Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prezidentūra tyliai išbraukė Vladimirą Jakuniną iš Lietuvai nusipelniusių žmonių sąrašo

Vladimiras Jakuninas
„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Jakuninas
Šaltinis: 15min
0
A A

Prireikė ketverių metų ir Europos Sąjungos sankcijų Rusijai, kad su specialiosiomis tarnybomis siejamas Rusijos geležinkelių vadovas Vladimiras Jakuninas būtų išbrauktas iš Lietuvai nusipelniusių ir dėl to valstybinius apdovanojimus gavusių žmonių sąrašo. Pasak prezidentūros, tai padaryta remiantis Konstitucinio Teismo nutarimu, kad dekretas, kuriuo V.Jakuninas iš Valdo Adamkaus rankų gavo ordiną, neteisėtas.

Prezidentūros pozicija apsivertė aukštyn kojom

„Konstitucinis Teismas yra pažymėjęs, jog kiekvienas prezidento išleistas teisės aktas (jo dalis), pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai ir (arba) įstatymui, yra visam laikui pašalinamas iš Lietuvos teisės sistemos. Taigi, ir prezidento Valdo Adamkaus 2002 m. birželio 14 dienos dekreto Nr. 1806 dalis dėl V. Jakunino apdovanojimo, įsigaliojus KT nutarimui, pašalinta iš Lietuvos teisės sistemos“, – paaiškino, kodėl V.Jakuninas šiemet pagaliau buvo pašalintas iš nusipelniusių Lietuvai asmenų sąrašo, prezidentės Spaudos tarnyba.

Balandį be atskiro prezidentės dekreto ir pranešimo V.Jakuninas tylutėliai buvo išbrauktas iš viešai skelbiamo apdovanotųjų asmenų sąrašo, nors nei teisės aktai, nei prezidentė per tą laiką nepasikeitė.

Tačiau nutarimą dėl V.Jakunino apdovanojimo neteisėtumo Konstitucinis Teismas priėmė dar 2010 m. Tuomet prezidentūra aiškino, kad V.Jakunino iš sąrašo išbraukti remdamasi vien šiuo nutarimu negali – neturi tam teisinio pagrindo. Po Konstitucinio teismo nutarimo prieš ketverius metus prie V.Jakunino pavardės sąraše tik buvo pažymėta, kad dekretas, kuriuo jis apdovanojamas, yra antikonstitucinis.

Tuo tarpu šių metų balandį be atskiro prezidentės dekreto ir pranešimo V.Jakuninas tylutėliai buvo išbrauktas iš viešai skelbiamo apdovanotųjų asmenų sąrašo, nors nei teisės aktai, nei prezidentė per tą laiką nepasikeitė.

Vladimiras Jakuninas
Vladimiras Jakuninas

Kas pasikeitė?

Taip jau sutampa, kad V.Jakuninas iš Lietuvos apdovanotųjų asmenų sąrašo tyliai dingo tuo pačiu metu, kai Europos Sąjunga priėmė sankcijų Rusijai paketą ir patvirtino Europos Sąjungoje nepageidaujamų asmenų sąrašą.

Šiame sąraše yra ir V.Jakuninas. Tame pačiame sąraše yra ir Kremliaus propagandistas Dmitrijus Kiseliovas.

Lietuva nenorėjo apsijuokti vienu metu ir vertindama šiuos asmenis, kaip nusipelniusius Lietuvai, ir drausdama jiems į mūsų šalį įkelti koją.

Nieko keisto, kad Lietuva nenorėjo apsijuokti vienu metu ir vertindama šiuos asmenis, kaip nusipelniusius Lietuvai, ir drausdama jiems į mūsų šalį įkelti koją.

Todėl šių metų balandį iš V.Kiseliovo prezidentės dekretu buvo atimtas Sausio 13-osios medalis, o reaguodama į šį faktą savo noru tokio paties apdovanojimo atsisakė ir žurnalistė Tatjana Mitkova. Dėl jos išbraukimo iš apdovanotųjų sąrašo D.Grybauskaitė taip pat išleido specialų dekretą.

Tuo tarpu V.Jakuninas, nors iš apdovanotųjų sąrašo išbrauktas tuo pačiu metu, kaip ir D.Kiseliovas ir T.Mitkova, iš Lietuvos nesulaukė jokios žinios apie atimamą ordiną. Nebuvo ir tai numatančio prezidentės dekreto.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos propagandistas Dmitrijus Kiseliovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos propagandistas Dmitrijus Kiseliovas

Apdovanojimus vis dar gali segėti

Oficialiai niekas V.Jakuninui iki šiol nepranešė nei apie Konstitucinio Teismo nutarimą, nei apie tai, kad jis išbrauktas iš apdovanotųjų sąrašo.

Prezidentės atstovas spaudai Modestas Naudžius 15min.lt paaiškino, kad pranešti V.Jakuninui apie atimamą ordiną esą nebuvo reikalo, nes jam dar 2010 m. apie Konstitucinio Teismo nutarimą buvo papasakoję Lietuvos žurnalistai.

„Kaip matome iš spaudos, jam žurnalistai buvo pasakę apie tą nutarimą ir jis pats ketino rašyti Lietuvai laiškus, taigi aišku, kad jis situaciją žinojo“, – teigė M.Naudžius.

Oficialiai niekas V.Jakuninui iki šiol nepranešė nei apie Konstitucinio Teismo nutarimą, nei apie tai, kad jis išbrauktas iš apdovanotųjų sąrašo.

2010 m. Lietuvos žurnalistams V.Jakuninas iš tikrųjų žadėjo sureaguosiąs į Konstitucinio Teismo nutarimą ir parašysiąs laišką Lietuvos valstybės vadovams. Tačiau iki pat dabar jokio laiško iš V.Jakunino Lietuvos prezidentė nėra gavusi.

Prezidentūros nepasiekė ir V.Jakunino ordinas. Todėl jis ir dabar gali apsimesti nieko nežinantis apie apdovanojimo atėmimą ir jį viešai segėti.

Sausio 13-osios medalių fiziškai Lietuvai iki šiol nėra gražinę nei D.Kiseliovas, nei pati jo atsisakiusi T.Mitkova.

Nuotr. iš NTV/Tatjana Mitkova
Nuotr. iš NTV/Tatjana Mitkova

Mainais už žvaigždę įteikė neegzistuojantį apdovanojimą

D.Kiseliovą ir T.Mitkovą už jų reportažus apie Lietuvą Sausio 13-osios atminimo medaliais 1994 m. buvo apdovanojęs Algirdas Brazauskas.

Tuo tarpu V.Jakuninas  Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro
kryžių už nuopelnus skatinant Lietuvos ir Rusijos dialogą 2002 m. gavo iš prezidento Valdo Adamkaus rankų.

Kadenciją baigęs valstybės vadovas V.Adamkus yra teigęs, kad ordiną tuometiniam Rusijos susisiekimo viceministrui V.Jakuninui įteikė kaip atsaką už tais pačiais metais iš jo gautą Šv. Andrejaus žvaigždę, V.Adamkui suteiktą už indėlį į tarptautinio dialogo bei taikos plėtrą.

Tačiau 2010 m. Konstitucinis Teismas V.Adamkaus dekretą dėl apdovanojimo V.Jakuninui pripažino antikonstituciniu, nes ordino įteikimo metu Gedimino ordino Komandoro kryžius apskritai nebuvo numatytas Lietuvos įstatymų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min