Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 20d. 14:16

Rinkimus Baltarusijoje stebėjęs Rokas Žilinskas: „Mums buvo surengta tikra „pachazucha“ (papildyta 15.30 val.)

Protestuotojai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Anot rinkimų stebėtojų, visus bandymus demonstruoti demokratiją Baltarusijoje nubraukė sekmadienio vakaro įvykiai Minske.

Kai kurie prezidento rinkimus Baltarusijoje stebėję Seimo nariai pasakoja ir patys sekmadienio vakare paragavę omonininkų smūgių. Anot Lietuvos parlamentarų, pats balsavimas vakar vyko pakankamai demokratiškai, tačiau režimui reikalingą rezultatą lėmė neskaidrus išankstinis balsavimas ir balsų skaičiavimas.

Seimo Krikščionių partijos frakcijos narys Rokas Žilinskas pasakojo, kad situacija tose rinkimų apylinkėse, kur sekmadienį jam teko lankytis, atrodė gana skaidriai. Rinkimų stebėtojams buvo leista laisvai važinėti po apylinkes, stebėti balsavimą, netgi dalyvauti balsų skaičiavime. Tačiau visa tai nubraukė įvykiai vakare ir  rinkimųrezultatų paskelbimas, kuriuose be konkurencijos vėl laimėjo autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka. 

„Dabar atrodo, kad mums buvo surengta, rusiškai tariant, tikra pachazucha, – įvertino R.Žilinskas. – Tai, kas vakare vyko Minske, parodė, ko iš tiesų verta šita demokratija.“

„Buvo nutarta, pradėjus gerai, baigti kaip visada“, – sekmadienio vakaro įvykius apibūdino Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Petras Auštrevičius.

Mišrios Seimo narių grupės narys Andrius Šedžius baisėjosi, kad protestuotojus Minske ėmę malšinti specialūs Baltarusijos milicijos būriai talžė visus iš eilės: merginas, moteris, vaikus, diplomatus.  Lietuvos ambasadorius Minske Edminas Bagdonas su Švedijos ir Vengrijos ambasadoriais puolė ginti trijų merginų, kurios yra Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentes. Prisidėti nusprendė ir A.Šedžius, tuomet guminių lazdų kliuvo ir jam. „Vienintelis dalykas, kuris mus išgelbėjo nuo žiauraus sumušimo, kad milicijos pareigūnai neleido omonininkams mūsų mušti“, – tvirtino parlamentaras.

Į protestuotojų minią buvo infiltruota žmonių, kurie skundė, parodė, kas kur vyksta, – įsitikinęs A.Šedžius.Pasak A.Šedžiaus, išvaikius demonstraciją, jis matė du civiliais rūbais persirengusius informatorius, kurie pribėgo prie milicijos automobilio ir parodė, kuria kryptimi nubėgo protesto dalyviai. „Į protestuotojų minią buvo infiltruota žmonių, kurie skundė, parodė, kas kur vyksta“,  – įsitikinęs politikas.

(Papildyta 15.30 val.) Politinė žiema Baltarusijoje užtruks

Anot P.Auštrevičiaus, A.Lukašenka rinkimuose nevengė naudotis administraciniais pajėgumais. Iš daugiau nei 70 tūkst. stebėtojų įvairaus lygmens rinkimų komisijose tik 183 buvo nepriklausomi ekspertai. Nors opozicijos kandidatams buvo leista reikštis žiniaklaidoje, režimo lyderiui buvo skirta 90 proc. dėmesio.

„Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas pasakojo, kad rinkimų apylinkėse skaičiuojant balsus „tapo suprantama, kam reikalingi išankstiniai balsavimai“. Remiantis pateiktais išankstinių balsavimų rezultatais,  A.Lukašenka per juos triuškino oponentus. Pavyzdžiui, vienoje apylinkėje išankstiniame balsavime jis esą surinko 700 balsų, kai visi likę kandidatai – 40. Pasak M.Zasčiurinsko, per balsavimus rinkimų dieną svarstyklės aiškiai krypo į kitą pusę: „Šnekėjom, kad gal jau antras turas turėtų būti.“ Tačiau vakare skaičiuojant  rinkimų rezultatus režimas „suskaičiavo“ taip, kaip jam reikėjo.

R.Žilinskas pabrėžė, kad išankstinis balsavimas Baltarusijoje truko neįprastai ilgai – net 5 dienas, o kasdien bent porai valandų urnos su balsais rinkimų apylinkėse buvo paliekamos be rinkimų komisijų narių priežiūros, stebint tik milicijos pareigūnui.

„Šį rytą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos atstovai rytiniame pasitarime kalbėjo, kad Baltarusija turi dar nueiti labai ilgą kelią iki demokratijos ir tas kelias skaičiuojamas ne mėnesiais, galbūt net rinkimais“, – sakė P.Auštrevičius ir prognozavo, kad Baltarusijoje „ilga politinė žiema užtruks,  tikro pavasario teks palaukti“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min