Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 7d. 15:38

Jau veikia nauja programėlė sergantiems COVID-19 – „Karantinas“, bet nė vienas pacientas ja dar nesinaudoja

Žiniasklaida
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Mobilusis telefonas (Asociatyvinė nuotr.)

Antradienį pradeda veikti mobilioji programėlė telefonams „Karantinas“. Programėlė bus naudinga ne tik tiems, kurie priversti laikytis karantino ir izoliuotis namuose, bet ir visiems, kas rūpinasi savo bei aplinkinių sveikata, teigia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Plačiau programėlę spaudos konferencijoje pristatys Nacionalinio visuomenės sveikatos centro visuomeninis patarėjas Algirdas Stonys. Ją galite žiūrėti čia:

A.Stonys teigė, kad idėja kilo dėl iššūkių, kad COVID-19 plinta eksponentiškai, o sveikatos priežiūros įstaigoms reikia duomenų apie užsikrėtusius, o žmonėms informacijos apie koronavirusą

„Karštosios linijos perkrautos, žmonės reikia aiškių nurodymų, kaip elgtis“, – tikino jis.

Pasak A.Stonio, programėlė siunčia pranešimus, kad reikia vėdinti kambarius, plauti rankas.

Be to, ji bus naudinga saviizoliacijoje esantiems asmenims.

Jie privalės sutikti, kad NVSC gautų informaciją apie tai, jog jie išeina iš namų, tačiau A.Stonio teigimu, tai nebūtinai reikš, kad iškart bus kreipiamasi į policiją.

Per programėlę bus galima gauti ir tyrimų, jei jie buvo atlikti, atsakymus.

„O koks bus rezultatas? Rezultatas bus Lietuvos išėjimas iš karantino“, – teigė A.Stonys.

Klausiamas, kiek kainavo sukurti programėlę, A.Stonys tikino, kad tai dar nesuskaičiuota.

Pasak A.Stonio, kol kas nė vienas sergantysis Lietuvoje nesinaudoja programėle, kad būtų stebima jų saviizoliacija.

Jie vis stebimi NVSC specialistams skambinant ir užduodant klausimus. Tačiau jau antradienį sergantieji ir stebimi dėl kontaktų gaus SMS pranešimus, kad parsisiųstų programėlę ir bus stebimi naudojantis ja - turės atsiųsti autoportretą, atsakyti į klausimus.

Kol kas programėlę išbandė 2,5 tūkst. savanorių.

Iniciatyva išmaniąsias technologijas pritaikyti karantinuotų asmenų izoliavimui kilo suvienijus bendras Vyriausybės, NVSC, sveikatingumo programėlės „Lympo“ komandos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų ir Vilniaus miesto savivaldybės pastangas.

Programėlė „Karantinas“ skirta kasdien sekti koronaviruso simptomus, taip pat prevenciniams veiksmams skatinti ir saviizoliacijos priežiūrai.

„Siekiame paskatinti žmones savanoriškai izoliuotis ir gavus jų sutikimą realiu laiku rinkti duomenis apie jų buvimo vietą. Atsiradus programėlei ir ja aktyviai naudojantis gyventojams, taip pat tikimės sumažinti NVSC skambučių centro darbų renkant šiuos duomenis mastą.

Be to, tikimės, jog šis įrankis turės teigiamą socialinį poveikį visuomenėje. Prie tolesnio programėlės tobulinimo, naudojimo, sklaidos kviečiamos jungtis visos savivaldybės, asociacijos ar verslai. Tikimės, kad kasdienis sveikatos stebėjimas padės sustabdyti COVID-19 plitimą“, – sako NVSC direktorius Robertas Petraitis.

„Pagrindinė mūsų vizija yra suvienyti tautą kovai su viruso plitimu. Džiugu, kad naudodami naujus technologinius sprendimus ir žaidimo elementus galime saviizoliacijos procesą paversti prasminga ir vertinga patirtimi“, – priduria „Lympo“ vadovė Ada Jonušė.

Kiekvienas, sutikęs karantinuotis namuose su programėle „Karantinas“, joje fiksuos savo izoliavimosi vietą.

Programėlės vartotojai, davę sutikimą dėl duomenų perdavimo, kiekvieną dieną joje galės rasti informacijos apie sveikatos iššūkius, Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, kaip elgtis norint sumažinti viruso plitimą, kur kreiptis, jei atsirastų pirmieji simptomai, patarimus, kaip išlikti sveikiems ir stiprinti imunitetą namuose.

„Karantine“ taip pat nuolat bus skelbiama naujausia oficiali informacija apie padėtį šalyje, susijusią su koronavirusu. Už visus veiksmus, informacijos apie savo sveikatos būklę suteikimą programėlės „Karantinas“ vartotojai bus apdovanojami taškais, kuriuos galės iškeisti į apdovanojimus ir nuolaidas programėlės parduotuvėje.

Pažymėtina, kad programėlė kol kas neteikia medicininių konsultacijų, tad blogai pasijutus iš karto reiktų skambinti koronaviruso karštąja linija 1808.

Tikimasi, kad programėlė taps ir reikšmingu įrankiu esantiems privalomoje 14 dienų saviizoliacijoje. Panaši praktika jau taikoma kitose užsienio šalyse.

Kiekvienas, sutikęs karantinuotis namuose su programėle „Karantinas“, joje fiksuos savo izoliavimosi vietą. Su šiuo asmeniu gali būti bet kada susisiekta ir paprašyta atsiųsti įrodymą, kad jis nepakeitė savo buvimo vietos – taip bus galima papildyti fizinius saviizoliacijoje esančių asmenų patikrinimus, kuriuos šiuo metu vykdo savivaldybių pareigūnai.

Apie asmenis, kurie nesilaikys saviizoliacijos, programėlės operatorius turės teisę pranešti policijai, o ši – imtis atitinkamų priemonių.

Programėlė ypač galėtų būti naudinga tolimųjų reisų vairuotojams, kurie grįžta į Lietuvą ir turi būti privalomoje izoliacijoje 14 dienų arba iki kito išvažiavimo.

Nemokamą atnaujintą programėlę „Karantinas“, kuri jau veikia lietuvių ir anglų kalbomis, o artimiausiu metu veiks rusų ir lenkų kalbomis, galima parsisiųsti iš „App Store“ ir „Google Play“ parduotuvių.

Tiesa, ji veikia tik prisiregistravus – sutikus pateikti savo buvimo vietą ir kitus duomenis.

Lietuvoje, antradienio duomenimis, nustatyta 880 koronaviruso atvejų.

Pirmadienį ištirti 2208 asmenys. Iki šiol iš viso ištirta 27807 ėminių dėl įtariamo koronaviruso.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

04:35
12:16

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

05:52
17:54
02:59

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min