Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 6d. 20:59

Pravieniškėse kalintis suimtasis: „Mes gyvename iš savų, o ne mokesčių mokėtojų pinigų“

Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija

Pravieniškėse įkalinimo bausmę atliekančiam Gerardui (vardas pakeistas) pabodo girdėti kaltinimus, kad kaliniai gyvena iš mokesčių mokėtojų kišenės. Pasak jo, tai daro aferas sukanti įkalinimo įstaigų valdžia, o jie patys prasimaitina iš savo pačių pinigų. Tiesa, kad ir koks turtingas bebūtum, kas mėnesį galėsi išleisti tik 114 eurų. „Dar gali vergauti už 1 eurą per dieną“, – šyptelėjo Gerardas.

Pataisos namuose laiką leidžiantys nuteistieji privalo arba mokytis, arba dirbti. Darbas, anot Gerardo, siūlomas visiems be išimties, nesvarbu, esi turtingas ar skurdžius, sveikas ar neįgalus. Pirminis siūlymas dirbti būna abstraktus: nežinai, nei ką dirbsi, nei kiek gausi. Retą kurį sužavi galimybė prisidurti prie 114 eurų mėnesinės sąskaitos limito. Kodėl? Niekas nenori plušti kiaurą dieną ir už tai gauti vos eurą ar du.

Retą kurį sužavi galimybė prisidurti prie 114 eurų mėnesinės sąskaitos limito. Kodėl? Niekas nenori plušti kiaurą dieną ir už tai gauti vos eurą ar du.

„Kiek nori gali turėti toje sąskaitoje – kad ir 5 tūkst. eurų, bet išleisti galima tik 114 eurų. Dirbantys ar priklausantys lengvai grupei turi kiek didesnį limitą – apie 150 eurų. Tačiau kad patektum į lengvą grupę, turi pataisos namuose apie metus laiko išbūti. O tai jei tavo bausmė trumpesnė nei metai? Tuomet net teoriškai neturi galimybės gauti tą lengvą grupę.

Priverstinis darbas – viena iš smulkmių, kuriomis valdžia manipuliuoja be išimties kiekvienu žmogumi. Tačiau Pravieniškių pataisos namuose dirba tik alkani, kuriems niekas, esantis laisvėje, nepadeda. Daug kas būtų nieko prieš tuos darbus, jei mokėtų kaip baltiems žmonėms minimumą, o ne eurą per dieną. Taip, taip, siuva, pvz., maišus, o gauna eurą. Siuva juos nešildomose patalpose vasarą ir žiemą. Ir dar „strojina“, jei neįvykdai plano. Gali gauti ir nuobaudą. Be to, tas euras ar du dar net nekaupia stažo, pensijos.

Man asmeniškai išvis nereikia pinigų, kodėl turėčiau dirbti tą darbą, kurio aš gyvenime nedirbčiau laisvėje? Vienu žodžiu, jie čia bando nemokamą vergiją įteisinti. Atsiprašau, bet ne“, – piktinosi Gerardas.

Nedirbsi, anksčiau į laisvę neišeisi

Jam pačiam pavyko išvengti priverstinio darbo, tačiau tai atsiliepė svarstyme dėl lygtinio paleidimo. Jokios nuobaudos negavęs, gerai psichologų įvertintas Gerardas bandė išeiti į laisvę anksčiau laiko, tačiau to nepavyko padaryti vien dėl to, jog nedirba ir nesimoko.

„Atitinki lygtinio paleidimo visas sąlygas, bet nedirbi – viskas, sėdėsi. Kodėl nesimokau? Nes „pasodintas“ neišsimiegodavau ant lovos, jei ją taip galima pavadinti. Neišsimiegodavau tol, kol negavau kieto pagrindo. Kaip nemiegojus galima mokytis? Lyg zombis sėdi pamokose, nieko neįsimeni. Kai viskas susitvarkė, norėjau grįžti į mokslus, tačiau pasakė, kad tai galėsiu padaryti tik nuo kito rugsėjo. Tuomet jau gali žmogus būti ir laisvėje“, – stebėjosi pašnekovas.

Pasak jo, jei kalėjimo vadovybei nepatiksi kaip asmenybė, jie pasiūlys darbų be eilės. Atsisakysi – gausi nuobaudą, gali tekti pabuvoti ir karceryje ar kalėjimo tipo patalpose. Ir, savaime suprantama, atsisveikinsi su galimybe išeiti į laisvę anksčiau laiko.

„Vieša paslaptis, kodėl iš tikro siūlo mums darbus: atsisakęs gauni nuobaudą, o tai reiškia, kad užsibūsi pataisos namuose. Užsibuvęs čia tu esi daiktas, kuriuo manipuliuojama labdaroms, paramoms gauti. Nė vienuose kituose pataisos namuose, kiek žinau, nėra tokio durnyno su lygtiniu paleidimu kaip čia. Iš Pravieniškių sunkiausia išeiti anksčiau laiko. Iš kitų pataisos namų žmonės iš pirmo karto be nuobaudų būdami išeina“, – stebėjosi Gerardas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija

Palygino su Danijos įkalinimo įstaiga

Jis bendrauja su draugu, įkalintu Danijoje. Šis pasidalija savo įkalinimo sąlygomis, kurios, Gerardo teigimu, nuo lietuviškųjų skiriasi kaip diena nuo nakties.

Iš Pravieniškių sunkiausia išeiti anksčiau laiko.

„Danijoje draugui dirbti nereikia. Jam karalienė pagal įstatymus kas savaitę maždaug po 140 eurų kronomis moka. Už tai jis valgo, skambina artimiesiems – apsirūpina visiškai. Sakė, kai kurie net susitaupo ten sėdėdami, o čia mes turim arba iš artimųjų gauti paramą, arba vergų keliais užsidirbti. Ir dar tas 114 eurų limitas, iš kurio perkame viską nuo a iki z: parfumeriją, skalbimo miltelius, skutimosi peiliukus, maistą.

Danijoje, aš pašiurpęs, duoda visokias vištienas, pangasijas. Gal kas trečią dieną draugas skambina ir sako: „Kaip aš nelaukiu, kol mane deportuos, ir teks pereiti nuo savų į tavas sąlygas. Vos ne keptų bulvių.“ Baisus čia maistas. Trūksta normalios mėsos, – tik pusfabrikačiai visokie. Įsivaizduokit, perkame virtą vištienos krūtinėlę, kuri dar buvo užšaldyta. Tai ką iš jos gauni naudingo dar kažką pasigaminęs? Dėl kainų parduotuvėje čia irgi įdomus reikalas – labai daug prekių lenkiškų. Identiškų sulyginimui laisvėje nerasi“, – tikino pašnekovas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija

Sporto inventorių perkasi patys

Koks laisvalaikis vyrauja už betoninių sienų ir metalinių vielų? Pasak Gerardo, laisvo laiko pataisos namuose išties netrūksta.

„Televizoriaus žiūrėjimas, sunkumų kilnojimas sporto salėje, kai leidžia oro sąlygos – futbolas, krepšinis, tinklinis. Įdomybių neprisigalvosi, nes menkiausias tiesos įrodinėjimas baigiasi krata ir perspėjimais, kad to ar ano negalime daryti.

Štai dar vienas cirkas, kurį teko girdėti. Turi nuteistieji teniso stalą, o rakečių nėra. Iš laisvės negalima jų taip pat atvežti. Liepia pirkti parduotuvėje, o jų ten irgi nėra. Tuomet sako: „Nurodykit prekės kodą konkrečioje parduotuvėje ir mūsų parduotuvė užsakys.“ O kaip tai legaliai padaryti, jei interneto ir privačių privilegijų nuteistieji neturi? Beje, tas raketes kaliniams reiktų pirkti iš to 114 eurų limito. Tad jei esi turtingas, labai gerų rakečių neturi net teorinių šansų užsisakyti, nes limitas neleidžia.

Atvežė kartą man žaidimų konsolę draugas. Negavau, nes nepraleido. Visuose kituose pataisos namuose galimos, pvz., PS3 žaidimų konsolės, o čia, Pravieniškėse, ne. Kodėl? Sako, jog dėl to, kad neturi galimybių jų patikrinti. Tai kieno čia bėdos? Patys pažeidžia savo susikurtus įstatymus. Ne mūsų problemos, kad išleidžia įstatymus, o po to neranda jiems resursų įgyvendinti“, – teigė Gerardas.

Jis paprašė pabrėžti tai, kad kaliniai gyvena iš savų pinigų, o ne iš mokesčių mokėtojų kišenės, kaip teigiama daugelyje komentarų, nuteikiančių nuteistuosius prieš visuomenę. Pasak Gerardo, iš mokesčių mokėtojų pinigų lobsta valdžia su savo aferomis, o ne kaliniai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pravieniškių pataisos namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pravieniškių pataisos namai

„Mes tiek remontą darom, tiek sporto inventorių perkame patys. Vienas nupirko svarmenį, kitas – trosą, dar kitas – šokdynę. Keliese susimetę nupirko kardio dviratį. Jei ne patys kaliniai, tai čia ir būtų dar Kremliaus laikai“, – tikino nuteistasis.

Giria pasimatymų kambarius, peikia prižiūrėtojų manieras

Pasiteiravus, ar netrūksta susitikimų su artimaisiais, Gerardas patikino, kad kontaktinis pasimatymas be stiklo leidžiamas tik su žmona, tėvais ir vaikais. Kiti giminaičiai – grėsmė.

„Neseniai išleido teisės aktą, jog, susitvarkius sugyventinių statusą, yra galimybė turėti ilgalaikius pasimatymus ir sugyventiniams, ne tik sutuoktiniams. Patys ilgalaikių pasimatymų kambariai tikrai neblogi.

Karolinos Stažytės nuotr./Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos pasimatymų kambarys
Karolinos Stažytės nuotr./Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos pasimatymų kambarys

Kituose pataisos namuose, kiek girdėjau, – baisūs. Pvz., bendri dušai. Įsivaizduokit, norite nusimaudyti, laukiate eilėje su nepažįstamu asmeniu. O juk visokie kali. Gal koks sergantis ar pan. O tu turi po tokių eiti maudytis. Pas mus kiekviename kambaryje yra dušai, tai tokių bėdų neturime. Ilgalaikis pasimatymas, kuris trunka parą, skiriamas kartą per mėnesį. Jei esi nebaustas, suteikia papildomą pasimatymą. Paprastas nekontaktinis ar kontaktinis – iki 3 val.“, – paaiškino Gerardas.

Paklaustas, dėl ko dažniausiai kaliniai skundžiasi, jis įvardijo paprastas priežastis: prasta maisto kokybė, kainos parduotuvėje, menka prekių pasiūla. Daug kam neįtinka ir pataisos namų administracijos chamiškumas.

„Jie tikina, kad ruošia mus integracijai laisvėje. Anaiptol. Prižiūrėtojų manieros ir veiksmai verčia kalinius jų nekęsti. Aišku, yra ir normalių prižiūrėtojų, bet jie turi paklusti bendrai bandai, kitaip ši juos suės“, – patikino pašnekovas.

Išskyrė jis ir dar vieną blogybę – patikrinimus bet kokiu oru. Anot Gerardo, Alytaus pataisos namuose, esant blogoms oro sąlygoms, į patikrinimus neinama, o štai Pravieniškėse gali ir žemės drebėjimas įvykti – reikia eiti.

„Dabar sumąstė rotaciją daryti tarp pataisos namų – į kameras grūda. Nuo kada, nieko nepažeidus, perveža į kitus pataisos namus? Į blogesnes sąlygas?“ – klausimus kėlė Gerardas.

O ar egzistuoja vis dar kastos pataisos namuose?

„Kastos niekada neišnyks. Aš akivaizdžių vadų neįžvelgiu, gal dėl to, kad sutariu su dauguma. Nuo kalinčiojo bendravimo su kitais priklauso, turi jis akivaizdų vadą ar ne“, – atsakė Gerardas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

24sek

Visą sezoną skandalus kėlęs „Panathinaikos“ vadovas išplatino atsiprašymą

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Aktualu

Didžiųjų Lietuvos miestų centruose – statyboms panaudoti žydų antkapiai

Verslas

Lietuvos tėvų forumo tarybos narys apie vaiko pinigus: tai yra lašas į taurę skurdo

24sek

Huberto Pivoriaus vedami 16-mečiai sutriuškino olandus ir žengė į ketvirtfinalį

Aktualu

Kada Lietuvoje prigijo „arbatos angliškai“ mada?

24sek

Lietuvos talentas sugrįžta į Eurolygą

Interviu Kultūra

Dizainerė Morta Nakaitė: „Neketinu sustoti“

Aktualu

Th.May: Britanijoje teroro grėsmė tebėra rimto lygio

Aktualu

Belgijoje pavogta 1 mln. eurų vertės „Red Bull“ skardinių

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Aktualu

Ekonominė krizė Turkijoje: ar Ankara iškeis NATO į Rusijos paramą?

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

24sek

Visą sezoną skandalus kėlęs „Panathinaikos“ vadovas išplatino atsiprašymą

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Vardai

Paaiškėjo, kas nutiko per Kylie Jenner gimtadienį su greitąja išvežtai merginai: „Man labai gėda“

Sportas

Paaiškėjo galimi „Sūduvos“ varžovai – į Marijampolę atvyktų Glazgo „Celtic“

Aktualu

A.Sysas: po metų skurdas gal išliks tokiame pačiame lygyje, bet atskirtis tik didės

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: žuvo mažiausiai 35 žmonės

15min recenzija Kultūra

„Kaip pakabinti nežemišką paną?“: chaotiška panko ir ateivės meilės istorija

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Maistas

Žolinės valgiaraštis: proga prisiminti klasiką ir išbandyti naujoves

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Aktualu

Didžiųjų Lietuvos miestų centruose – statyboms panaudoti žydų antkapiai

Verslas

Lietuvos tėvų forumo tarybos narys apie vaiko pinigus: tai yra lašas į taurę skurdo

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min