Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 07, 09:13 Atnaujinta 2021 01 07, 09:47

Prokuratūra kreipiasi į teismą dėl skandalingojo greitųjų testų pirkimo: bandys atgauti 4 mln. eurų

Skandalingojo greitųjų testų pirkimo tyrimas stumiasi į priekį. Prokuratūra praneša, kad gindama viešąjį interesą kreipėsi į teismą ir bandys įrodyti, kad atliekant 6 mln. eurų vertės pirkimą buvo elgtasi neskaidriai, o valstybei padaryta daugiau nei 4 mln. eurų žala.
Greitieji COVID-19 testai
Greitieji COVID-19 testai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vilniaus apygardos teismui perduotas ieškinys, kuriuo prašoma niekiniais ir negaliojančiais pripažinti sudarytus sandorius dėl greitųjų testų „COVID-19 EXPRESS“ įsigijimo ir valstybei iš bendrovės „Profarma“ priteisti 4 142 600 Eur, skelbia prokuratūra.

Dėl šių testų įsigijimo šiuo metu atliekamas ikiteisminis tyrimas.

Kaip pernai rašė LRT, nors greitieji testai pirkti iš įmonės „Profarma“, tačiau jų gamintoja – Austrijos įmonė „Ameda labordiagnostik GmbH“.

Anot LRT tyrimų skyriaus, už testus „Profarmai“ pervesta suma netrukus nukeliavo į dar vieną, naujai įsteigtą, įmonę „Bona diagnosis“. Būtent ji atsiskaitė su nupirktų greitųjų testų tiekėja.

Vidutinė vieno testo kaina siekė apie 12 eurų.

LRT rašė turinti duomenų, kad gamintojams iš 6 mln. eurų sandorio galėjo tekti vos kiek daugiau nei 1,5 mln. eurų.

Įtarimų sulaukė 6 asmenys

6 asmenims pateikti įtarimai dėl sukčiavimo, nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo, piktnaudžiavimo, dokumentų suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu. Šioje byloje specialiuoju liudytoju apklaustas ir buvęs premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Lukas Savickas, kuris rudenį išrinktas į Seimą.

Kaip skelbė LRT.lt, būtent jis ir davė pavedimą skubiai vykdyti pirkimą.

Atliekant šį ikiteisminį tyrimą teisėsauga gavo duomenis dėl galimai pažeisto viešojo intereso Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai ir bendrovei sudarant viešojo pirkimo–pardavimo sutartį su „Profarma“ dėl 510 000 testų, sutarties vertė (su PVM) – 6 050 000 Eur.

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai dokumentų nagrinėjimo metu nustatė, kad pirkimo – pardavimo sutartis buvo sudaryta įvykdžius viešąjį pirkimą neskelbiamų derybų būdu.

Ji buvo sudaryta pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintą skaidrumo principą. Nustatyta, kad vykdant pirkimą ir sudarant sutartį taip pat buvo pažeista Viešųjų pirkimo įstatyme nustatyta taisyklė, jog prekėms, paslaugoms ar darbams įsigyti skirtos lėšos turi būti naudojamos racionaliai.

Neįvertinus kitų teiktų pasiūlymų, neieškant tiekėjo, galinčio tiekti greituosius testus už konkurencingą kainą, priėmus bendrovės pasiūlytą kainą, sudaryta sutartimi galimai buvo sumokėta gerokai daugiau nei pagal rinkoje galiojusius įkainius.

Atsižvelgiant į išsiaiškintas aplinkybes prokurorai, gindami viešąjį interesą, teismo prašo pripažinti niekinėmis ir negaliojančiomis sudarytas sutartis ir valstybei iš bendrovių priteisti per 4 mln. Eur (4 142 600).

Primename, kad ikiteisminis tyrimas dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo tebevyksta, atliekami suplanuoti procesiniai veiksmai.

Tyrimą atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Specialiųjų užduočių valdybos pareigūnai, tyrimą organizuoja ir kontroliuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento ir Vilniaus apygardos prokuratūros Trečiojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai. Siekiant nepakenkti vykstančiam ikiteisminiam tyrimui, šiuo metu detalesnė informacija neteikiama.

15min primena, kad greitieji testai pirkti iš bendrovės „Profarma“, jų gamintoja – Austrijos įmonė „Ameda labordiagnostik GmbH“.

Oficialios austriškos „Amedos“ produkcijos platintojos – bendrovės „Pro Aris“ atstovė Lina Mecelicienė yra sakiusi, kad įsigyti greituosius testus už trigubai mažesnę kainą Sveikatos apsaugos ministerijai siūlė kovo 18 dieną, tačiau dėmesio nesulaukė. Ji tvirtino, kad įmonė pirkėjams Lietuvoje greituosius testus siūlė už vienodą – 3 eurų be PVM kainą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min