Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 30d. 11:00

Sąmokslo teorijos apie koronavirusą jau Lietuvoje, jas platina U.Kiguolis

U.Kiguolis abejoja Uhano koronaviruso vakcinų saugumu
15min.lt koliažas / U.Kiguolis abejoja Uhano koronaviruso vakcinų saugumu

Sąmyšis dėl Kinijos Uhano mieste plisti pradėjusio koronaviruso palieka plačiai atvertas duris sąmokslo teorijoms. Užsienyje išplitusią informaciją Lietuvos rinkai susistemino skiepų naudą neigiantis verslininkas Ugnius Kiguolis.

Pirmadienį feisbuke pasirodė U.Kiguolio įrašas, kuriame verslininkas pateikia klaidinančios informacijos apie Uhano koronaviruso protrūkį. Įrašu pasidalijo per 200 socialinio tinklo vartotojų, o bendra su įrašu atliktų veiksmų suma siekia 900.

Specialiame 15min polapyje – visos naujienos apie koronavirusą

Vakcina per greit

Įrašas pradedamas žinia apie biotechnologijų įmonės „Inovio Pharmaceuticals“ kuriamą vakciną, skirtą apsisaugoti nuo Uhano koronaviruso. U.Kiguolis cituoja įmonės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros departamento vadovę Kate Broderick, kuri esą paskelbė, kad vakcina sukurta per dvi valandas.

„Puiku! Visas pasaulis išgelbėtas! Tikimės, Lietuva kuo skubiau įsigys šį saugų ir efektyvų produktą bei suteiks išsigandusiems žmonėms viltį gyventi“, – rašė verslininkas.

Tačiau „Inovio Pharmaceuticals“ tokių drąsių teiginių kaip „sukūrė“, nepateikė. K.Broderick žiniasklaidai sakė, kad jos atstovaujama įmonė pasinaudojo Kinijos institucijų Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) perduota Uhano koronaviruso genų seka (ang. virus sequence). Tai leido įmonei sukurti vakcinos dizainą, teorinį vakcinos veikimo mechanizmą, o ne veikiančią vakciną.

Nė vienas iš pateiktų patentų neturi nieko bendro su naujuoju 2019-nCoV virusu.

U.Kiguolio įraše pamirštama paminėti, kad K.Broderick pranešė, jog iki galimo Uhano koronaviruso skiepo laukia ilgas kelias. Pirmiausia vakcina bus išbandoma su gyvūnais, o įsitikinus jos saugumu lauks pirmieji bandymai su žmonėmis.

Greičiausiai iki šiol sukurta „Inovio Pharmaceuticals“ vakcina skirta kovoti su ZIKA virusu, tačiau tam prireikė 7 mėnesių. Šį kartą tikimasi vakciną sukurti per 4 mėnesius.

Pelnosi iš baimės

U.Kiguolis taip pat kalba apie tris neįvardytas farmacijos ir IT įmones, kurių akcijų vertė pirmadienį augo.

„Baimė ir virusai – pelninga“, – konstatuoja verslininkas.

Pirmadienį verslo žiniasklaidoje išties buvo pasirodę pranešimai apie tris farmacijos įmones, kurių akcijų vertė išaugo: „Inovio Pharmaceuticals“, „Novavax Inc.“ ir „Moderna Inc.“ Vis dėlto jų akcijomis prekiaujama ne Kinijos biržoje, kaip teigia U.Kiguolis, o Jungtinėse Valstijose.

„Inovio“ ir „Moderna“ akcijų vertė išaugo praėjusį ketvirtadienį po to, kai įmonės sulaukė 11 mln. JAV dolerių Uhano koronaviruso vakcinai kurti iš Norvegijoje įsikūrusios nepelno siekiančios organizacijos „Coalition for Epidemic Preparedness Innovations“.

Vertybinių popierių rinkos dalyviai tokį gestą palaikė įrodymu, kad įmonės yra arčiausiai veikiančios vakcinos sukūrimo, o tai neabejotinai padidintų šių įmonių pajamas, o kartu ir vertę.

Taigi toks akcijų vertės augimas – ne ką daugiau keistas nei išaugusi automobilių gamintojo akcijų vertė, įmonei pranešus apie naujo tipo variklio sukūrimą.

Virusas iš laboratorijos

U.Kiguolio įraše teigiama, kad koronavirusas nėra naujas ir yra sukurtas laboratorijoje. Tai nėra tiesa. Pirmiausia koronavirusas yra bendrinis terminas, apibūdinantis virusų grupę, kurių forma žiūrint per mikroskopą primena karūną.

Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Koronavirusas
Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Koronavirusas

Tiesa, kad virusų grupė nėra nauja. Karūnėlę primenantys virusai, veikiantys gyvūnus, buvo apibūdinti dar XIX a., iš žmogaus organizmo viruso pavyzdys paimtas 1965 m. Virusas nėra sukurtas laboratorijoje, ten jis aptiktas ir tyrinėtas. Oficialus šiuo metu plintančio koronaviruso pavadinimas – 2019-nCoV.

Tai nėra kitų virusų atmaina, o visiškai naujas virusas, kuris iki šiol žmonėms nebuvo žinomas. Naujas virusas, kurio genetinė sandara, elgesys ir plitimo būdas nėra iki galo žinomi.

Skirtingai nei teigia U.Kiguolis, virusas plinta ne valgant mėsą, o, kaip įtariama, per seiles ar atsikosėjus. Manoma, kad virusas į žmonių organizmą atėjo iš laukinių gyvūnų, tačiau kokių tiksliai – nėra nustatyta. Brazilijos faktų tikrintojai „Aos Fatos“ jau rašė apie melagingą informaciją, esą virusas plinta per šikšnosparnių sriubą.

Sutapimai dėl patentų

U.Kiguolio įraše galima rasti ir, ko gero, populiariausią sąmokslo teoriją, supančią Uhano koronaviruso protrūkį, – esą JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) SARS viruso sekos patentas yra susijęs su 2019-nCoV virusu.

„Yra sutapimas, kad CDC turėjo patentą izoliuotai coronavirus versijai, žinomai SARS pavadinimu. Taip pat sutapimas, kad patentas baigėsi prieš kelias dienas“, – pastebi U.Kiguolis.

Konkretaus patento verslininkas nenurodo, tačiau patentų numerius vyras buvo nurodęs ankstesniame įraše socialiniuose tinkluose. Pagal vieną jų išties galima aptikti, kad 2003 m. CDC registravo patentą koronavirusui SARS, kuris genetiškai skiriasi nuo Uhano koronaviruso.

TV3 nuotr. /Ugnius Kiguolis
TV3 nuotr. /Ugnius Kiguolis

U.Kiguolis taip pat rašo apie „Pirbright Institute“ patentą „apkarpytai coronavirus versijai, kurią naudotų vakcinose“. Tačiau verslininkas neužsimena, kad jo minimas institutas vakcinų žmonėms nekuria. Institucija kuria priemones apsaugoti gyvuliams.

Socialiniuose tinkluose pasirodžius teiginiams apie instituto turimus patentus, šis išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad jų turimi patentai susiję su paukščiams skirtomis vakcinomis.

„Mūsų institute atliekami tyrimai gali būti naudingi siekiant sukurti gyvūnams naudingas vakcinas bei suprasti, kaip ligos iš gyvūnų pereina žmonėms, – teigiama pranešime. – [...] institutas savo dėmesį yra sutelkęs į gyvūnus, pirmiausia paukščius, veikiančias koronaviruso atmainas.“

Koronavirusus tyrinėjantis Marylendo universiteto mokslininkas Matthew Friemanas fact-check.org paaiškino, kad socialiniuose tinkluose aptariami patentai neturi nieko bendra su Uhano koronavirusu.

Teorijos, esą virusas buvo sukurtas laboratorijoje ar jam jau egzistavo sukurta vakcina, yra akivaizdžiai klaidingos.

„Nė vienas iš pateiktų patentų neturi nieko bendra su naujuoju 2019-nCoV virusu. Teorijos, esą virusas buvo sukurtas laboratorijoje ar jam jau egzistavo sukurta vakcina, yra akivaizdžiai klaidingos“, – sausio 24 d. sakė M.Friemanas.

Ultradešiniųjų šunkeliais

Savo įrašą U.Kiguolis papildo sąmokslo teorija apie Billo ir Melindos Gates‘ų įsitraukimą į Uhano koronaviruso protrūkį. „Buzzfeed“ duomenimis, ši teorija suvešėjo JAV ultradešiniųjų ir vakcinų skeptikų mėgstamose feisbuko grupėse.

Sąmokslą pagrindžiančių faktinių įrodymų nėra. Tiesa, U.Kiguolis pats ironizuoja ir pastebi, kad visa jo pateikiama informacija tėra sutapimas.

„Pirbright“ instituto atstovai oficialiame pranešime neneigė sulaukę finansavimo iš Billo ir Melindo Gates'ų fondo, tačiau vieno didžiausių fondų pasaulyje lėšos nenaudojamos koronavirusų tyrimams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Billas ir Melinda Gatesai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Billas ir Melinda Gatesai

„Įtartina“ simuliacija

Savo įrašą U.Kiguolis tęsia svarstydamas ar tai, kad spalio mėnesį „Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health“ vyko pasaulinės epidemijos simuliacija pavadinimu „Event 201“, tėra sutapimas.

Socialiniuose tinkluose pasirodė informacija, esą simuliacijos metu pateikta prognozė, kad koronaviruso protrūkio metu gali žūti 65 milijonai žmonių.

„Pabrėžiame, kad Sveikatos apsaugos centro (angl. Center for Health Security) kartu su partneriais vykdyto pratimo metu nebuvo padaryta jokių prognozių. Išgalvoto scenarijaus metu buvo pasitelktas išgalvotas koronaviruso protrūkio scenarijus, tačiau tai nebuvo prognozė“, – pastebima įstaigos išplatintame pranešime.

Institutas savo dėmesį yra sutelkęs į gyvūnus, pirmiausia paukščius, veikiančias koronaviruso atmainas

Simuliacija siekta įvertinti medicinos įstaigų pasiruošimą didelio masto pandemijai ir, nors buvo remtasi hipotetinio koronaviruso protrūkio modeliu, tai neturi nieko bendra su nauju Uhano koronavirusu.

Simuliacijoje dalyvavo ir Billas Gates'as, kuris kalbėjo apie tai, kad pasaulis pandemijoms turėtų ruoštis su tokiu pat atkaklumu, kaip ruošiasi karams. Tokia frazė U.Kiguolio ir kitų socialinių tinklų veikėjų buvo suprasta kaip perspėjimas apie artėjančią katastrofą.

Per mažai mirusiųjų

Feisbuko įraše U.Kiguolis taip pat abejoja Uhano miesto izoliacija. Verslininkas stebisi, kodėl miestas buvo uždarytas, kai sergančiųjų ir mirusiųjų skaičius santykinai esą nedidelis.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Uhanas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Uhanas

Karantinas buvo pradėtas 11 mln. gyventojų turinčiame Uhano mieste, apribotos galimybės keliauti į ir iš dar 17 Hubėjaus provincijos gyvenviečių greta ligos židiniu laikomo Uhano, kol bendras žmonių skaičius, kuriems iš dalies apribota judėjimo laisvė, pasiekė daugiau nei 50 mln.

Tačiau svarbiausia ne susirgusiųjų ar mirusiųjų skaičius, o tai, kad liga – visiškai nauja. Tai sudėtinga suprasti manant, kad SARS ir 2019-nCoV yra tas pats virusas.

Kadangi Uhano koronaviruso poveikis žmogaus organizmui, plitimo greitis bei inkubacinis periodas nebuvo žinomi, augant susirgusiųjų skaičiui suskubta užkirsti kelią potencialiai itin pavojingai ligai.

Išgalvoto scenarijaus metu buvo pasitelktas išgalvotas koronaviruso protrūkio scenarijus, tačiau tai nebuvo prognozė.

Todėl labai tikėtina, kad visiškai naujam virusui įsižiebus Kaune, neprireiktų ir 30 sergančiųjų, kad miestas atsidurtų karantine.

Apriboti savo gyventojų judėjimą Kinija nusprendė pati, be PSO įsikišimo. Veiksnys, lemiantis greitą Kinijos reakciją, – prasta patirtis su SARS.

2002 m. nesiėmus greitų priemonių nuo SARS viruso mirė beveik 800 žmonių. Dėl informacijos apie ligą nuslėpimo ir negebėjimo susitvarkyti su sparčiai plintančia liga kentėjo tarptautinė Pekino reputacija.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min