Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 14d. 11:49

Protokolo ekspertai reaguoja į V.Kuodytės skandalą: už laureatų sutikimą atsakinga prezidentūra

Viktorija Kuodytė
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Viktorija Kuodytė

Ketvirtadienį į Nacionalinių kultūros ir meno premijų teikimo ceremoniją neįleidus aktorės Viktorijos Kuodytės, buvo pažeminta ne tik laureatė, bet ir visa visuomenė, pastebi protokolo ekspertai. Jie tikina, kad galbūt klaidą lėmė Kultūros ministerijos darbuotojų neapsižiūrėjimas, tačiau paprastai už garbingą laureatų sutikimą atsako pastato šeimininkai, šiuo atveju – Prezidentūros kanceliarijos darbuotojai.

Kaip ketvirtadienį rašė 15min, už asmenybės žymę šiuolaikiniame teatre nacionaline premija įvertinta aktorė V.Kuodytė, nors turėjo asmens dokumentą, nebuvo įleista į ceremoniją prezidentūroje, nes neturėjo pasiėmusi kvietimo, nebuvo įtraukta į svečių sąrašus.

Negana to, V.Kuodytės pelnytas apdovanojimas nė nebuvo paminėtas iškilmingoje ceremonijoje.

Prezidentūra ir Kultūros ministerija dėl incidento oficialiai atsiprašė. Teigta, kad incidentas įvyko dėl „apmaudžios administracinės klaidos“.

Už klaidą atsakomybę prisiėmė Kultūros ministerija. Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ir prezidento vyriausioji patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Sonata Šulcė ketvirtadienį vakare nuvyko į spektaklį Jaunimo dramos teatre, asmeniškai atsiprašė V.Kuodytės ir įteikė jai gėlių.

Pažeminta ne tik aktorė, bet ir visa visuomenė

Tačiau kaip tokia klaida išvis galėjo įvykti?

Protokolo ekspertai tikina, kad net jei renginio organizavimu ir kvietimais rūpinosi Kultūros ministerija, už svečių sutikimą turėjo būti atsakingi prezidentūros darbuotojai. Bent jau taip paprastai būna.

Protokolo ir viešųjų ryšių ekspertas Artūras Pemkus penktadienį 15min sakė, kad paprastai svarbiausi asmenys, apdovanojami tokiuose renginiuose, turi būti sutinkami prie durų ir palydimi į renginio vietą.

„Tai daroma dėl pagarbos, kad svarbiausiems netektų laukti eilėse ir jie praeitų pirmieji. (...) Jei kviečiamas žmogus, šiais laikais, su naujausiomis technologijomis, galima jo vardą, pavardę, nuotrauką turėti tiesiog planšetėje. Tai nėra sudėtinga. Tokie dalykai – jau atgyvena. Jei žmogus kviečiamas, jį turi personalas žinoti iš matymo. Turi stovėti žmogus prie durų, kuris juos žino, ir sutikti. Kvietimas tikrai tokiuose renginiuose nebūtinas. Apsaugininkai nebūtinai turi pažinti, bet turi būti protokolo žmogus, kurio pareiga – pažinti ir sutikti“, – teigė A.Pemkus.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Arūnas Pemkus
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Arūnas Pemkus

Protokolo žinovas Arminas Lydeka situaciją vadina skandalu ir prideda, kad už svečių sutikimą paprastai atsakingi vietos, kurioje vyksta ceremonija, šeimininkai – taigi, šiuo atveju – prezidentūros darbuotojai.

Kad šeimininkai, kviesdami į prezidentūrą, nė nepasigilintų, kas kviečiami, kokie sąrašai, neįtikėtina.

Jis pripažino, kad galbūt pagrindinis organizatorius buvo Kultūros ministerija, tačiau tikino, kad prezidentūros darbuotojai vis tiek nėra niekuo dėti.

„Paprastai leidimai į patalpas organizuojami tų šeimininkų, kurių patalpose organizuojamas įvykis. Kad šeimininkai, kviesdami į prezidentūrą, nė nepasigilintų, kas kviečiami, kokie sąrašai, neįtikėtina.(...) Akivaizdu, kad tiesiog Prezidentūros kanceliarija, nežinau ir man neįdomu, kurie konkrečiai patarėjai dirbo su šiuo įvykiu, bet jie visiškai vaikiškai neatliko savo darbo. Gėdingai tiesiog. Tokį sukėlė skandalą ir įžeidė ne tik konkrečiai laureatę apdovanojamą, Lietuvai nusipelniusį asmenį, bet visą Lietuvos visuomenę. Kaip Lietuvoje gali būti pažemintas žmogus“, – komentavo A.Lydeka.

Protokolo eksperto teigimu, pagrindinė klaida ta, kad svečių sutikimas buvo paliktas tik Vadovybės apsaugos departamento pareigūnams.

„Apsaugos darbuotojus mažiausiai čia galima kaltinti, nes jie dirba savo darbą. Jiems privalu reikalauti dokumento. Bet svečius, kurių garbei surengta visa ceremonija, turėjo pasitikti patarėjai arba ministerijos atstovas. Pagarba tokiuose renginiuose prasideda nuo durų“, – aiškino A.Lydeka.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Arminas Lydeka
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Arminas Lydeka

Jis stebėjosi, kad aktorė net nebuvo paminėta ceremonijoje. Pasak jo, būtinai turėjo būti garsiai įvardintas apdovanojimas.

„O tuo labiau, jei jau žinojo apie incidentą. Turėjo iškart pradėti atsiprašinėti ir prisipažinti, kas kalti. Nepaminėti iš viso yra nederama. Maža juk kas galėjo atsitikti, žmogus turėjo būti pagerbiamas“, – teigė A.Lydeka.

Kaip atsiprašyti?

Protokolo ekspertai pažymi, kad klaidų daro visi. To nutinka net pasauliniuose renginiuose, tačiau kaip tokias situacijas išspręsti? Kaip tinkamai atsiprašyti?

A.Pemkus teigiamai vertino sprendimus ministrui ir patarėjai nuvykti į V.Kuodytės spektaklį ir ten atsiprašyti bei įteikti gėlių.

„Išskirtinį dėmesį dabar teikti irgi keista, nes lazda gali būti perlenkta į priešingą pusę. Atsiras asmenų, kurie pradės piktnaudžiauti tokiais dalykais, kad gautų daugiau dėmesio. Nuėjo į spektaklį, atsiprašė pats ministras ir to užtenka. Nereikia labai eskaluoti“, – teigė jis.

Pasak A.Pemkaus, jei renginį organizavo ministerija ir tai tikrai tik jos klaida, G.Nausėdos sprendimas susitikti su aktore ir jai apdovanojimą įteikti asmeniškai gali būti net perteklinis.

Savo ruožtu A.Lydeka, nors ir teigiamai įvertino sprendimą nuvykti į spektaklį ir ten atsiprašyti, tačiau, jo nuomone, kol kas atrodo, kad valstybės pareigūnai, politikai nesuvokia, kad įžeista čia ne tik aktorė, o visi Lietuvos piliečiai.

„Tai ne vienas asmuo pažemintas. Pažeminta visa visuomenė. Jai pasiųstas signalas, kad aukščiausio lygio pareigūnai nesugebėjo tinkamai įteikti visos Lietuvos suteikto nacionalinio apdovanojimo. Turi būti solidus, rimtas atsiprašymas visuomenės, nes tai nėra prezidento ar ministro asmeniniai apdovanojimai, tai yra nacionaliniai apdovanojimai. Tai mes, visa tauta, visuomenė, apdovanojame tuos žmones“, – aiškino jis.

Tai ne vienas asmuo pažemintas. Pažeminta visa visuomenė.

Pasak A.Lydekos, ši situacija tikrai nėra asmeninė prezidento atsakomybė ir ne jo kaltė, tačiau greičiausiai visuomenės kritikos daugiausia sulauks būtent prezidentas Gitanas Nausėda. Ypač atsiminus, kad jis žadėjo, jog prezidentūra bus atvira meno, mokslo ir kultūros šviesuoliams.

„Būtų nonsensas, jei prezidentas imtų domėtis svečių sąrašais. Jo asmeninės kaltės nė mažiausios čia nėra. Čia kanceliarijos ir patarėjų, protokolo skyriaus reikalas, bet deklaravus tą atvirumą jam, žinoma, kirs, kad prezidentūra uždara net laureatams. Labai neskaniai atrodo. Manau, visgi G.Nausėda yra išradingas ir protingas ir atsiprašys, nurodys kaltus dėl tokio nesusipratimo“, – sakė A.Lydeka ir tikino, kad sprendimas prezidentui su aktore susitikti asmeniškai yra teisingas.

Pasak jo, visgi garbinga būtų paviešinti ir konkrečių kaltųjų pavardes, nors jie suklydo ir ne iš piktos valios.

„Žmogiškas klaidas visi daro, bet tai reikia atvirai, garbingai, žmogiškai pripažinti“, – teigė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min