Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 18d. 08:31

Premjero Algirdo Butkevičiaus agitacija socialdemokratams padėjo tik Kelmėje ir Zarasuose

A.Butkevičiaus susitikimas su varėniškiais
LSDP Infocentro/V.Šereikos nuotr. / Algirdas Butkevičius Varėnoje nesėkmingai bandė išgelbėti rinkimus pralaimėjusį merą Vidą Mikalauską (viduryje).

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nenori aiškintis, ar prieš tiesioginių merų rinkimų antrąjį turą agituoti už savo partiečius važinėjęs premjeras Algirdas Butkevičius nepasinaudojo tarnybine padėtimi. Vyriausybės vadovo ir socialdemokratų pirmininko pagalba padėjo ne visiems – iš keturių prieš pat rinkimus premjero aplankytų rajonų socialdemokratai laimėjo dviejuose.

Prieš antrąjį tiesioginių merų rinkimų turą premjeras A.Butkevičius ypatingą dėmesį parodė rajonams, kuriuose jo partijos kandidatai buvo išėję į antrą turą.

Vyriausybės vadovo kelionės vyko pagal tą patį scenarijų: premjeras apsilanko savivaldybėje, aptaria darbo reikalus, rajone vystomus projektus, o tuomet dalyvauja susitikime su gyventojais.

Apie didžiąją dalį šių susitikimų oficialioje premjero darbotvarkėje būdavo nutylima. Susitikimuose A.Butkevičius būdavo pristatomas ne tik kaip socialdemokratų lyderis, bet ir kaip premjeras, o greta jo sėdėdavo socialdemokratų kandidatas į merus.

Socialdemokratai nugalėjo Zarasuose ir Kelmėje

Prieš pat rinkimus parodyta premjero parama teigiamai atsiliepė rinkimų rezultatams Zarasuose ir Kelmėje. Zarasuose socialdemokratas Nikolajus Gusevas pelnė  56,15 proc. rinkėjų balsų ir nugalėjo 42,80 proc. balsų gavusią visuomenininkę Daivą Kelečienę.

Kelmėje socialdemokratas Vaclovas Andrulis surinko 52,29 proc. balsų ir aplenkė 46,77 proc. balsų gavusį Lietuvos valstiečių ir žailiųjų sąjungos atstovą Juozą Rimkų.

Varėnoje socialdemokratas Vitas Mikalauskas gavo 38,87 proc. rinkėjų balsų, jis nusileido 60,32 proc. balsų surinkusiam liberalui Algiui Kašėtai.

Premjero apsilankymas Joniškyje nepadėjo socialdemokratui Liudui Jonaičiui, surinkusiam 47,37 proc. rinkėjų balsų. Jį su 51,82 proc. balsų aplenkė Liberalų sąjūdžiui priklausantis Gediminas Čepulis.

R.Valentukevičius: nematau didelio pažeidimo

Pagal įstatymus, valstybės ir Vyriausybės vadovams neleidžiama savo pareigomis naudotis agituojant už partiją, kuriai priklauso.

Tačiau etikos sargams V.Butkevičiaus kelionės neatrodo rimtas pažeidimas.

VTEK vadovas Romas Valentukevičius anksčiau 15min.lt yra sakęs, jog komisija nesvarsto prezidento, Seimo pirmininko ir premjero elgesio, nes jiems numatyta išimtis.

Komisija galėtų pateikti savo nuomonę apie tai, tačiau R.Valentukevičiui A.Butkevičiaus kelionės neatrodo didelis nusižengimas.

Tačiau anksčiau komisija yra svarsčiusi premjerų elgesį.

2008-aisiais – socialdemokrato Gedimino Kirkilo, dėl jo žmonos turimų akcijų, 2012-aisiais konservatoriaus Andriaus Kubiliaus, dėl jo laiškų „Gazprom“. Abiem atvejais VTEK išvados politikams buvo palankios.

Antradienį R.Valentukevičius patikslino, kad išimties įstatyme nėra – komisija galėtų pateikti savo nuomonę apie tai, tačiau R.Valentukevičiui A.Butkevičiaus kelionės neatrodo didelis nusižengimas.

„Kad važiuotų kažkur, mes tokių dalykų nesvarstome pirmųjų asmenų. Premjeras priklauso partijai, bet jeigu jis važiuoja darbo reikalais susitikti, o paskui vakare susitinka su socialdemokratų rinkėjais, aš nematau didelio pažeidimo. Jei specialiai važiuoja agituoti, tada gal galima būtų kalbėti“, – sakė jis.

„Premjeras ar Seimo pirmininkė, jiems partiškumas sunkiai prilipdomas, gal galima formaliai pažiūrėjus, nuomonę pareikšti mes galime dėl visų vadovų, bet toks svarstymas tai jau komisijos apsisprendimo reikalas“, – pabrėžė jis.

Labiausiai pagarsėjo A.Šleževičius

Pirmiesiems valstybės asmenims ne visada pavykdavo išvengti įtarimų pasinaudojus tarnybine padėtimi.

Štai 2012 metasi tuometei Seimo pirmininkei, konservatorei Irenai Degutienei teko aiškintis, ar ji iš anksto žinojo apie valdžios planus nacionalizuoti „Snorą“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Irena Degutienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Irena Degutienė

Įtarimus I.Degutienei, kad jos sūnaus Gedimino Degučio bendrovė „Novotersa“ galėjo prieš pat uždarant banką atlikti operacijas, kurios leido išsaugoti pinigines lėšas, metė socialdemokratai.

Įtarimų sukėlė ir Santariškių klinikų, kurių Centro filialui vadovavo I.Degutienės vyras, sprendimas prieš nacionalizuojant „Snorą“ pinigus pervesti į sąskaitą kitame banke.

Niekam dar nepavyko perspjauti 1995 metais atstatydinto premjero Adolfo Šleževičiaus.

Tačiau niekam dar nepavyko perspjauti 1995 metais atstatydinto premjero Adolfo Šleževičiaus. Tų metų gruodį Lietuvos bankas paskelbė apie Lietuvos akcinio inovacinio banko veiklos sustabdymą. Dieną iki banko uždarymo A.Šleževičius atsiėmė terminuotą indėlį.

Nors pasinaudojimas tarnybine padėtimi buvo akivaizdus, A.Šleževičius atsistatydinti nesutiko. Tuometis prezidentas Algidas Brazauskas dekretu pasiūlė atleisti premjerą iš pareigų, Seimas tam pritarė.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Adolfas Šleževičius su žmona Janina
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Adolfas Šleževičius su žmona Janina

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min