Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 2d. 15:07

Seimas linkęs leisti prekybą alumi kioskuose

Kioskas
Alvydo Opulskio / 15min nuotr. / Kioskas

Artėjant kitiems metams, kai pagal Alkoholio kontrolės įstatymą turėjo įsigalioti draudimas prekiauti alumi ir sidru kioskuose, parlamentarai susizgribo jį nukelti. Daugiau nei pusvalandį ginčijęsi, ar nukelti jį metams ar dvejiems, galiausiai Seimo nariai po svarstymo pritarė siūlymui tokį draudimą apskritai panaikinti.

Iš pradžių Seimo nariai ginčijosi dėl pataisų, kurių viena nukeltų draudimą vieniems, o kita – dvejiems metams. Sveikatos reikalų komitetas pritarė siūlymui krizės laikotarpiu nukelti draudimą prekiauti alumi ir sidru kioskuose iki 2011 metų sausio 1-osios. Esą vieni metai turėtų būti pakankamas laikotarpis kioskų prekybininkams persiorientuoti.

„Jei uždrausime prekybą alumi kioskuose, pagrindinės pajamos tų kioskininkų ir yra iš alaus prekybos. Toks draudimas bedarbiais pavers 20 tūkst. Lietuvos žmonių. Jau dabar bedarbių Lietuvoje yra 228 tūkst., tai kas atsakys už tokį padidėjimą?“ – klausė socialdemokratas Andrius Šedžius.

Konservatorė-krikdemė Danutė Bekintienė priminė, jog kioskuose daugiausia alkoholio bei rūkalų parduodama nepilnamečiams. „Nieko nėra pastovesnio už laikina. Kioskai pas mus užsilikę nuo tarybinių laikų. Tie konteineriniai kioskai neišvaizdūs ir juose sidras, alus liejasi laisvai. Alus, sidras parduodamas nepilnamečiams, atsiranda gerų dėdžių ar tetų, kur nuperka rūkalų ar alaus vaikams“, – kalbėjo parlamentarė.

Tačiau siūlymą nukelti draudimą dvejiems metams pateikęs socdemas Bronius Pauža pastebėjo, kad iš kioskų lentynų išėmus alų ir sidrą kentėtų ne tik prekybininkai, bet ir smulkieji aludariai, kurių produkcijos esą nepriima stambieji prekybininkai.

Kioskai yra laikini ir jie tikrai išnyks. Bet leiskime jiems numirti natūralia mirtimi, – siūlymą naikinti draudimą prekiauti alumi kioskuose pristatė V.Kurpuvesas.„Dėl niuansų, kad nepilnamečiai girdomi, tai visko būna gyvenime. Ir suversti kaltę vien šiems kioskams, kurie dabar parduoda  tik apie procentą alaus Lietuvoje, yra neteisinga. Aš siūlau pratęsti dvejiems metams ir baigti (prekybą alkoholiu kioskuose)“, – kalbėjo B.Pauža.

Jo partijos kolegė Birutė Vėsaitė ragino parlamentarus pritarti šiam siūlymui ir pažadėjo asmeniškai pateikti siūlymą didinti baudas už alkoholio pardavimą nepilnamečiams, ko esą „prašė ir kioskų savininkai, propaguojantys moralią prekybos politiką“.

Konservatorius Evaldas Jurkevičius ironizuodamas argumentams, esą per krizę reikia leisti prekiauti alkoholiu kioskuose, priminė, kad krizės laikotarpiu smarkiai krito nekilnojamojo turto kainos, ir ragino kioskininkus įsigyti parduotuvėles.

Jo partijos bičiulis Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas pastebėjo, jog svarstomas ne ekonominis, o moralinis klausimas. Jo teigimu, visame pasaulyje kioskai jau išnykę, todėl pats metas jų atsisakyti ir Lietuvai. Ji neigė ir teiginius, esą panaikinus kioskus bedarbių gretas papildytų per 20 tūkst. žmonių. „Realybė visai kitokia, šiandien kioskų, kur prekiaujama alkoholiu, yra iki tūkstančio. Taigi blogiausiu atveju gali prarasti darbą ar sumažėti pajamos iki 1 tūkst. darbuotojų. Kioskų pajamos iš alkoholio sudaro iki 30 procentų, taigi jei duotume jiems metus pratęsti, atsirastų galimybė persiorientuoti“, – sakė A.Matulas.

Parlamentarams besiginčijant, posėdžio pirmininkė Irena Degutienė pastebėjo „prisikėlėlio“ Vytauto Kurpuveso siūlymą iš įstatymo apskritai išbraukti datą, iki kada leidžiama prekiauti alumi ir sidru kioskuose. „Kioskai yra laikini ir jie tikrai išnyks. Bet leiskime jiems numirti natūralia mirtimi“, – taip savo siūlymą pristatė V.Kurpuvesas.

Parlamentarai balsuodami pritarė šiam siūlymui, o vėliau balsavo ir už pritarimą po svarstymo – „už“ įstatymo projektą buvo 56 Seimo nariai, „prieš“ – 13 parlamentarų, o susilaikė 20. Priimti įstatymą numatoma dar šį mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min