Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 16d. 15:00 , Atnaujinta: 2021 balandžio 16d. 15:46

Premjerė: jei savivaldybės pasitemps, turintys neigiamą COVID-19 testą gali sulaukti dar daugiau nuolaidų

Jei savivaldybės, ypač didžiųjų miestų, gebės išplėsti testavimo dėl COVID-19 pajėgumus, gali būti, kad asmenys, turintys galimybių pasą, t. y. kad ir neigiamą COVID-19 testą, sulauks daugiau karantino atlaisvinimų, sako premjerė Ingrida Šimonytė. Kokių, kol kas neaišku.

Šią savaitę pasiskiepijusiems, persirgusiems ir turintiems imunitetą asmenims nuo balandžio 22 dienos Vyriausybė leido artimus kontaktus su ne daugiau 10 žmonių, leido rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, jei jose dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų, leido ekskursijas atvirose erdvėse, kuriose dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų.

Vakcinuotiems ir persirgusiems asmenims taip pat leidžiama lankyti artimuosius sveikatos priežiūros įstaigose ir visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose.

Penktadienį viešėdama Visagino savivaldybėje premjerė I.Šimonytė užsiminė, jog asmenys, pasiskiepiję, persirgę COVID-19 ir turintys imunitetą arba neigiamą COVID-19 testą, po gegužės 3 dienos gali sulaukti daugiau nuolaidų.

„Galimybių pasas, kurį pristatė Ekonomikos ir inovacijų ministerija, galėtų būti siejamas su tolimesniais palaisvinimais ir tų palaisvinimų sąsaja su šiuo pasu. Tai, be abejo, galėtų atsirasti po gegužės 3 dienos“, – kalbėjo premjerė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

„Dabar dviem savaitėms Vyriausybė sprendimus priėmė. Per šias dvi savaites Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kelios kitos ministerijos ir savivaldybės turi apsitarti ir susitarti dėl logistinių sprendimų.

Mes galime pasakyti taip, reikia turėti neigiamą testą, bet klausimas, ar mes turėsime testavimo pajėgumų jų neplėsdami tam, kad žmonės, norintys nueiti kažkur, kur dabar negali nueiti, galėtų tą testą greitai pasidaryti ir atsakymas būtų per gana trumpą laiką, kad rizika būtų minimali“, – dėstė I.Šimonytė.

Kol kas ji teigė nematanti galimybių, kad savivaldybės užtikrintų pakankamus testavimo pajėgumus, bet galbūt juos esą įmanoma plėsti.

„Jei savivaldybės pasistengs pajėgumus plėsti, ypač didžiųjų miestų <...>, tada, manau, tokia schema galėtų veikti jau gegužės pradžioje. Kokioms veikloms, Vyriausybė dar turi susitarti“, – sakė I.Šimonytė.

Padės su informacija rusų kalba

Penktadienį premjerė lankosi vakcinavimo centruose Vilniaus krašte – Vilniaus rajone, Švenčionių rajone ir Visagino savivaldybėje.

Čia, pasak I.Šimonytės, trūksta profesionalios informacijos apie vakcinas rusų kalba, o su tuo esą žada padėti Vyriausybė.

Pirmiausia būtų kalbama apie profesionalią informaciją rusų kalba, taip pat apie vakcinos naudą ir galbūt atsakymus į klausimus.

„Pasikalbėjome su meru ir institucijų darbuotojais, kodėl sekasi sunkiau įkalbinti žmones, kurie yra vyresni, skiepytis dabar, kada prioritetas teikiamas būtent vyresniems žmonėms. Sutarėm dalykų, kuriuos Vyriausybė pasistengs padaryti ir padėti savivaldybei. Pirmiausia būtų kalbama apie profesionalią informaciją rusų kalba, taip pat apie vakcinos naudą ir galbūt atsakymus į klausimus, kuriuos žmogus galbūt norėtų užduoti gydytojui“, – dėstė ministrė pirmininkė.

Ji teigė, kad dalis savivaldybės gyventojų informaciją apie vakcinas gauna nebūtinai iš patikimų šaltinių lietuvių kalba.

„Bėda ta, kad kai informacijos yra labai daug ir labai įvairios, sunku pasirinkti, ir kartais sprendimas pasirinkti vieną ar kitą informaciją kaip geresnę ar tikresnę būna akivaizdžiai klaidingas. Patikima melagienomis ar kitomis dezinformacijos formomis“, – teigė I.Šimonytė.

Į Visagino gyventojus ji kreipėsi rusų kalba, paragindama juos „pasinaudoti mokslo galimybe“ ir apsaugoti artimuosius vakcinuojantis.

Manau, kad visi jau pavargome gyventi sąlygomis, kurios labai riboja mūsų kasdieninę veiklą.

„Brangūs visaginiečiai, manau, kad visi jau pavargome gyventi sąlygomis, kurios labai riboja mūsų kasdieninę veiklą, susitikimus, bendravimą. Todėl aš labai jus kviečiu, tie, kurie turite galimybę, pasinaudokite šia galimybe, kurią mums suteikia mokslas ir apsaugokite, pirmiausia, save, antra – savo artimuosius, jus supančius, nuo sunkios ligos, nuo komplikacijų ir visą visuomenę nuo tų apribojimų, kurie, deja, kol kas galioja“, – kalbėjo premjerė.

Vertins savaitės rezultatus

Ministrė pirmininkė tikino, kad jos kelionė per kelias šalies savivaldybes padės įvertinti čia kylančias problemas su vakcinacija, o vėliau – Vyriausybei priimti sprendimus.

„Šitas važinėjimas yra ne dėl važinėjimo, ne dėl Vilniaus rajono ar Švenčionių, ar kitos savivaldybės, kad žmonės pamatytų, kaip atrodo ministras pirmininkas, sveikatos ministras, prezidentas ar kas nors. O labiau dėl to, kad konkrečiai vietoje mes galėtume pasikalbėti su savivaldybių žmonėmis, kurie yra atsakingi, įvertini trikdžius, pastabas, kurie yra įvardijami, ir pagal juos koreguoti sprendimus, kuriuos priima Vyriausybė“, – tikino I.Šimonytė.

Tolimesnis Vyriausybės indėlis, pasak jos, priklausys nuo to, kokius vakcinavimo rezultatus Lietuvoje turėsime šios savaitės pabaigoje.

„Tada vertinsime, kur pagalbos ar pokalbio reikėtų daugiau negu kitur“, – pridūrė premjerė.

Nenori „AstraZeneca“ vakcinos

Visagino savivaldybės meras Erlandas Galaguz teigė, jog vakcinavimo tempai savivaldybėje spartėja, nors gyventojus sunkiau įtikinti pasiskiepyti „AstraZeneca“ vakcina.

„Situacija yra gerėjanti, ypač po tų prieš keletą savaičių Vyriausybės priimtų sprendimų leisti savivaldybių lyderiams, pirmiesiems valstybėms asmenims viešai pasiskiepyti. Tą mes irgi padarėme.

Gal šiek tiek sunkesnė situacija su vakcina „AstraZeneca“, tačiau „Pfizer“ vakcinos mes kiek gauname visą 100 proc. per savaitę ir suskiepijame“, – žurnalistams komentavo meras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Erlandas Galaguz
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Erlandas Galaguz

Nors krašto gyventojams informaciją apie vakcinas rusų kalba teikia ir savivaldybė, E.Galaguz šioje srityje premjerės teigė paprašęs profesionalų pagalbos.

„Neabejotinai amžiaus grupėje virš 65 metų mūsų savivaldybėje yra didžiausias procentas žmonių, nekalbančių valstybine kalba, todėl informacija, kuri sklinda iš mūsų centrinės televizijos, jų nepasiekia.

Kalbame, kad mūsų savivaldybės atveju turėtų būti daugiau profesionalios informacijos rusų kalba“, – tikino savivaldybės meras.

Ruošiasi masinei vakcinacijai

Jis taip pat nurodė ministrės pirmininkės paprašęs leisti savivaldybėms laisviau žiūrėti į tam tikrų grupių vakcinaciją.

„Paprašiau premjerės priimti sprendimą, kad, turint daugiau vakcinų negu yra [žmonių] prioritetinėse eilėse, būtų leidžiama savivaldybei priimti sprendimą ir skiepyti kitas amžiaus grupes, kurios nepatenka į prioritetinę eilę“, – teigė E.Galaguz.

Jis patikino, kad Visagino savivaldybė ruošiasi ir masinei vakcinacijai – planuoja skiepijimą kultūros centre.

Minimaliai virš 500 žmonių per dieną galėtume skiepyti.

„Esame prie pirminės sveikatos priežiūros centro, kuris turi tris kabinetus, kuriuose skiepijam žmones. Jeigu būtų priimtas sprendimas ir būtų pakankamas kiekis vakcinų, esame pasiruošę skiepyti kultūros centro salėje, kur turėtumėm dar keturias vakcinavimo vietas. Minimaliai virš 500 žmonių per dieną galėtume skiepyti“, – sakė meras.

Ir pats pasiskiepijo

E.Galaguz patikino, jog ir pats jau pasiskiepijo nuo COVID-19, nuo skiepo esą praėjo trys savaitės.

Statistikos departamento duomenimis, Visagino savivaldybėje pirma doze nuo koronaviruso paskiepyta 11,25 proc. gyventojų, abiem dozėmis – 5,62 proc. gyventojų.

Bendras Lietuvos vidurkis – 19,5 proc. pirma doze paskiepytų žmonių, o abiem dozėmis – 7,32 proc.

Komentarai:

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min