Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 spalio 24d. 19:30

Psichiatras Linas Slušnys: „Niekaip nepateisinu tokio blaškymosi“

Linas Slušnys
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Linas Slušnys
Trečiadienį Kaune vykusiame atvejo vadybos posėdyje nuspręsta, kad Eglės ir Gintaro Kručinskų vaikus galima grąžinti į šeimą. Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys tai vertina kaip Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pripažinimą, kad vaikų paėmimui iš šeimos nebuvo svarių argumentų.

Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys neslepia esantis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo šalininkas. Jis tikrai nepalaiko smurto prieš vaikus ir jų auklėjimo rykštele. Tačiau specialistas nepritaria ir vaikų paėmimui iš šeimos be labai rimto pagrindo.

„Niekaip nepateisinu tokio blaškymosi: jei eini, tai nuosekliai eik iki galo. Daryk taip, kad būtum tikras ir užtikrintas. Dabar ir taip, ir taip blogai. Vaikų grąžinimas reiškia pripažinimą, kad paėmimui nebuvo gerų argumentų, faktų. Atrodo, kad medikai vaiko primušimo požymių nerado – tik prisipažinusį tėtį. Bet vaikas nebuvo primuštas, jis nebėgo nuo tėvo. Trūksta faktų, o vaikai namo grįš traumuoti“, – apgailestavo L.Slušnys.

Jis sutinka, kad tėvai turbūt tikrai turėjo netinkamus tėvystės įgūdžius.

„Bet jiems reikėjo padėti neatėmus vaikų. Tarnybos turėtų labai aiškiai pasakyti: mes viską matome, girdime ir prašome laikytis tam tikrų taisyklių – turėsite išklausyti pozityvios tėvystės kursus, padaryti tą, aną. Jei problemos dėl auklėjimo nesikartos ir mes nepastebėsime pažeidimų, vaikai augs šeimoje“, – svarstė L.Slušnys.

Jo įsitikinimu, šeima turėtų gauti teisę į įspėjimą, į paslaugų paketą, į teisę pasitaisyti, kad bloga situacija nepasikartotų.

„Tada mes pasitikime sistema, tarnybomis, suprantame, kad tai – pagalba, o ne vėzdas. Tarnybų darbuotojai turi būti profesionalūs – nebūtina vaiko griebti, neštis ir pykti, kad tėvai nepriima pagalbos. Aš pykčio prasme neturiu būti profesionalesnis, kai ima mano vaiką, už tą, kuris ateina jį imti. Tai jis turi būti aukščiausio lygio profas“, – kalbėjo L.Slušnys.

Tačiau būtent tarnybų profesionalumo psichiatras ir pasigenda. „Reformos architektai ėjo geru keliu, kai kuriuos asmeniškai pažįstu. Esu už įstatymą, bet, kaip jau esu minėjęs, su jo priėmimu žmonių smegenys nepasikeitė. Be to, kiek žinau, darbuotojų trūksta, visi perkrauti, paslaugų trūksta“, – problemas vardijo L.Slušnys.

Vaikus grąžins tėvui

Trečiadienį Kaune vykusiame atvejo vadybos posėdyje nuspręsta Eglės ir Gintaro Kručinskų vaikus grąžinti į šeimą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis situaciją dėl Kauno vaiko teisių specialistų paimtų vaikų komentavo tik po atvejo vadybos posėdžio.

Jis paskelbė, kad Eglės ir Gintaro Kručinskų dukra ir sūnus bus grąžinti tėvui.

Pliaukštelėjimas ar auklėjimas rykšte?

Vaikai iš šeimos buvo paimti rugsėjo pabaigoje, kai gatvėje mama kelis kartus sudavė savo dvejų metų sūnui. Apie tai institucijoms pranešė praeivis.

Tačiau vaiko teisių apsaugos specialistai sako, kad vaikai paimti tikrai ne dėl pliaukštelėjimo sūnui per ranką, kaip sakė E.Kručinskienė.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Alina Jakavonienė aiškino, kad „buvo nustatyti tam tikri grėsmės veiksniai ir nuspręsta, kad aplinka, kurioje auga vaikai, tuo momentu buvo nesaugi“.

Vėliau buvo atskleista, kad tėvai galimai vaikus auklėjo rykšte. Šiuo metu berniukas ir mergaitė gyvena pas laikinus globėjus.

Gauta 6 tūkst. pranešimų

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, šiemet nuo liepos iki spalio 22-osios buvo 513 atvejų, kai vaikai perduoti laikinajai globai, pernai per liepą–gruodį tokių atvejų buvo 710.

Šiemet, nuo liepos 1-osios įsigaliojus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms, gauta 6 tūkst. pranešimų, iš jų 64 proc. nepasiteisino, t. y. nenustatytas joks grėsmės vaikams lygis.

66 proc. atvejais pareigūnai nustato, kad šeimoms reikalinga pagalba, 14 proc. atvejų nustatoma grėsmė vaikams ir kreipiamasi į teismą dėl vaikų paėmimo iš šeimos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

45:27
01:14
24:24

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min