Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prieš rinkimus valdantieji į įstaigų vadovų postus skuba susodinti savus?

Jonas Milius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Jonas Milius
Šaltinis: 15min
2
A A

Jono Miliaus dienos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo poste gali būti suskaičiuotos ne tik dėl „Judex“ skandalo, bet ir dėl socialdemokratų noro institucijos vadovu prieš rinkimus skirti sau lojalų žmogų. Ir VMVT – ne vienintelė tokia institucija. Apie tai kalba Seimo nariai, tuo tarpu patys socialdemokratai tokias kalbas griežtai atmeta.

Opozicija piktinasi tokia postų dalinimosi praktika, tačiau teigia, kad ji labai nestebina. Prisimenamas ir socialdemokratams lojalių darbo ieškančių žmonių sąrašas. Taip pat teigiama, kad daug viceministrų po rinkimų gali likti be darbo.

Įtakingų socialdemokratų kalbos

Vyriausybė įpareigojo J.Milių iki rugsėjo 7 d. pateikti savo veikos ataskaitą. Jeigu jai bus nepritarta, J.Milius neteks savo pareigų. Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius kelis kartus ragino J.Milių atsistatydinti, tačiau VMVT vadovas atsisakė tai padaryti.

Situacija nėra vienareikšmė. Vyriausybė kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) ir Generalinę prokuratūrą prašydama pateikti informaciją apie J.Miliui pateiktus įtarimus, tačiau jos pritrūko sprendimui priimti.

Seimo kuluaruose kalbama, kad J.Miliaus likimas nulemtas. Ir ne tik todėl, kad jam pareikšti įtarimai. Šis įtakingas valdininkas buvo paskirtas 2010 m., kai jo kandidatūrai pritarė tuometinis žemės ūkio ministras, konservatorius Kazimieras Starkevičius. Po atsisakymo paklusti A.Butkevičiaus raginimui, J.Miliaus vieta neva ruošiama lojalesniam žmogui.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

„Esu tai girdėjęs ne iš vieno žmogaus. Ir iš įtakingų socialdemokratų. Kaip yra iš tikrųjų, aš negaliu įrodyti“, - 15min teigė partiją „Tvarka ir teisingumas“ į rinkimus vesiantis parlamentaras Remigijus Žemaitis.

Šiai partijai atstovaujantis Seimo narys Petras Gražulis taip pat atsidūrė „Judex“ skandalo centre ir net pareiškė, kad partija trauksis iš valdančiosios daugumos, jei J.Milius bus atleistas.

„Petras per daug vadovavosi emocijomis. Tai jo asmeninė nuomonė. Kaip partija mes tokio sprendimo priėmę nesame. Taip, matome, kad yra neskaidrus procesas. Bandoma atleisti įstaigos vadovą labai staigiai nesulaukus teismo sprendimo“, – sakė R.Žemaitaitis.

Paplitusi praktika

Konservatorė, Seimo Antikorpucijos komisijos narė Agnė Bilotaitė 15min teigė, kad valdančiųjų noras svarbių institucijų vadovų postuose palikti savo žmones nestebina.

„Tokios tendencijos tikrai pastebimos, kai prieš rinkimus stengiamasi operatyviai susitvarkyti ir postuose palikti savo žmones. Jos tikrai nėra geros. Institucijos vadovai turi būti renkami pagal kompetenciją, o ne lojalumą.

Mes žinome apie partijų turimus sąrašus. Viešumoje buvo aptarinėjamas socialdemokratų sąrašas, kuriame esantys žmonės gerai įsidarbino. Manau, kad kai kuriais atvejais kiltų labai didelis klausimas, ar jie būtų taip įsidarbinę, nebūdami partijos nariais.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė

Dažnai tai būna postai, kurie nebūtinai labai gerai matomi visuomenei ir apie tokius paskyrimus net nesužinom. Problema, kad daug jaunų profesionalų, kurie nori dirbti valstybės tarnyboje, su tokiais žmonėmis negali konkuruoti.

Kai žmogus pareigas gauna dėl savo lojalumo partijai, nėra ko tikėtis, kad jis kokį nors proveržį padarys. Ir tai vyksta visur, ir valstybės institucijų, ir savivaldybių lygmenyje“, – teigė ji.

Anot jos, tai matosi ne tik VMVT bet ir kitose institucijose. Šiuo metu vyksta Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) vadovo konkursas. Neseniai ši tarnyba buvo sujungta su Valstybine ne maisto produktų inspekcija.

Politinių konkurentų versijos

Nieko blogo partijos „kadrų rezervo“ sąraše neįžvelgęs parlamentaras Algirdas Sysas tokius svarstymus vadina oponentų paleistais gandais.

„Socialdemokratai nežaidžia tokių žaidimų. Ne mes pradėjome „Judex“ koldūnų procesą. Jei jau tikrai būtume tokie blogi, tai būtume greitai susitvarkę, bet mes gyvename teisinėje valstybėje ir reikia viską padaryti teisiškai“, – teigė jis.

Į klausimą, kodėl institucijų vadus skubama pakeisti prieš pat rinkimus jis atsakė: „Kad konkursai vyksta, yra normalu. Baigiasi kadencija, ir reikia skelbti konkursą.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Sysas ir Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Sysas ir Algirdas Butkevičius

A.Sysas siūlė neskubėti daryti išvadų ir palaukti J.Miliaus istorijos pabaigos: „Dabar esu parduotuvėje ir matau, kad žmonės perka ir koldūnus ir kitus produktus. Visas šis triukšmas yra per daug politizuotas. Turi galioti nekaltumo prezumpcija. Turim pavyzdžių. 300 tūkst. litų sumokėta Vidui Šlekaičiui (Darbo biržos vadovui – red. past.) už neteisėtą atleidimą. Nukentėjo tik mokesčių mokėtojai.

Tas pats buvo vienu dabartinių Seimo narių, kuris buvo atleistas iš Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (Vitalijus Gailius – red. past.). Turime pasimokyti iš tokių dalykų ir jų nekartoti. Manau, kad ir iš Prezidentūros sklinda labai neteisiški reikalavimai. Kai tokie dalykai daromi prieš rinkimus, tas prieskonis labai jaučiasi.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min