TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Po Kristupo Krivicko laidos apie „apleistą ir žiurkių apgraužtą Editos Žiobienės močiutę“ – ieškinys dėl žalos

Kristupas Krivickas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kristupas Krivickas
Šaltinis: 15min
0
A A

Teismas rengiasi nagrinėti Adelės Tumaitienės, kuri iš tiesų nėra vaiko teisių apsaugos kontrolierės E.Žiobienės močiutė, ieškinį televizininkams dėl teisės į privatų gyvenimą pažeidimo.

15min.lt primena, jog pernai rudenį prodiuserio K.Krivicko laidos „Akistata“ kūrėjai viliojo TV3 žiūrovus prie ekranų skandalingais anonsais, jog parodys reportažą apie neprižiūrimą, apleistą vaiko teisių apsaugos kontrolierės E.Žiobienės močiutę, kurią sykį esą net buvo apgraužusios žiurkės.

Tačiau paaiškėjo, kad 90-metė Adelė Tumaitienė iš tiesų yra ne E.Žiobienės, o kontrolierės vyro močiutė.

Vos išgirdusi skandalingus, prie puolamos vaiko teisių kontrolierės „pritemptus“ laidos anonsus, A.Tumaitienės dukra Regina Žiobienė kreipėsi į Vilniaus miesto 1-ąjį apylinkės teismą, prašydama apskritai uždrausti rodyti reklamuojamą „Akistatą“.

Atsižvelgęs į tai, kad A.Tumaitienės ir kontrolierės E.Žiobienės iš tiesų nesieja kraujo ryšis ir apskritai laidos turinys yra susijęs su privačia informacija, teismas prašymą tenkino.

Tiesa, 2010 m. lapkričio 3 dienos, trečiadienio vakarą, TV3 vis dėlto parodė K.Krivicko „Akistatą“ apie kontrolierę E.Žiobienę ir senolę. Pristatydamas laidos turinį, K.Krivickas pasakojo apie iš teismo gautą raštą. Anot prodiuserio, į draudimus nutarta atsižvelgti iš dalies, todėl žiūrovai močiutės veidą pamatė šiek tiek retušuotą, balsą išgirdo šiek tiek pakeistą. Maža to, laidoje nebuvo paminėtas senolės vardas bei neįvardytas konkretus jos giminystės ryšys su garsiąja vaiko teisių apsaugos kontroliere E.Žiobiene.

Teismai – už uždarų durų

15min.lt išsiaiškino, kad dar 2010 m. lapkričio pabaigoje buvo pateiktas A.Tumaitienės ieškinys Vilniaus miesto 1-ajam apylinkės teismui dėl teisės į privatų gyvenimą pažeidimo.

BFL/Karolio Kavolėlio nuotr./E.Žiobienė tvirtina, kad ir išsilavinę žmonės skyrybų metu labiau galvoja ne apie tai, kaip jie atrodo vaiko akyse, o apie asmenines nuoskaudas.
Edita Žiobienė

Atsakovai šioje civilinėje byloje – kanalą TV3 valdanti bendrovė „Tele 3“ ir K.Krivicko vadovaujama prodiuserinė kompanija „TV PRO media“.

Procesas nuo pat pradžių vyksta neviešame teismo posėdyje – nei žiniasklaidos atstovams, nei paprastiems žiūrovams jo stebėti neleidžiama.

Pasirengimo etapas šioje byloje baigtas, todėl jau rugpjūčio antrąją savaitę planuotame posėdyje buvo galimybė nagrinėti bylą iš esmės. Tačiau teismas atidėtas iki rudens, nes atostogauja advokatai.

Tiesa, vienas tarpinis, neigiamas rezultatas jau yra pasiektas – teismas konstatavo, jog nėra galimybės baigti ginčo taikos sutartimi. Teismai visuomet siūlo šalims išnaudoti šį šansą (susitarus gražiuoju, ieškovui grąžinamas žyminis mokestis, o atsakovui negresia prievolė dengti bylinėjimosi išlaidų), tačiau ieškovai ir atsakovai nesusitarė.Siekiama, kad teismas pripažintų faktą, jog televizininkai pažeidė A.Tumaitienės privatumą bei įpareigotų atsakovus atsiprašyti už šį poelgį.

Byloje formaliai nedalyvaujantis, tačiau močiute ir teismo procesu besirūpinantis ieškovės anūkas, kontrolierės E.Žiobienės vyras Norbertas Žioba 15min.lt teigė, kad bylinėjamasi „tikrai ne dėl pinigų, o teisingumo“.

Portalo žiniomis, ieškiniu vis dėlto prašoma priteisti tam tikrą, tikrai didesnį nei simbolinį 1 lito žalos atlyginimą.

Tačiau svarbiausi siekiai, anot pašnekovo, yra du: kad teismas pripažintų faktą, jog televizininkai pažeidė A.Tumaitienės privatumą bei įpareigotų atsakovus atsiprašyti už šį poelgį.

Neprausta, apkandžiota žiurkių?

Teismais pasibaigusios „Akistatos“ anonsuose skelbta apie neprižiūrimą E.Žiobienės močiutę, kuria Vaiko teisių apsaugos kontrolierė esą visiškai nesirūpina. Viešai buvo teigiama, neva senolė net penkis mėnesius buvo neprausta. Baisiausia – ją netgi apkandžiojo žiurkės.

„Ponia, ar jūs turite sąžinės?“, – neakivaizdžiai E.Žiobienės laidos anonse klausė „Akistatos“ kūrėjai.

Vėliau ir pats prodiuseris, ir TV3 programų direktorius Jurgis Jefremovas viešai aiškino, kad jokios klaidos nebuvo ir kalbėti apie „Akistatos“ rengėjų neprofesionalumą nėra pagrindo, mat A.Tumaitienė E.Žiobienei nėra visai svetimas žmogus, o šeimos narys.

Prievaizdai nustatė pažeidimus

R.Žioba minėjo, kad „Akistatos“ pažeidimus rengiant siužetus šia tema yra konstatavusi ir Žurnalistų etikos inspektorė.

Televizijos atstovų pasiteisinimai neįtikino ir Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos (LŽLEK) narių.

Žiurkė
Žiurkė

2011 m. balandžio 18 dieną svarsčiusių senolės A.Tumaitienės motinos R.Žiobienės skundus dėl TV3 laidų „Akistata“.

Posėdyje dalyvavo televizijos kanalą valdančios bendrovės „Tele 3“ programų direktorius J.Jefremovas ir advokatė.

R.Žiobienė prašė įvertinti 2010 m. lapkričio 03 d. ir dar lapkričio 17 d. rodytas TV3 laidas „Akistata“. Skunde buvo teigiama kad, nepaisant teismo sprendimo, buvo rodomi 2010-11-03 d. laidos anonsai, parodyta ir pati laida.

R.Žiobienės teigimu, siužetas apie jos garbaus amžiaus mamą buvo parodytas žeminančiame kontekste, paviešinta jos pavardė, informacija apie privatų gyvenimą ir sveikatos būklę.Ir prodiuseris K.Krivickas, ir TV3 programų direktorius J.Jefremovas viešai aiškino, kad jokios klaidos nebuvo, mat A.Tumaitienė E.Žiobienei nėra visai svetimas žmogus, o šeimos narys.

2010-11-17 d. laidoje, pasak R.Žiobienės, dar kartą buvo pažeistas Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo sprendimas, draudžiantis skelbti jos mamos A. Tumaitienės atvaizdą ir informaciją apie jos privatų gyvenimą bei sveikatos būklę. Buvo pažeista ir pačios R.Žiobienės teisė į privataus gyvenimo apsaugą.

LŽLEK posėdyje nuspręsta:

1. 2010-11-03 TV3 laidoje „Akistata“ pateikiant informaciją apie A.Tumaitienę buvo pažeisti Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 14, 16, 36 ir 57 straipsniai (filmavo ir paskelbė žinių apie privatų gyvenimą be asmens sutikimo, rinko tik smalsumą tenkinančią informaciją, negerbė pažeidžiamo žmogaus teisių ir laisvių).

TV3 paskelbta neetiška televizija

Tą pačią dieną svarstyti ir vaiko teisių apsaugos kontrolierės skundai dėl TV3 laidų „Akistata“.

Kontrolierė E.Žiobienė prašė įvertinti 2010-09-01 ir 2010-11-03 TV3 laidas „Akistata“. Buvo teigiama, kad laidose informacija apie Vaiko teisių kontrolieriaus tarnybą ir kontrolierę buvo pateikta tendencingai ir pažeidžiant žurnalisto etiką.

Nuspręsta:

1. 2010-09-01 TV3 laidoje „Akistata“ pateikiant informaciją apie Vaiko teisių apsaugos kontrolierę E.Žiobienę buvo pažeistas Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 6 str. (nepatikrino faktų, nesirėmė keliais šaltiniais).

2. 2010-11-03 TV3 laidoje „Akistata“ pateikiant informaciją apie Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą ir kontrolierę E.Žiobienę buvo pažeisti Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 3 (žurnalistas turi skelbti tikslias žinias ir negali skleisti nuomonių, kurios pažeistų teisę bei etiką) ir 6 straipsniai, 22 str. 2 dalis (kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė pasiteisinti, paaiškinti, paneigti klaidingą informaciją).

Kiek vėliau, 2011-05-30 LŽLEK posėdyje nuspręsta, kad ir 2010-11-17 TV3 laidoje „Akistata“ pateikiant informaciją apie A.Tumaitienę buvo pažeisti Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 8 (Informacija turi būti renkama ir skelbiama tik etiškais ir teisėtais būdais), 14, 16 ir 36 straipsniai.

Maža to, kiek anksčiau, 2011-05-16 LŽLEK posėdyje nuspręsta dėl per vienus metus padarytų 6 profesinės etikos pažeidimų žiniasklaidos priemonę – televiziją TV3, priskirti profesinės etikos nesilaikančių viešosios informacijos rengėjų kategorijai. Sprendimas galioja vienerius metus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min