Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 06 04, 17:04

Seimas blokavo Vytauto Bako pataisų dėl žiniasklaidos verslo pateikimą

Antradienį į posėdį susirinkęs Seimas parlamentaro Vytauto Bako siūlymą drausti alkoholio ir tabako verslui valdyti žiniasklaidos priemones nutarė leisti įvertinti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui. Už tai balsavo 40 Seimo narių, tarp kurių – ir „valstiečiai“, ir į koaliciją norintys jungtis „tvarkiečiai“. „Prieš“ – 16, susilaikė – 14. Kreiptis į komitetą dėl išvados posėdžio metu prašė liberalas Simonas Gentvilas.
Vytautas Bakas
Vytautas Bakas / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Jis atkreipė dėmesį į Seimo teisininkų išvadą. Pastarojoje rašoma, kad Konstitucinis Teismas iš esmės analizavo analogišką situaciją, kai tam tikrai grupei asmenų įstatymu buvo uždrausta nuosavybės teise turėti tam tikrą konkretų verslą – vaistines.

„Toks reguliavimas buvo pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijos 46 straipsnio 1 daliai“, – rašoma išvadoje.

V.Bakas tikino, kad S.Gentvilas klaidina Seimą.

„Teisės departamento išvadoje tikrai nėra nuorodos į prieštaravimą Konstitucijai“, – sakė jis.

Esą derinami skirtingi interesai

V.Bakas siūlo, kad viešosios informacijos rengėjais, dalyviais negalėtų būti ar jų valdyti negalėtų ne tik politinės partijos, valstybės, savivaldybių institucijos ir įstaigos, bankai, bet ir fiziniai bei juridiniai asmenys, „kurių ūkinė ar komercinė veikla yra alkoholinių gėrimų ar tabako gaminių gamyba ar prekyba.“

„Būtų logiška nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuris draustų tiems patiems juridiniams ar fiziniams asmenims derinti tabako gaminių ar alkoholinių gėrimų gamybos ar prekybos jais verslą su visuomenės informavimo priemonių valdymu, kadangi toks iš esmės skirtingų interesų derinimas prieštarauja valstybės tabako ir alkoholio kontrolės politikai, didina neskaidrios lobistinės veiklos riziką“, – dėstoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

Jame taip pat teigiama, kad „žiniasklaidos priemonių valdymas yra nesuderinamas su pelno siekiančia veikla iš tabako ar alkoholio gamybos ar prekybos“.

V.Bako parengtas pataisas įvertino Seimo teisininkai. Jie suabejojo, ar projektas neprieštarauja Konstitucijai.

„Atkreiptinas dėmesys, jog siūlomas teisinis reguliavimas riboja asmenų ūkinės veiklos laisvę ir teisę į nuosavybę, nes tam tikrai grupei asmenų įstatymu būtų uždrausta pasirinkti privataus verslo rūšį“, – dėstoma Seimo Teisės departamento išvadoje.

Priėmus įstatymo projektą, anot departamento, asmenys, šiuo metu teisėtai esantys žiniasklaidos priemonių savininkai, privalėtų atsisakyti su tabako ir alkoholio pramone ar prekyba susijusio verslo ir nuosavybės.

Taikomasi į „MG Baltic“

Jeigu Seimas V.Bako iniciatyvą patvirtins, politinėje korupcijos byloje įtariamas „MG Baltic“ nebegalės valdyti televizijos kanalų LNK, BTV, TV1, „Info TV“, „Liuks!“.

Pernai V.Bako vadovaujamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas atliko parlamentinį tyrimą dėl neteisėto verslo poveikio politikams ir valstybės institucijoms.

Po jo buvo paviešintas Valstybės saugumo departamento raštas, kad koncernas „MG Baltic“, tenkindamas savo interesus, buvo sukūręs ilgalaikę veikimo strategiją, kurią, anot departamento, galima vertinti kaip destruktyvią veiklą, galinčią destabilizuoti valstybės sąrangą ir demokratinę politinę sistemą ir todėl keliančią grėsmę nacionaliniam saugumui, rašo BNS.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./MG Baltic
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./MG Baltic

Anot VSD, strategijai įgyvendinti būdavo pasitelkiami politikai, valstybės tarnautojai ir pareigūnai, kurie įtraukiami įvairiais neteisėtais būdais – renkant konfidencialią ar kompromituojančią informaciją, paperkant, šantažuojant, manipuliuojant informacija.

„Daugeliu atvejų panaudojamos MG (arba susijusių bendrovių) valdomos žiniasklaidos priemonės, per kurias daromas „spaudimas“ ar siūlomos viešinimo, įskaitant ir politinę reklamą, paslaugos“, – teigta VSD rašte.

Koncernas „MG Baltic“ šiuo metu bylinėjasi dėl teiginių, paskelbtų po parlamentinio tyrimo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min