Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 12d. 14:53

Vos pradėjęs diskusijas dėl vaiko teisių Seimas padarė pertrauką

Smurtas prieš vaikus
123RF.com nuotr. / Smurtas prieš vaikus

Seimui teikiamos „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos. Jos ir visuomenėje, ir tarp R.Karbauskio kolegų Seime sutiktos prieštaringai – vieniems sveikinant iniciatyvą kiti tikina, kad priėmus pataisas „niekas netrukdys užrakinti vienų metų mažylį“.

Seimas šeštadienį popietiniame posėdyje pritarė R.Karbauskio pataisų įtraukimui į darbotvarkę. Iš pradžių paprašę pusvalandžio pertraukos vėliau parlamentarai balsavo dėl klausimo nukėlimo į artimiausią posėdį ir nusprendė šeštadienį pataisų nebesvarstyti. Pertraukos iki kito posėdžio prašė Mišri Seimo narių grupė.

Prieš klausimo nukėlimą balsavo daugiausia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija. Už nukėlimą balsavo konservatoriai, liberalai, Mišri Seimo narių grupė.

Balsavimo rezultatai
Balsavimo rezultatai

Daugiausia kritikos valdantieji sulaukė dėl to, kad pateikia naujas pataisas, nors jų deleguotas Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis jau yra pateikęs Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, kurias Seimas po pateikimo yra priėmęs svarstyti.

Pavyzdžiui, konservatorius Gabrielius Landsbergis stebėjosi, kodėl R. Karbauskis teikia atskirą Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų projektą, o ne teikia siūlymus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtoms ir jau parlamente svarstomoms to paties įstatymo pataisoms.

„Yra pateiktos ministro, pabrėžiu – „valstiečių“ ministro – pataisos, į kurias galima rašyti pasiūlymus. Jeigu reikia (įstatymą papildyti – BNS) dėl tėvų teisinės pagalbos, rašykite pataisas, apsvarstykite komitete ir jas bus galima priimti. Kam reikalingas atskiras įstatymo projektas tų pačių pataisų, kad būtų prieš savo Vyriausybę? Jūs nepasitikite L. Kukuraičiu?“ – stebėjosi politikas.

Suprasti akimirksniu

  • Smurtu siūloma nelaikyti proporcingų veiksmų, skirtų išvengti didesnės žalos vaikui
  • Iš esmės siūloma leisti mažametį palikti namuose vieną, jeigu aplinka saugi ir nepavojinga
  • Įstatyme nebelieka saugumo sąvokos
  • Už žinomai melagingą pranešimą apie vaiko teisių pažeidimą yra siūloma taikyti administracinę atsakomybę
  • Vaiko paėmimo iš šeimos metu turi dalyvauti bent vienas tėvų
  • Vaiko paėmimas - tik kraštutinė priemonė

Pataisos dėl vaikų teisių jau sukėlė aštrias diskusijas. Štai Seimo narė Dovilė Šakalienė tikino, kad pataisos parašytos nesuvokiant situacijos ir vaikų teisių apsaugos principų.

ŠIA TEMA TAIP PAT SKAITYKITE: S.Dambrauskas: „Mamos mušimas – kaip sviestu tepimas.“ L.Slušnys: „Norėjau rėkti!“

Beje, 45 pastabas projektui surašęs Seimo Teisės departamentas siūlė kol kas projekto neteikti Seimui, bent jau kol nėra baigtas svarstyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas projektas, kuriam Seimas po pateikimo jau yra pritaręs.

Ką siūlo R.Karbauskis?

15min jau rašė, kad R.Karbauskio siūlomose pataisose smurto sąvoka iš esmės neliečiama.

Tiesa, vienoje vietoje ji patobulinama – susiaurinta. Smurtu nelaikomi tik „proporcingi veiksmai, kuriais prieš vaiką panaudojama fizinė jėga ir vaikui sukeliamas fizinis ar psichinis skausmas, kai šiais veiksmais siekiama išvengti didesnio pavojaus vaiko sveikatai ar gyvybei ir to negalima pasiekti kitomis priemonėmis“.

Pataisose nebeliko žodžio „saugumas“. Kalbama tik apie realų ar tiesioginį pavojų sveikatai ir gyvybei.

Užtat psichologinio smurto apibrėžimas pataisose dar labiau praplečiamas. Prievartinis vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią, išskyrus tuos atvejus, kai įstatymo nustatyta tvarka toks atskyrimas yra būtinas, yra apibūdinamas kaip psichologinio smurto forma.

Už žinomai melagingą pranešimą apie vaiko teisių pažeidimą yra siūloma taikyti administracinę atsakomybę.

Bauda už melagingą vaiko teisių apsaugos iškvietimą būtų tokia pati kaip priešgaisrinės apsaugos, policijos, greitosios medicinos pagalbos ir kitų specialiųjų tarnybų iškvietimas žinant, kad pagalba nereikalinga, t. y. nuo dviejų šimtų iki dviejų tūkstančių eurų.

Sutariama ir dėl to, kad vaiko paėmimas iš šeimos turi būti tik kraštutinė priemonė.

Įrašoma, kad vaiko paėmimas iš saugios aplinkos negalimas, o paėmimo metu privalo dalyvauti tėvai ar vienas iš tėvų, ar vaiko atstovų pagal įstatymą.

Be to, pataisomis siūloma nustatyti, kad „priešmokyklinio amžiaus vaikas be objektyvios būtinybės neliktų vienas aplinkoje, kurioje, atsižvelgiant į jo amžių bei brandą, gali kilti realus pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei“.

Tokiu būdu siūloma koreguoti nuostatą, draudžiančią vaikus iki 6 metų palikti vienus. Šiuo metu vaiko tėvai turi pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min