Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Režisierė Inesa Kurklietytė prabilo apie Strasbūrą: privalau apginti herojes ir save pačią

Ketvirtadienio vakarą Vilniaus kino teatre „Pasaka“ įvyko jaudinančio režisierės Inesos Kurklietytės filmo „Būti mylimam“ pristatymas.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ketvirtadienio vakarą Vilniaus kino teatre „Pasaka“ įvyko jaudinančio režisierės Inesos Kurklietytės filmo „Būti mylimam“ pristatymas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Po netikėtos kratos namuose kino režisierė Inesa Kurklietytė neatmeta galimybės belstis į Strasbūro teismą. Ne savo teisių ginti, o pakilti į kovą už demokratijos vertybes ir menininko saviraiškos laisvę.

„Labai rimtai apie tai galvoju – atlikti tokią misiją. Filmą į pasaulį išleidau 2004-aisiais, bet jau daugiau nei dešimtmetį – nuo kūrimo pradžios – jis turi tokį atgarsį. Privalau apginti savo herojes ir save pačią“, – ketvirtadienį 15min.lt sakė menininkė.

I.Kurklietytė pasakojo, kad dabar jos mintys užimtos Audiovizualinių menų industrijos inkubatoriaus atidarymo reikalais. Bet, užbaigusi šį darbą, ketina tartis su teisininkais, „kaip apginti demokratiją – dalykus, dėl kurių visi jaudinamės ir kovojame 20 metų“.

„Jei tokie skauduliai iškyla, jie tik parodo, kokia ligota visuomenė ir visa tvarka“, – kalbėjo režisierė ir patikino, kad tai būsianti ne privati jos kova.

Tuo pačiu metu – dar kelios kratos

Europos žmogaus teisių teismo pradėtas nagrinėti Lietuvos piliečių skundas dėl neužtikrinamų su gimdymu susijusių žmogaus teisių pastaruoju metu įplieskė diskusijas dėl teisės moterims apsispręsti, kur gimdyti – ligoninėje ar namuose.

Paklausta, ar krata gali būti susijusi su šia situacija, I.Kurklietytė teigė: „Mane apėmė didžiulis įtarimas, kad tai yra bandymas įbauginti.“ Tokių minčių jai sukėlė žinia, kad tuo pačiu metu buvo krečiami tinklalapio gimimas.lt, kuriame kalbama apie gimdymą ne ligoninėje, iniciatorės Vitalijos Pilipauskaitės-Butkienės ir jos vyro menininko namai, taip pat – dviejų moterų, už teisę rinktis gimdymo pasisakiusių televizijos laidoje, namai.

Kaip rašoma tinklalapyje, krata Butkų namuose prasidėjo po viešų pasisakymų, šį antradienį, 7 val. ir truko penkias valandas. Ją buvo priversti stebėti mažamečiai vaikai, šeimininkai negalėjo nei skambinti, nei atsiliepti į telefono skambučius

„Tikimės, kad teisėsaugos pareigūnai tokių drastiškų priemonių ėmėsi turėdami svarių priežasčių ir turėdami realų pagrindą įtarti neteisėtus veiksmus, – cituojama viena aktyviausių iniciatyvos „Gimimas LT” atstovių, dviejų vaikų mama V.Pilipauskaitė-Butkienė. – Pasitikime savo šalies teisėsauga ir viliamės, kad visi įtarimai bus ištirti per įmanomai trumpiausią laiką, o visuomenei bus pateiktas aiškus atsakymas, ką neteisėto galėjo padaryti.“

Pranešime nerimaujama, ar „neprasilenkiama su pamatiniais demokratinės teisinės valstybės principais, kai įtariamuoju tampa žmogus, kurio pasisakymų viešumoje pagrindinis tikslas buvo kelti su Lietuvos motinos ir vaiko sveikatos sistema susijusias problemas, informuoti, jog daug kur pasaulyje gimdymai ne stacionare padedant medikams yra teisėta ir aiškiai reglamentuota sveikatos sistemos dalis“.

Tyrimui dėl V.Pilipauskaitės-Butkienės užsitęsus, esą būtų sunku atsikratyti abejonių, kad šie pareigūnų veiksmai skirti ne teisės pažeidimams išsiaiškinti, o greičiau aktyviai Lietuvos šeimų iniciatyvos „Gimimas LT” veiklai nuslopinti.

Iniciatyva „Gimimas LT” kilo pernai pavasarį, kai kelios šeimų organizacijos kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydamos sukurti darbo grupę gimdymo ne ligoninėje klausimui reglamentuoti.

Užkliuvo senas dokumentinis filmas

Kaip 15min.lt jau skelbė, I.Kurklietytės ir jos vyro, režisieriaus bei aktoriaus Ramūno Abukevičiaus namuose krata buvo atlikta antradienio rytą.

„Viskas kaip kriminaliniame filme. Išeinu ryte pro duris – prie vartų tamsoje stovi 6 žmonės ir sako, kad darys kratą“, – pasakojo R.Abukevičius.

Kratą atliko šeši pareigūnai, kurie, anot šeimininkų, viską filmavo, bet elgėsi kultūringai. Su jais buvo Vilniaus miesto Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovė, mat menininkai turi mažamečių atžalų.

Ankstų rytą tris valandas trukusios kratos tikslas buvo dokumentinis filmas „Lengvas raganavimas“. Jo įrašus antradienį pareigūnai išsivežė. Juosta, kurioje pasakojama apie gimdymą namuose, esą prilyginta nusikalstamos veikos propagandai.

I.Kurklietytė pasakojo filmą kūrusi dvejus metus, tuo metu laukėsi antrosios dukros. Jos darbe kalbama apie siekį sugrąžinti gimdymo namuose tradiciją. Pasak menininkės, gimdymas namuose nėra unikalus reiškinys Lietuvoje – moterys taip gimdo visame pasaulyje, o sprendimą jos priimančios laisva valia ir sąmoningai. Kultūros ministerijos paremtame filme iš viso rodomi trys gimdymai.

Vilniaus apygardos prokurorai atlieka tyrimą dėl užpernai namuose gimusio ir po poros savaičių mirusio kūdikio. I.Kurklietytė atkreipė dėmesį filmą kūrusi dešimtmečiu anksčiau, o ši nelaimė įvyko kitame Lietuvos krašte, jai nežinomoje šeimoje.

Byloje, menininkės duomenimis, jau apklausta maždaug 400 moterų, kurios gimdė namuose, esą buvo atlikta ne viena krata.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min