Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 26d. 09:04 , Atnaujinta: 2020 kovo 26d. 11:33

Priverstinis karantinas viešbučiuose truko dvi naktis, G.Surplys kaltina Vilniaus savivaldybę nepasirūpinus grįžusiais trečiadienį

Iš viešbučio „Railway Apartments“ žmonės išvežami karantinuotis į savo miestus
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Iš viešbučio „Railway Apartments“ žmonės išvežami karantinuotis į savo miestus

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį pakeitė įsakymą dėl privalomojo sugrįžusių iš užsienio žmonių karantinavimo. Šimtai antradienį grįžusių žmonių trečiadienio naktį dar nakvojo privalomo karantino vietose. Juos, jei turi vietos, kur izoliuotis patys ir pasirašys pasižadėjimus griežtai laikytis karantino, namo išleisti ketinama ketvirtadienį, 15min sakė Vilniaus administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Vienas iš antradienį į Lietuvą sugrįžusiųjų, buvęs Seimo narys, etiketo ekspertas Arminas Lydeka ketvirtadienį ryte 15min pranešė, kad vis yra viešbutyje ir negavo jokios informacijos apie tai, kad turi būti išleistas namo.

„Mes laukiam, kas kada ir mus prisimins... Jokios informacijos“, – teigė A.Lydeka.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis tikino, kad visi keli šimtai asmenų, nuo antradienio įkurdintų sostinės viešbučiuose, ketvirtadienį bus paleisti, jei turi vietą, kur gali izoliuotis patys.

Jis apgailestavo, kad A.Verygos įsakymai taip greitai keičiami, kad nebespėjama jų vykdyti nedelsiant.

„Pakeitė įsakymą tik vakar naktį, tai kada mes turime spėti juos išleisti?“ – retoriškai klausė P.Poderskis.

Anot jo, viešbučių koordinatoriai per ketvirtadienį surinks norinčių izoliuotis namuose žmonių pasižadėjimus nepažeisti karantinavimo taisyklių, taip pat bus paimti jų mėginiai koronaviruso tyrimams ir bus galima vykti namo.

„Be to, daug kam reikės organizuoti pavėžėjimą. Papildomas rūpestis“, – teigė P.Poderskis.

Jis atkreipė dėmesį, kad trečiadienį, kai jau buvo nutarta grįžusius iš Alikantės paleisti saviizoliacijai namuose, kai kurie žmonės panoro būti karantinuojami savivaldybės suteikiamose patalpose. Taigi tokių, neabejojama, atsiras ir tarp tų, kurie viešbučiuose priverstiniam karantinui buvo apgyvendinti antradienį.

Ketvirtadienio spaudos konferencijoje Vilniaus savivaldybė sulaukė Visuomenės informavimo grupės vadovo Giedriaus Surplio priekaištų: „Vakarykštis atvejis su Alikantės skrydžiu ir po to dar buvo skrydis iš Anglijos parodė, kad Vilniaus savivaldybės, mano žiniomis, atsisakė izoliuoti tuos asmenis, kurie norėjo, kad juos izoliuotų. Taip pat nebuvo užtikrintos žmogiškos sąlygos paduoti vandens ar maisto tiems, kurie laukė, kol jų savivaldybė atvažiuos juos paimti.“

Tačiau sostinės savivaldybės atstovai sako, kad nėra taip, kaip sako G.Surplys, nes čia ne savivaldybė nesuteikė vietos izoliuotis, o Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskelbė apie pasikeitusią tvarką.

Rado laišką, dabar laukia

Vilniuje, viešbutyje „Urbihop“ apnakvindintas iš Vokietijos sugrįžęs Danielius ketvirtadienį ryte savo el. pašte 15min sakė radęs tokį laišką:

„Prašome informuokite, kas norės persikelti saviizoliacijai į savo patalpas/namus, mes prašysime, kad atvyktų iš savivaldybės, ir Jūs turėsite pasirašyti, kad sutinkate su tomis sąlygomis (žiniasklaidoje jos įvardintos dar įsakymo mes neturime).

Taip pat nuo šiandien žmonės kambariuose bus izoliuojami po vieną, šeimos galės apsistoti vienoje patalpoje. Informuokite, kas nori persikelti ir atsiskirti nuo kaimyno. Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalpų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose.“

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./„Urbihop“ viešbutis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./„Urbihop“ viešbutis

Danielius teigė bandysiąs pasinaudoti galimybe karantinuotis namuose.

„Aš ir draugai parašėm, kad norim persikelti į savo namus, ir laukiam dabar kada atvažiuos savivaldybės darbuotojai“, – dėstė vyras, svarstydamas, kad kelionė į namus gali užtrukti – juk norinčių persikelti gali būti daug.

Viskas neorganizuota, nesąmonė.

Valdžios veiksmus, kai ši per parą pakeitė gyventojų, grįžusių iš užsienio, izoliavimo tvarką, Danielius pavadino nesąmone: „Viskas neorganizuota, nesąmonė. Pirma, keičia įstatymus per dieną... Nesąmonė. Dėl panikos, turbūt, ar kaip čia.“

Ekstremalių situacijų valdymo centro Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys patvirtino, kad jei sveikatos priežiūros specialistai spės paimti visų jau karantinuotų savivaldybių patalpose asmenų tepinėlius ir surinks jų pasižadėjimus laikytis saviizoliacijos, žmonės galės išvykti namo.

Apie tai daugiau informacijos sveikatos apsaugos ministras A.Veryga ketina pateikti spaudos konferencijoje.

Išleis, prieš tai paėmę ėminius

Šimtai iš užsienio grįžusių žmonių, laikinai apgyvendintų viešbučiuose ir kitose savivaldybių patalpose, ketvirtadienį bus išleidžiami į namus, patvirtino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ir savivaldybių atstovai.

„Šiuo metu ministerijoje vyksta pasitarimas, kaip bus pasielgta. Mano nuomone, bus paimti mėginiai ir, ko gero, kas turi sąlygas, jie bus išleidžiami į namus. Kas neturi sąlygų, nemanau, kad juos neišleis“, – BNS sakė NVSC epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daiva Razmuvienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daiva Razmuvienė

Vilniaus mero patarėjas Karolis Žukauskas sako, kad šimtai vilniečių ir kitų savivaldybių gyventojų greičiausiai į karantiną namuose bus pradėti paleisti ketvirtadienį, prieš tai paėmus jų mėginius. Tepinėliai greičiausiai bus imami dar viešbučiuose.

„Norime per šiandien visus paleisti. Tai nebus tikrai per valandą, nes turime sudėlioti visą sistemą, tai ir mūsų, ir NVSC darbas. Kolegos tai dar turės aptarti su visuomenės sveikatos centru“, – sakė K.Žukauskas.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas BNS teigė, kad iš viešbučių žmones, atlikus jiems tyrimus ir gavus pasižadėjimus dėl saviizoliacijos, planuota išleisti jau ketvirtadienio rytą. Tačiau į Klaipėdos uostą atvykus dar vienam keltui su keleiviais, procedūros kiek atidėtos.

„Bet šiuo metu reikia aptarnauti rytinio kelto iš Karlshamno keleivius, jų yra 43, tai brigada dirba dabar laive. Kai jie baigs darbą laive, turbūt, važiuos į viešbutį. Iš kelto, kiek aš suprantu, kol kas beveik visi į tai (izoliavimąsi namuose – BNS) taiko“, – teigė meras.

Anot jo, be 43 keleivių kelte yra ir 83 vilkikų vairuotojai, jiems dėl sprendimo nevaržyti prekių judėjimo netaikomos karantino sąlygos, nebent dalis jų nuspręstų kelias dienas likti Lietuvoje.

Paskelbė prieš vidurnaktį

Trečiadienio vakarą iš Alikantės parskridę keleiviai negavo jokios oficialios informacijos apie pasikeitusią tvarką. Ji nebuvo paskelbta ir viešai, tik po to, kai 15min paskelbė, kad parskridę keleiviai buvo ne nuvežti į karantiną viešbučiuose, o paleisti namo, premjero patarėjas Giedrius Surplys feisbuke parašė, kad dėl naujos tvarkos jau sutarta, bet dokumentai dar nepasirašyti.

Artėjant vidurnakčiui Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą spaudai. Jame nurodoma, kad po trečiadienį vykusio Vyriausybės koronaviruso sukeltos situacijos valdymo komiteto pasitarimo, kuriame buvo aptarta parvykusių piliečių izoliacijos tvarka, buvo parengti Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai, kuriais keičiama neseniai įsigaliojusi ir daug priekaištų iš savivaldybių sulaukusi tvarka.

Į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose. Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalpų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose.

Visi į Lietuvą grįžtantys žmonės bus tikrinami dėl koronaviruso infekcijos – pasienio kontrolės punktuose mobilios brigados paims jų nosiaryklės tepinėlius bei vėliau juos informuos apie turimų rezultatus.

Tiek transporto neturinčius iš užsienio grįžusius žmones, kuriems leista izoliuotis jų pasirinktoje vietoje, tiek tuos, kurie bus izoliuoti savivaldybės patalpose, į izoliacijos vietas turės parvežti savivaldybės transportas.

Už geresnes sąlygas teks susimokėti

Savivaldybės izoliavimo vietos turės būti įrengiamos viešbučių, poilsio, socialinės ir kitos paskirties patalpose, kuriose galima užtikrinti kiekvienam asmeniui atskirą gyvenamąją patalpą su atskiru sanitariniu mazgu (nesant galimybių – vienas sanitarinis mazgas dviem kambariams). Žmonės kambariuose bus izoliuojami po vieną, šeimos galės apsistoti vienoje patalpoje.

Savivaldybių paruošos izoliavimo patalpos turi būti aprūpintos būtiniausiais baldais, inventoriumi, indais, valymo ir dezinfekcijos priemonėmis, buitinių atliekų surinkimo konteineriais, patalynės bei suterštų drabužių surinkimo talpomis, jei nebus galimybės juos skalbti.

Izoliuojamų žmonių kokybišku ir tinkamu maitinimu (taip pat ir turinčių specifinių poreikių, pavyzdžiui, sergančių cukriniu diabetu, alergiškų ir pan.), būtiniausių priemonių (vaistų, higienos prekių, drabužių) pristatymu ar perdavimu iš artimųjų taip pat turės pasirūpinti savivaldybės.

Norintys geresnių sąlygų, nei gali pasiūlyti savivaldybė, galės jas gauti susimokėję, jei savivaldybė bus sudarius sutartį su viešbučiu ar kita apgyvendinimo įstaiga.

Jau esantys izoliacijoje, ją savo pasirinktoje vietoje galės toliau tęsti jei patalpos yra tam tinkamos ir žmonės yra pakankamai atskirti nuo kitų. Tam jie taip pat turės pasirašyti, kad sutinka izoliuotis ir laikytis reikalavimų, priešingu atveju jiems grės piniginė bauda. Savo pasirinktoje vietoje izoliavimą tęsti galės tik tie, kurie iki tol nebus pažeidę izoliavimo reikalavimų ir viešosios tvarkos.

Prieš žmonėms tęsiant izoliavimą pačių pasirinktoje vietoje, bus paimti jų tepinėliai tyrimams dėl koronaviruso infekcijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min