Dabar populiaru
Publikuota: 2015 lapkričio 14d. 09:40 , atnaujinta: 2015 lapkričio 14d. 14:03

Saulius Skvernelis nesieja teroro atakų Paryžiuje su pabėgėlių klausimu

Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis šeštadienį, po Paryžiuje įvykdytų teroro išpuolių, su premjeru Algirdu Butkevičiumi aptarė saugumo situaciją. Ministras sako, kad šalyje terorizmo grėsmė tebėra maža ir priežasčių panikuoti nėra. Valstybės saugumo departamente (VSD) vidurdienį vyko pasitarimas, ką daryti toliau.

Papildyta 13.33 val. Po šio susitikimo, kuriame kartu su kitomis tarnybomis ir dalyvavo Vidaus reikalų reikalų viceministras, S.Skvernelis 15min.lt sakė, kad padėtis išlieka kontroliuojama. 

Jo žiniomis, VSD lieka prie nuomonės, kad terorizmo grėsmė Lietuvai po teroro atakų Paryžiuje nė kiek nepadidėjo. Tačiau policijos, pasienio ir antiteroristinių pajėgų „Aras“ darbo režimas šeštadienį sugriežtintas. 

„Mes nedetalizuojame tų priemonių, kurių ėmėmės nuo ankstyvo ryto, net nakties. Tiek policija, tiek Valstybės sienos apsaugos tarnyba, tiek Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba, Viešojo saugumo tarnyba, Vadovybės apsaugos departamentas – visos jos reagavo tinkamai į galimas grėsmes ir dabar tiesiog apsitarėme, kaip dirbsime artimiausiomis paromis, kol paaiškės detalės, kas, kaip, dėl ko viskas įvyko Paryžiuje“, – kalbėjo ministras. 

Pasak ministro, sustiprintas apsauga pasienyje, policijos viešas patruliavimas, darbas renginiuose, ugniagesiai gelbėtojai, antiteroristinių pajėgų rinktinė darbuojasi sugriežtintu režimu. 

„Dirbame prevenciškai, kad žmonės būtų saugūs šiek tiek kitokiu režimu, o šiaip manau, kad žmonės turi gyventi įprastą gyvenimą. Tarnybos pasirengusios reaguoti, jeigu kas nors būtų“, – aiškino ministras.

Ryšio su pabėgėlių klausimu nemato

Lenkija reaguodama į kruvinojo penktadienio įvykius Paryžiuje pranešė galvojanti atsisakyti priimti pagal kvotą jai skiriamus karo pabėgėlius. Tačiau Lietuvos vidaus reikalų ministras ryšio tarp atakų ir pabėgėlių nemato. 

„Aš kol kas tai nematau ryšio tarp teroro aktų ir pabėgėlių klausimo“, – 15min.lt sakė jis.

Ministras pažymėjo, kad VSD koordinaciniame pasitarime nepadidino terorizmo grėsmės Lietuvoje. 

„Prielaidų didinti terorizmo pavojaus lygį Lietuvoje šiuo metu nėra“, – sakė S.Skvernelis.

Papildyta 14 val. Stiprina policijos darbą

Reaguodamas į teroristinius aktus, įvykdytus Prancūzijoje ir siekdamas užtikrinti šalies gyventojų ir objektų apaugą, policijos generalinis komisaras Linas Pernavas nurodė policijos įstaigų vadovams sustiprinti policijos pareigūnų darbą visoje šalyje.

Policijos įstaigų vadovams nurodyta peržiūrėti artimiausiu metu vyksiančių renginių sąrašus, pakartotinai įvertinti galimas grėsmes, bendradarbiauti su atitinkamomis tarnybomis keičiantis informaciją ir užtikrinant žmonių ir eismo saugumą. Sustiprintas patruliavimas masinių renginių metu, žmonių susibūrimo vietose, prie užsienio šalių ambasadų, pasitelkiami kinologai su tarnybiniais šunimis.

Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadui pavesta užtikrinti rinktinės pareigūnų kovinę parengtį, būti pasiruošus maksimaliai reaguoti į galimas grėsmes.

V.Banelis: laikas didinti finansavimą

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovas Vladimiras Banelis mano, kad į šią situaciją turime žiūrėti ir kaip į pavojaus signalą. Pasak jo, Prancūzijoje paskelbta nepaprastoji padėtis ir sustiprinta sienų apsauga signalizuoja apie pavojų ne tik paryžiečiams ir prancūzams, bet ir visai Europai. Taip pat ir mums. 

„Todėl aš jaučiuosi labai nejaukiai, kai šiandien girdžiu aukščiausių mūsų šalies vadovų samprotavimus, kad Lietuvai terorizmo pavojus negresia. Ar tai neprimena stručio bandymų vengti pavojaus tiesiog kišant galvą į smėlį?

Ar tai neprimena stručio bandymų vengti pavojaus tiesiog kišant galvą į smėlį?- klausia V.Banelis.

Tokie įvykiai, kurie naktį nutiko Paryžiuje, nėra nuspėjami, jų nėra tikimasi. Niekada negalime žinoti, kada panašių įvykių sulauksime mūsų šalyje. Aš regiu vienintelį būdą užkirsti kelią tokiems įvykiams – sukurti aprūpintą, efektyvią, profesionalią teisėsaugą“, – sako V.Banelis. 

Pasak jo, aukščiausi Lietuvos vadovai, politikai privalo imti galvoti apie tai, ar mūsų teisėsauga yra tinkamai aprūpinta, motyvuota ir būtų pasirengusi atremti netikėtai iškilusias panašias ar kitokio pobūdžio grėsmes.

„Kitų metų šalies biudžeto svarstymas, manyčiau, bus tas lakmuso popierėlis, kuris parodys ar Lietuvos politikai suvokia pasikeitusių grėsmių ir pavojų pobūdį. Viliuosi, kad tiek įvykiai Prancūzijoje, Ukrainoje, tiek kitose Europos valstybėse, privers politikus kitaip pažvelgti į vidinio Lietuvos saugumo stiprinimą“, – sako jis. 

Ragina nepanikuoti

Ryte S.Skvernelis taip pat ragino piliečius nepanikuoti.

„Aptarėme tas priemones, kurių imamės, ką toliau darome. Pagrindo skleisti paniką šalyje tikrai nėra. Terorizmo grėsmė Lietuvoje išlieka maža. Mes imsimės prevencinių priemonių, kad žmonės jaustųsi saugiai. Dalį tų priemonių žmonės matys, dalies nė nepajaus. Reaguojame, rimtai reaguojame, bet pagrindo panikai nėra“, – 15min.lt šeštadienį ryte sakė S.Skvernelis.

Vyriausybės vadovas po susitikimo pažymėjo, kad būtina kelti klausimą dėl išorinės Europos Sąjungos sienos stiprinimo, kreipiantis į už tai atsakingas ES šalių narių institucijas ir bendru europiniu lygiu.

Premjeras taip pat paprašė užtikrinti visas reikiamas priemones Lietuvos sienų apsaugai. Vidaus reikalų ministras pažadėjo, kad tokių iniciatyvų bus imtasi.

„Griežtai smerkiame teroro aktus, jokie politiniai tikslai negali būti pateisinami terorizmu, su kuriuo bus kovojama visomis įmanomomis priemonėmis. Būtina sustiprinti Europos Sąjungos išorės sienos apsaugą, šiuo klausimu tikrai bus kalbama tarptautiniu lygiu, kad į ES nepatektų asmenys be dokumentų, asmenys, galintys priklausantys teroristinėms grupuotėms. Lietuva savo ruožtu didins dėmesį ir vidaus sienos kontrolei“, – sako premjeras  A. Butkevičius.

Pagrindo skleisti paniką šalyje tikrai nėra, – sako ministras.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija neturi žinių, kad per teroro atakas Paryžiuje būtų nukentėję Lietuvos piliečiai.

Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis LRT televizijai sakė, kad padėtis yra rimta, tačiau ragino nepanikuoti. 

„Padėtis yra labai rimta. Panašu, kad atakos buvo koordinuotos. Mes stebime situaciją šalyje ir stebime, kas vyksta Paryžiuje. Lietuvoje situacija kol kas yra rami. Nemanau, kad mes turėtume problemų dabar tokių, kokių yra Paryžiuje“, – sakė jis šeštadienio ryte.

VSD vadovas tikino, kad Lietuva nepatiria milžiniško imigrantų antplūdžio, todėl neverta svarstyti ir galimybių uždaryti sienas.

„Žinote, visada išlieka galimybė, tačiau šiuo metu, kaip mes matome, tai nematome tokių apraiškų Lietuvoje“, – sakė D.Jauniškis.

Šimtaprocentė grėsmė?

Tuo tarpu buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus tikina, kad kalbos apie tai, jog Lietuvai grėsmės nėra, tėra tik kalbos. 

„Grėsmė yra šimtaprocentinė. Visai Europai“, – teigia jis.

D.Jauniškis tokias kalbas neigia.  

Vidaus reikalų ministras savo ruožtu nuo šeštadienio ryto sustiptino automobilių patikrą pasienyje. 

Lietuviai nenukentėjo

Lietuvos ambasadorius Dalius Čekuolis LRT televizijai patvirtino iki šiol neturintis žinių apie nukentėjusius lietuvius.

Pats ambasadorius per įvykius Paryžiuje nebuvo, jis vieši žemutinėje Normandijoje, bet jau ruošiasi grįžti į sostinę. 

„Kolegos iš ambasados pasakoja, kad neveikia metro, uždarytos šiandien visos viešos vietos: turgūs, kai kurie prekybos centrai, bibliotekos. Tai akivaizdu, kad poveikis milžiniškas. Net čia, viešbutyje, visi susirinkę foje seka žinių srautą iš Paryžiaus“, – sakė ambasadorius.

Pasak jo, panika jis reakcijos į teroro atakas negali pavadinti, tačiau nerimo yra. „Be abejo, yra šokas. Reakcija yra labai žmogiška“, – sakė D.Čekuolis.​

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

05:03
01:30
02:50

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min