Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 12 16, 18:00

Politologai įvertino prezidento ir valdančiųjų konfliktą dėl J.Narkevičiaus likimo: rytoj bus finalas

Politologai Mykolo Romerio universiteto lektorė Rima Urbonaitė ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas dr. Kęstutis Girnius mano, kad po premjero Sauliaus Skvernelio ir prezidento Gitano Nausėdos susitikimo susisiekimo ministrui dirbti liko savaitė. Tačiau politologai nenustebtų, jei tuomet Lietuvos lenkų rinkimų akcija – krikščioniškų šeimų sąjunga nutartų nepalaikyti biudžeto, griūtų koalicija, o gal net J.Narkevičius „prisimintų“ su S.Skverneliu kalbėjęs apie jo gatvės asfaltavimą.

R.Urbonaitė juokavo, kad ne vienas politikas pastaruoju metu teisinasi ko nors nedarantis dėl to, kad adventas.

„Kažkam adventas trukdo partiją kurti, kažkas sako, kad per adventą nereikia ministrų atleidinėti, tai, aišku, dabar tokia situacija yra, kad dar iki susitikimo buvo aišku, kad tiek premjeras, tiek prezidentas yra savo kampuose ir atsitraukimo nebus“, – kalbėjo ji.

Nors abu politologai prognozuoja, kad J.Narkevičiaus dienos suskaičiuotos, visgi, pasak jų, dabar svarbiausia, kaip elgsis Lietuvos lenkų rinkimų akcija – krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS). Be jos biudžeto priėmimas gali strigti.

„Tikiuosi, kad premjeras turbūt darys spaudimą, kad J.Narkevičius pasitrauktų. Priėmus biudžetą faktiškai LLRA kortos bus menkesnės, nes net, jei jie pasitrauktų iš koalicijos, o tokia galimybė – didelė ar maža – yra, tai mažumos Vyriausybė galėtų veikti“, – sakė politologas.

Tačiau R.Urbonaitė dvejojo, ar LLRA neturi savo planų. Ypač, jei žino, kad iškart po to, kai nubalsuos už biudžetą, jų ministro bus paprašyta užverti Vyriausybės duris.

Jei jie jaučia signalą, kad tas atleidimas bus, tai gali jau rytoj mesti pirštinę ir sakyti: viskas, mes nebalsuojame.

„Jei premjeras teikia atleidimą, tai jie jau yra pralaimėtojai. Jei jie jaučia signalą, kad tas atleidimas bus, tai gali jau rytoj mesti pirštinę ir sakyti: viskas, mes nebalsuojame. Čia klausimas, kaip jie dėliojasi savo ateitį“, – kalbėjo MRU lektorė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius

R.Karbauskio diktatas premjerui?

R.Urbonaitė abejoja, kad kalbėdami su LLRA Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis apskritai laikosi vieningos pozicijos.

„Iš esmės R.Karbauskis pastaruoju metu kalba pirmiau premjero, ne visada aišku, ar tikrai yra nuolatiniai pokalbiai. Kai tik pirmą kartą viešojoje erdvėje pasirodė svarstymai apie tai, kodėl premjeras yra pats įvaromas į kampą. Jis turi nedarbingumą, o R.Karbauskis išeina ir komentuoja jo žodžiais“, – sakė R.Urbonaitė.

Pasak jos, S.Skvernelis ir R.Karbauskis pastaruoju metu atrodo ne partneriai, o varžovai.

„Man vienu momentu buvo net toks vaizdas susidaręs, kad premjeras šiuo metu turintis sunkių sveikatos problemų, nesulaukia iš savo žmonių paramos. Veikiau priešingai. Kiekviename interviu R.Karbauskio pasakymas, kad pažiūrėkit, aš atlaikiau, o premjeras neatlaikė ir dėl to susirgo, žinote, man nepanašus į tikrą užuojautą, o į norą parodyti, kad aš stipresnis, o jis silpnesnis“, – teigė politologė.

Anot K.Girniaus, premjeras nesumenkintų savo pozicijų, jei persigalvotų dėl J.Narkevičiaus atleidimo ir liautųsi jį gynęs, o paprašytų trauktis. Argumentu esą visada galima įvardinti visuomenės nuomonę.

Manau, kad jis laiko S.Skvernelį savo savotišku varžovu ir, kita vertus, savo pastatytu žmogumi ir laukia, kad S.Skvernelis prisitaikytų.

„Čia nemanau, kad būtų didesnės problemos. Problema yra jo santykiai su R.Karbauskiu, kuris nuo pirmų dienų visada jautėsi šeimininkas ir Vyriauysbės, ir koalicijos. Jis ne pirmą kartą priima sprendimus be pokalbio su S.Skverneliu. (…) Manau, kad jis laiko S.Skvernelį savo savotišku varžovu ir, kita vertus, savo pastatytu žmogumi ir laukia, kad S.Skvernelis prisitaikytų“, – kalbėjo K.Girnius.

Atsistatydinimas negresia?

R.Urbonaitė tikino, kad S.Skvernelis nėra toks lengvai valdomas. Tačiau, kad jis imtųsi kategoriškų žingsnių, pavyzdžiui, atsistatydintų, politologai neprognozuoja. K.Girniaus teigimu, premjeras galėjo tai padaryti vos susirgęs, dabar toks sprendimas jau smarkiai nustebintų. Pasak jo, sprendimus nulems tai, kaip S.Skvernelis mato savo politinę ateitį.

„Kiekvienas iš tų galimų variantų turi labai nemažai minusų. Ir būtent dėl to, kad S.Skvernelio niekas su išskėstomis rankomis nelaukia. Jis jau nei naujokas, nei gali eiti su nepolitiko vėliava. Atsistatydinimas dabar ir man būtų keistas, kai jau tu viską, atrodo, atlaikei ir staiga dabar... Tuo labiau, kad dabar tas laikotarpis nebūtų geras, nes iki rinkimų dar nemažai laiko. Jei nori visuomenei sukurti emociją, kad aš čia trinktelėjau kumščiu, kad čia kažkas blogai vyko, tai tai reikia daryti kuo arčiau rinkimų“, – mano R.Urbonaitė.

Dar vienas svarbus momentas šioje istorijoje – gatvės, kurioje gyvena S.Skvernelis, asfaltavimas. K.Girniaus teigimu, atleistas susisiekimo ministras J.Narkevičius staiga gali prisiminti buvusius ar nebuvusius pokalbius su S.Skverneliu ir pabandyti kartu su savimi nusitempti premjerą.

„Bet aš manau, kad to nebus“, – visgi pridūrė K.Girnius.

Egzaminas prezidentui

O ką darys prezidentas? Politologo nuomone, kol kas G.Nausėdos komanda nėra strategiškai mąstanti, todėl jo žodis lieka neišgirstas, o veto atmetami Seime. K.Girnius priminė, kad Dalios Grybauskaitės veto pirmąsyk buvo atmestas ketvirtaisiais kadencijos metais, o G.Nausėda tokio Seimo dūrio jau sulaukė ne vieno.

„Prezidentas puikiai supranta, o visos apklausos seniai rodo, kad lietuviai nori to kieto kumščio. Dėl to kartais deda nepamatuotas viltis, kad jis ateis ir įves tvarką. Prezidentas, matome ir šiandien, labai aiškiai pasakė savo poziciją, bet yra valdančioji dauguma, kuri iš karto sako: ne, mes šito sprendimo nepalaikome.

Suprantu, kodėl prezidento poziciją valdantieji ignoruoja, bet nenuvertinčiau visiškai prezidento, nes valdantiesiems reikia išlikti, priimti biudžetą, bet ilgainiui, jei jie nuolat prieštaraus, jie gali sau prisišaudyti į kojas“, – kalbėjo politologė.

„To jie tikrai nedarys“, – pritarė K.Girnius.

Kaip skelbta, pirmadienį po pertraukos susitikęs su premjeru G.Nausėda dar kartą pareikalavo atstatydinti J.Narkevičių, o premjeras paprašė savaitės, kad pirmiau galėtų užtikrinti biudžeto priėmimą. Prezidento patarėjo teigimu, J.Narkevičius tapo Vyriausybės problema. taip pat esą prezidentui liko neatsakytų klausimų dėl premjero gatvės asfaltavimo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min