Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 24d. 11:00

Programėlės „Karantinas“ kūrėjai negavo ir Vilniaus pinigų: sutartis nutraukta

Programėlė „Karantinas“ 15min tema
15min nuotr. / Programėlė „Karantinas“

Programėlę „Karantinas“ išplėtojusi bendrovė „IT sprendimai sėkmei“ iš pradžių ją kūrė Vilniaus miesto savivaldybei. Šalys sudarė 82 tūkst. eurų programėlės nuomos sutartį, bet ją nutraukė, kai priemonę nuspręsta pritaikyti valstybės mastu. Besitikėjusi, kad už programėlės vystymą viešojo pirkimo būdu atsiskaitys Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), įmonė „IT sprendimai sėkmei“ užmokesčio nesulaukė – tuo dabar domisi Seimo Antikorupcijos komisija.

82,3 tūkst. eurų vertės su PVM sutartį dėl programėlės „Karantinas“ nuomos Vilniaus miesto savivaldybė su bendrove „IT sprendimai sėkmei“ sudarė balandžio 4-ąją.

Sukurti programėlę, sostinės miesto mero patarėjos Ievos Dirmaitės teigimu, pasisiūlė pati įmonė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ieva Dirmaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ieva Dirmaitė

„Valstybės lygiu paskelbus karantiną, Vilniaus miesto savivaldybė siekė užtikrinti atsakingą jo laikymąsi, sumažinti koronoviruso sklaidą. Tuo metu sulaukta daug pasiūlymų sprendžiant karantino sąlygų laikymosi klausimus, tarp jų ir minimos įmonės, kuri pasiūlė savo paslaugas programėlės sukūrimui“, – atsakyme 15min nurodė ji.

Įmonė pasirodė patikima ir patyrusi

„IT sprendimai sėkmei“ siūlymas, pasak patarėjos, buvo priimtiniausias – bendrovė pasirodė patikima ir patyrusi.

„Panašaus pobūdžio programėles karantino laikotarpiu sukurti siūlėsi keletas įmonių, tačiau jų siūlomos programėlės turėjo funkcionalumo apribojimų, netikslumų ar siūlė ilgesnes laiko sąnaudas parengimui naudoti.

Savivaldybė balandžio 6 dieną sudarė sutartį su minima įmone, kuri įsipareigojo sukurti programėlę greitai.

Savivaldybė balandžio 6 dieną sudarė sutartį su minima įmone, kuri įsipareigojo sukurti programėlę greitai, visa techninių reikalavimų apimtimi, pasirodė patikima, o įmonės reputaciją patvirtino jos kuriamos ir vystomos platformos, kurios sulaukia tarptautinio pripažinimo“, – teigė I.Dirmaitė.

Programėlės paiešką vykdžiusi savivaldybė, jos teigimu, su visais tiekėjais be išimties aptarė lūkesčius, poreikius, „prioritetą teikiant asmens duomenų apsaugai“.

Kas tie kiti tiekėjai, I.Dirmaitė nenurodė.

„Programėlės derinimas buvo atliekamas testinėje aplinkoje, savanoriai vartotojai galėjo tikrinti funkcionalumą ir atitikimą techniniams reikalavimams, pranešti apie klaidas“, – pasakojo Vilniaus mero atstovė.

Nutraukė sutartį, tad mokėti nereikėjo

Tolimesnį programėlės kūrimą perėmus NVSC, sostinė sutartį su „IT sprendimai sėkmei“ nutraukė, tad kūrėjams ir nesumokėjo.

„Kadangi dar ankstyvoje programėlės kūrimo stadijoje NVSC perėmė programėlės tolimesnį kūrimą ir vystymą nacionaliniu mastu, todėl lokalus programėlės naudojimas neteko prasmės, kadangi visos funkcijos turėjo būti išpildytos bendrai visiems Lietuvos miestams, neišskiriant Vilniaus ar Kauno, ar kokio kito miesto.

Atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes, programėlė neatitiko Vilniaus miesto poreikio ir Vilniaus miesto savivaldybė balandžio 14 dieną nutraukė sutartį su programėlės tiekėju“, – aiškino I.Dirmaitė.

15min nuotr./Programėlė „Karantinas“
15min nuotr./Programėlė „Karantinas“

„Vilniaus savivaldybė [...] nėra nieko sumokėjusi už programėlę“, – pridūrė ji ir paminėjo, jog nutraukus sutartį savivaldybės bendradarbiavimas su verslininkais baigėsi.

Bendrovė „IT sprendimai sėkmei“ yra startuolio „Lympo“ operatorius Lietuvoje. „Lympo“ vadovė Ada Jonušė 15min pasakojo, kad sutartis dėl programėlės nuomos su savivaldybe buvo nutraukta bendru sutarimu.

„Mes su Vilniaus miestu turėjome pokalbį, kad jeigu šias paslaugas teiksime per NVSC, [...] sutartį sutiksime nutraukti. Mums atrodė, kad klausimas bus sprendžiamas nacionaliniu mastu“, – kalbėjo ji, pridūrusi, kad savivaldybė, nutraukus sutartį, mokėjimo už paslaugas neatliko.

A.Jonušė: turime nuostolių

„Šiuo metu nesame gavę iš nieko jokio apmokėjimo“, – teigė A.Jonušė. Tad išėjo, jog programėlę verslininkai sukūrė savo iniciatyva.

Kaip tai atsiliepė įmonei? Vadovė tikino, jog blogai.

„Finansiškai mes turime nemažą nuostolį po tų mėnesių“, – sakė A.Jonušė.

Viso karantino laikotarpiu neskelbėm jokių prastovų dėl to, kad galvojome, jog turime sutartį.

„Mus palietė visas karantinas, sumažėjo galimybių daryti pardavimus. Mes nesikreipėm jokios valstybės pagalbos, viso karantino laikotarpiu neskelbėm jokių prastovų dėl to, kad galvojome, jog turime sutartį. Visų antra, mes turėjome dar daugiau išlaidų nei įprastai, nes samdėme papildomus darbuotojus“, – pasakojo ji, nors pridūrė, jog su darbuotojais atsiskaityta.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ada Jonušė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ada Jonušė

Suderinusi programėlės funkcijas, galimybes ir finansavimą su NVSC, įmonė „IT sprendimai sėkmei“ ketino dalyvauti šios įstaigos skelbiamame viešajame pirkime, tačiau NVSC pirkimo procedūras nutraukė, programėlės kūrėjai liko be užmokesčio.

„2020-05-06 bendrovė gavo iš NVSC kvietimą teikti pasiūlymą programėlei įsigyti. 2020-05-07 NVSC nutraukė programėlės pirkimo procedūrą dėl lėšų trūkumo ir atsiradus kitoms su pirkimu susijusioms
problemoms“, – laiške Seimo Antikorupcijos komisijai dėstė bendrovė.

Įžvelgia NVSC kaltę

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ričardas Juška 15min nurodė, jog programėlės įsigijimo niuansais domimasi. Praėjusią savaitę Vyriausybės valandos metu jis apie tai uždavė klausimą sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai.

Jis teiravosi ministro, „kur pinigai“, kuriuos programėlės įsigijimui nutarimu numatė Vyriausybė, ir kur pati programėlė, kurios niekas taip ir neįsigijo.

„Mes irgi tų klausimų sulaukiame, iš diegėjų esame paprašę, kad NVSC pateiktų visas detales, kurios yra susijusios su programėlės įsigijimu, nes ten, matyt, yra ir daugiau klausimų. Kiekviena pusė turi savo versiją. Kai sulauksime atsakymų, galėsiu jums ką nors detaliau pasakyti“, – taip Seimo nariui atsakė A.Veryga.

Po tokio atsakymo R.Juška į ministrą teigė pasikreipęs raštu.

„Gavę atsakymą raštu, domėsimės toliau, priklausomai nuo to, kas ten bus parašyta“, – teigė jis, neatmesdamas galimybės, jog šiuo klausimu bus šaukiamas ir Antikorupcijos komisijos posėdis.

Jo įsitikinimu, NVSC neturėjo iš anksto verslininkams žadėti, jog finansuos programėlės plėtojimą.

Pagal Civilinį kodeksą, žodinės sutartys irgi egzistuoja.

„NVSC tai darė, manau, labai nekompetetingai. Pagal Civilinį kodeksą, žodinės sutartys irgi egzistuoja. Visuomenės sveikatos centras savo galimybes turėjo geriau žinoti nei tie verslininkai, ypač su COVID-19 pinigais ir su supaprastinom tvarkom, pirkimais.

Šiuo atveju, manau, didžiausia kaltė jų, bet kreipiausi į ministrą todėl, kad ministerija turi rūpintis pavaldžiomis organizacijomis, kad ten viskas būtų teisėta ir teisingai“, – teigė R.Juška.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ričardas Juška
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ričardas Juška

NVSC: vyko neformalus sprendimų ieškojimas

NVSC anksčiau 15min nurodė neužsakinėjęs programėlės „Karantinas“ vystymo paslaugų, tad ir neturėjęs už ką atsiskaityti. NVSC Kokybės vadybos ir komunikacijos skyriaus vedėja Diana Brunevičienė teigė, jog tarp NVSC atstovų ir verslininkų dėl programėlės pirkimo vyko tik „neformalus sprendimų ieškojimas“. Ir nors pirkimų procedūros buvo pajudėjusios, pirkimas neįvyko, jokios paslaugos nebuvo užsakytos.

Duomenų, jog NVSC būtų vykdžiusi pirkimą dėl „Karantino“ programėlės, Viešųjų pirkimų tarnyba teigė neturinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min