Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 21d. 16:33

Prof. Alvydas Nikžentaitis apie Lietuvos ir Baltarusijos santykius: jie įšaldyti

Alvydas Nikžentaitis Interviu
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Alvydas Nikžentaitis

Kitą savaitę Klaipėdoje įvyks pirmasis visuomeninis Lietuvos ir Baltarusijos forumas „Kas mus jungia?“. Kaip rašoma jo pristatyme, šalys nėra vien tik kaimynės, jas sieja istoriniai ir tamprūs ekonominiai bei kultūriniai ryšiai dabar, Baltarusijos lietuviai ir Lietuvos baltarusiai. Vis dėlto valstybių santykiai yra tarsi įšaldyti, sako vienas šio forumo organizatorių prof. Alvydas Nikžentaitis.

Ar reikia tokį forumą organizuoti, būta ir pačiam dvejonių, prisipažįsta istorikas, Jerzy Giedroyco bendradarbiavimo forumo valdybos pirmininkas A.Nikžentaitis.

Vis dėlto galutinis sprendimas priimtas kalbantis su kolegomis, taip pat – įvairiais žiniasklaidos atstovais, ekspertais. „Mane nustebino, kad tie žmonės, kurių neįtarsi esant Baltarusijos pusėje ar kažkuo panašiu, stipriai palaikė šitą idėją ir nemaža dalis jų yra aktyvūs šio forumo dalyviai“, – teigė A.Nikžentaitis.

– Tai vis dėlto kodėl reikia tokio forumo Klaipėdoje?

– Jeigu stebite Lietuvos santykių su Baltarusija situaciją, tai, matyt, pastebėjote, kad Lietuva labai retai turėjo tokią nuoseklią savo poziciją Baltarusijos atžvilgiu, kaip pastaraisiais metais. Bet dabar susiklosto tokia situacija, kad bent jau tarpvalstybiniu lygmeniu daugelis santykių tiesiog elementariai įšaldyti. Priežastys čia yra tarsi ir akivaizdžios, tai visų pirma Astravas (Astravo atominė elektrinė, kurią Baltarusija stato visai šalia Lietuvos sienos, – red. past.), visų antra – tai Rusijos ir Baltarusijos karinis bendradarbiavimas, kuris iš tikrųjų Lietuvą ir kitus Baltarusijos kaimynus pagrįstai neramina.

Bet dabar susiklosto tokia situacija, kad bent jau tarpvalstybiniu lygmeniu daugelis santykių tiesiog elementariai įšaldyti.

Šiaip jau, jeigu pasižiūrėsime, kaip keitėsi Lietuvos politika Baltarusijos atžvilgiu pastaraisiais metais, tai matysime tą, jog iki šiol lietuviai gana nuosekliai rėmė baltarusių opoziciją, bet dabar supykę dėl Astravo ir kitų problemų, nustojo tai daryti. Turime tokią situaciją, kad niekas nežino, kaip reikia elgtis su šituo kaimynu. Antra – jau šitas nežinojimas, tas nuolatinis keiksnojimas, taip pat ir žiniasklaidoje, privedė prie to, kad, kiek man tenka susidurti su daugiau ar mažiau oficialiais sluoksniais, jau ir bijoma kalbėtis apie Baltarusiją Lietuvoje.

Viskas būtų gerai, jeigu ne keletas dalykų. Visų pirma Lietuva turi pakankamai daug įvairių interesų santykiuose su Baltarusija. Visi kalba apie ekonominius ryšius. Niekas nesiginčys, kad baltarusių kroviniai yra svarbūs Klaipėdos uostui, niekas nesiginčys, kaip yra svarbus Lietuvos biudžetui turizmas iš Baltarusijos, niekas nesiginčys, ypač Vilniuje, kad yra svarbūs pirkėjai iš Baltarusijos, kurie palieka pinigus, bet mes turime ir kitų dalykų. Visų pirma turime bendrą istoriją, kuri, kas irgi keista, tampa savotišku dar vienu nesantaikos tašku tarp lietuvių ir baltarusių, nes lietuviai labai pyksta, kad baltarusiai savinasi tą istoriją.

Interesų ir kai kada iš jų išplaukiančių dalykų yra ir daugiau. Yra du būdai: arba mes bandome ieškoti kažkokių kalbėjimosi būdų, kaip spręsti problemas, kurios nėra pasiekusios tokio lygio kaip Astravas.

Pagaliau reikia kalbėtis ir apie praeitį, kaip ją suprantame, naudojame, šitas įdirbis, bet kuriuo atveju, bus visada reikalingas, nes mes neturime kito kelio. Galime užsidaryti, nestebėti, kas vyksta kaimyninėje šalyje, vaidinti, kad ten viskas yra blogai. Bet nevesdami dialogo mes nedarome įtakos tai šaliai.

Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė

– Ar tokie forumai gali padėti išspręsti šalių tarpusavio nesutarimus?

– Reikia per dialogą bandyti spręsti tokias problemas, kur susitarimas yra galimas. Baltarusijos atžvilgiu dabartinėmis sąlygomis mes turėtume vykdyti kitą politiką.

Po Rusijos invazijos į Rytų Ukrainą iš esmės keičiasi baltarusių supratimas apie savo valstybingumą. Šiuo atveju pats Aliaksandras Lukašenka, kuris apie 2000 metus dar svajojo apie bendrą sąjunginę valstybę, dabar labai aiškiai pasisako už Baltarusijos valstybingumo išsaugojimą. Yra tikrai didelė Baltarusijos visuomenės dalis, gal net didžioji, kuriems jų valstybingumas yra reikšmingas.

Po Rusijos invazijos į Rytų Ukrainą iš esmės keičiasi baltarusių supratimas apie savo valstybingumą.

Gal bendradarbiaudami ir rodydami bendradarbiavimu tam tikrus solidarumo ženklus baltarusiams, mes kartu parodykime, kad mums yra tikrai svarbu, jog Baltarusija kaip nepriklausoma valstybė išliktų tokia, kokia yra. O mes neturėsime Rusijos kaimynystėje.

Galime paklausti, ar nesikalbėjimas sprendžia tokią problemą, kaip labai glaudus Rusijos ir Baltarusijos karinis bendradarbiavimas. Mano galva, ne, bet kalbėjimasis gali sukurti tokią situaciją, kad mes, esu beveik įsitikinęs, nors reikšmingai nepakeisime įvykių eigos regione, bet bendraudami su žmonėmis turime daugiau galimybių gauti informacijos apie procesus, kurie vyksta kitoje šalyje. Ir net kalbant apie tokia Lietuvai svarbią sritį kaip Rusijos ir Baltarusijos karinis bendradarbiavimas.

– Kokios bus šio forumo pagrindinės temos? Apie ką daugiausia kalbėsite: istoriją, verslą, visuomeninius reikalus?

– Jau forumo pavadinimas sufleruoja – tai visuomeninis forumas, tokių temų ir bus daugiausia. Čia reikia atkreipti dėmesį ir į savotišką provokaciją, dabartiniame kontekste tai skamba gana provokaciškai – kas mus jungia? Daug kalbame apie skirtis, kurios yra, šitie dalykai yra įvardinti pristatant šitą renginį, yra vieša informacija, kuri visiems prieinama. Kalbama apie tą patį Astravą, kalbama iš baltarusių pusės, kas jiems žiūrint į Lietuvą ne visada patinka.

Bet šiuo atveju mes ieškome tam tikrų sąlyčio taškų. Tai istorija, kur turime labai daug bendrų temų. Jau minėjau ekonomiką. Bet greta viso šito yra ir sferos, kur bendradarbiavimas, nepaisant dabartinės situacijos, klostosi labai sėkmingai. Galime įsivaizduoti, kas vyktų, jeigu būtų kitaip, tarkim, dėl valstybinių sienų ir migracijos.

Jeigu baltarusiai pradėtų žiūrėti pro pirštus į žmones, kurie bando nelegaliai kirtę sieną atvykti į Lietuvą, nežinau, ar mūsų šalies pareigūnams užtektų pajėgų suvaldyti situaciją. Tai pavydžiai iš kasdienio gyvenimo, kurie parodo, kad nepaisant konfliktų yra tokių momentų, kur matyti, kad Lietuva ir Baltarusija visiškai neblogai bendradarbiauja ir tas bendradarbiavimas duoda gerus rezultatus.

– Viena iš istorinės programos temų yra apie Tadą Kosciušką ir Kostą Kalinauską. Ar yra kokie nors ryšiai su baltarusiais užmegzti dėl K.Kalinausko atpažinimo proceso, nes prof. Rimantas Jankauskas yra minėjęs, kad norėtų ekshumuoti K.Kalinausko brolio palaikus Baltarusijoje ir palyginti mėginius?

– Kadangi rengiant tokio pobūdžio renginius, teko bendradarbiauti ir su Baltarusijos ambasada, tai patarėjai kultūrai esu šį klausimą uždavęs. Ir bent jos, ambasados duomenimis, niekas iš Lietuvos pusės nėra nei į Baltarusijos ambasadą, nei atitinkamas žinybas šiuo klausimu kreipęsis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ant Gedimino kalno vykdomi kasinėjimo darbai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ant Gedimino kalno vykdomi kasinėjimo darbai

– Kokius dalyvius į forumą kviečiate iš Lietuvos ir Baltarusijos?

– Mes nebandome daryti politinio forumo, politikų šitame forume bus mažiausiai. Pagrindinės dalyvių grupės yra iš akademinių sluoksnių, ekspertinių organizacijų, kai kurios iš jų gal ne visai Baltarusijoje pageidaujamos, kai kurios veikia visiškai legaliai.

Kita dalis, kur irgi neblogai reprezentuojama bus tiek iš Lietuvos, tiek iš Baltarusijos pusės, yra žiniasklaida. Ir trečia grupė – municipalitetai. Turiu informacijos, kad Klaipėdos miestas yra pasikvietęs delegaciją iš Mogiliovo, su kuriuo yra susigiminiavęs. Man rodos, prie šitų iniciatyvų dedasi kiti miestas, visų pirma Vakarų Lietuvos regiono.

Kviečiame ekspertus, kurie analizuoja situaciją. Man smagu, kad dalyvaus turbūt geriausias Baltarusijos ekspertas Lietuvoje Vytis Jurkonis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Gazas

Sniegas ir didelis automobilių srautas sustingdė eismą sostinėje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio triumfas, kam A.Juozaičiui reikia vaikų ir mįslė – ar V.Putinas matė R.Paksą

Buvau geras Gyvenimas

Jaudinanti Kauno hospiso savanorių dovana mirštantiems ligoniams: aplankė Kalėdų eglę

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Sportas

„Skrieja kamuolys“: Čempionų lygos burtai, puiki „Liverpool“ savaitė ir Karalius Lionelis

Vardai

Jazzu kalėdinis hitas – kritikų taikiklyje: kompozitoriai palygino atlikėjos ir Edo Sheerano dainas

Aktualu

Išsekusios mergaitės iš Gvatemalos mirtis JAV sukėlė pasipiktinimo bangą

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

Kultūra

D.Grybauskaitė greitai priims sprendimą dėl M.Kvietkausko paskyrimo kultūros ministru

Aktualu

A.Navickas: atlygis už nedirbtas dienas mokytojams galėtų būti išmokėtas per kelerius metus

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Vardai

Argentiniečiai pasmerkė 16-metės aktorės išprievartavimu kaltinamą serialų dievaitį: apsupo jo namus

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Aktualu

Lenkijos diplomatijos vadovas: „Prancūzija – Europos ligonis“

Gazas

Naktį daug kur snigs, bus slidu, įspėja kelininkai

Aktualu

Kultūros ministerija – prieš R.Karbauskio pataisą dėl LRT valdymo

Naujienos

Gyvenimas

Kai žmogus per kelerius metus apanka: akis pažeidžiančių ligų – daugybė

24sek

Brolio pasirodymo nepakako: „Skycop“ paskutinės atakos rungtynėse krito prieš „Nevėžį“

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

Aktualu

Prancūzijoje – pasipiktinimas dėl grasinimo mokytojai netikru ginklu

24sek

Gimtadienį atšventęs M.Kuzminskas nukalė „Olimpia“ klubui pergalę Italijoje

Aktualu

D.Trumpas kaltina Saudo Arabiją melavus apie žurnalisto J.Khashoggi nužudymą

Sportas

Valdas Urbonas neslėpė apmaudo: „Futbolą reikia žaisti iki paskutinio švilpuko“

Vardai

Alfas Ivanauskas-Fara su žmona Rima ruošiasi dar vienai plastinei operacijai

Aktualu

JAV sprendimas trauktis iš svarbios sutarties: savalaikis ar dovana Rusijai?

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

Aktualu

Auga prokuratūros biudžetas: teisėsauga ruošiasi saugoti pranešėjus

Vardai

Michaelą Bublé prajuokino kalbos, kad jis baigia dainininko karjerą: „Man reikia pinigų!“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

24sek

Donatas Motiejūnas žaidė daug, tačiau sezoną pradėjo pralaimėjimu

Kultūra

Muziejų ateitis: kaip reikia keistis, kad lankytojai čia užsuktų?

Gyvenimas

10 mitų apie introvertus: ar tikrai jie uždari ir nekalbūs?

24sek

„Rockets“ tikina, kad muštynes Los Andžele išprovokavo spjūvis į veidą

Čiobiškio žygis sutraukė aktyvaus laisvalaikio mėgėjus

Vardai

Vestuvių parodoje dizainerių modeliais tapo žinomos moterys: demonstravo vestuvines sukneles

Aktualu

Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ priskirta Vokietijos divizijai

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min