Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 12d. 11:22 , atnaujinta: 2018 liepos 12d. 13:51

R.Karbauskis: „socialdarbiečiai“ balsuos už naują komisiją dėl to, kad jiems nėra ko bijoti

Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia gavęs koalicijos partnerių Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pažadą palaikyti naujos komisijos, kuri tirtų verslo ir politikų ryšius, įkūrimą. Nepaisant to, kad „valstiečių“ lyderis užsibrėžė tirti ir Algirdo Butkevičiaus premjeravimo laikotarpį. R.Karbauskis sako, kad tyrimo partneriai neturėtų bijoti, jeigu, jo žodžiais, nebuvo problemų tame, kas buvo daroma.

R.Karbauskis ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė, kad naujas tyrimas bus Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vykdyto tyrimo tęsinys.

„Komitetas daugiau akcentavo verslo grupių įtaką, bet mažiau dėmesio skyrė politikų atsakomybei šiame procese“, – teigė jis.

Ketvirtadienį „valstiečių“ registruotame nutarimo projekte siūloma ištirti įtaką politiniams procesams Lietuvoje 2008–2016 metų laikotarpiu. Tuo metu premjero pareigas ėjo konservatorius Andrius Kubilius ir buvęs socialdemokratas Algirdas Butkevičius.

Paklaustas, kodėl pasirinktas būtent šis laikotarpis, R.Karbauskis pabrėžė, jog laikinoji komisija galės išplėsti laikotarpio ribas. Jis taip pat nenorėjo svarstyti, kas turėtų vadovauti šiai komisijai, tik pridūrė, kad tam reikia labai kompetentingo žmogaus. „Mes stengsimės, kad komisijoje būtų tie Seimo nariai, kurie turi pačias didžiausias kompetencijas“, – pridūrė jis.

R.Karbauskis tikisi, kad komisija bus sudaryta iki rugsėjo pabaigos.

Paklaustas, ar nesibaimina, kad komisija ką nors gali aptikti apie koalicijos partnerius „socialdarbiečius“, R.Karbauskis aiškino, kad nei „valstiečiai“, nei jų kolegos nieko bijoti neturi, jeigu, jo žodžiais, nebuvo problemų tame, kas buvo daroma.

„Aš suprantu, kad socialdemokratų darbo partija balsuos už šį siūlymą dėl to, kad jiems nėra ko bijoti“, – sakė jis.

Nutarimo projektą kol kas pasirašė tik vienas „socialdarbietis“ – Artūras Skardžius. R.Karbauskis teigia turintis patikinimą, kad frakcija už šį pasiūlymą balsuos, nors anksčiau LSDDP pirmininkas Gediminas Kirkilas prieš komisiją pasisakė gana kategoriškai.

Per tą patį laikotarpį, kurį turėtų tirti komisija, buvo kilęs „Vijūnėlės“ skandalas, žiniasklaidoje pasirodė pokalbiai, kurie parodė, kaip buvo daroma įtaka A.Butkevičiaus Vyriausybės sprendimams.

Ketvirtadienį paklaustas, ar tokie atvejai gali būti komisijos tyrimo objektas, R.Karbauskis sakė nesąs susipažinęs su šiuo klausimu taip išsamiai, kad galėtų išsakyti savo nuomonę.

„Komisija yra sudaryta ir ji pati nuspręs, kuriomis kryptimis reikia nagrinėti. Jeigu bus tokių siūlymų, juos ir nagrinėsime“, – sakė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

„Socialdarbiečiai“ dar neapsisprendę

LVŽS koalicijos partneriai socialdarbiečiai sako kol kas nesantys apsisprendę, ar palaikyti „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio inicijuojamą parlamentinį tyrimą dėl verslo poveikio politikai.

„Šiai dienai neturime (pozicijos – BNS). Frakcija rinksis ir svarstys“, – BNS sakė LSDDP pirmininkas G.Kirkilas.

Pasak jo, frakcija dėl paramos naujam tyrimui turėtų apsispręsti rudenį.

Politikas teigė pats skeptiškai vertinantis iniciatyvą vėl tirti verslo poveikį politikams ir politiniams procesams.

„Aš apskritai dėl visų mūsų parlamento tyrimų žiūriu skeptiškai, pradedant nuo kalėjimų paieškos ir baigiant visais kitais. O kaip frakcija apsispręs, nežinau“, – kalbėjo G.Kirkilas.

„Tikiuosi, kad nė vienas į tai nėra įsivėlęs“

„Aš manau, kad nė vienas Seimo narys neturėtų bijoti šito tyrimo. Aš tikiuosi, kad nė vienas tiesiogiai nėra į tai įsivėlęs, į tą politinę korupciją. Bet jeigu kas nors turi bijoti, tai jau dabar bijo, matyt“, – teigė jis.

R.Karbauskis pridūrė iš turimos informacijos matantis, kad visgi gali atsirasti parlamentarų, kurie po tyrimo nebesišypsos.

Paklaustas, ar turi kokios nors naujos informacijos, R.Karbauskis teigė kalbantis tik apie NSGK tyrimo medžiagą.

Tirs Andrių Kubilių

Valdančiosios partijos lyderis, klausiamas, ką konkrečiai turėtų tirti komisija, nes klausimai nutarimo projekte dėl jos suformavimo formuluojami labai aptakiai, kartojo, jog dėl to apsispręs pati komisija.

„Akcentus sudėlios pati“, – pridūrė jis, tačiau vėliau pakartojo, ką yra sakęs anksčiau – politikams reikėtų tirti „Modus grupės“ galimą įtaką. Konservatoriaus Andriaus Kubiliaus sūnus Vytautas Kubilius buvo bendrovės „Modus grupė“, turinčios verslo interesų Baltarusijos energetikoje, stebėtojų tarybos narys.

„Paaiškėja, kad mes turime Seimo narį, kurio interesai pranoksta pono Skardžiaus interesus“, – įsitikinęs R.Karbauskis.

Bet, pasak R.Karbauskio, komisija neturi tikslo orientuotis į konkrečius politikus.

„Be politikų dalyvavimo procesai, kuriuos matėme NSGK ataskaitoje, paprasčiausiai vykti negalėjo“, – tyrimo poreikį motyvavo jis. R.Karbauskis taip pat teigė, kad naujoji komisija atidžiau patyrinės Tomo Dapkaus ir buvusio parlamentaro Aleksandro Sacharuko pasisakymus apie verslo įtaką politikai.

Ar verta į tyrimą įtraukti prezidentės Dalios Grybauskaitės ir politinės korupcijos byloje dabar teisiamo Eligijaus Masiulio susirašinėjimą, R.Karbauskis nebeatsako – dėl to esą apsispręs pati komisija.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Kubilius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Kubilius

„Viskas yra svarbu siekiant išsiaiškinti tiesą. Tai yra dviejų politikų susirašinėjimas. Kiek tame kontekste svarbu, man dabar sunku vertinti, bet jis yra toks ir klausimas, kaip apsispręs komisija“, – teigė jis.

„Leo LT“ kūrimo klausimas į šį laikotarpį nepatenka, tačiau, anot „valstiečių“ lyderio, šį klausimą atskirai galėtų nagrinėti Energetikos komisija.

„Čia bet kokiu atveju nėra jokio tikslo atitraukti dėmesį nuo kažkokios konkrečios kadencijos“, – paaiškino jis.

Opozicija anksčiau kėlė klausimą, ar bus nagrinėjama galima Rusijos įtaka referendumui dėl žemės nepardavimo užsieniečiams. R.Karbauskis teigė iš informacijos viešoje erdvėje suprantantis, jog daugiausiai baimių dėl ryšių su Rusija esą turi turėti tie, kurie visą laiką rėkia, kad jie didžiausi patriotai, tai yra konservatoriai.

Frakcijos narių galimo pasitraukimo nesureikšmina

Jei komisija bus sukurta, iš „valstiečių“ frakcijos žadėjo pasitraukti LVŽS frakcijos narys, NSGK pirmininkas Vytautas Bakas. R.Karbauskis ketvirtadienį leido suprasti dėl to neišgyvenantis.

„Jeigu bus toks sprendimas vieno ar dviejų Seimo narių, kurie darė kažkokius panašius pareiškimus, tai jų teisė. Kiekvienas žmogus, Seimo narys, turi laisvą mandatą ir gali apsispręsti taip, kaip jis nori. Tiktai bus labai įdomu girdėti argumentus, kokiais remiantis vienas ar kitas žmogus darytų tokį sprendimą“, – kalbėjo LVŽS lyderis ir pridūrė tokių argumentų negirdėjęs.

V.Bakas ketvirtadienį ryte 15min sakė, kad kol kas iš frakcijos trauktis neskubės, palauks rudens, kai paaiškės, ar tyrimo komisija iš tiesų bus sudaryta.

Konservatoriai yra pareiškę, kad šios komisijos darbe nedalyvaus. R.Karbauskis nesisieloja ir dėl to.

Nutarimo projekte klausimai formuluojami labai aptakiai, tad kol kas visai neaišku, kokius konkrečiai epizodus turėtų narplioti speciali Seimo komisija. Plačiau apie tai skaitykite čia.

15min anksčiau skelbė, kad „valstiečiams“ sunkiai sekasi rasti paramą naujo tyrimo pradžiai ir kitose frakcijose. Palaikysianti tokią idėją pasisakė tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija. Dabar, atrodo, valdantiesiems pavyko užsitikrinti ir keletą „tvarkiečių“ balsų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Vizažistas Darius Galankovas: „Makiažas nėra moterų privilegija“

Aktualu

Lietuvos vadovai vieningi – dažnai gendančiu „Spartan“ orlaiviu skraidyti nenori

Verslas

Seimas tęs diskusijas dėl PVM lengvatų malkoms ir laikraščiams, paramą būstui ir elektromobiliams išpeikė

„Ginčas“: Kodėl „Žalgiris“ pralaimi namie ir nemeta tritaškių?

Prie Pakso buvo...

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

Tik 15min Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: išbandėme „Volga“ GAZ 21, vadintą rykliu

Maistas

Įvertinimas Neapolio picerijai – iš 15min apžvalgininkų rankų

Sportas

Jautrus olando gestas sužavėjo pasaulį – po įvarčio guodė teisėją

Aktualu

Dėl LGL bendruomenę įžeidusio lankstinuko kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir VDAI

Aktualu

50 metų vienoje įmonėje išdirbęs ir net paminklą jai pastatęs kaunietis: „Niekad neėmiau biuletenio“

Vardai

Eimunto Nekrošiaus netektis: „Mirė visa lietuviška teatro epocha. Kurti toliau bus labai sunku“

Gazas

Automobilis pervažoje: kodėl vis dar nutinka nelaimingų atsitikimų ir kaip jų išvengti?

Vardai

Buvęs Paris Hilton vaikinas nori susigrąžinti dviejų milijonų dolerių vertės sužadėtuvių žiedą

Kultūra

Mirė aktorė Birutė Raubaitė

Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: „Volkswagen Passat B3“

24sek

Thomasas Walkupas mėgaujasi Kaunu: „Žmonės čia tiesiog nerealūs“

Vardai

15min studijoje – iš ekstremalios kelionės grįžę L.Pobedonoscevas ir A.Bružas

Aktualu

Streikuojantys Klaipėdos mokytojai išeis į gatves: „Tai gaisras, kurį gesinti reikia tuoj pat“

Aktualu

Dailininkės A.Každailytės artimieji neiškovojo didesnės bausmės jos žudikui

Naujienos

Aktualu

Policija „naminukės“ gamybos procesą rado kiaulių ir musių „kompanijoje“

Aktualu

Kremlius: D.Trumpo žodinės atakos dėl „Nord Stream 2“ yra nesąžininga konkurencija

Vardai

Daina Bilevičiūtė virto undine: fotosesijai prireikė 2,5 metrų gėlių uodegos ir 15 kg perlų

Gyvenimas

Alzheimeris ar natūrali senatvė: ligos požymius gali justi ir 40 metų žmonės

Aktualu

Po Vašingtono ir Londono ginčų D.Trumpas vyksta į politinio sąmyšio apimtą JK

Verslas

Popiežiaus vizitas Bažnyčiai kainuos pusę milijono eurų

Sportas

„Jonava“ turės jau trečią trenerį šį sezoną – šansą suteikė Artūrui Ramoškai

Mokslas.IT

„Tele2“ per pusmetį 4G+ ir 4G++ tinklą išplėtė 50 procentų

Sportas

Futbolas negrįžta namo, bet anglai turi apie ką dainuoti ir svajoti

Mokslas.IT

Pamatykite, kaip raketa suplėšė vaivorykštę

Verslas

Žurnalistų etikos inspektorius: „Lietuvos rytas“ apie STT skleidė melą

Gazas

Pristatė ketvirtos kartos „Jeep Wrangler“, žada, kad galės pakeisti kabrioletą

Aktualu

Ukrainos prezidentas nori konstitucijoje įtvirtinti šalies siekį įstoti į NATO

Aktualu

Fotokonkursas „Žalia vasara“: pasigrožėkite skaitytojų kadrais (I)

Aktualu

Nevykęs pokštas: prisijungti prie Vyriausybės strateginio projekto motyvavo galimybė susirasti žmoną

Verslas

Vilniuje parduotas išskirtinis pastatas, kuriame veikia „Vaidilos“ teatras

24sek

Atėnų „Panathinaikos“ treneris pažėrė liaupsių Šarui: „Tokį sunku surasti“

Sportas

Luka Modričius kirto anglams: „Čia jums už tai, kad mūsų negerbėte“

Idėjos savaitgaliui

Aktualu

Švietimo iniciatyva abiturientams padės pagerinti brandos egzaminų rezultatus

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min