Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 5d. 16:17 , atnaujinta: 2012 gruodžio 5d. 20:59

Seimo komisijos posėdyje Viktoras Uspaskichas visus iš eilės kaltino Darbo partijos bylos kurpimu, Vitalija Vonžutaitė sakė esanti tik „sraigtelis“

Iš kairės: Viktoras Uspaskichas, Vitalija Vonžutaitė, Vytautas Gapšys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Posėdžio akimirka

Seimo laikinoji tyrimo komisija, spręsianti, ar siūlyti Seimui leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn tris Darbo partijos atstovus Viktorą Uspaskichą, Vytautą Gapšį ir Vitaliją Vonžutaitę trečiadienį apklausia pačius parlamentarus.

Posėdį komisija pradėjo išklausydama V.Uspaskichą. Prieš posėdį jis sakė pasisakymui rengęsis visą dieną.

„Ši byla yra neabejotinai politinė, nes pats prezidentas nurodė ją pradėti“, – pareiškė V.Uspakichas remdamasis prezidento Valdo Adamkaus citatomis iš jo prisiminimų knygos „Paskutinė kadencija“ ir interviu televizijai, kur jis kalba apie savo pokalbius su patarėju Albinu Januška ir Dainiumi Dabašinsku.

Į posėdį atvyko ir valstybės kaltintojas byloje, Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas.

Jam pasirodžius, V.Uspaskichas iškart pateikė klausimą prokurorui.

Opozicija savo ruožtu piktinosi, kad V.Uspaskicho klausimai prokurorui neatitinka komisijos darbo reglamento.

„Kur numatyta, kad V.Uspaskichas bus pagrindiniu klausinėtoju?“ – teiravosi konservatorius Kęstutis Masiulis. Jis ir liberalas Remigijus Šimašius piktinosi ir tuo, kad V.Uspaskichui leidžiama kalbėti ne apie bylą, o apie Darbo partiją apskritai.

S.Verseckas pareiškė, kad atsakinės tik į komisijos narių, o ne į kaltinamojo klausimus.

V.Uspaskichas aiškino visoje byloje neradęs jokių įrodymų, kad jis organizavo apgaulingą buhalteriją, nurodinėjo ją vesti ir kontroliavo.

„Laikas gal sužinoti, kaip dirba teisėsauga mūsų. Jūs ją kūrėte tokią, o mes ateiname jos pataisyti“, – svaidėsi replikomis konservatoriui K.Masiuliui ir liberalui R.Šimašiui „darbietis“.

Rėmėsi V.Adamkaus interviu ir knyga

V.Uspaskichas komisijai atnešė iš V.Adamkaus interviu televizijai įrašą, kur prezidentas esą prisipažįsta raginęs prokurorus kuo greičiau perduoti bylą teismui, ir teismo posėdžių garso įrašus, kur teisėjai atmeta kaltinamųjų gynėjų prašymą tiksliai nurodyti, kaip rasti jiems reikiamą informaciją byloje.

Manęs nepasodino į teisiamųjų suolą šiaip sau. V.Adamkus tai liepė, – pareiškė V.Uspaskichas.

„30 tūkst. lapų byla. Kaip surasti tuos priedus su FNTT specialistų išvada?“, – klausė V.Uspaskichas pridurdamas, kad prokurorams FNTT šiuos priedus persiuntė vos paprašyta.

S.Verseckas garso įrašo ir V.Uspaskicho teiginių klausėsi šypsodamasis. Pasak jo, Darbo partijos pirmininkas turėjo visus prašomus dokumentus – jie yra kaltinamiesiems įteiktoje byloje ir sudaro didžiąją jos dalį.

V.Uspaskichas piktinosi, kad byloje nurodomos neteisingos galimai jo vykdytos neteisėtos veiklos datos. Jis teigė, kad nusikalstamos veiklos pradžia prokurų laikoma 2004 m. liepos 14 d. negali būti tikra, nes „tuo metu jis visada būna ne Lietuvoje“.

Be to, jis teigė negalėjęs vadovauti partijos apgaulingai buhalterijai, net jei tokia ir buvo, tuo metu, kai nevadovavo pačiai partijai – 2006 m. ir, pasak jo, pusantrų metų negyveno Lietuvoje.

S.Verseckas vėliau paaiškino, kad datos nereiškia, kad tuo metu V.Uspaskichas turėjo fiziškai būti Lietuvoje. Pasak jo laikotarpiai įtraukiami, nes už juos yra pateiktos klaidingos, V.Uspaskicho pasirašytos arba organizuotos deklaracijos.

Į posėdį V.Uspaskichas atsinešė esą tai įrodančius savo pasus.

R.Šimašius pareikalavo, kad komisija liautųsi klausiusi apie įrodymus ir vertinti jų patikimumą.

„Neprašau, kad jūs vertintumėte, prašau, kad jūs išgirstumėte, kas vyksta. Aš kalbu apie faktus. Manęs nepasodino į teisiamųjų suolą šiaip sau. V.Adamkus tai liepė. Norite ar nenorite toliau pasakoju apie šitą Lietuvos gėdą“, – jam atsakė V.Uspaskichas.

N.Steponavičiūtė – užverbuota VSD

Jis pareikalavo iškviesti į posėdį ir VMI vadovus, kurie, pasak jo, priėmė esą suklastotais parašais pasirašytas Darbo partijos deklaracijas. „Kas gali priimti nepasirašytas arba suklastotais parašais pasirašytas deklaracijas?“ – retoriškai klausė kaltinamasis. 

V.Uspaskichas teigė, kad liudytojai Darbo patijos teisme yra žeminami, klausimai jiems esą užduodami po aštuonis kartus ir taip neva spaudžiama pasakyti tai, ką nori girdėti teismas.

„Tokiam teisme su tokiais dokumentais nėra didelio noro būti“, – rėžė V.Uspaskichas.

Jis teigė, kad vienu metu Darbo partijos vyriausiaja buhaltere dirbusi ir prieš partiją teisme liudijusi Nijolė Steponavičiūtė į partiją papuolė neatsitiktinai.

„Ją, pasirodo pasiūlė, R.Ruškulis „Dujotekanos“ akcininkas. Priėmė ją ne Vonžutaitė, o Makselis, kurį atvedė V.Muntianas. Taip pat dirba būstinėje Baranauskas, kaip žinote, O N.Steponavičiūtė buvo su jais kartu. Baranausko ir Makselio prokurorai neapklausė, nors jų parašų yra“, – dėstė, kaip į partiją papuolė „provokatorė“ V.Uspaskichas. 

Jis teigė teisme klausęs kiekvieno liudytojo, ar jie supratę, kad iš N.Steponavičiūtės gaudavo nelegalius pinigus. Pasak jo, niekas to nesuprato.

Štai iš kur atsirado Steponavičiūtė ir Jagminaitė. Jos buvo užverbuotos, – pareiškė V.Uspaskichas.

Paskui V.Uspaskichas citavo laikraščiui „L.T.“ Algirdo Brazausko išsakytas mintis apie Viktorą Uspaskichą. „Buvo duotas nurodymas jį iš Lietuvos išginti. Tai darė įtakingi žmonės iš prokuratūros ir mokesčų inspekcijos“, – skaitė Darbo partijos pirmininkas.

Jis teigė, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, vykdydamas VSD veiklos tyrimą, išgirdo informaciją esą Viktorui Uspaskichui norima „suvaryti kulką“, bet nieko nedarė. taip pat jis citavo komiteto tyrimo apklausų protokolus, kur nurodoma, kad VSD turėjo infomacijos apie Darbo partijos veiklą anksčiau, tačiau 2006 m. tuometinis vadovas esą dar pasiūlė bandyti užverbuoti kokią nors „darbiečių“ buhalterę.

„Štai iš kur atsirado Steponavičiūtė ir Jagminaitė. Jos buvo užverbuotos“, – pareiškė V.Uspaskichas.

S.Verseckas teigė tokių duomenų neturintis. „Man nėra pagrindo tuo domėtis. N.Steponavičiūtė iki ikiteisiminio tyrimo pradžios ir bylos metu buvo operatyviniu būdu kontroliuojama. Manau, kad agentai nebūtų kontroliuojami“, – sakė prokuroras.

V.Uspaskichas teigė, kad vienu metu N.Steponavičiūtė dirbo keliose įmonėse, todėl niekas neįrodo, kad kratų metu paimti dokumentai yra susiję su Darbo partija.

„Taip, yra tokių įrodymų, bet tai vėl yra faktinių duomenų analizė, kurią atlieka teismas“, – sakė jis.

Prisiminė ir A.Ūsą

Be to, pasak Darbo partijos pirmininko, užverbuotas VSD galėjo būti ir Seimo pirmininko, Darbo partijos vicepirmininko V.Muntiano padėjėjas, buvęs pedofilijos bylos kaltinamasis, dabar išteisintas velionis Andrius Ūsas.

Jis teigė, kad Darbo partija padarė labai daug politinių klaidų remdama V.Adamkaus kandidatūrą į prezidentus, prisidėdama prie A.Paulausko nuvertimo iš Seimo pirmininko posto ir į šį postą skirdamas V.Muntianą.

„Tai buvo didžiulė klaida mūsų koalicijoje padaryta, bet paskui pasakiau, kad apiat (vėl – rusų k.) jis bus Seime. Šiandien esu patenkintas, kad tai įvyko“, – apie A.Paulausko atstatydinimą kalbėjo Darbo partijos pirmininkas.

V.Uspaskichas teigė, kad krata partijos būstinėje specialiai įvykdyta tada, kai jis esą išvyko į Rusiją laidoti sudegusio brolio.

Anot jo, septynių žmonių atliekamą kratą stebėjo tik trys liudininkai – biuro darbuotojai. 

„Jei kas nors ir buvo paimta iš tos būstinės, tai neturi jokios teisinės galios“, – sakė jis.

S.Verseckas patikino, kad į būstinę, tiesa, po šešių valandų, buvo įleista ir Loreta Graužinienė su advokatu.

Pasak jo, jį atliko ne „kaukėti vyrukai“, kaip teigė V.Uspaskichas, o VSD darbuotojai. Pasak jo, Darbo partijos advokatas pasirašė kratos protokolą ir neturėjo jokių priekaičtų. Negana, vėliau kratos neskundė ir pati Darbo partija.

V.Uspaskichas kalbėjo beveik dvi valandas, nors kiekvienam parlamentarui buvo numatyta kalbėti po valandą. Tačiau ir dviejų valandų pasisakymui jam pasirodė per maža, nes dar nepapasakojo apie „Wikileaks“ informaciją apie bylą. V.Uspaskichas prašė leisti jam pratęsti liudijimą.

Komisija nusprendė trečiadienį pabaigti klausytio jo liudijimo ir apklausti V.Vonžutaitę.

Per posėdžio pertrauką S.Verseckas pareiškė, kad komisijai V.Uspaskichas dėstė tai, ką vertinti gali tik teismas. „Įrodymų patikimumo vertina tik teismas, o ne Seimo komisija“, – sakė jis.

V.Uspaskichas: bylą kūrė dabartiniai koalicijos partneriai

Po pertraukos V.Uspaskichas tęsė pasisakymą. Jis tikino, kad susidorojimą su juo organizavo pati aukščiausia Lietuvos valdžia, pasinaudodama VSD.

Pasak jo, V.Adamkus susitikinėjo su Rusijos spcetarnybomis, tuometinis VSD vadovas Arvydas Pocius – buvęs KGB atsargos karininkas, o premjeras Algirdas Brazauskas – buvęs komunistas, „NKVD sūnus“, gynybos ministras Gediminas Kirkilas – buvęs komunistas, – visi jie esą buvo suinteresuoti jo nuvertimu ir Darbo partijos suskaldymu.

V.Uspaskichas rėmėsi „Wikileaks“ dokumentuose esą fiksuotu socialdemokrato Gedimino Kirkilo pasisakymu, kad socialdemokratai siekia suskaldyti Darbo partiją ir ją sužlugdyti.

„Vyriausybės nariai manipuliavo spectarnybomis, kad nuverstų mane nuo partijos vadovo pareigų. Tam tikslui buvo sukurta lygtai mokesčių nemokėjimo byla. tai buvo daroma itin skubiai, pasiekiant visišką absurdą, įtraukiant ir tą laikotarpį, kai nebuvau pirmininku“, – dėstė Darbo partijos pirmininkas.

„Nepaisant to, kad dabar su G.Kirkilu lygtai esame koalicijoje ir taip toliau, bet aš cituoju JAV dipomatus“, – pridūrė V.Uspaskichas.

Žadėjo, kad bylą pabaigs

Atėjus klausimų laikui, komisijos pirmininkas „tvarkietis“ Andrius Mazuronis teiravosi Darbo partijos pirmininko, ar jam kas nors yra žadėjęs, kad jam pasitraukus iš Darbo partijos pirmininko posto, byla bus nutraukta.

„Ne kartą taip buvo, kad sakė: „pasitrauk ir viskas pasibaigs„. Kai išvažiavau laidoti brolio, tai pasakė ir Algirdas Brazauskas. Viktoras pasitraukė, o byla dar toliau nuvažiavo. Kai tik komanda sutiko man pasiūlyti pasitraukti, iškart man buvo išrašytas arešto orderis. Tai buvo didžiausia klaida. Niekada nereikia klausyti“, – dėstė V.Uspaskichas. 

Prokuroro S.Versecko „tvarkietis“ teiravosi, ar byloje yra dokumentų, kurie pasirašyti paties V.Uspaskicho. Prokuroras sakė, kad V.Uspaskichas pasirašė bent dvi klaidingas Darbo partijos metinės finansinės veiklos deklaracijas.

„Tiesa, jis yra kaltinamas ne tik dėl tų deklaracijų, kurios jo tiesiogiai pasirašytos, bet ir tų, kurias pasirašė ne jis, bet kurių klaidingą surašymą jis organizavo“, – pridūrė S.Verseckas.

Jis teigė, kad 2006 m. liepos mėnesį V.Uspaskicho žmonai buvo įteiktas šaukimas V.Uspaskichui rugpjūčio gale atvykti į apklausą prokuratūroje. Buvo išaiškinta, kad neatvykus, bus paskelbta jo paieška.

„Davėme laiko bendrauti su teisėsauga, grįžti ir ginti savo teises. Deja, to nebuvo“ – sakė S.Verseckas.

V.Uspaskicho pageidavimu į komisijos posėdį buvo atvežti visi bylos tomai. Jais remdamasis S.Verseckas atsakinėjo į valdančiosios koalicijos atstovų klausimus.

Laikinai teisingumo ministro pareigas einančio R.Šimašiaus paklaustas, kiek smarkiai V.Uspasichas nepasitiki Lietuvos teismais ir prokuratūra, jis sakė, kad „jie dirba labai neblogai, jau ir į tualetą proceso metu išleidžia“.

„Tačiau jūs girdėjote kaip klausinėja po 8 kartus, girdėjote kaip nuteisia nėščią moterį Giedrę Vitienę tik todėl, kad ji neatsimena, ką pasirašė prieš dvejus metus“, – aiškino jis.

S.Verceckas teigė, kad moteris nuteista dėl to, kad melavo teismui nieko nepasirašiusi, o ne neatsimenanti, kai buvo tiesioginiai įrodymai su jos parašais.

Siūlė apklausti A.Paulauską kaip liudininką

Konservatorius Kęstutis Masiulius paprašė komisijos liudininku apklausti Artūrą Paulauską, kuris V.Uspaskicho kreipimęsi į Europos Žmogaus teisių teismą (EŽTT), nurodomas kaip pagrindinis bylos organizatorius.

„Siūlau jį apklausti ir rekomenduoju jam nusišalinti iš komisijos“, – pareiškė konservatorius.

Komisijoje dirbantys valdančiosios koalicijos atstovai puolė tokią mintį kritikuoti. 

Anot jų, ta tik viena detalė, kuri komisijai neturėtų būti tokia svarbi. Šiuo klausimu pasiakė ir pats A.Paulauskas.

„Kad nebūtų tokių išpuolių aš paaiškinsiu. Skunde parašyta, kad NSGK liudijo K.Braziulis ir pasakė, kad A.Paulauskas nurodė iškelti bylą. Tačiau tokio teiginio nėra tose stenogramose“, – pareiškė, kad V.Uspaskicho skundas EŽTT yra su faktinėmis klaidomis, A.Paulauskas.

V.Uspaskicho apklausa truko keturias valandas.

V.Vonžutaitė atėjo su advokatu

Pakviesta pasisakyti parlamentarė Vitalija Vonžutaitė tai padaryti paprašė savo advokato Arūno Petrausko.

Jis komisijai teigė, kad Darbo partijos bylos ėmėsi ne ta teisėsaugos institucija, kuri turėjo tai daryti. „Per 30 metų gal mes ir rasime, o gal ir ne, kad VSD tirtų ir nagrinėtų kažkokio subjekto buhalteriją“, – pabrėžė advokatas.

Be to, pasak jo, buvo atliekami ne buhalteriniai patikrinimai, o operatyviniai veiksmai, pagal baudžiamojo kodekso straipsnį, kuriame apibrėžiamas šnipinėjimas.

„Byloje remiamasi dviem buhalterėmis, kurios jau anksčiau turėjo problemų su teisėsauga finansų srityje ir buvo pažeidžiamos“, – pridūrė jis.

Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas oponavo advokatui teigdamas, kad VSD turi teisę tirti bylas, kai kyla įtarimų, kad pinigai galėjo būti naudoti rinkimams ir politinei veiklai, o tokių duomenų Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje yra.

Paskui savo žodį tarė ir pati V.Vonžutaitė. Ji pasisakymą skaitė ir jame kartojo savo advokato mintis.

Ji teigė, kad yra kaltinama tuo, kad teikė klaidingus duomenis apie Darbo partiją tuo metu, kai net nedirbo jos Centriniame štabe. V.Vonžutaitė teigė, kad už ją parašus dėliojo kita Darbo partijos darbuotoja, kuri vėliau

„Tuo metu man buvo 24 m., buvau ką tik baigusi studijas. Be to, mano pareigos nebuvo buhalterės. Jau nekalbant apie tuos milijonus. Man sunku įsivaizduoti kaip atrodo tokia pinigų suma. Tai politinė byla prieš darbo partiją, o aš esu tik mažas sraigtelis dideliame mechanizme“, – graudinosi V.Vonžutaitė.

Buvo gąsdinama?

Be to, V.Vonžutaitė teigė, kad jai apklausų pas prokurorą Artūrą Urbelį metu buvo rodomos nukankintų žmonių nuotraukos, esą gąsdinant, kad taip atsitiks ir jai. 

Pasak jai buvo rodomos nužudytų „tulpinių“ nuotraukos ir klausiama, ar ji nebijanti, kad taip atsitiks ir jai.

„Jis sakė, kad esu pagrindinė liudytoja, kad aš turiu prisipažinti ir man suteiks apsaugą“, – teigė V.Vonžutaitė.

Prokuroras S.Verseckas teigė, kad N.Steponavičiūtei, kuri sutiko bendradarbiauti su teisėsauga šiuo metu yra saugoma. Psak jo, matyt, dėl to ir V.Vonžutaitei buvo siūloma apsauga.

„Visiškai natūralu, kad V.Vonžutaitė buvo įspėta apie jai gresiančius pavojus. Nematau spaudimo A.Urbelio veikloje. Dėl nuotraukų negaliu liudyti, ten nebuvau“, – teigė prokuroras.

Komisija nutarė propkurorą A.Urbelį kviesti į kitą posėdį.

Kad V.Vonžutaitė ir V.Gapšys buvo tik „vaikai, kurie buvo įtraukti į bylą„, komisiją tikino ir V.Uspaskichas.

„Pakišo juos ta N.Steponavičiūtė. Dabar jie jau politikai, o tada jie buvo vaikai, aš juos taip vadinu“, – emocijomis komisiją ėmė ir V.Uspaskichas.

Konservatorius K.Masiulis „darbietės“ V.Vonžutaitės klausė, kaip ji vadovavo „Balsas.lt“ leidinių grupei.

„Ar čia irgi žurnalistai meluoja?“, – teiravosi K.Masiulis.

„Manau, kad komisijos klausimas yra spręsti ne Balsas.lt klausimus“, – išsisuko nuo klausimo parlamentarė, kuri pastaruoju metu žurnalistų buvo apkaltinta mokėjusi jiems algas vokeliuose "Balsas.lt leidiniai" darbuotojams.

Pateikė schemą

Primename, kad S.Verseckas parlamentarams pirmadienio komisijos posėdyje pareiškė, kad Darbo partijos byla jokiu būdu nėra politinė ir pateikė Darbo partijos juodosios buhalterijos vykdymo schemą, kurioje pademonstruota, kaip judėjo Darbo partijos finansai.

15min.lt nuotr./S.Verseckas parlamentarams pateikė Darbo partijos juodosios buhalterijos vykdymo schemą, kurioje pademonstruota, kaip judėjo Darbo partijos finansai.
15min.lt nuotr./S.Verseckas parlamentarams pateikė Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ vykdymo schemą, kurioje pademonstruota, kaip judėjo Darbo partijos finansai.

Komisija, išklausiusi prokurorus, parlamentarus, kurių neliečiamybę prašoma naikinti, turi pateikti Seimui rezoliucijos projektą, ar tenkinti tokį generalinio prokuroro prašymą.

Tyrimą atlikti ji įpareigota iki gruodžio 21 dienos. Komisijos pirmininkas „tvarkietis“ Andrius Mazuronis anksčiau yra teigęs, kad komisija darbą baigs greičiau nei numatyta.

Primename, kad Generalinė prokuratūra prašo Seimo panaikinti trijų Darbo partijos parlamentarų teisinę neliečiamybę, nes jie yra kaltinamieji vadinamoje juodosios buhalterijos byloje.

Prokuratūros duomenimis, V.Uspaskichas, V.Gapšys ir V.Vonžutaitė eidami vadovaujamas pareigas Darbo partijoje nuo 2004 iki 2006 metų Vilniuje organizavo apgaulingą Darbo partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą. Dėl to valstybei, prokurorų skaičiavimu, buvo padaryta daugiau nei 6 mln. litų žala.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min