Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 29d. 11:01

Po ministro J.Narkevičiaus praeitį teisėsauga gali kapstytis mėnesius, o čia pat – senatis

Jaroslavas Narkevičius ir Aleksandras Ribnikovas
15min ir asmeninio archyvo nuotr. / Jaroslavas Narkevičius ir Aleksandras Ribnikovas

Premjeras Saulius Skvernelis politinį sprendimą dėl ministro Jaroslavo Narkevičiaus ateities sako priimsiantis tada, kai verdiktą dėl jo namo rekonstrukcijos aplinkybių paskelbs teisėsauga. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigia negalinti numatyti, kiek truks ikiteisminis tyrimas. Pagal baudžiamojo proceso kodeksą, jis gali tęstis mėnesiais, gal net tol, kol sukapsės senatis. Galiausiai, net jei pareigūnai J.Narkevičiaus elgesyje užčiuoptų nusikaltimą ir byla keliautų į teismą, dėl tos pačios senaties viskas taip pat galėtų baigtis šnipštu. Nenubaustas greičiausiai liktų ir apie ministro nuodėmes pranešęs verslininkas Aleksandras Ribnikovas.

STT jau kurį laiką atlieka ikiteisminį tyrimą dėl J.Narkevičiaus namo rekonstrukcijos aplinkybių.

Susisiekimo ministras šią savaitę buvo apklaustas kaip liudytojas. Galimą schemą atskleidęs A.Ribnikovas šiuo metu turi specialaus liudytojo statusą. Statybų verslo atstovas 15min teigė pats pasisiūlęs išsitirti poligrafu.

Taigi, regis, kol kas tyrimas vyksta gana sparčiai. 15min pasidomėjo, kokie tyrimo pagrindai ir kada jį tikimasi užbaigti.

STT Komunikacijos skyriaus viršininkė Renata Keblienė nurodė, jog ikiteisminis tyrimas šioje istorijoje pradėtas dėl galimo papirkimo (pagal Baudžiamojo kodekso 227 str. 2 d.) ir galimo kyšininkavimo (pagal Baudžiamojo kodekso 225 str. 3 d.).

Nusikaltimai – apysunkis ir sunkus

Įtarimai niekam nepareikšti, tačiau, panašu, jog aiškinamasi, ar aukštas pareigas 2007–2008 metais Vilniaus miesto savivaldybės administracijoje ėjęs J.Narkevičius savo ar kitų naudai, tiesiogiai ar netiesiogiai, pats ar per tarpininką, pažadėjo ar susitarė priimti, arba reikalavo ar provokavo duoti, arba priėmė, didesnės negu 250 MGL vertės kyšį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius

Už tokį nusikaltimą gresia laisvės atėmimas nuo dvejų iki aštuonerių metų. Toks nusikaltimas laikomas sunkiu.

Atrodo, STT taip pat tiria, ar korupcija ministrą apkaltinęs verslininkas A.Ribnikovas tiesiogiai arba netiesiogiai, pats ar per tarpininką, pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti, arba davė kyšį valstybės tarnautojui, ar jam prilygintam asmeniui, arba trečiajam asmeniui už pageidaujamą valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens elgesį.

Už tai gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki penkerių metų ir traktuotina, kad tai – apysunkis nusikaltimas.

Kada STT baigs ikiteisminį tyrimą, neaišku – turėtų „per kuo trumpiausius terminus“, bet ne ilgiau kaip per šešis mėnesius, jei tiriamas apysunkis nusikaltimas, jei sunkus – per devynis.

Ikiteisminis tyrimas gali tęstis nors ir iki senaties

Tiesa, bet koks ikiteisminis tyrimas aukštesniojo prokuroru sprendimu gali būti pratęstas.

„O tų pratęsimų skaičius nenumatytas. Reiškia, maksimalus terminas, kiek gali tęstis ikiteisminis tyrimas, yra tiek, kiek tęsiasi senaties terminas“, – 15min teigė Vilniaus universiteto baudžiamosios teisės dėstytojas Remigijus Merkevičius, pridurdamas, kad suėjus senaties terminui, tyrimas nutraukiamas.

Dėl senaties bylos nagrinėjimas gali sugriūti ir teisme.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./ Remigijus Merkevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./ Remigijus Merkevičius

„Jeigu suėjo senatis, o byla perduota teismui, teismas atsiklausia kaltinamojo, ar jis nori tęsti procesą, ar nenori. Jeigu kaltinamasis proceso tęsti nenori, [byla] gali būti nutraukiama nutartimi. Jeigu kaltinamasis procesą tęsti nori ir teismas neranda galimybės jo išteisinti, tada procesą nutraukia nuosprendžiu. Bet apkaltinamojo nuosprendžio nebus priimta – žmogus negalės būti pripažintas kaltu“, – paaiškino R.Merkevičius.

Skaičiuojant senaties terminą, svarbu, kada padaryta nusikalstama veika ir kokio ji pobūdžio. Jei padarytas apysunkis nusikaltimas ir nuo jo praėjo dvylika metų, nusikaltusiam asmeniui negali būti paskirta bausmė, jis negali būti pripažintas kaltu.

Tas pats galioja sunkų nusikaltimą padariusiam asmeniui, jei nuo tada praėjo penkiolika metų.

Byla ant senaties ribos

Datą, kada galimai nusikalto J.Narkevičius ir A.Ribnikovas (jei apskritai nusikalto), nustatyti sunku. Galima nebent paspekuliuoti, kad tai – 2007–2008 metai, kai J.Narkevičius ėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas, o A.Ribnikovo įmonė „Sodžiaus būstas“ skynė pergales viešųjų pirkimų konkursuose Vilniuje. Panašiu metu prasidėjo ir J.Narkevičiaus bei jo šeimos namo Trakuose rekonstrukcija.

Nuo tada praėjo 12–13 metų, tad asmuo, kuris padarė apysunkį nusikaltimą, greičiausiai liktų nenubaustas. Tą, kuris nusikalto sunkiai, per kelerius metus nuo šiandienos dar būtų galima nubausti, tačiau vargu, ar tai realu.

Korupcinio pobūdžio tyrimai yra ilgi, bylų nagrinėjimai yra ilgi.

„Korupcinio pobūdžio tyrimai yra ilgi, bylų nagrinėjimai yra ilgi“, – pabrėžė R.Merkevičius.

Galbūt A.Ribnikovas apie galimą ministro J.Narkevičiaus korupciją ir pranešė tik dabar, nes čia pat – senatis?

Teisininkas tokios galimybės neatmetė: „Čia labai panašu, kad artėjame prie senaties – labai panašu.“

A.Ribnikovas neigia skaičiavęs metus

A.Ribnikovas apie ministro nuodėmes tikino pranešęs iš moralinių paskatų, taip pat dėl to, nes žurnalistai esą „labai nevykusiai“ aprašė brakonieriavimo istoriją. Verslininkas neigė skaičiavęs senaties metus savo elgesiui.

„Kai pasišnekėjau su advokatu, kuris man rašė pranešimą, jis man paaiškino, kad prieš kažkuriuos tai metus dar prie D.Grybauskaitės (vadovaujant prezidentei Daliai Grybauskaitei – 15min) yra priimtas įstatymas, kad šitiems dalykams senatis negalioja“, – teigė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aleksandras Ribnikovas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aleksandras Ribnikovas

Verslininkas aiškino, kad tiek jis, tiek ministras J.Narkevičius už savo veiksmus turės atsakyti: „Mes vienodai – ir jis, ir aš atsakom. Kyšį duodi ar kyšį gauni. Senaties šitiems dalykams nėra.“

Tikėtina, kad A.Ribnikovas omeny turėjo D.Grybauskaitės inicijuotas Baudžiamojo kodekso pataisas, kurias priėmus senaties termino siūlyta visai netaikyti korupciniams nusikaltimams. Tačiau Seimas tokios pataisos nepalaimino, nors bendrai ilginti senaties terminus sutiko.

Apie galimą J.Narkevičiaus susitarimą su A.Ribnikovu dėl politiko namo Trakuose rekonstrukcijos mainais į verslininko bendrovės „Sodžiaus būstas“ pergales viešųjų pirkimų konkursuose pranešė nacionalinis transliuotojas LRT.

J.Narkevičius tai pavadino šmeižtu. Politikas teigė, kad už namo Trakuose renovaciją daugiausia mokėjo jo tėvai, kuriems tuo metu priklausė pastatas, ir jis gali tai įrodyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min