Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 birželio 2d. 12:57

Prezidentiniai namai: nuo tarpukario mūro iki kolonų pagal L.Paksienės norus

D.Grybauskaitė apžiūrėjo būsimąją rezidenciją
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / D.Grybauskaitė apžiūrėjo būsimąją rezidenciją
Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda dar neatsakė, ar kraustysis į valstybės vadovo rezidenciją prestižiniame Turniškių rajone. Tačiau panašu, kad jis nusiteikęs paklusti Vadovybės apsaugos departamento (VAD) prašymams įsikurti prezidentiniame kvartale. Nausėdoms bus siūlomas namas, kuriame šiuo metu gyvena kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė, – tarpukariu iškilęs pastatas.

Įstatymas numato, kad, be kito valstybinio aprūpinimo prezidentui, yra skiriama rezidencija Vilniuje.

Prezidento kanceliarija valdo tris pastatus Turniškėse, skirtus pareigas einančiam ir kadencijas baigusiems šalies vadovams. Tačiau prezidento rezidencija yra viena – joje šiuo metu įsikūrusi D.Grybauskaitė.

Antrame name prezidentiniame kvartale gyvena kadenciją baigęs Valdas Adamkus su sutuoktine Alma Adamkiene.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Įvažiavimas į Turniškių rezidencijas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Įvažiavimas į Turniškių rezidencijas

Trečias namas stovi negyvenamas. Anksčiau jame buvo įsikūręs a.a. Algirdas Brazauskas su žmona Kristina Brazauskiene.

2010 metais A.Brazauskui mirus, jo sutuoktinė rezidencijoje gyveno iki 2017 metų. Ją turėjo palikti po teismo sprendimo, skelbusio, kad pasibaigus panaudos sutarčiai A.Brazausko našlė Turniškėse esančiose patalpose gyvena neteisėtai ir privalo išsikraustyti.

Apstatė savo baldais iš Čikagos

Kaip pranešė Prezidentės spaudos tarnyba, išrinktajam prezidentui G.Nausėdai bus siūloma gyventi rezidencijoje, kurioje šiuo metu gyvena D.Grybauskaitė.

Prezidentūros atstovai nurodė, kad šiuo metu rezidencijos būklė yra gera.

„Prezidento rezidencijos gyvenamasis plotas – 242 kv. m. Ji aprūpinta viskuo, kas reikalinga gyventi šiame pastate“, – teigė jie.

Prezidento rezidencijos pastatas buvo pastatytas tarpukariu, iki 1940 metų Turniškių rajone, kuris įtrauktas į kraštovaizdžio draustinių sąrašą.

Kaip rašyta V.Adamkui einant prezidento pareigas, šalies vadovo namas statytas tarpukariu aukštose pareigose dirbantiems, Vilniaus kraštą valdžiusiems lenkų valdininkams.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, namas buvo restauruotas ir pritaikytas valstybės vadovų reikmėms. Pirmieji jame įsikūrė Valdas ir Alma Adamkai.

Tąsyk skelbta, kad šeima pageidavo, jog namas būtų įrengtas jų lėšomis. Turniškių rezidenciją jie papuošė baldais, paveikslais, knygomis, parsivežtomis iš buvusių namų Čikagoje.

2003 metais, kai prezidento rinkimus laimėjo Rolandas Paksas, rezidencijoje turėjo apsigyventi Paksų šeima. Tačiau ji to padaryti nespėjo, nes 2004 metais R.Paksas po apkaltos neteko posto.

Prezidentu išrinktas V.Adamkus į rezidenciją negrįžo, liko gyventi gretimame name, į kurį įsikėlė, kai baigė savo pirmąją kadenciją.

2009 metais į šią rezidenciją atsikraustė D.Grybauskaitė.

Daug erdvės ir eklektikos“

Prezidento rezidencija buvo ne kartą remontuota. Nors R.Pakso šeima joje apsigyventi nespėjo, namas buvo sutvarkytas ir įrengtas pagal jo sutuoktinės Laimos Paksienės pageidavimus.

Kaip rašė dienraštis „Lietuvos žinios“, rengdamasi kraustynėms į Turniškes tuometė pirmoji šalies ponia paprašė atlikti remontą: išgriauti sieną ir įrengti išėjimą į vidinį kiemą, perdažyti sienas, sumontuoti vonią, kai kur pakeisti grindis, baldus, šviestuvus, kilimus, įrengti modernią garų pirtį, žiemos sodą.

Šie remonto darbai ir nauji baldai mokesčių mokėtojams atsiėjo maždaug 200 tūkst. litų. Po to šešerius metus rezidencija stovėjo tuščia.

2009 metais prezidente išrinktai D.Grybauskaitei pagal L.Paksienės norus suremontuota rezidencija labai gero įspūdžio nepaliko.

„Daug erdvės ir eklektikos, tačiau nėra iš ko rinktis. Tiesa, radau gražų vaizdą į upę ir mišką“, – pirmą kartą apžiūrėjusi rezidenciją sakė ji.

Tąsyk rezidencijos remontui buvo panaudoti 27 tūkst. litų. Žiniasklaida rašė, kad buvo atlikti tam tikri apdailos darbai, sutvirtinta terasa, nudažytos sienos, atnaujinta vandentiekio sistema ir panašiai.

Pastato interjeras ir baldai liko nepakeisti. Tik buvo skelbta, kad D.Grybauskaitė nurodė išmontuoti kolonas.

Buvo nupirkti tam tikri dalykai, kurių rezidencijoje nebuvo, pavyzdžiui, užuolaidos, skalbyklė, pakeista mikrobangų krosnelė, pagal užsakymą pagamintas stalas, pirktos kėdės, lauko baldai ir t.t.

Prezidento rezidencija buvo rekonstruota ir 2011 metais. Kaip tada rašė „Lietuvos rytas“, tų metų gegužės pradžioje D.Grybauskaitė grįžo gyventi į nuosavą kotedžą Baltupiuose.

Esą žiemą prezidentė skundėsi, kad jai rezidencijoje šalta, jos netenkino ir didžiuliai mokesčiai už komunalines paslaugas. Todėl buvo imtasi rezidencijos rekonstrukcijos, kurios metu buvo pakeisti langai, atlikti pastato šiltinimo darbai. Tai atsiėjo per 300 tūkstančių litų.

G.Nausėdai saugiau Turniškėse

Klausiamas apie tai, ar kelsis gyventi į prezidento rezidenciją Turniškėse, G.Nausėda naktį po antrojo rinkimų turo aiškino, kad tai – ne pirmaeilis klausimas ir bus išspręstas taip, kaip privalo būti sprendžiamas pagal civilizuotą praktiką.

„Jeigu jis būtų sprendžiamas pagal mano asmeninę valią, tai niekas nesikeistų, aš likčiau gyventi ten, kur gyvenu“, – tikino išrinktasis prezidentas.

VAD direktoriaus pavaduotojas Paulius Nemira 15min teigė, jog departamentas laikosi nuomonės, jog G.Nausėdai saugiau bus Turniškėse, o ne nuosavame name Pavilnyje, kuris stovi itin atviroje vietoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:25
28:56
01:28

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min