Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 13d. 12:29

SAM kanclerė: sprendimas dėl „AstraZeneca“ ateityje gali būti peržiūrėtas, gyventojai antrojo skiepo gamintojo rinktis negalės

Skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina Airijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina Airijoje

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), įvertinusi Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pateiktą (VVKT) informaciją apie Lietuvoje fiksuotas dvi sunkias reakcijas į „AstraZeneca“ gamintojo „Vaxzevria“ vakciną, nusprendė nekeisti tvarkos – ja ir toliau bus skiepijami jauni žmonės. Ministerija nenumato galimybės atsisakantiems antrosios dozės rinktis kito gamintojo vakciną. Pateikta ir daugiau naujovių: SAM sprendimu, vakcinacijos centrai galės savo nuožiūra trumpinti 12 savaičių tarpą tarp šio gamintojo skiepų.

„AstraZeneca“ vakcina ir toliau galės skiepytis visi gyventojai nuo 18 metų, ir Lietuva lieka tarp dešimties Europos Sąjungos šalių, kurios netaiko papildomų amžiaus ribojimų šiai vakcinai.

Ministerija praneša, kad šis sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į Europos vaistų agentūros (EVA) rekomendacijas bei epidemiologinę padėtį šalyje.

Sprendimas gali būti pakeistas

SAM kanclerė Jurgita Grebenkovienė teigė, kad jei šalyje bus fiksuojama daugiau rimtų šalutinių poveikių po „AstraZeneca“ vakcinos, šis sprendimas gali būti pakeistas.

„Esant dideliam viruso paplitimui, vakcinacijos nauda viršija rizika. Tiek kalbant apie hospitalizaciją, tiek apie gydymą intensyviosios terapijos skyriuje, ar mirties prevenciją“, – akcentavo kanclerė.

„Šalyje gerėjant epidemiologinei situacijai, šis sprendimas gali būti persvarstytas. Mes atitinkamai vertinsime situaciją. Jei turėsime daugiau nepageidaujamų reakcijų ir ateityje, mes šį sprendimą persvarstysime“, – kalbėjo kanclerė.

123RF.com nuotr./Skiepijama mergina
123RF.com nuotr./Skiepijama mergina

Negalės rinktis

Pasak SAM kanclerės, Lietuvoje ir toliau revakcinacijai nebus leidžiama pasirinkti kito gamintojo vakcinos.

„Vakcinų gamintojai informaciniuose lapeliuose nenumato galimybės, kad antra vakcinos dozė galėtų būti kito gamintojo.

Taip pat mūsų šalyje nėra priimtas sprendimas, kad gyventojai galėtų rinktis kito gamintojo vakcinas. Tad tokios galimybės kol kas nėra“, – paaiškino SAM kanclerė.

Svarstė riboti amžių

Šią savaitę VVKT pranešus, kad Lietuvoje fiksuotos dvi sunkios 27 ir 30 metų asmenų reakcijos į „AstraZeneca“ gamintojo vakciną, Lietuvoje atsirado svarstymų ja neskiepyti jaunų žmonių.

Kaip pirmadienį spaudos konferencijoje teigė Valstybinės vaistų kontrolės komisijos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė, Lietuvoje registruoti pirmieji du neįprastų kraujo krešulių atvejai 27 ir 30 metų asmenims.

Vaistų kontrolės tarnybos atstovė taip pat teigė, kad balandį registruoti ir dar keli trombozės atvejai, tačiau kol kas negalima įvardyti, ar tai susiję su vakcina.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose

Šalutiniai reiškiniai reti

Europos vaistų agentūra (EMA) yra skelbusi, kad šios vakcinos nauda didesnė vyresnio amžiaus asmenims, o ar skiepyti šia vakcina 18–39 metų žmones, kiekviena šalis turėtų spręsti atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją.

EMA vertinimu, „AstraZeneca“ veiksmingai apsaugo nuo hospitalizavimo, gydymo intensyvios terapijos skyriuje ir mirčių dėl COVID-19 ligos. Didėjant infekcijos atvejų skaičiui, didėja ir vakcinos teikiama nauda.

Naujausias Airijoje atliktas tyrimas rodo, kad 1 mln. „AstraZeneca“ vakcina paskiepytų gyventojų tenka 4–10 itin retų šalutinių poveikių ir viena mirtis.

Lietuvoje šia vakcina paskiepyta 270 tūkst. gyventojų, atitinkamai mažesnis yra ir galimų itin retų poveikių skaičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonių eilės prie vakcinavimo centro „Litexpo“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonių eilės prie vakcinavimo centro „Litexpo“

Galės trumpinti tarpą

Skiepijant „AstraZeneca“ vakcina SAM ir toliau rekomenduoja daryti 12 savaičių pertrauką tarp dviejų vakcinų. Tyrimai parodė, kad po ilgesnės pertraukos žmogaus organizme formuojasi daugiau antikūnų ir susidaro tvirtesnis imunitetas – šitaip užtikrinama didžiausia vakcinos nauda.

Jeigu ilgesnė pertrauka daro neigiamą įtaką asmens vykdomai veiklai, vakcinacijos centras antrą „AstraZeneca“ vakcinos dozę gali skirti anksčiau, gamintojo siūlomu 4–12 savaičių intervalu. Tačiau gyventojai raginami objektyviai įvertinti poreikį trumpinti laiką tarp dozių ir rinktis jų sveikatai naudingiausią sprendimą.

Benas Gerdžiūnas/Reanimaijos skyrius dirbantis su Covid-19 pacientais Respublikinėje Panevėžio ligoninėje
Benas Gerdžiūnas/Reanimaijos skyrius dirbantis su Covid-19 pacientais Respublikinėje Panevėžio ligoninėje

Situacija kelia nerimą

Lietuvoje 14 dienų sergamumas COVID-19 liga šiandien siekia 583 atvejus 100 tūkst. gyventojų, per dieną nustatoma daugiau nei tūkstantis naujų susirgimų, kasdien miršta nuo keliolikos iki kelių dešimčių šia liga sergančių žmonių.

Nors situaciją dėl ligoninių lovų užimtumo pavyko stabilizuoti, nerimą kelia tai, kad į ligonines patenka vis jaunesni gyventojai, sergantys COVID-19 liga.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:03
04:35
00:51

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min