad Lietuva jau daugiau kaip dešimtmetį priiminėja pabėgėlius.

vrm.lt nuotr./VRM viceministras Elvinas Jankevičius
vrm.lt nuotr./VRM viceministras Elvinas Jankevičius

Jis patikino, kad bus griežtai atskirti karo pabėgėliai nuo ekonominių migrantų: „Ir šiandien yra melagingų prašymų suteikti prieglobstį, daug prašymų yra atmetama. Tie, kurie tikrai bėga nuo karo, nori gyventi tėvynėje. Ir esant galimybei, jie tikrai ten sugrįš.“

Pasak jo, su palyda atvežus pabėgėlius į Lietuvą per 24 valandas bus nusprendžiama, koks konkrečiam asmeniui bus suteiktas statusas: pabėgėlio, laikinosios apasaugos arba papildomos apsaugos.

A.Pabedinskienė: sklando daug netikslios informacijos

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė teigė, kad Lietuva nėra naujokė priimant pabėgėlius, tačiau ne tokiu srautu.

Svarbu išspręsti ne tik finansavimo klausimus bei paruošti pabėgėlių integracijai į visuomenę

Anot ministrės, dabar svarbu išspręsti ne tik finansavimo klausimus bei paruošti pabėgėlių integracijai į visuomenę, bet ir atremti viešojoje erdvėje sklandančią netikslią informaciją.

Pasak ministrės, pirmiausiai pabėgėliai bus apgyvendinami Rukloje, čia bus aiškinamasi, kokie jų gebėjimai, žmonės bus mokomi lietuvių kalbos, o antrajame etape jie bus nukreipiami į savivaldybes.

Šiuo met 20 iš 60 savivaldybių yra pareiškusios, kad prims pabėgėlius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min