Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 6d. 08:02

Šalia Vilniaus planuojamos langų gamyklos kaimynai: mes apie tai sužinojome atsitiktinai

Šioje vietoje Avižieniuose ketinama statyti gamyklą.
Avižienių gyventojų nuotr. / Šioje vietoje Avižieniuose ketinama statyti gamyklą.

Avižienių gyventojai sunerimę: šalia jų namų planuojama statyti naują gamybos ir pramonės paskirties pastatą. Žmonės tikina nebuvę informuoti apie planus, todėl praleido kelias svarbias pasiruošimo stadijas. Vilniaus rajono savivaldybė nesutinka, esą jie juk dalyvavo viešajame susirinkime, po kurio projekto vykdytojams perduotos visos pastabos. Statytojai irgi nesupranta priekaištų – viešai projektas aptariamas kaip tik tada, kai to reikalaujama pagal teisės aktus.

Šis sklypas šalia pagrindinės Avižienius kertančios Sudervės gatvės visada buvo pramoninės paskirties, tačiau šalia įsikūrę gyventojai vis dėlto nustebo, kad jame išdygs nauja gamykla. Esą Avižieniai plečiasi, čia statoma vis daugiau gyvenamųjų namų, todėl gamybinio pastato kaimynystė nedžiugina.

Pasigedo viešumo

Inga Dambrauskaitė 15min pasakojo, kad jos namai tėra už keliolikos metrų nuo naujai planuojamo gamybos ir pramonės paskirties pastato, tačiau apie kaimynystę tiek ji, tiek kiti kaimynai sužinojo visiškai atsitiktinai.

„Vilniaus raj. Avižienių kaimo gyventojai sunerimę dėl planuojamo didžiulio gamybos pastato (10 500 kv.m ir 12,8 m aukščio) statybų prie pat jų gyvenamųjų namų. Pasirodo, projektas pradėtas dar 2017 metais.

Gyventojai atsitiktinai (2019 m. spalio 1 d.) sužinojo apie viešojo susirinkimo datą (2019 m. spalio 16 d.). Informacija apie planuojamą statyti gamyklą buvo skelbiama tik Vilniaus rajono savivaldybės tinklapyje. Nebuvo išsiųsti pranešimai gyventojams, nebuvo pastatytas informacinis stendas sklype. Poveikio aplinkai vertinimas buvo darytas taip pat nekviečiant nei gaisrininkų, nei savivaldybės atstovų, nei gyventojų. Buvo padaryta taip, kad gyventojai daugumą apskundimo terminų praleido, dėl to, kad viskas vyko paslapčia“, – apie problemą kalbėjo I.Dambrauskaitė.

Avižienių gyventojai sunerimę dėl planuojamo didžiulio gamybos pastato statybų prie pat jų gyvenamųjų namų. Pasirodo, projektas pradėtas dar 2017 metais.

Jos teigimu, šiame pastate numatoma gaminti medinius langus, juos impregnuoti ir pan., todėl esą turi būti sanitarinė zona. „Tačiau jos rangovai nedaro. Statinys būtų palei gyventojų namus, vos už kelių metrų nuo jų langų, užstotų ne tik saulę, bet ir keltų triukšmą, pajustume cheminių gamybos procese naudojamų medžiagų išmetimą ir pan.“ – kalbėjo gyventoja.

Gyventojų neįtikina kalbos, kad viskas daroma laikantis galiojančių normų, – tiek triukšmo, tiek kvapų esą vis tiek nebus išvengta.

Taršos žada neskleisti

Vilniaus rajono savivaldybės puslapyje galima rasti spalio 1 d. paskelbtą informaciją apie tai, kad bus rengiamas viešasis susirinkimas bei pateikiami projektiniai pasiūlymai: „Visuomenės informavimas apie numatomą Gamybos ir pramonės paskirties pastato (7.8), Vilniaus r. sav., Avižienių sen., Avižienių k., Sudervės g. 65D (sklypo kad. Nr.: 4103/0200:2812), statybos projekto rengimą.“

Gamyklos Avižieniuose vizualizacija
Gamyklos Avižieniuose vizualizacija

Susirinkimo data – spalio 16-oji. Taip pat pateikta ir vizualizacija, kaip gamykla atrodys bei kita projektinių pasiūlymų vaizdinė medžiaga. Iš jos galima sužinoti, kad beveik 15 tūkst. kv.m sklype Avižieniuose planuojama statyti 10,4 tūkst. kv. m bendro ploto 12,5 m aukščio pastatą. „Šiaurinė ir vakarinė sklypo dalis ribojasi su gyvenamosios paskirties sklypais, pietinė dalis ribojasi su infrastruktūros sklypu, rytinė dalis su valstybine žeme – mišku“, – nurodoma informacija apie sklypą.

Sklype yra du pastatai: sandėlis ir buvęs mėsos apdirbimo cechas. Abu juos ketinama nugriauti.

„Projektuojamas gamybos ir pramonės paskirties pastatas su administracinėmis patalpomis. Pastate numatoma medinių langų gamyba, surenkant paruoštas detales. Pastatas dalijamas į tris pagrindines zonas – gamybos, sandėliavimo ir administracinę“, – teigiama projektiniuose pasiūlymuose.

Šiaurinė ir vakarinė sklypo dalis ribojasi su gyvenamosios paskirties sklypais, pietinė dalis su infrastruktūros sklypu, rytinė dalis su valstybine žeme – mišku.

Taip pat užtikrinama, kad projektuojamame statinyje nenumatoma saugoti ar naudoti pavojingų medžiagų. Nebus keliamas ir triukšmas, vibracija, šviesa, šiluma, jonizuojančioji ar nejonizuojančioji (elektromagnetinė) spinduliuotė. Pastato sandėliavimo ir gamybinė dalis projektuojama vieno aukšto, administracinė – trijų aukštų.

Sklypo paskirtis nesikeičia

Gamyklą statysiančios bendrovės „D&D Ingroup“ direktorius Teodoras Ūdras nesutinka, kad kas nors buvo daroma ar dabar daroma slapta. Jo teigimu, viešojo svarstymo procedūra pradėta, kaip ir numatoma teisės aktuose.

Avižienių gyventojų nuotr./Šioje vietoje Avižieniuose ketinama statyti gamyklą.
Avižienių gyventojų nuotr./Šioje vietoje Avižieniuose ketinama statyti gamyklą.

„Atėjo tas momentas, kai gyventojai turi žinoti, taip viskas ir vyksta. Mes pradedame viešinti projektą, kurį esame suplanavę, įsigiję tą žemės sklypą. Mes esame pasiruošę viską daryti pagal mums išduotas technines ir architektūrines sąlygas, ką mes ten norime ir galime pagal įstatymą statyti. Tą projektą, kadangi aplinkui yra gyvenamosios erdvės, turime derinti su gyventojais, su bendruomene. Tai normalus procesas, kuris visada vyksta“, – 15min sakė T.Ūdras.

Direktorius sakė suprantąs, kad nepatenkintų visada būna, esą normalu, kad pokyčiai gali ne visiems patikti. Vis dėlto pozicijos nekeičia – gamyklą planuoja: „Mes pirkome pramonės ir sandėliavimo paskirties sklypą. Sklypo paskirties nekeičiame, naudojame pagal paskirtį, kokia buvo nuo senų senovės. Ten kažkada yra buvęs ir mėsos apdirbimo cechas, ir dar kažkokie seni statiniai.“

Anot T.Ūdro, šioje vietoje planuojama pastatyti langų ir fasadinių konstrukcijų surinkimo, pakavimo ir sandėliavimo patalpas, taip pat atsiras administracinis pastatas su komercinėmis patalpomis.

Mes pirkome pramonės ir sandėliavimo paskirties sklypą. Sklypo paskirties nekeičiame

Bendrovė, pasak jos vadovo, pasiruošusi dialogui su kaimynais ir ketina koreguoti savo projektą, jeigu tik gyventojų reikalavimai būsią protingi. Jis tikina suprantąs gyventojų nerimą, tačiau esą kaip verslininkas tikrai neketina rizikuoti ir ką nors daryti ne pagal galiojančias higienos normas. Todėl triukšmo ar taršos bijoti kaimynams nereikėtų.

Bus dar vienas aptarimas

Vilniaus rajono savivaldybė nesutinka su gyventojų kaltinimais, esą nepasirūpinta juos informuoti apie kaimynystėje suplanuotas statybas. Savivaldybės komentare, kurį gavo 15min, teigiama, kad pirmiausia rengiami projektiniai pasiūlymai, kurie parodo tiek numatomo objekto architektūros ir kitų pagrindinių sprendinių idėją, tiek teritorijos naudojimo reglamento parametrus. O statinio projekto sprendiniai privalo atitikti visus jiems keliamus reikalavimus. Tarp jų ir visuomenės interesus.

Avižienių gyventojų nuotr./Šioje vietoje Avižieniuose ketinama statyti gamyklą.
Avižienių gyventojų nuotr./Šioje vietoje Avižieniuose ketinama statyti gamyklą.

„Suinteresuota visuomenė yra ypač svarbus planuojamos ūkinės veiklos bei statinio projektavimo procesų dalyvis. Efektyvus visuomenės dalyvavimas gali padėti išspręsti galimus interesų konfliktus, pagerinti planavimo ir sprendimų priėmimo skaidrumą. Viešinimo procedūras numato galiojantys teisės aktai. Š. m. spalio 16 d. vyko viešas susirinkimas, kuriame dalyvavo ir gyventojai, todėl teigti, kad jie nežinojo, būtų neteisinga. Savivaldybė savo ruožtu projektuotojui persiuntė visas gautas pretenzijas ir pasiūlė dar kartą organizuoti viešinimo procedūrą“, – teigė Vilniaus rajono savivaldybė.

„D&D Ingroup“ vadovas T.Ūdras patikino, kad antrasis susitikimas su visuomene tikrai bus. Šiuo metu jau parengti ir atsakymai į visus klausimus bei pastabas, kurias bendrovė gavo po pirmojo susirinkimo spalio viduryje. Į verslininkus laišku kreipėsi ir Vilniaus rajono merė Marija Rekst, taip pat gavusi Avižienių gyventojų skundų.

Spalio 16 d. vyko viešas susirinkimas, kuriame dalyvavo ir gyventojai, todėl teigti, kad jie nežinojo, būtų neteisinga.

„Bendrovė patikino, kad imasi ir imsis visų būtinų priemonių, kad būtų užtikrinta, jog planuojamo statyti gamybos ir pramonės paskirties pastato projektavimas ir statyba būtų vykdomi laikantis visų privalomų teisės aktų reikalavimų. Bendrovė ketina pakartotinai organizuoti visuomenės informavimo apie žemės sklype planuojamo statyti gamybos ir pramonės paskirties pastato projektavimą ir visuomenės dalyvavimo svarstant šio pastato projektinius pasiūlymus procedūrą, kurios metu bus aptariami ir svarstomi visai suinteresuotai visuomenei rūpimi klausimai“, – teigė Vilniaus rajono savivaldybės atstovai.

Sklypas suformuotas 2005 m.

Vilniaus rajono savivaldybės teigimu, rengiant 1986 metais Avižienių gyvenvietės generalinį planą, sklypas Sudervės g. 65D buvo pažymėtas kaip pramonės ir sandėliavimo paskirties. 1,6346 ha sklypas buvo suformuotas 2005 m. sausio 13 d. Vilniaus apskrities viršininko įsakymu, paskirtis liko ta pati. Prieš 2 metus Nacionalinė žemės tarnyba dalį to sklypo atidalino keliui praplatinti, o likę 1,4877 ha išnuomoti nuo 2005 m. 45-eriems metams.

Savivaldybė ragina nesutapatinti žemės naudojimo būdo ir planuojamos vykdyti veiklos. „Galimas planuojamos vykdyti veiklos neigiamas poveikis aplinkai įvertinamas atliekant poveikio aplinkai vertinimo procedūras. Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nustatyta tvarka. Šiuo atveju tai yra pagrindinis instrumentas, skirtas objektyviam sprendimui priimti.

Galimas planuojamos vykdyti veiklos neigiamas poveikis aplinkai įvertinamas atliekant poveikio aplinkai vertinimo procedūras.

Aplinkos apsaugos agentūros galutinė atrankos išvada dėl gamybos ir pramonės paskirties pastato statybos, Avižienių k., Sudervės g. 65D, poveikio aplinkai vertinimo priimta 2017 m. liepos 14 d. Ši išvada dėl poveikio aplinkai vertinimo galioja 3 metus. Remiantis galutine atrankos išvada, planuojamos ūkinės veiklos metu numatoma pastatyti gamybos ir pramonės paskirties pastatą, kuriame bus vykdoma medinių langų ir fasadų gamyba“, – aiškina savivaldybė.

Statinio statybai dar nėra išduotas statybą leidžiantis dokumentas. Tai, anot savivaldybės, yra tik pradinė projekto rengimo stadija – projektinių pasiūlymų svarstymas.

Nori suderinti ir gyventojų, ir verslo interesus

Anot Vilniaus rajono savivaldybės, siekiama, kad teritorijų planavimo procesai vyktų sklandžiai ir nebūtų pažeisti suinteresuotos visuomenės interesai, o kylantys galimi interesų konfliktai būtų sprendžiami efektyviai.

Avižienių gyventojų nuotr./Šioje vietoje Avižieniuose ketinama statyti gamyklą.
Avižienių gyventojų nuotr./Šioje vietoje Avižieniuose ketinama statyti gamyklą.

„Siekiame kurti sveiką, saugią, darnią gyvenamąją aplinką ir visavertes gyvenimo sąlygas rajono gyvenamosiose vietovėse, taip pat sudaryti sąlygas privačioms investicijoms, kuriančioms socialinę ir ekonominę gerovę, suderinant visuomenės, fizinių ir juridinių asmenų, savivaldybės bei valstybės interesus dėl teritorijos naudojimo ir veiklos plėtojimo teritorijoje galimybių bei sąlygų“, – tvirtinama savivaldybės komentare.

Prieš kelias dienas Vilniaus rajono savivaldybė skelbė, kad jos teritorijoje veikia daugiau kaip pustrečio tūkstančio įmonių, kurios čia esą kuriasi dėl patogios geografinės padėties, susisiekimo infrastruktūros, teikiamos paramos ir taikomų lengvatų.

Savivaldybė teikia žemės, valstybinės žemės nuomos, nekilnojamojo turto mokesčių lengvatas smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, steigiantiems darbo vietas.

Didžiausios Vilniaus rajone veikiančios užsienio kapitalo įmonės yra Skandinavijos ir Vokietijos. 2018 metais dar viena vokiečių kapitalo įmonė pasirinko Vilniaus rajoną ir planuoja įkurti daugiau kaip 400 darbo vietų mūsų rajono gyventojams.

„Vilniaus rajono savivaldybė teikia žemės, valstybinės žemės nuomos, nekilnojamojo turto ir paveldimo turto mokesčių lengvatas ne tik fiziniams asmenims, bet ir smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, steigiantiems naujas darbo vietas. Nuo šių mokesčių išvis yra atleidžiamos labai mažos įmonės, įsteigusios 3 ir daugiau naujų darbo vietų, mažos įmonės, įsteigusios daugiau kaip 8 naujas darbo vietas ir vidutinės įmonės, įsteigusios daugiau kaip 50 naujų darbo vietų“, – teigia savivaldybė.

Komentarai: 19

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:03
01:11
01:22

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min