2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Prisiminė Vytauto Landsbergio barzdą: kodėl Dalai Lama bendrauja taip familiariai?

Pasaulyje nuskambėjusios istorijos, kai Dalai Lama per renginį vaiko paprašė „pačiulpti jo liežuvį“, atgarsiai pasiekė Lietuvą. Internautai pradėjo užgaulioti Tibeto dvasinį lyderį, kaltindami nederamu elgesiu, ir net priminė Lietuvoje buvusią tariamai panašią situaciją, kai jis už barzdos peštelėjo pirmąjį faktinį Lietuvos vadovą Vytautą Landsbergį. Šios interpretacijos klaidingos – šio krašto kultūroje iškištas liežuvis rodo pagarbą ir susižavėjimą, o veido palietimas – palankumą.
Kartą, viešėdamas Lietuvoje, Dalai Lama peštelėjo Vytauto Landsbergio barzdą, bet tai greičiausiai buvo ypatingo dėmesio parodymas
Kartą, viešėdamas Lietuvoje, Dalai Lama peštelėjo Vytauto Landsbergio barzdą, bet tai greičiausiai buvo ypatingo dėmesio parodymas / Ekrano nuotr. iš „Facebook“

Pasipiktinimas privertė atsiprašyti

„Dar yra garbinančių lamą?“ – Velykų popietę retoriškai pasiteiravo viena „Facebook“ vartotoja.

Po to ji pora sakinių rusiškai atpasakojo, kas nutiko, ir įgėlė, užsimindama apie populiarią sąmokslo teoriją, esą elitas siekia užvaldyti pasaulį: „Net tokiems žmonėms senatvėje pavažiuoja stogas, ko tikėtis iš paprastų.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Dalai Lamos bendravimas su berniuku neįprastai atrodo Vakaruose, tačiau tai tebuvo juokas, paremtas tibetiečių papročiais
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Dalai Lamos bendravimas su berniuku neįprastai atrodo Vakaruose, tačiau tai tebuvo juokas, paremtas tibetiečių papročiais

Dalai Lama, propagavęs COVID darbotvarkę, dabar bučiuojasi su berniukais. Viskas pagal grafiką.“

Kaip jau skelbta, skandalas kilo išplitus vaizdo įrašui iš vasario pabaigoje Dharamšalos mieste vykusio renginio. Jame matyti, kaip prie salės priekyje sėdinčio Dalai Lamos priėjęs maždaug dešimties metų berniukas jį apkabina.

Tibeto dvasinis lyderis pirštu parodo į savo skruostą, prašydamas ten pabučiuoti, paskui – į lūpas. Jis ir berniukas susiglaudžia kaktomis. Įraše aiškiai girdėti, kaip po kelių akimirkų Dalai Lama šypsodamasis pasiūlo: „O dabar čiulpk mano liežuvį“ ir jį iškiša.

Vaizdas ant scenos auditoriją prajuokina – salėje vis nuskamba kikenimas ir plojimai. Vaiką situacija, kaip galima suprasti iš įrašo, kiek suglumino, – jis neskubėjo nei iškišti savo liežuvio, nei juo labiau daryti, kaip prašomas. Nepaisant to, berniukas nepasišalino, leidosi darsyk apkabinamas.

Internete išplitęs įrašas sukėlė nepasitenkinimo bangą: jį palydėjo komentarai apie priekabiavimą ir net pedofiliją, nepilnamečio seksualinį prievartavimą ir ryšius su CŽA. Tibeto dvasinio lyderio elgesys įvertintas kaip nesveikas ir pasibjaurėtinas.

Todėl pirmadienį Dalai Lamos biuras išplatino pareiškimą, kad jis „nori atsiprašyti berniuko ir jo šeimos, taip pat daugybės draugų visame pasaulyje už tai, kad jo žodžiai galėjo įskaudinti“.

Vytautą Landsbergį sutiko irgi neįprastai

Panašios reakcijos sulaukta ir Lietuvoje. Dauguma komentavusiųjų situaciją rašė panašius epitetus: ir atsargesnius, kaip cituotas pradžioje, ir kategoriškesnius, kaip internautai iš kitų šalių.

Viena „Facebook“ vartotoja prisiminė Dalai Lamos vizitą Lietuvoje ir kaip jis tuomet sulaukė fotografų dėmesio, netikėtai peštelėdamas V.Landsbergio barzdą.

„Šitie du balandėliai, pasirodo, labai artimi bičiuliai. 2013 m. Ar reikia daugiau žodžių???“ – pakomentavo ji prie šių dviejų žinomų žmonių nuotraukos.

Žemiau internautė dar pridėjo nuorodą į lrytas.lt žinutę apie šį įvykį. Seime susitikę Tibeto dvasinis lyderis ir tuometis europarlamentaras bendravo lyg seni draugai, buvo rašoma portale, – su politiku pasisveikinęs dvasininkas peštelėjo jo barzdą.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Kartą, viešėdamas Lietuvoje, Dalai Lama peštelėjo Vytauto Landsbergio barzdą, bet tai greičiausiai buvo ypatingo dėmesio parodymas
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Kartą, viešėdamas Lietuvoje, Dalai Lama peštelėjo Vytauto Landsbergio barzdą, bet tai greičiausiai buvo ypatingo dėmesio parodymas

Tuomet kalbintas tibetologas Vladimiras Korobovas spėjo, kad toks Dalai Lamos elgesys galėjo reikšti džiaugsmą susitikus su V.Landsbergiu arba nuostabą dėl jo barzdos, mat tibetiečiams neauga europiečiams būdingos barzdos.

Tibeto ir Kinijos kultūra aktyviai besidomintis vilnietis Raimondas Dikčius pažymėjo, kad paliesdamas kitą žmogų Dalai Lama jį palaimina. „Jei jis lietė veidą, tai yra labai geras ženklas. Taip jis parodė ypatingą dėmesį kitam žmogui“, – aiškino žinovas.

Panašia nuotrauka savo paskyroje „Facebook“ po poros metų pasidalijo ir pats V.Landsbergis.

„Dalai Lama vėliau paaiškino nesupratusiems, kad paliesti veidą yra ypatingas budistinis palankumo parodymas“, – prisiminė jis.

Pastarąją fotografiją publikavo ir kiti leidiniai.

2013-ųjų rugsėjį Dalai Lama mūsų šalyje lankėsi jau trečią kartą. Tuomet jis susitiko ne tik su V.Landsbergiu, bet ir tuomete prezidente Dalia Grybauskaite bei kadenciją baigusiu valstybės vadovu Valdu Adamkumi.

Prieš tai Tibeto dvasinis lyderis Lietuvoje lankėsi 1991 m. ir 2001 m. V.Landsbergis progą susitikti su juo Vilniuje turėjo darsyk – 2018 m. birželį, kai jis viešėjo jau ketvirtą kartą.

Netrukus po Nepriklausomybės atkūrimo įvykęs pirmasis vizitas buvo išsamiai aprašytas ne tik žiniasklaidoje, bet ir tinklaraščiuose, informacijos apie jį galima rasti ir Tibeto centrinės administracijos tinklalapyje.

„1991 metais tiek politiniu, tiek moraliniu žmogaus orumo požiūriu Lietuva buvo labai aktualus pavyzdys, – portalui 15min yra pasakojęs V.Landsbergis. – To meto politiniame kontekste, kur dominavo rutina bei konformizmas, mes buvome išsišokėliai, kurie parodė, kad elgtis oriai, garbingai ir savarankiškai yra būtinybė visų pirma mums patiems.

Taip pat skaitykite: V.Landsbergis apie pirmąjį Dalai Lamos vizitą: „Mes buvome išsišokėliai ir jam tai patiko“

Mąstantys ir atjaučiantys pasaulio žmonės taip pat priėmė ir suprato šį mūsų veiksmą. Vienas tokių kaip tik ir buvo Dalai Lama. Jam rūpėjo pamatyti ir pasikalbėti su tais keistuoliais lietuviais, nes ir pats ilgus metus jautėsi panašiu keistuoliu.“

Sena tradicija

Panašiai situaciją su berniuku interpretavo ir Tibeto aktyvistai bei jo kultūros žinovai kitose šalyse. Kai kurie aiškino, esą pokštas buvo išpūstas, emocijos ir išraiška šiandienos pasaulyje esančios stipriai vesternizuotos, todėl Dalai Lama sulaukė kritikos už tibetietišką išraiškos būdą.

Apkabinti svečią šventykloje vykusiame renginyje maždaug 100 moksleivių akivaizdoje buvęs berniuko noras. Šis tuomet paklausė, ar galėtų žinomą žmogų dar ir pabučiuoti. Dalai Lama ne tik sutiko, bet ir galiausiai pajuokavo pasiūlęs pačiulpti jo liežuvį.

„Tai tebuvo pokšto dalis arba žaidimas su vaiku, nereikėtų eiti toliau“, – Jungtinės Karalystės leidiniui „Independent“ pabrėžė Tibeto parlamento išeivijoje narys Dawa Tseringas, kaip ir dvasinis lyderis, gyvenantis Dharamšaloje.

Ekrano nuotr. iš dalailama.com/Dalai Lama, keliaudamas po įvairias šalis, nuolat rodydavo dėmesį vaikams
Ekrano nuotr. iš dalailama.com/Dalai Lama, keliaudamas po įvairias šalis, nuolat rodydavo dėmesį vaikams

Dar 2014 m. britų visuomeninio transliuotojo BBC svetainėje buvo rašoma, kad, priešingai nei daugeliui, liežuvio iškišimą laikančių nemandagiu ženklu, Tibete tai tėra pasisveikinimo būdas.

Šios tradicijos laikomasi nuo IX a., kai kraštą valdė Langas Drama, išgarsėjęs žiaurumu ir esą turėjęs juodą liežuvį. Karaliui mirus, žmonės pradėjo rodyti liežuvius ir taip patvirtinti, kad nėra kaip jis ar jo, kaip blogio, įsikūnijimas.

Iškištas liežuvis tibetiečiams yra pagarbos ženklas. Filmo „Septyneri metai Tibete“ herojus, vaidinamas Brado Pitto, vienoje scenoje sutiko grupę vaikų, kurie jį pasitiko iškištais liežuviais.

Dalai Lama Tenzin Gyatso laikomas švenčiausiu Tibeto budizmo atstovu.

Jo Šventenybės Dalai Lamos administracijos nuotr./Dalai Lama beria pirmąsias splavoto smėlio smilteles, pradedama sudėtinga mandala
Jo Šventenybės Dalai Lamos administracijos nuotr./Dalai Lama beria pirmąsias splavoto smėlio smilteles, pradedama sudėtinga mandala

Per daugelį šimtmečių Tibete mainėsi nepriklausomybės ir kinų valdymo laikotarpiai. Pekinas skelbia 1951 m. „taikiai išvadavęs“ šį kalnuotą regioną, kur pradėjo vystyti pasenusią infrastruktūrą ir švietimo sistemas.

Tačiau daugelis tibetiečių išeivių kaltina centrinę vyriausybę religinėmis represijomis ir jų kultūros naikinimu.

Tibeto budistų dvasinis lyderis tremtyje Dalai Lama ir jo sekėjai Dharamšaloje Indijos Himalajuose gyvena nuo 1959 m., kai pabėgo iš Tibeto po nesėkmingo sukilimo prieš Kinijos valdymą.

Kinija nepripažįsta tibetiečių vyriausybės tremtyje, dvasinį lyderį laiko smurtą kurstančiu separatistu ir jokiame dialoge su jo atstovais nedalyvavo nuo 2010 m.

Taigi internete aptarinėjamas Dalai Lamos siūlymas berniukui „pačiulpti jo liežuvį“, neatsižvelgiant į visą situaciją ir tibetiečių bendravimo tradiciją, suprastas klaidingai. Kaip ir Lietuvoje prieš dešimtmetį vykęs Tibeto dvasinio lyderio susitikimas su V.Landsbergiu, kai svečias peštelėjo pastarojo barzdą. Taip Dalai Lama išreiškė ypatingą dėmesį.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie 15min