Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 6d. 14:20

Politologai: išspręsti prezidentės ir premjero konfliktą gali padėti Seimo pirmininkas

Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė
15min koliažas / Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė

Prezidentei atmetus Irmos Gudžiūnaitės kandidatūrą į aplinkos ministrės postą premjeras pareiškė, kad nemato galimybių šiuo klausimu susitarti ir kitų kandidatūrų nebeteiks. Vertindami susiklosčiusią situaciją politologai tvirtina, kad Sauliaus Skvernelio konfliktas su Dalia Grybauskaite dėl aplinkos ministro posto rinkimų metu gali atnešti tiek naudos, tiek žalos, tačiau žinant abiejų charakterius, konfliktas neužges iki prezidentės kadencijos pabaigos.

Konfliktas su prezidente prieš rinkimus premjerui gali būti nepalankus

Politologė Ainė Ramonaitė 15min teigė, kad nors premjero ir prezidentės konflikto tendenciją galima regėti jau kurį laiką, kyla klausimas, ar konfliktas gali duoti rinkiminės naudos.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ainė Ramonaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ainė Ramonaitė

„Na, nėra taip jau visai akivaizdu, kad konfliktavimas su prezidente galėtų duoti kažkokios rinkiminės naudos. Reitingai yra nemaži ir tas konfliktavimas gali pritraukti dalį rinkėjų, tačiau gali atstumti didesnę dalį rinkėjų, nes ypač prezidento postui vis dėlto reikia daugumos. Gauti daugumą konfliktuojant su dabartine prezidente, kuri yra populiari, neatrodo labai racionalus ėjimas. Bet kadangi jis tai daro jau pakankamai ilgai, gal tokia yra jo strategija“, – situaciją komentavo A.Ramonaitė.

Politologas Lauras Bielinis, 15min komentuodamas susiklosčiusią situaciją, pastebėjo, kad D.Grybauskaitės sprendimas atmesti I.Gudžiūnaitės kandidatūrą tapo puikia proga kurti savo, kaip karingo žmogaus įvaizdį, galintį pasitarnauti artėjančiuose rinkimuose.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lauras Bielinis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lauras Bielinis

„Jam reikia save pademonstruoti savo kaip karingo žmogaus įvaizdį ir čia jam prezidentė tiesiog į rankas įdavė šansą“, – situaciją komentavo politologas.

Anot L.Bielinio, kadangi dėl aplinkos ministro kėdės buvo susitarta pirmadienį, nieko keisto, kad įsiplieskė konfliktas, kuris truks iki prezidentės kadencijos pabaigos.

„Akivaizdu, kad susikirto du charakteriai – premjero ir prezidentės. Žinant, kokie tai charakteriai, konfliktas vyks iki pat kadencijos pabaigos“, – teigė politologas.

Seimo pirmininkas – galimas tarpininkas tarp premjero ir prezidentės

Palaikymą premjerui išreiškė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kuris pareiškė, kad Vyriausybė pajėgi kelis mėnesius išgyventi be vieno ministro. Tuo suabejojo 15min studijoje viešėjęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Anot L.Bielinio, R.Karbauskis savo pareiškimu gina partijai priklausantį S.Skvernelį bei išnaudoja komunikacijos galimybę. „Partijos pirmininkas turi apginti savo narius, o komentuodamas premjero ir prezidentės veiksmus jis viešina ir politinę partiją, savo bei Seimo valdančiosios daugumos poziciją“, – teigė politologas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis 15min studijoje teigė abejojantis Vyriausybės pajėgumu dirbti be vieno ministro. Jis taip pat sakė nenustebęs dėl tokio prezidentės sprendimo, nes S.Skvernelis jai pasiūlė jokios patirties aplinkos srityje neturinčią kandidatę. L.Bielinis tokius V.Pranckiečio žodžius įvertino kaip diplomatinį signalą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis

„Šiuo atveju jis tiesiog nori diplomatiškai pasiųsti signalą prezidentei apie tai, kad vis dėlto reikia paskirti kokį nors ministrą. Tokiu būdu Seimo pirmininkas tampa savotišku tarpininku, norinčiu išspręsti kilusį konfliktą. Jeigu nepavyktų sutarti, tai bent jau įkalbėti konfliktuojančias puses priimti kažkokią bendrinę sąlygą dėl ministro“, – komentavo politologas.

Šį trečiadienį, D.Grybauskaitei atmetus I.Gudžiūnaitės kandidatūrą į aplinkos ministrės postą, savo „Facebook“ puslapyje S.Skvernelis pareiškė, kad nemato galimybių susitarti su dabartine prezidente dėl laisvos kėdės Aplinkos ministerijoje:

Palaikymą premjerui išreikšti suskubo ne tik LVŽS pirmininkas R.Karbauskis, bet ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min