Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 29d. 15:12 , Atnaujinta: 2020 birželio 29d. 15:38

Seimas Lukiškių aikštėje įteisino Vytį: erdvės tvarkymas negalės prieštarauti „gerai moralei“

Lukiškių aikštės paplūdimys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Lukiškių aikštės paplūdimys

Seimas nusprendė, jog sostinės Lukiškių aikštė galės būti formuojama tik su laisvės kovų memorialiniais akcentais, jos tvarkymas negalės prieštarauti „viešajai tvarkai bei gerai moralei“, o Vytis bus pagrindinis šios reprezentacinės Lietuvos aikštės akcentas.

Už tai įtvirtinantį Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo projektą pirmadienį Seimo posėdžio metu balsavo 78 parlamentarai, „prieš“ – 11 , susilaikė 4.

Tarp balsavusiųjų „už“ – valdantieji „socialdarbiečiai“, Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, „valstiečiai“, dalis opozicinių konservatorių ir vienas socialdemokratas – Bronius Bradauskas, taip pat – Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Prieš“ balsavo arba susilaikė Liberalų sąjūdžio atstovai, keli socialdemokratai ir konservatoriai. Nemaža dalis konservatorių balsavime apskritai nedalyvavo.

Kultūros komitetas Vyčiui nepritarė, bet ne Seimas

Lukiškių aikštės tvarkymo įstatymas, jei jį pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda, įsigalios rugpjūčio 1 dieną. Ar pasirašys, o gal vetuos, anksčiau prezidento atstovas žiniasklaidai 15min neatskleidė, nors vietą pliažui G.Nausėda įvertino kaip nederamą.

Iki tol „kompetentingos valstybės institucijos“ turės įvertinti, ar tai, kaip dabar sutvarkyta Lukiškių aikštė, atitinka įstatyme nustatytą jos memorialinį statusą, funkcijas ir memorialinius akcentus, ir priimti „atitinkamus sprendimus“.

Dabar Lukiškių aikštėje veikia Vilniaus valdžios įrengtas laikinas paplūdimys. Kai kas teigia, jog jis nedera su aikštės istorine ir memorialine reikšme, piktinamasi, jog paplūdimį įrenginėjant, nebuvo tartasi nei su visuomene, nei su savivaldybės taryba ar administracija.

Į tai reaguodami valdantieji ir registravo Lukiškių aikštės sutvarkymo projektą.

Seimo nariai iš opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos ir Mišrios Seimo narių grupės siūlė papildyti įstatymą ir įrašyti, jog pagrindinis Lukiškių aikštės akcentas bus „valstybės simbolį vaizduojantis monumentas Vytis kartu su įrengtu memorialu Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę aukoms atminti“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Piketas „Seimūnai neišduokit Vyčio“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Piketas „Seimūnai neišduokit Vyčio“

Nors Kultūros komitetas tokiam siūlymui nepritarė, visas Seimas balsų dauguma, nusprendė kitaip – „už“ balsavo Seimo nariai ir iš valdančiųjų ir iš opozicijos pusės.

Kaip dėl Vyčio įteisinimo aikštėje balsavo kiekvienas parlamentaras, galite patikrinti čia.

Tikino, kad aikštės tvarkymas – savivaldos reikalas

Viena iš siūlymo dėl Vyčio autorių, TS-LKD atstovė Vilija Aleknaitė- Abramikienė apgailestavo, kad Seimas šį klausimą sprendė taip ilgai.

„Kolegos, deja, tai rodo kultūrinį mūsų politinės bendruomenės, o gal ir tautos, silpnumą. Tai rodo, kad mes neturime vieningo istorijos naratyvo. Aš su pavydu žvelgiu į gretimas tautas, kad ir į Lenkiją, kur J.Pilsudskio aikštėje dega amžinoji ugnis tautos didvyriams“, – kalbėjo politikė ir teigė, kad Vytis – tai kompromisas.

Aš su pavydu žvelgiu į gretimas tautas, kad ir į Lenkiją, kur J.Pilsudskio aikštėje dega amžinoji ugnis tautos didvyriams.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilija Aleknaitė Abramikienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilija Aleknaitė Abramikienė

Opozicinio Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas teigė, jog pliažas Lukiškių aikštėje supriešino visuomenę.

„Ar tai tyčinis veiksmas, gerai apgalvotas viešųjų ryšių žingsnis – negaliu 100 proc. pasakyti, tačiau Vilniaus miesto taryba turi spręsti dėl centrinės miesto ir valstybei vienos svarbiausių aikštės klausimo“, – kalbėjo politikas.

Koks monumentas turėtų stovėti aikštėje, pasak jo, – ne Seimo, o savivaldos reikalas.

„Kas turi būti toje aikštėje, turi nuspręsti valdžia, visuomenė ir profesionalai, šiuo atveju, menininkai, architektai, urbanistai“, – teigė E.Gentvilas ir pridūrė, kad dialogas su šiomis visuomenės grupėmis nevyksta.

Šitas Seimas ir yra totalitarinis.

„Seimas nusprendė. Taip gali elgtis totalitarinis Seimas. Šitas Seimas ir yra totalitarinis“, – dėstė parlamentaras ir kolegas Seime, esą galvojančius, kad smėlio Lukiškių aikštėje priėmus įstatymą neliks, vadino naiviais.

Ragino diskutuoti, o ne priiminėti įstatymus

„Smėlis yra ne tik aikštėje, bet ir galvose, – sureagavo konservatorius Arvydas Anušauskas. Gerbiami liberalai, neverkite dėl šio įstatymo, nes niekas jūsų matyti nemato, kai reikia pagerbti teroro aukų atminimą.“

Apgailėtinu elgesiu jis vadino tai, jog istoriniai įvykiai Lukiškių aikštėje esą pamirštami.

„Kai pamirštami žmonės, kurie stovi ir žiūri į tai. Kai pamirštami žmonės, kuriems tie seni įvykiai, bet sukelia prisiminimus, sukelia traumas, sukelia potrauminį streso sindromą“, – tęsė A.Anušauskas. Jo teigimu, priimtas įstatymas dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo turės būti vykdomas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas

Seimo TS-LKD frakcijos narys Mantas Adomėnas teigė, kad pliažą Vilniaus valdžia įkurdino ne vietoje ir esą suskaldė sostinės gyventojus į dvi grupes. Bet dar labiau jis teigė nepritariantis Seimo bandymui tai išspręsti įstatymu.

„Jeigu mes neturime sutarimo dėl istorinės atminties įamžinimo, tai gali būti išspręsta tik diskutuojant, argumentuojant, kartais labai karštai, kartais ir su pykčiais, bet tai – vienintelis būdas pasiekti bendrą poziciją, dėl ko mes sutariame“, – kalbėjo politikas.

Vilniaus miesto mero bendražygė, Mišrioje Seimo narių grupėje dirbanti Aušrinė Armonaitė Seimo iniciatyvą dėl Lukiškių aikštės ir Vyčio įvertino kaip absurdišką ir galimai antikonstitucinį bandymą įvesti tiesioginį Seimo valdymą Lukiškių aikštėje.

„Paplūdimys neturėjo būti jokia provokacija. Tai turėjo būti nedidelė savivaldos iniciatyva, nedidelis projektas, skirtas vilniečių ir miesto svečių šeimoms. [...] Tačiau jis parodė fundamentalius skirtumus tarp mūsų santykio su istorija“, – kalbėjo politikė.

„Už“ balsavo ir S.Skvernelis

Įstatymas dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo ir Vyčio joje turės būti vykdomas, po Seimo balsavimo teigė premjeras Saulius Skvernelis. Jis pats šiuo klausimu balsavo „už“.

Kita vertus, ministras pirmininkas svarstė, gal derėjo sulaukti teismo sprendimo dėl Kultūros ministerijos surengtų dirbtuvių ir Lukiškių aikštėje suplanuoto statyti „Laisvės kalvos“ monumento.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

„Aš manau, kad ta diskusija ir teismo sprendimai buvo dėl ankstesnio monumento, – galbūt reikėjo sulaukti pabaigos. Tas netikėtas toks žingsnis su pliažu, matyt, paaitrino aistras“, – žurnalistams Seime komentavo Vyriausybės vadovas.

Tai idėja tikrai yra gera, bet, aš manau, Vilniuje tikrai buvo ir aikščių, ir erdvių, kur buvo galima tą idėją įgyvendinti.

Kartu S.Skvernelis tikino, kad nėra prieš paplūdimį: „Aš tikrai ne prieš pliažą. Kaip sako, žinote, klasikiniame filme, kas dar žiūrėjo iš anksčiau, kad už idėją – 5, bet už dalyko žinojimą – neįskaityta. Tai idėja tikrai yra gera, bet, aš manau, Vilniuje tikrai buvo ir aikščių, ir erdvių, kur buvo galima tą idėją įgyvendinti. Bet tik ne Lukiškių aikštėje. Prie Vyriausybės blogiausiu atveju.“

Jeigu R.Šimašius dels ir paplūdimio Lukiškių aikštėje nepanaikins net ir po rugpjūčio, bus bus žiūrima į įstatymų reikalavimus, tikino S.Skvernelis.

„Yra Vyriausybės atstovas, kuris turės reaguoti, jeigu bus kokie įstatymų pažeidimai. Bet, aš manau, kad mes vėlgi radome būdą susipriešinti ten, kur tikrai nereikia“, – dėstė premjeras.

Prieš Seimo posėdį, kurio metu svarstytas Lukiškių aikštės klausimas, prie Parlamento rūmų vyko kukli protesto akcija. Nuotraukos iš jos – žemiau:

Komentarai: 46

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

11:55
26:29
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min