TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Registrų centro laukia permainos: darbo neteks mažiausiai kas penktas

Vidas Valikonis ir Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vidas Valikonis ir Saulius Skvernelis
Šaltinis: 15min
11
A A

Laikinuoju Registrų centro vadovu tapęs Vaidas Valikonis po dviejų dienų išstojo iš Lietuvos socialdemokratų partijos ir pradėjo valstybės įmonės pertvarkas. Trečiadienį įmonės valdybos sprendimu buvo pakeista Registrų centro centrinės įstaigos struktūra. Pasak laikinojo įmonės vadovo, įstaigoje neliks apie 20-30 proc. etatų.

Šiuo metu Registrų centro centriniame padalinyje yra sukurtos 635 darbo vietos, jų turėtų sumažėti iki 522. Vėliau laikinasis vadovas nori imtis struktūros pertvarkos teritoriniuose Registrų centro padaliniuose, kur dabar yra apie 1700 etatų. V.Valikonio teigimu, kol kas sunku pasakyti, kiek mažės įstaigos darbuotojų skaičius visoje šalyje.

Per paskutinius dvejus metus yra įsigyta automobilių išperkamosios nuomos pirkimu už 1,3 mln. eurų, – sakė V.Valikonis.

„Siekiama atsisakyti didelės dalies mažųjų padalinių. Audito išvadose buvo paminėta, kad tokių padalinių šiuo metu yra 22, su nauja struktūra jų paliekama 6. Vietoje šiuo metu esančių 15 departamentų paliekami 8, vietoje 59 skyrių lieka 47 skyriai. Vadovaujančių darbuotojų skaičius sumažės 21, bus atsisakoma patarėjų ir ekspertų pareigybių. Bendru mastu centrinio padalinio struktūra turėtų keistis nuo 20 iki 30 proc. mažėjimo linkme“, – apie centrinio padalinio pertvarką pasakojo V.Valikonis.

Antrame struktūrinių pertvarkų etape laikinasis Registrų centro vadovas ketina sumažinti tokių regioninių padalinių, kur yra vos keturi darbuotojai, o jiems vadovauja du vadovai.

Pasak laikinojo Registrų centro vadovo, iki šiol Registrų centre buvo atvejų, kai tą pačias pareigas ėjusių žmonių algos skyrėsi du kartus. Jis ketina keisti tokią tvarką ir aiškiai numatyti, kas kokio atlyginimo vertas ir už kokius darbus kiek mokama.

V.Valikonis tikino, kad klausimų kelia ne tik įstaigoje klestėjęs nepotizmas, bet ir turto valdymo praktika.

Jis neatmeta, kad kai kuriuos dalykus gali tekti aiškintis ir teisėsaugai, mat pastebėta, kad viešuosiuose informacinių technologijų pirkimuose labai gerai sekėsi vienai įmonei – ji viena ar su partneriais per 8 m. laimėjo 30 konkursų už beveik 21 mln. eurų.

V.Valikonis kol kas neatskleidžia, kuri tai įmonė.

Laikinajam vadovui kyla dar klausimų, kodėl pernai uždirbęs 37 mln. eurų Registrų centras dividendų valstybei sumokėjo vos 180 tūkst. eurų.

Tačiau įmonė tuo pačiu metu gausiai skolinosi – išvis ilgalaikių paskolų šiuo metu įmonė turi 13 mln. eurų.

Netaupė automobiliams ir pastatams

Pasak V.Valikonio, vargiai mokanti dividendus valstybei, įmonė netaupė savo automobilių parkui.

„Per paskutinius dvejus metus yra įsigyta automobilių išperkamosios nuomos pirkimu už 1,3 mln. eurų. Tai reiškia, kad per metus Registrų centrui automobilių išlaikymai kainuoja virš 400 tūkst. eurų. Padauginus iš 5 metų, turime 2 mln. eurų vien automobilių išlaikymui“, – vardino V.Valikonis.

Taip pat įmonė keistai elgėsi su savo turtu. Pavyzdžiui, Druskininkuose pasistatė dviejų aukštų biurą trims darbuotojams. Jame įrengė poilsio kambarius su lovomis ir su vonios kambariais.

Kitų pastatų remontui įmonė per dvejus metus skyrė 700 tūkst. eurų.

Be to, dalis įsigyto materialaus turto įmonėje buvo iškart nurašoma į sąnaudas, o tai, pasak V.Valikonio, rodo, kad jis nebuvo tinkamai apskaitomas.

Premjeras Saulius Skvernelis neslepia, kad kai kurias Registrų centro bėdas žinojo iki susitikimo su V.Valikoniu, tačiau toks atsainus elgesys su valstybės turtu ir galimas piktybiškas švaistymas nustebino net premjerą.

„Tas turto valdymas, sukurto produkto neapskaitymas ir nurašymas, skolų paėmimas sunkiai suvokiamas, jau nekalbant apie tai, kokia yra pelno grąža – irgi skaičiai stebinantys. Mes, aišku, dar nepalietėme kitų pakankamai jautrių klausimų, kaip įkainiai, kaip duomenų atvėrimas“, – kalbėjo premjeras.

Vis dėl to S.Skvernelis nenorėjo ieškoti kaltų dėl tokios padėties įmonėje ir ieškojo švelnesnių žodžių situacijai apibūdinti.

„Buvo susiklostę tam tikros tradicijos, kad tam tikros įmonės buvo tapę tam tikrų interesų, galbūt ir partinių interesų, na, tam tikru, sakykime, kaip čia švelniau pavadinti? Nenoriu tų epitetų vartoti“, – žodžių ieškodamas kalbėjo S.Skvernelis ir galiausiai pats ėmė juoktis iš savo bandymo nepasisakyti tiesmukiškai.

Paprašytas įvardinti apie kokius partinius interesus kalba, premjeras ir vėl stengėsi neminėti pavadinimų.

Išstojo iš partijos

15min dar birželį pranešė, kad Registrų centre iš 1761 darbuotojo – 265 yra giminės, sutuoktiniai arba turi bendrų vaikų. Taigi net 15 proc. darbuotojų yra susiję kraujo ar meilės ryšiais, rodo 15min gauti šių metų birželio 2 dieną surinkti duomenys. Jei ne meilė, tai partijos. 102 Registrų centro darbuotojai priklauso kuriai nors politinei partijai. Dauguma – socialdemokratams.

Su S.Skverneliu ketvirtadienį priimtas laikinasis Registrų centro vadovas V.Valikonis taip pat priklausė socialdemokratų partijai.

Buvau socialdemokratas iki liepos 5 dienos. Išėjau, kad neturėčiau jokių įtakų. Aš tiesiog dirbdamas šitą darbą neturėčiau laiko kitai veiklai, - sakė V.Valikonis.

Tačiau vos paskirtas laikinuoju Registrų centro vadovu V.Valikonis pasitraukė iš partijos.

„Buvau socialdemokratas iki liepos 5 dienos. Išėjau, kad neturėčiau jokių įtakų. Aš tiesiog dirbdamas šitą darbą neturėčiau laiko kitai veiklai“, – sakė V.Valikonis.

Jis pripažino, kad pats pastebėjo nepotizmo atvejų Ragistrų centre, kai ėjo metus ėjo šios įstaigos direktoriaus pavaduotojo pareigas. Tačiau pats tikino įstaigoje darbą gavęs ne dėl to, kad priklausė socialdemokratų partijai.

Taip pat jis tikino, kad būdamas direktoriaus pavaduotoju neturėjo visos finansinės informacijos apie Registrų centro veiklą, todėl dalis informacijos apie galimus švaistymus esą yra nauja ir jam pačiam.

„Finansinė informacija visų įmonės pirkimų nebuvo prieinama visiems“, – sakė jis, paklaustas, kodėl apie problemas Registrų centre prabyla tik dabar.

Centro direktoriaus pavaduotojas V.Valikonis laikinai įstaigai vadovauti paskirtas liepos 3 dieną – po to, kai dėl vykstančio Seimo Antikorupcijos komisijos tyrimo atšauktas buvęs laikinasis įmonės vadovas Arvydas Bagdonavičius.

A.Bagdonavičius dėl tyrimo nepaskirtas į nuolatinio direktoriaus pareigas. Tačiau, ar jis tikrai nebus skiriamas nuolatiniu vadovu dar nėra aišku. Tai paaiškės tik gruodžio mėnesį, kai Seimo komisija baigs tyrimą dėl e.sveikatos sistemos.

Todėl V.Valikonio dienos Registrų centro vadovo kėdėje gali būti labai trumpos. Vis dėlto jis sako spėsiąs įvykdyti bent jau centrinės Registrų centro būstinės pertvarkas.

"Laikinas vadovas turi teisingumo ministrės palaikymą. Taip pat ir mano palaikymą ir jam tikrai sudarytos visos sąlygos daryti tas pertvarkas, būtinas pertvarkas ir gauti tą informaciją, kuri reikalinga kalbant apie įmonės veiklos skaidrumą ir efektyvumą. Taip kad darbo baras yra pakankamai aiškus, laiko yra", - pridūrė premjeras.

Ar V.Valikonis gali tapti nuolatiniu Registrų centro vadovu, pasak premjero, kalbėti anksti, nes nėra baigtos konkurso procedūros.

Naujo Registrų centro direktoriaus konkursas paskelbtas, kai po 20 metų vadovavimo institucijai iš pareigų pasitraukė Kęstutis Sabaliauskas, pareigas taip pat paliko ir jo pavaduotojas nekilnojamojo turto kadastrui ir registrui Romualdas Kasperavičius.

Konkurse į šį postą A.Bagdonavičius liko antras, tačiau tapo pagrindiniu kandidatu užimti pareigas, kai iš atrankos pasitraukė ją laimėjęs advokatas Gintautas Bartkus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min