Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 3d. 15:32

Politologas Vincentas Vobolevičius: Seimo pirmininko poste „darbiečiams“ parankesnė Loreta Graužinienė

Loreta Graužinienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Loreta Graužinienė

Darbo partijai (DP) naudingiau, jei Seimo pirmininko pareigas eis Loreta Graužinienė, o ne Vydas Gedvilas. Ne vien dėl to, kad ji yra šios politinės jėgos idėjinio lyderio Viktoro Uspaskicho žmogus, bet ir dėl sklandesnio bendravimo su prezidente Dalia Grybauskaite. Tokią nuomonę portalui 15min.lt išsakė politologas Vincentas Vobolevičius.

„L.Graužinienė jiems strategiškai naudingesnė. Santykiuose su prezidente geriau turėti moterį, ne elitinį žmogų“, – pažymėjo jis.

Politologo manymu, pastarosios rokiruotės DP viduje ir Seimo vadovybėje susijusios su vadinamąja „juodosios buhalterijos“ byla. Kaltu joje pripažinto ligšiolinio Seimo pirmojo vicepirmininko Vytauto Gapšio buvimas aukštame poste esą buvo kenksmingas koalicijos reputacijai. Todėl tiek iš premjero Algirdo Butkevičiaus, tiek iš opozicijos, tiek iš žiniasklaidos kilo spaudimas trauktis. Taip klostantis įvykiams buvo nuspręsta pakeisti Seimo vadovybėje dirbantį „darbiečių“ tandemą.

YouTube nuotr./Vincentas Vobolevičius
YouTube nuotr./Vincentas Vobolevičius

„Yra tiesos pasakymuose, kad DP yra monolitinis darinys, kurį valdo Viktoras Uspaskichas. Tai nėra decentralizuota partija, kurioje vyksta diskusijos. Bet yra skirtingi draugų ratai, vieni kitus gerbiantys ir negerbiantys žmonės.

Kalbantis su žmonėmis, kurie dalyvavo šių perstumdymų svarstyme, paaiškėjo, kad buvo pasipriešinimas L.Graužinienės skyrimui. Todėl buvo nuspręsta, kad, traukiantis V.Gapšiui, teks pasislinkti ir V.Gedvilui.“

Lygiai prieš mėnesį V.Gapšys žiniasklaidai aiškino ne tik neatsistatydinsiantis, bet turintis tapti Seimo pirmininku. V.Vobolevičiui keistas pasirodė ne toks staigus disciplinuotos DP atstovo nuomonės pasikeitimas, bet ankstesni jo komentarai.

„Tas pareiškimas glumina. Gal tikrai tai tebuvo pokštas. Jam asmeniškai turėjo būti aišku, kad ilgai neištemps“, – svarstė pašnekovas.

Jis pripažino, kad L.Graužinienė yra paklusnesnė V.Uspaskichui už V.Gedvilą. Pastarasis, buvęs garsus krepšinio treneris, gali būti labiau nepriklausomas. Tai esą galėjo būti viena iš priežasčių, kodėl jam teko atsisveikinti su pareigomis, o kaip kompensacija suteikta galimybė kandidatuoti rinkimuose į Europos Parlamentą.

Šarūno Bulotos ir Juliaus Kalinausko nuotr./Vydas Gedvilas ir Vytautas Gapšys
Šarūno Bulotos ir Juliaus Kalinausko nuotr./Vydas Gedvilas ir Vytautas Gapšys

„L.Graužinienės artumas V.Uspaskichui – vienas faktorių, kodėl ji buvo prastumta į šitą postą. Bet tai paranku „darbiečiams“. Su D.Grybauskaite šiaip taikiai nesugyvensi. Kai svarbios moralinės, vertybinės nuostatos, DP yra nelabai patikimas partneris tiesti taikos šakelę. Taigi šitas pasistumdymas gal naudingesnis“, – kalbėjo politologas.

Anot V.Vobolevičiaus, Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos reputacija vargiai nukentės: „Parlamentų vadovai nėra šventas reikalas, jie dažnai keičiasi, kartais – dėl visiškai pragmatinių išskaičiavimų.“ Prasčiau esą būtų, jei D.Grybauskaitė ir L.Graužinienė pradėtų konfrontuoti.

Kokių galima tikėtis pokyčių koalicijoje ir ar ji apskritai nesusvyruos? „Sunku pasakyti. Jei reikėtų rinktis, sakyčiau, kad išliks, – teigė V.Vobolevičius. – Dėl paprasto dalyko – kuo pakeisti didžiąją koalicijos dalį, „darbiečius“ ar socdemus? Reikėtų keisti Tėvynės sąjunga, kuri savo pažadais ir ypač reputacija nepriimtina nė vienai koalicijos narei.

Pažadai, kuriuos užsidegę vykdyti konservatoriai, pavyzdžiui, skalūnų dujų ieškojimas, nebūtinai nepriimtini valdantiesiems, bet jų retorika skirtinga. Kodėl A.Butkevičius taip ilgai išlieka populiarus? Nes sudaro lėtapėdžio žmogaus, kuris pakalba su kiekviena bendruomene, įvaizdį. Konservatorių retorika jiems neparanki.“

Trečiadienio vakarą po DP tarybos posėdžio buvo paskelbta, kad V.Gedvilas palieka Seimo pirmininko, o V.Gapšys – jo pirmojo pavaduotojo pareigas. Pastarasis nusprendė pasitraukti ir iš DP vadovų.

V.Gapšys vasarą buvo pripažintas kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo. Vilniaus apygardos teismas jam skyrė 35 750 litų baudą. Šis sprendimas dar neįsiteisėjęs, mat priimtas tik pirmos instancijos teismo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min