Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaulietis muzikantas Stanislovas Bronušas – apie sovietų okupacijos laikus, kai balsuoti buvo privaloma

Stanislovas Bronušas
Sauliaus Tamulio nuotr. / Stanislovas Bronušas
Šaltinis: 15min
0
A A

Profesoriaus Vytauto landsbergio pasiūlymas apie priverstinį balsavimą rinkimuose šiauliečiui Stanislovui Bronušui šiek tiek priminė pokario stribų laikus. Tiesa, 83-ejų metų vyras būtų už tai, kad balsuotų visi turintys tokią teisę. Tačiau ne dėl pareigos, o dėl didesnės teisybės,

Stanislovas puikiai prisimena pokario laikus, kuomet į rinkimus buvo varoma su šautuvais. Dar ir dabar susapnuoja mirties nuojautą.

Neišvežė tik dėl to, kad per mažai žemės turėjom, o tėvas jau buvo miręs.

„Nedaug trūko, kad būčiau išėjęs pas partizanus. Jei šeimą būtų vežę į Sibirą, tikrai būtų nebelikę kito pasirinkimo. Tėvas buvo tarpukario laikų savanoris. Neišvežė tik dėl to, kad per mažai žemės turėjom, o tėvas jau buvo miręs“, – pasakoja muzikantas.

Kelmės rajono Gordų kaime pokario metais, kaip ir visoje Lietuvoje, rinkimai būdavo didelės išgertuvės.

Stribai prievarta visus varydavo balsuoti. Į dvaro pastate įkurtą punktą atveždavo degtinės, užkandos ir alaus. Gyventojai taupydami atsinešdavo savos naminės.Viisi balsuodavo taip, kaip okupantui reikia. Rinkimų rezultatai visada būdavo 99,9 procento sovietų naudai.

„Nebuvo prasmės balsuoti kitaip. Vien už politiškai nekorektišką anekdotą galėjai į Sibirą dešimčiai metų patektii. Darėm, kaip buvo liepta, nors naktimis partizanai ant medžių ir sienų palikdavo raginimus nebalsuoti už okupantų valdžią“, – pasakoja smuikininkas.

Kokie rinkimai be muzikos?

Stribai iš Kurtuvėnų atveždavo žinomą liaudies muzikantą Joną Pučkų su armonika. Inteligentiškas muzikantas nenorėdavo groti stribams, bet armonika prieš šautuvą nepakovosi.

Traukdavo tremtinių dainą ir įkaušę stribai. Niekas į žodžius dėmesio nekreipdavo.

Stanislovas prisimena ir vieną tremtinių dainą, kurią dažnai per rinkimus užtraukdavo J.Pučkus: „Laibu balsu uždainuodavo „Sudiev sudiev tu angelėli/Sudiev sudiev ant visados/Gal daugiau tavęs nematysiu/Nei tos šalelės mylimos“. Traukdavo tremtinių dainą ir įkaušę stribai. Niekas į žodžius dėmesio nekreipdavo.“

Stanislovui tokie prisiminimai atrodo įdomiau už bet kokias knygas.

Profesoriui Vytautui Landsbergiui sukėlusiam diskusiją, ar neturėtų balsavimas rinkimuose tapti privalomu, pašnekovas sako: „Būtų teisingiau. Kiekvienas pilietis pasakytų savo nuomonę. Dabar daugybė žmonių yra apgaunami reklama, pažadais. Didžiulė dalis nusivylę politikais, nebalsuoja. Daugiau šansų į valdžią prasimušti populistams.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min