Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 19d. 08:49 , Atnaujinta: 2020 lapkričio 19d. 09:52

Po R.Karbauskio žingsnio valdantieji „pristabdė arklius“

Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis ketvirtadienį pareiškė, kad frakcijos atstovai nedirbs vadovaujančiuose postuose Seime, nes iš jų norima atimti teisę siūlyti Audito komiteto pirmininką. Dėl susiklosčiusios situacijos žadama kreiptis ir į Konstitucinį Teismą (KT). Valdančiųjų atstovas Jurgis Razma sakė, kad „valstiečiai“ buvo išgirsti, kitame Seimo seniūnų sueigos posėdyje bus grįžta prie kvotų komitetuose klausimo.

Prieš Seimo plenarinį posėdį R.Karbauskis žurnalistams piktinos Seime susiklosčiusia situacija, kai „valstiečių“ atstovė Aušrinė Norkienė neišrinkta parlamento vicepirmininke, įregistruotos pataisos, numatančios, kad Seimo Audito komiteto pirmininku galėtų būti nebūtinai opozicijos atstovas.

Jis sakė, kad per pirmąsias kelias naujo parlamento dienas padaryta viskas, kad būtų sugriauta ilgametė tradicija, politinės kultūros pagrindai.

„Frakcija, kuri turi 32 Seimo narius neturi savo atstovo Seimo vadovybėje. Kai savo atstovus turi frakcijos, kurios turi 10 narių, 11, 12. O frakcija, kuri turi 50 Seimo narių, turi tris atstovus Seimo vadovybėje. 32, šios valdančiosios daugumos nuomone, savo atstovo turėti neturi“, – akcentavo „valstiečių“ lyderis.

R.Karbauskis piktinosi ir tuo, kad iš Seimo opozicijos norima atimti teisę pasiūlyti Audito komiteto pirmininką.

Jis minėjo Seimo pirmininkės pirmojo pavaduotojo konseratoriaus J.Razmos, liberalo Eugenijaus Gentvilo ir Laisvės partijos atstovės Aušrinės Armonaitės registruotas Seimo statuto pataisas.

R.Karbauskio nuomone, taip valdantieji daro viską, kad LVŽS neturėtų jokių instrumentų atlikti savo pareigas.

„LVŽS savo frakcijos posėdyje nutarė, kad mes atsisakome bet kokių pareigų bet kokiam Seimo valdymo organe, tai yra komitetuose, komisijose ir taip toliau. Mes pasitraukiame iš Seniūnų sueigos. Mes dirbsime Seime, dirbsim Seimo salėje, dirbsime komitetuose, bet iš viso jokiais būdais su šita Seimo dauguma nebendradarbiausime, nekoloboruosime. Kitaip sakant, Seimo dauguma sulauks to atsako, kurio ji pati norėjo“, – pabrėžė Seimo LVŽS frakcijos seniūnas.

R.Karbauskis aiškino, kad tokiu žingsniu parodys, jog „valstiečiai“ nesusitaiko su tuo, kad jiems, kaip šunims, būtų mėtomi kaulai.

„Mes nesame šunauja. Jeigu naujajai valdžiai Lietuvos žmonės yra šunauja, kaip anksčiau buvo, tai tokiu atveju mes tų žmonių, kurie už mus balsavo, ir mūsų pačių garbę ginsime visais įmanomais būdais“, – komentavo jis.

Mes nesame šunauja.

Kartu R.Karbauskis sakė, kad dėl situacijos Seime ir valdančiųjų sprendimų bus kreipiamasi į KT, taip pat į Europos institucijas.

Gestas mažumai

Pirmasis Seimo vicepirmininkas J.Razma sakė, kad pateiktos Statuto pataisos yra demokratiškos ir jas reikėtų priimti.

„Nes jeigu kalbame apie tą projektą dėl Audito komiteto ir Antikorupcijos komisijos, tai šiandien Statute yra parašyta, kad Audito komiteto pirmininkas arba pavaduotojas priklauso opozicijai. Žinome, kad vienoje kadencijome, sakykime, daugumos atstovas Artūras Skardžius buvo pirmininku, kitoje kadencijoje – paskutinėje – Ingrida Šimonytė, opozicijos atstovė, buvo pirmininke. Tai mes siūloma tvirčiau mažumos teises įtvirtinti, pasakyti, kad visą laiką mažumos atstovai vadovauja ir Antikorupcijos komisijai, ir Audito komitetui. Tai yra gestas mažumos labui“, – aiškino konservatorius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jurgis Razma
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jurgis Razma

Esą jeigu kas nors nori vietoje „mažumos“ įrašyti „opozicija“, gali teikti tokias pataisas.

Klausiamas, ar teisingas R.Karbauskio priekaištas, kad Seimo Audito komiteto vadovo postą norima atiduoti Mišrioje Seimo narių grupėje dirbančiam Zigmantui Balčyčiui, J.Razma sakė, kad čia nėra kažkokios dalybos.

Anot jo, kvotos yra paskirstytos kaip reikalauja Seimo statutas – proporcingai frakcijų dydžiui. Tačiau J.Razma patvirtino, kad pirminiuose svarstymuose Seimo Audito komiteto pirmininko vieta buvo numatyta Mišrios Seimo narių grupės atstovui.

„Tai ką ji deleguotų, ką siūlytų, tas ir būtų svarstomas. Šiuo atveju buvo vis dėlto išgirsta, kad tai sukėlė didžiausios opozicinės frakcijos nepasitenkinimą. Nors jie galėjo tą nepasitenkinimą rodyti diskutuodami Seniūnų sueigoje – gal ir būtų buvę padaryti pakeitimai vietoje. Bet jie išėjo nė žodžio nesakę, protestuodami“, – pasakojo J.Razma.

Jis pridūrė, kad „valstiečiai“ buvo išgirsti. Sutarta, kad Seimo Audito komitetas šiandien į pirmąjį posėdį nesirinks, vadovybės neformuos, o kitame Seimo seniūnų sueigos posėdyje bus grįžta prie kvotų klausimo.

Pagal pirminį paskirstymą, kaip nurodė J.Razma, Seimo LVŽS frakcijai buvo numatytos 8 komitetų pirmininkų pavaduotojų pozicijos.

Paliko sueigą

Anksčiau ketvirtadienio rytą Seimo seniūnų sueigoje R.Karbauskis sakė:

„Kolegos, jūs tikriausiai puikiai atsimenat praėjusių dienų įvykius, kada LVŽS liko be atstovavimo Seimo vadovybėje. Dabar mes matome kitą etapą tų, vadinčiau, patyčių iš opozicijos, kai siūloma priimti sprendimą, kad mišri grupė vadovautų Audito komitetui.“

„Mes matėme pataisas, jos yra registruotos. Ta siekiamybė mus palikti be jokių galimybių reikšti savo nuomone lemia tai, kad mes nematome prasmės Seniūnų sueigoje dirbti ir kalbėsime apie kitas priemones kaip apginti demokratiją“, – pareiškė R.Karbauskis ir paliko posėdžių salę.

Vėliau LVŽS išplatino pranešimą spaudai. Jame teigiama, kad frakcija galutinai prarado pasitikėjimą Seimo Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen ir valdančiaisiais.

„Mūsų frakcija šį rytą pasitarė ir nusprendė nedalyvauti politiniame farse, kurį kuria valdantieji. Vietoje sklandaus darbo organizavimo, jie kuria precedento neturinčią situaciją – didžiausią opozicinę frakciją per pirmuosius du posėdžius eliminavo iš Seimo vadovybės, parodant, kad šiame Seime nebus demokratijos ir pagarbos Lietuvos parlamentarizmo tradicijoms.

Negana to, valdančiųjų keršto akcija opozicijai tęsiasi. Vakar Seime jau registruotos Seimo statuto pataisos, kuriomis iš opozicijos atimamas Seimo Audito komiteto pirmininko postas. Valdantieji kuria teisines prielaidas jį skirti tiems, kurie yra mažumoje, kuri neapsiskelbė opozicija. Taip griaunama dar viena parlamentinės demokratijos tradicija Audito komitete matyti ne kieno nors kito, o Seimo opozicijos vadovavimą“, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas R.Karbauskis.

Frakcijos pareiškime rašoma: „Įvertinę tai, kad valdančioji dauguma nepaiso Nepriklausomos Lietuvos parlamentarizmo tradicijų, kurios tapo pamatine Seimo vadovybės formavimo, demokratiškų diskusijų, skirtingų nuomonių lygiateisiškumo, pagarbos ir politinės kultūros norma gyvavusia visose dvylikoje Seimo darbo kadencijų, taip pat pažymėdami, jog valdantieji sistemingai pažeidinėja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos, kaip didžiausios opozicinės frakcijos, teises, dėl ko LVŽS frakcija nėra atstovaujama Seimo vadovybės lygmeniu, ir suprasdami, kad tokiu būdu valdantieji riboja mūsų teises į informaciją apie Seimo vadovybės veiklą bei neleidžia pilnavertiškai dalyvauti Seimo darbe, o taip pat teigdami, jog tryliktajame Seime valdantieji sukūrė grėsmę demokratijai, pranešame, jog atsisakome bet kokių vadovaujančių pareigų komitetuose, komisijose bei kituose Seimo struktūriniuose padaliniuose.

Tuo pačiu informuojame, kad LVŽS frakcijos nariai traukiasi iš Seniūnų sueigos veiklos ir kitų savo atstovų LVŽS frakcija į Seniūnų sueigą nedeleguos. Tokios nuostatos laikysimės to, kol nebus atstatytos visos šiuo metu pažeidžiamos opozicijos teisės“.

Kol kas numatyta, kad Audito komitete dirbs 7 Seimo nariai.

Seimo Statute siūloma įrašyti, kad Audito komiteto pirmininku renkamas Seimo mažumai priklausančių Seimo narių atstovas, kaip būdavo visuomet.

Preliminariai sutarta, kad Audito komitetui galėtų vadovauti buvęs europarlamentaras, „socdarbietis“ Zigmantas Balčytis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zigmantas Balčytis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zigmantas Balčytis

„Dabar yra parašyta, kad pirmininko arba pavaduotojo vieta yra numatyta opozicijai“, – aiškino konservatorius Seimo pirmininkės pavaduotojas Jurgis Razma. Pasak jo, logiška, kad kadencijos pradžioje Audito komitetui vadovautų mišrios grupės narys, kuris nei labai siejamas su pozicija, nei su opozicija, nes kadencijos pradžioje šis komitetas dar vertina praėjusios valdžios veiklą.

„Dabar yra pasiūlytas logiškas sprendimas, kad mišrios grupės atstovas galėtų būti pirmininku, bet atsižvelgiant į griežtus opozicijos protestus siūlyčiau netvirtinti pavaduotojo pozicijos, kuri dabar numatyta Tėvynės sąjungai“, – pasiūlė J.Razma.

Jis kalbėjo, kad keblumų nestandartinė situacija kelia ir dėl Seimo nario Valdemaro Valkiūno „ultimatumo“.

„Mus pasiekė žinios, kad V.Valkiūnas yra pareiškęs ultimatumą, kad arba gaus vietą Valstybės valdymo komitete, arba nedirbs jokiame komitete“, – teigė J.Razma ir pridūrė, kad tokiu atveju jam vietą šiame komitete užleis konservatoriai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Valdemaras Valkiūnas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Valdemaras Valkiūnas

Be to, siūloma naikinti tris komisijas – Migracijos, Konstitucijos ir Sveikos gyvensenos.

Mišrios Seimo narių grupės vadovė Rita Tamašunienė abejojo, ar tikrai reikia naikinti Migracijos komisiją, nes šie klausimai išlieka aktualūs.

R.Karbauskis ir opoziciniai „valstiečiai“ pasipiktino, kad Seimo pirmininkės pavaduotoja Seimas nesutiko paskirti jų siūlytos kandidatės Aušrinės Norkienės, o paskui, „valstiečiams“ nespėjus pateikti kito kandidato, Seimo pirmininkė į savo pavaduotojus pateikė, o Seimas nubalsavo už socialdemokrato Juliaus Sabatausko paskyrimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min