Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 04 18, 12:00

Sėja paniką socialiniuose tinkluose: ne, karo medikai gyventojų jėga neskiepys

Socialinių tinklų vartotojai sėja paniką, esą, nuo šiol atsisakančius skiepytis Vyriausybė planuoja vakcinuoti prievarta. Premjerės žodžių interpretacija apie karo medikų pasitelkimą įaudrino daugybę internautų – atsirado svarstančių, kad nuo šiol vakcinacija bus vykdoma „pagal karo įstatymą“, o gyventojus skiepytis „motyvuos“ ginkluoti medikai. Lietuvos kariuomenė tokius gandus griežtai neigia.
Mindaugas Puidokas
Mindaugas Puidokas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Antradienį premjerė Ingrida Šimonytė žurnalistams pareiškė, kad siekiant didinti vakcinų prieinamumą, jas tiesiai į namus galėtų pristatyti karo medikai.

„Yra keletas sprendimų jau padarytų dėl pavežėjimo, yra taip pat galimybė karo medikus ar Vadovybės apsaugos tarnybos medikus, tarkime, siųsti su vakcinomis tiesiai pas žmones, kurie patys nenori atvykti“, – komentavo ji.

Nors buvo kalbėta apie skiepų prieinamumo didinimą sutinkantiems skiepytis, socialiniuose tinkluose šie premjerės žodžiai buvo suprasti kitaip.

Daugybė socialinių tinklų vartotojų ėmė dalintis žinutėmis, neva nuo šiol kariuomenė atsisakančius skiepytis vakcinuos priverstinai.

„Facebook“ nuotr./Socialiniame tinkle „Facebook“ platinama dezinformacija
„Facebook“ nuotr./Socialiniame tinkle „Facebook“ platinama dezinformacija

Gandus paneigė

Plintančią dezinformaciją apie tai, kad kariuomenę planuojama pasitelkti priverstinei vakcinacijai, paneigė Lietuvos kariuomenė.

Karinių viešųjų ryšių vyr. specialistas mjr. Gintautas Ciunis gyventojams patarė nekreipti dėmesio į tokius gandus.

„Visa su prievartiniu skiepijimu susijusi informacija yra melagingos naujienos, kariuomenė jų nekomentuoja ir gyventojams į jas reaguoti nerekomenduoja“, – rašoma Lietuvos kariuomenės atstovo pateiktame atsakyme.

„Visa tikra informacija, susijusi su Lietuvos kariuomenės pagalba SAM, yra skelbiama mūsų oficialiuose šaltiniuose – internetiniame puslapyje kariuomene.lt“, – atsakyme pridūrė specialistas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valdemaras Rupšys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valdemaras Rupšys

Interpretacijų banga po įrašo

Seimo narys Mindaugas Puidokas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo įrašu, kuris sulaukė didelės internautų pasipiktinimo ir interpretacijų bangos.

„Ar tokiu būdu premjerė ir vyriausybė turi bendrauti su žmonėmis?! Ar tas didina tarpusavio pasitikėjimą ir mažina jų baimes dėl galimos prievartos!? Spręskite patys“, – viešame įraše skelbė Seimo narys.

Perskaitę apie „galimą prievartą“ kai kurie socialinių tinklų vartotojai sunerimo.

„Pasaulio pabaiga tai jau Lietuvoj žmones skiepys kareiviai pristatę ginklą prie smilkinio?“ – po įrašu parlamentaro rašė „Facebook“ vartotoja.

Atsakydamas į tokius komentarus, M.Puidokas suskubo raminti internautų, kad atsisakantiems skiepytis ginklais niekas negrasins.

„Bet tokiu būdu bauginami žmonės ir daromas psichologinis spaudimas visuomenei, o tas yra labai žalinga“, – pridūrė parlamentaras.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas

Kritikavo komunikaciją

Susisiekus su M.Puidoku, šis tikino savo įrašu nesiekęs klaidinti skaitytojų, esą šalyje galima priverstinė vakcinacija, o tiesiog norėjo akcentuoti, kad premjerės komunikacija gali sukelti klausimų.

„Problema yra ta, kad visai kitaip reikėtų komunikuoti. Kai panaudoja tokį žodį, kaip „karo medikai“, kad jie atvyks skiepyti, šiuo atveju žmonėms žodis „pagalba“ tampa ne visai suprantamas“, – savo įrašo motyvus aiškino M.Puidokas.

Pasiteiravus, ar nekilo mintis pataisyti savo įrašą „Facebook“ paskyroje, mat dėl jo dalis interneto vartotojų pamanė, kad šalyje įvedama priverstinė vakcinacija, M.Puidokas teigė to padaryti negalintis, nes užpirko šio posto reklaminę sklaidą.

„Buvo kritikuojama tik [premjerės] komunikacija. Įrašą pataisyti, kuomet jis jau paleistas su vadinamuoju feisbuko boostinimu, jau nebegalima. Mes bandėme papildyti tą įrašą atsakydami žmonėms į komentarus. Tiems, kurie komentuoja po įrašu, rašo man asmenines žinutes, ar kreipiasi „Telegram“ kanale“, – aiškino M.Puidokas.

Facebook.com/M.Puidoko apmokėta reklama socialiniuose tinkluose
Facebook.com/M.Puidoko apmokėta reklama socialiniuose tinkluose

„Bandau paaiškinti savo poziciją, kad kalbu ne apie tai, kad kažkas reikalaus su ginklu skiepytis, bet būtent, kad tai yra neteisingos komunikacijos pavyzdys, kuris vertintinas kaip žmonių psichologinės įtampos didinimo priemonė“, – pridūrė parlamentaras.

M.Puidokas iš tiesų skyrė lėšų šio įrašo sklaidai socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“.

Reklamų bibliotekos duomenimis, įrašui platinti skirta suma nesiekė 100 eurų. Reklamą pamatė 8–9 tūkst. interneto vartotojų. Šiuo metu jos sklaida yra sustabdyta.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Kepenis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Kepenis

Klausė ir Dainius Kepenis

Ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys D.Kepenis užduodamas klausimą I.Šimonytei aiškino: „vakar girdėjome spaudoje, kad jūs raginote kariuomenę, karines pajėgas skiepyti nesusipratėlius namuose“.

Atsakydama į D.Kepenio klausimus, I.Šimonytė paprašė jo nenutolti nuo realybės.

„Niekas neprašė kariuomenės prievarta skiepyti žmonių. Aš labai norėčiau, kad jūs net ir užduodamas klausimą, na, bent truputį laikytumėtės kažkokio fakto rėmuose“, – sakė premjerė.

Pasikartojanti melagiena

Praėjusių metų gruodį socialiniuose tinkluose ėmė plisti melaginga žinutė, kad Seimo priimta nauja Karo policijos įstatymo redakcija leis kariams patekti į privačių ir juridinių asmenų patalpas bei vykdyti prievartinį skiepijimą.

Krašto apsaugos ministerija šią dezinformaciją paneigė.

Pasak ministerijos, įstatymas inicijuotas prieš šešerius metus, jo tikslas yra „suteikti galimybę Karo policijai ne tik užtikrinti Lietuvos krašto apsaugos karinio ir civilinio personalo drausmę bei tvarką krašto apsaugos sistemoje, bet ir Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų priimtų nuostatų įgyvendinimą“.

Ievos Budzeikaites asociatyvi nuotr/Karo policija
Ievos Budzeikaites asociatyvi nuotr/Karo policija

Platinamoje žinutėje taip pat buvo melagingai teigiama, kad nuo šių metų sausio Karo policija turėjo perimti Lietuvos policijos funkcijas.

„Taip pat siekiama bauginti visuomenę, kad Karo policija neva bus pasitelkta prievartiniam šalies piliečių skiepijimui, o patys Karo policijos pareigūnai nėra tinkamai apmokyti, bei skleidžiama kita tiesos neatitinkanti informacija“, – praėjusių metų gruodį įspėjo KAM.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min