Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 6d. 09:01

Prezidentūroje sustiprinta apsauga, eilėje – Seimas ir Vyriausybė

Sustiprinta Prezidentūros apsauga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Sustiprinta Prezidentūros apsauga

Po pernykštės patirties, kai balandį psichikos sutrikimų turintis vilnietis Tomas Apivala pagrasino susprogdinsiąs Prezidentūrą, Vadovybės apsaugos departamentas (VAD) imasi stiprinti valdžios įstaigų apsaugą. Prieš Naujuosius metus už 81 500 eurų sustiprinta Prezidentūros apsauga. Dar šiemet tikimasi stiprinti Vyriausybės, kitąmet – Seimo apsaugą.

„Po 2015 m. balandį įvykusio incidento, kai prie Prezidentūros grasino susisprogdinti asmuo, Vadovybės apsaugos departamentas išanalizavo ir įvertino galimas grėsmes tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu ir primygtinai rekomendavo Prezidentūrai atnaujinti apsaugos sistemas“, – paaiškino, kodėl sustiprinta pastato apsauga, Prezidentės spaudos tarnyba.

Pernai balandžio 15-sios VAD pareigūnai patyrė nemažą sukrėtimą, nes pavakare prie Prezidentūros pasirodė lagaminu su kyšančiais laidais nešinas įtartinas asmuo ir pagrasino susprogdinsiąs pastatą, kuriame dirba šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. 

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Sumaištis prie prezidentūros
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Sumaištis prie prezidentūros

VAD pareigūnai iškart evakavo prezidentę D.Grybauskaitę, liepė darbo vietas palikti prezidentės kanceliarijos darbuotojams. 

Nors vėliau paaiškėjo, kad T.Apivala lagamine turėjo tik apie 50 tuščių plastikinių butelių ir dešimt butelių su kažkokiu skysčiu, tačiau tą vakarą prie Prezidentūros vyko tikra drama. 

Į įvykio vietą sugužėjo minia policijos pareigūnų, iškviestas „Aras“. Įtariamasis sulaikytas tik panaudojus elektrošoką. 

Spalį T.Apivalai, kuris anksčiau yra svarmeniu talžęs ir Seimo pastatą, skirtas priverstinis gydymas psichiatrijos ligoninėje.

Šie įvykiai buvo dar vienas lašas, įtikinęs, kad valdžios pastatų apsaugą būtina sustiprinti, sako VAD direktorius Rymantas Mockevičius. 

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Apsauga
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Apsauga

Pasak jo, visus praėjusius metus VAD bandė įtikinti Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros kanceliarijų vadovus, kad reikia rasti lėšų ir sustiprinti svarbių pastatų apsaugą. 

Tačiau kol kas lėšų saugumui rado tik Prezidentūra. Pernai rugsėjį Prezidentūra apklausos būdu surengusi konkursą už 81 tūkst. 500 eurų iš įmonės „Svelita“ įsigijo automatinių šliuzinių durų įrengimo paslaugas. Gruodį šios būdeles primenančios dvigubos durys buvo įrengtos ir nuo šiol visi į Prezidentūrą atvykstantys piliečiai bus tikrinami griežčiau. 

Kaip 15min informavo R.Mockevičius, papildomi varteliai Prezidentūroje apsunkins galimybę blogai nusiteikusiems asmenims patekti į VAD saugomą objektą. 

„Žmogus galės ateiti tik iki būdelių, tačiau be leidimo vidun neįeis. Jei kas bandys veržtis jėga, laužtis, daužytis, apsauga iškart galės reaguoti. Įėjus pro vienas duris, patenkama į uždarą erdvę, o tiesiai priešais yra apsaugos postas, kurio darbuotojai mato, kad, pavyzdžiui, kažkas naudojasi ne savo, o vogta kortele, ir panašiai“, – nurodė, kuo gelbės sustiprintos apsauginės būdelės, R.Mockevičius. 

Ar toje būdelėje veikia kokios nors dar apsaugos priemonės, VAD direktorius neatskleidžia. 

„Tegul tai būna mūsų paslaptis. Džiaugiamės, kad administracija rado priemonių tai padaryti, nes mes jau nuo metų pradžios siūlėme. Tikimės ateityje sutvarkyti visų mūsų saugomų pastatų apsaugą“, – sakė jis. 

R.Mockevičius atskleidė, kad Vyriausybės apsaugą tikimasi sustiprinti dar šiemet. 

„Vyriausybėje ir Seime tikrai bus daroma daugiau. Kai kas priklausys nuo galimybių, pastatų konstrukcijų, nes kai kur tiesiog trūksta erdvės, bet, kad bus sunkiau patekti – tai faktas. Šiemet bandysime tvarkyti Vyriausybės apsaugą, jau ruošiame pasiūlymus. O su Seimu kol kas kebliau, nes norime perimti visas priemones, kad patys galėtume spręsti, ką ir kaip tvarkyti ir neturėtume prašyti kanceliarijų, ar jos turi pinigų, ar ne, ar yra politinės valios, ar ne. Mes norime daryti tai, kas mums priklauso, ir ruoštis įvykiams iš anksto, o ne po to, kai kas nors atsitiks“, – aiškino VAD vadovas. 

Jis pripažino, kad balandį prie Prezidentūros įvykęs incidentas gerokai supurtė Prezidentės kanceliariją ir buvo „dar vienas lašas, kuris prilašino taurę“. 

„O iš tikrųjų pasaulyje pernai buvo daug teroristinių išpuolių – Kanados parlamento užpuolimas, ir Prancūzija, ir Vokietija, ir visa kita“, – aiškino, kodėl būtina stiprinti valdžios įstaigų apsaugą, R.Mockevičius. 

15min jau rašė, kad dar vasarą Seime buvo sugriežtinta visų įeinančių žmonių patikra. Anksčiau parlamento kanceliarijos darbuotojai į darbą galėjo ateiti tik parodę pažymėjimus, tačiau nuo liepos jiems, kaip ir lankytojams „iš gatvės“, tenka rodyti, ką turi rankinėse, ir iš kišenių iškraustyti metalinius daiktus.

Vyriausybėje pastebimų naujų saugumo priemonių per metus įdiegta nebuvo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min